Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Daro73

Ingersoll Bison n.4

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z tym zegarkiem, otóż jakiś czas temu zegarek zaczął się zatrzymywać

Kiedy po długich poszukiwaniach znalazłem wreszcie zegarmistrza który chciał się podjąć naprawy po jakimś czasie oddał mi zegarek mówiąc że rozebrał go jedynie częściowo i nie podejmuje się dalszej naprawy

Zegarek chodził dosłownie przez całe dwa dni i zaczął się z powrotem zatrzymywać .

Zegarek odłożyłem do komody, teraz go wyciągnąłem o dziwo chodzi już tydzień ale jest inny problem, pracuje jak sprinter, na niecałą dobę śpieszy się ponad 40 minut, żadna regulacja nie pomaga

Ściągnąłem sobie program do kontroli zegarka, w programie widać że czasami zegarek przez chwilę pracuje z ustawioną odchyłką, nagle zaczyna przyśpieszać i żadna regulacja już nie pomaga

Czym może być to spowodowane, kto mógłby się podjąć naprawy tego zegarka w Warszawie i okolicach i ile wreszcie może to kosztować ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki?

 

 

To mechanizm Sea-Gull ST-25 z komplikacją rezerwy chodu - ciut trudniejszy niż wersja bez tej komplikacji. Ale nie są to Himalaje zegarmistrzostwa :)

 

Jeśli zegarek zaczyna bardzo spieszyć - posłuchaj, czy spieszeniu towarzyszy odgłos stukania.

Jeśli tak - masz problem najpewniej ze sprężyną naciagową. Jeśli nie - pewnie włos...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki?

 

To mechanizm Sea-Gull ST-25 z komplikacją rezerwy chodu - ciut trudniejszy niż wersja bez tej komplikacji. Ale nie są to Himalaje zegarmistrzostwa :)

 

Jeśli zegarek zaczyna bardzo spieszyć - posłuchaj, czy spieszeniu towarzyszy odgłos stukania.

Jeśli tak - masz problem najpewniej ze sprężyną naciagową. Jeśli nie - pewnie włos...

Mam właśnie dokładnie ten model

Żadnego stukania nie słyszę, więc zapewne będzie włos

Teraz muszę tylko znalezć fachowca który zechce się tym zająć, niestety fachowcy nie chcą nawet zajrzeć do zegarka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie włos. Takie ogromne odchyłki swiadczą, że cykl pracy balansu trwa o wiele za krótko. Może to pewne uproszczenie, ale są dwie główne przyczyny:

- gdy (namagnesowany lub zalany oliwą) włos się skleja i częstotliwość pracy balansu znacznie rośnie

- gdy sprężyna daje za dużo mocy (w automatach dzieje się tak, gdy nie przeskakuje na końcu jak powinna), balans przekracza amplitudę maksymalną i zaczyna się odbijać od kotwicy. Wydaje on wtedy właśnie charakterystyczne stukanie, a przedwczesne przerwanie cyklu pracy balansu powoduje, że zegarek znacznie przyspiesza.

 

Stukanie nie musi być ciągłe - sprężyna może dawać za dużo mocy przez kilka sekund, zegarek chwilę stuka, sprężyna w końcu przeskakuje i chód na chwilę się normuje. I tak w kółko - w ciągu kilku godzin i tak uzbiera się spora odchyłka.

 

Zegarmistrze boją się ruszać chińskie mechanizmy, bo:

- nie znają ich i zwyczajnie boją się, że uszkodzą lub nie poskładają z powrotem

- nie ma do nich części zamiennych

 

Niemniej serwisowanie takiego zegarka niespecjalnie różni się od serwisowania japońców czy szwajcarów, więc jak dobrze poszukasz - na pewno znajdziesz :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że włos został potraktowany oliwą podczas czyszczenia i smarowania

Stawiam na włos bo podczas próby ustawienia po przesunięciu i lekkim dotknięciu dziwgni od regulacji zegarek przez chwilkę pracował poprawnie

Poszukam jakiegoś fachowca który się tym zajmie, tym bardziej że oczyszczenie włosa nie należy do jakiś super trudnych napraw dla fachowca

Dziękuję za pomoc i naprowadzenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opanowałem sytuację na tyle że zegarek stał się funkcjonalny tzn że wreszcie pokazuje normalny czas

Użyłem sposobu rozmagnesowania który wyczytałem na tym forum, po tym zabiegu program zaczął pokazywać w miarę realne odchyłki na poziomie +12 minut

Po korekcji udało mi się uzyskać odchyłkę +0.00/ +0.05/+0.11

Co najważniejsze dane z programu przekładają się na realną pracę, już drugą dobę zegarek pokazuje normalny czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli się utrzyma to git :D


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie się utrzymuje, pod koniec miesiąca i tak oddam go do przeglądu

Dziękuję za sugestię z rozmagnesowaniem, to dzięki temu zegarek działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.