Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kewin Korpyta

Lepiej się nie „witać”.

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy,

 

Nie chcę wyjść na gbura i czepialskiego, ale chciałbym abyście wiedzieli, że witać powinien gospodarz. My jajko nowi użytkownicy możemy zostać przywitani. Trochę lepiej wygląda niemal równie popularne „dzień dobry”, ale skąd pewność, że natkniemy się na Wasze tematy w dzień, a nie nocą?. Poniżej kilka przykładowych zwrotów, które są odpowiedniejsze:

- koledzy i koleżanki,

- szanowne grono,

- drodzy czytelnicy,

- czołem,

 

Można też nazwać temat np. zdaniem „mam na imię Kewin”, lub „nowy pasjonat”.

 

Możliwości jest całkiem sporo, więc przestańcie widać i życzyć miłego dnia, a zacznijcie się przedstawiać.

 

 

Z wyrazami szacunku,

Kewin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw literówki Kewin ;)


Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyznaczony moderator lub prezes powinni warować i wyczekiwać nowych użytkowników :)

A jak się jakiś pojawi pędzić do niego z czułym powitaniem kieliszkiem wódki i chlebkiem ze smalcem i ogórkiem tylko kiszonym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyznaczony moderator lub prezes powinni warować i wyczekiwać nowych użytkowników :)

A jak się jakiś pojawi pędzić do niego z czułym powitaniem kieliszkiem wódki i chlebkiem ze smalcem i ogórkiem tylko kiszonym.

 

A jak się zjawi apetyczna kobitka ? Bedą lecieć i nogi łamać :huh:

Acha ... witaj Kevin. Dzisiaj sam w domu ? :)


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jakieś korzyści z funkcji witacza muszą być. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy witanie musi być 24h/dobę i 7 dni w tygodniu 365 dni w roku>? czy szanowni nowi użytkownicy przewidują jakiś czas na swięta i odpoczynek ??

 

przypomina mi się cytaty "podstawowe zasady higieny to są takie ,że jak się wchodzi to się puka "

https://www.cda.pl/video/1201100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koledzy 

 

Myślę że zaszło pewne niezrozumienie intencji naszego Kol. Kewina. 

Moim zdaniem Kol. Kewinowi chodzi zapewne o dość powszechnie stosowane obecnie słowo "witaj"  " witam"  "witać"  :)

 

Pozwolę sobie zacytować krótki tekst Pana Macieja Malinowskiego eksperta w dziedzinie porad językowych.  :)

 

"Od jakiegoś czasu słowo to stało się ulubionym zwrotem rozpoczynania korespondencji e-mailowej. Internauci nie łączą go w żaden sposób z formułą grzecznościową związaną z przyjmowaniem kogoś w domu, tylko traktują je jako określenie neutralne, które nikogo nie powinno obrazić

– Jakiej formuły grzecznościowej należy użyć przy pisaniu e-maila do kogoś, kogo się nie zna prywatnie? Czy słowo powitalne „Witam”, którym dzisiaj internauci posługują się prawie powszechnie, jest na miejscu? – pyta internauta.

Niestety, nie jest. Formy witam może użyć pani bądź pan domu, kiedy przyjmują u siebie gości. Gdy odwiedza ich ktoś nieznajomy, poprzestają zwykle na słowach: Witam panią, pana serdecznie, zapraszam do środka. Jeśli zaś pozostają z kimś w bardziej zażyłych stosunkach, ów powitalny zwrot ma dłuższą postać, np. Witam cię serdecznie, Kasiu, Tomku, Jasiu, cieszę się, że was widzę bądź Witaj, witajcie, Kasiu, Tomku, Jasiu, jakże nam miło, że nas odwiedzacie.

Jednym słowem – witać można kogoś we własnych progach, powitanienależy zawsze do gospodarza (np. domu, firmy), a nie… do gościa.

Tymczasem od jakiegoś czasu nie wiadomo dlaczego witam stało się ulubionym zwrotem rozpoczynania korespondencji e-mailowej. Internauci nie łączą go w żaden sposób z formułą grzecznościową związaną z przyjmowaniem kogoś w domu, tylko traktują witam jako określenie neutralne, które nikogo nie powinno obrazić.

Zaczęło się niewątpliwie od tego, że w kontaktach bezpośrednich, np. spotykając się na ulicy, w parku, w szkole czy na uczelni, młodzi ludzie zamiast zwykłego Część ni stąd, ni zowąd postanowili mówić Witaj (np. Witaj, stary, kopę lat?Witaj, Maćku, co słychać?). Owo niewinne słowo przestało się nagle odnosić do używania w tradycyjnych relacjach gospodarz – gość, stało się za to zwykłym powitaniem przy każdej okazji osób pozostających w prywatnych stosunkach koleżeńskich czy towarzyskich.

Stąd był już jedynie krok od wprowadzenia do obiegu internetowej formuły powitalnej Witam. Niewątpliwie mamy do czynienia z modyfikacją słowa witaj. Ponieważ z oczywistych względów nie mogło być ono używane w odniesieniu do ludzi, z którymi nie jest się na ty, ktoś po prostu przerobił je na formę 1. os. czasu teraźniejszego witam i uznał, że będzie się ono znakomicie nadawało do rozpoczynania korespondencji e-mailowej, kiedy nie wiadomo, kim jest osoba, do której akurat piszemy.

Nie bez wpływu na szybkie upowszechnienie się słowa witam w internecie okazał się sposób zwracania się dziennikarzy do obcych osób w telewizyjnych czy radiowych programach publicystycznych (Witam panią, witam pana, panie pośle, panie ministrze). Ci jako gospodarze mogą, rzecz jasna, tak mówić, ale dlaczego goście zamiast odpowiadać Dzień dobry czy Dobry wieczór, nagminnie powtarzają… Witam?

W ten sposób powitalne Witam stało się dla większości rodaków synonimem zwykłego Dzień dobry, nabierając cech neutralności. Jest ono dzisiaj tak powszechne, że wiele osób nie widzi już w posługiwaniu się nim niczego złego.

Tymczasem znawcy etykiety językowego savoir-vivre’u nie mają wątpliwości, że krótkie witam stawiane na początku e-maila (e-mailu) nie należy do dobrego tonu. Uważa się je za nieeleganckie i wręcz niestosowne, kiedy ktoś zwraca się do osoby nieznajomej czy instytucji, której chce się zadać pytanie i liczy na odpowiedź. Czasem bywa nawet protekcjonalne…

Studenci nie powinni więc sięgać po słowo witam, kiedy w internecie proszą o coś profesora, tak samo uczniowie w stosunku do do nauczyciela czy podwładni do przełożonych. Od tego są odwieczne określenia Szanowny Panie Profesorze czy Szanowny Panie Dyrektorze, choć brzmią dość oficjalnie.

Mało tego, tak samo jak witam na powitanie – niestosowne pozostaje… pozdrawiam umieszczone na zakończenie listu czy e-maila (e-mailu). Pozdrowić można rówieśnika albo osobę starszą, ale taką, z którą pozostaje się w bardziej familiarnych stosunkach. W każdej innej sytuacji należy się posługiwać określeniami Z wyrazami szacunku; Z poważaniemlub Kłaniam sięPrzesyłam ukłony.

A czy wolno zacząć e-mail od Dzień dobry czy Dobry wieczór? Myślę, że tak, choć nie brakuje głosów, iż w korespondencji internetowej są to formułki niezbyt odpowiednie, gdyż rozmówca często odczytuje e-maile o innej porze dnia, np. po południu lub wieczorem, a nawet w nocy. Według mnie nie ma to większego znaczenia. Liczy się moment wysłania e-maila (e-mailu).(koniec cytatu)

 

Z poważaniem
Dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to "Witam" nie " Dzień dobry" też nie  to jak w końcu?

Ja używam cały czas Witaj/Witam i na końcu Pozdrawiam tak też pisze do mnie kilku nauczycieli na e-dzienniczku w sprawie mojej córki itd... nie znamy się a kontakt tylko przez mail i czasem na korytarzu szkolnym 

Może Hello !!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo. Wystarczy krótkie "Elo", "siema mordeczki" itp. nie musimy od razu nieelegancko witać.

 

Pozdro ryjki


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą o czym my rozprawiamy.

Dwa lata temu pani od niemieckiego napisała na e-dzienniczku że zachęca do wspólnego śpiewania kolęd przy świątecznym stole po niemiecku bo akurat dzieci się tego uczą - moja babcia ma 81 lat a dziadek 83 tylko dodam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

"Witam" to jeszcze nic :) . Tu, na form nie spotkałem zbyt często "Heja" albo Hejka", z którym mam problem co zrobić? Jak tak zacznie ponętna niewiasta to jest zdecydowanie łatwiej  :) ale jak to jest od osobnika płci męskiej to niechybnie przelatuje przez umysł "No jasne, puść jeszcze oczko!".

 

W dawnych czasach, przed internetami wiadomo było jak sobie z tym poradzić. Wystarczyło rozpocząć tekst od "Pochwalony" i potem było jak z płatka. Jak wierzący to wiedział co odpisać a jak ateista to też wiedział. Nie było też problemu z innowiercami, nadzwyczaj szybko łapali jaka powinna być ichniejsza odpowiedź. ;)

 

Dozostaje nam w tych psychicznie zdewastowanych czasach bez względu na orientację polityczną czy wyznaniową pisać w nagłówku "Dzień dobry." i to bez względu na porę dnia, stan upojenia czy psychicznej rozwałki. Zawsze gdzieś świeci Słońce a jak się Płaskoziemcom to nie podoba to niech raczą się iść wypchać. 

 

Język to bardzo plastyczny twór i zmienia się jak społeczeństwa. Nieodłącznie podróżuje z nimi w czasie. Obecna presja językowa, szczególnie dotycząca języka angielskiego jest przeogromna. A to nie wróży dobrze bardziej złożonym fleksyjnie językom. Podążając ścieżką prawdy jaką nakreślił w "1984" George Orwell mniej więcej zdążamy ku zagładzie językowej, do której wstępem jest zmniejszenie liczby słów oraz ich znaczeń. Mniej znaczeń to mniej pokus, by kogoś obrazić a także siłą rzezy mniej obrażonych. Tym samym koniec z myślozbrodnią skoro nie można jej wyrazić i opisać słowami. Takie "dwa plus dobrze" naszych czasów.  :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.