Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadł mi w łapy taki roczniak (fotki), żadnych oznaczeń wewnątrz lub zewnątrz. Płyta niby Badische (w NAWCA w dyskusji jako Kienzle/Huber). Wychwyt latarkowy, zazębienie też. Ciekaw jestem zdania Kolegów. Jakie wahadło? Jaki włos? Rocznik?

 


cd

post-57894-0-44907000-1523783785_thumb.jpg

post-57894-0-69512400-1523783803_thumb.jpg

post-57894-0-50826900-1523783887_thumb.jpg

post-57894-0-50728500-1523783900_thumb.jpg

post-57894-0-94579600-1523783915_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychwyt  kolkowy,zebniki latarkowe,plyta IMO  nie  Huber,Kienzle ?


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasmoore pisze,że to Badische produkcji Kienzle - włos 0,094.

Terwilliger ,ze to Huber/Kienzle włos 0,089 mm. Sądziłem, że ktoś z Kolegów juz to przerabiał i zaoszczędzi mi przymiarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamontował 0,094mm i na tym włosie powinien chodzić bez problemu. 

 

 

Tarcza ładna, zrobiona "na bogato"  :)


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zamontował 0,094mm i na tym włosie powinien chodzić bez problemu. 

 

 

Tarcza ładna, zrobiona "na bogato"  :)

Tak zrobię, dziękuję. W Terwilligerze jest przy tej płycie (choć jest malutka różnica, w mojej nie ma 2 otworków na osłonę włosa) podany 1898 rok - jest to mozliwe, że az taki stary jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, Taki wychwyt i zębniki zastrzegł w zegarach rocznych Andreas Huber w roku 1912 (DRGM 502714).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe pytanie .

 

Podstawa Kienzle, podobnie jak i wahadło.

Mechanizm oparty na pomysłach Hubera, ale nie wydaje mi się, że to  produkcja Hubera dla BadUF, bo zapewne wtedy na tylnej płycie od góry by było wcięcie.

Gdyby był z serii wczesnych roczniaków Hubera dla  BadUfa  i by go chcieć traktować jako początkowy ( czym by można tłumaczyć  brak wcięcia ) to by był numerowany i  zębniki by były inne.

 

Wg mnie wskazuje to na produkcję Kienzle i pozostaje pytanie z jakiego okresu.

Filarki są malowane - poszukałbym okresu w jakich podobną estetykę stosował JUF i mniej więcej będzie wiadomo ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1929 może być?

post-6402-0-37298400-1523800472_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo, to jest to! A więc Kienzle , rok 1929. Szkoda, że nie z takim wahadłem. Dzięki, Tarant.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wahadło, które masz też od biedy może być ... Jakby Piotr pokazał model 205  ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od biedy. Ale nie od kompletu. Oryginalne powinno przypominać nieco wahadło z kompensacją rtęciową, jednakże w miejsce cylindrów z rtęcią powinny być kolumienki z wypełnieniem czerwoną lub białą farbą, powtarzające motyw całego zegara. Tyle opisu i interpretacji rysunku, w życiu takiego nie widziałem.

 

post-6402-0-08734800-1523816460_thumb.jpg

 

Zresztą 205 (lub 205a, bez latarkowych zębników), pojawiła się w 1926 roku. Do wyboru były wówczas albo klasyczna galeryjka, albo kulki.

post-6402-0-01361100-1523816688_thumb.jpg

 

PS. Szanowni Koledzy Lenie. Macie dostęp do tych katalogów :P


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pewnie, że mamy  dostęp - wiedziałem przecież który numer / model można by pokazać  ;)

A model z wahadłem kolumienkowym widziałeś - chyba Fibo się kiedyś o niego  "bił" - nie pamiętam z jakim rezultatem.

Pamiętam, że zastanawiałem się wtedy jak to się reguluje... i chyba nie wykombinowałem :(


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys widzialem zegar z takim wahadlem na aukcji,byl identyczny jak pokazany przez Taranta.

Przegralem aukcje,nie wiem czy mam jakies zdjecia-zobacze.

 

Nareszcie ktos pokazal roczniaka :super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że odpuściłem dla Anety, bo bardzo chciała wahadło takie "ze stojącymi filarkami" (lubi mieć odmiany wszelakie), ale może mi się miesza w głowie. Pamiętam tylko, że startowałem do niego. Nie kupiłem. Aneta, wybacz jeśli mi się pomerdało, jednak jeżeli masz, to wrzuć fotki  :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aneta, dołączam się do prośby kol. fibo - pokaż to wahadło, jeśli masz takiego Kienzle, będę miał o czym marzyć :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaa to wahadło, to jednak być nie  może - to wahadło chyba od  K&O.

Są podobne - nie zwróciłem uwagi na dół :(


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej wiedzy, to trzy tematy doprecyzuje dla pełnej jasności.  :)

 

- Wahadło przy tym roczniaku nie jest oryginalne.

 

Oryginalne powinno wyglądać tak jak to poniżej. 

 

post-28411-0-33183800-1523827613.jpg

 

- Samo wahadło ma cztery kolumny i nie ma żadnej regulacji, reguluje się tylko i wyłącznie czynną długością włosa i do tego służy specjalnie skonstruowana dolna zawieszka włosa która jest dedykowana między innymi i do tego wahadła. 

 

Tak wygląda ta dolna zawieszka w szczegółach. 

 

https://www.ebay.pl/itm/KIENZLE-400-DAY-ANNIVERSARY-TORSION-JAHRESUHR-CLOCK-ADJUSTABLE-SUSPENSION-BLOCK/111874635871?hash=item1a0c3f785f:g:6boAAOSwHaBWl3VJ

 
- Mechanizm do tego roczniaka wyprodukował Huber, a zegar w całość złożył Kienzle.
  
 
Kupienie oddzielnie takiego wahadła  graniczy z cudem, bo to bardzo rzadko spotykane zegary a jeszcze rzadziej takie wahadła. :)  

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedys widzialem zegar z takim wahadlem na aukcji,byl identyczny jak pokazany przez Taranta.

Przegralem aukcje,nie wiem czy mam jakies zdjecia-zobacze.

 

Nareszcie ktos pokazal roczniaka :Dsuper.

Ja też go widziałem. Był w ofercie sprzedaży chyba (o ile dobrze pamiętam) w 2016 roku 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też go widziałem. Był w ofercie sprzedaży chyba (o ile dobrze pamiętam) w 2016 roku 

Mnie nie przypadl do gustu wiec licytowalem tak dla zasady-moze sie uda.

Mysle ze latwo mozna zrobic podobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie przypadl do gustu wiec licytowalem tak dla zasady-moze sie uda.

Mysle ze latwo mozna zrobic podobne.

Kolumny kanelowane może by się znalazły (np z jakiegoś Louvre), górny kabłąk wyciąc najlepiej laserem, zawieszkę kupić z Australii. Teoretycznie wszystko można, ale chyba byś się nie podjął (może dla siebie?).

 

Marian, dziękuję za wyjaśnienie. To zdjęcie wahadła Twojego czy z netu? Tak na przyszłość-byłbym wdzięczny za fofo

wahadła z góry (jeżeli to możliwe), albo jakiś link (bo ja nie znalazłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja takiego zegara nie mam. To i jeszcze trzy inne zdjęcia ściągnąłem kiedyś z netu jak zobaczyłem u australijskiego sprzedawcy te dolne zawieszki których link dołączyłem.

Byłem bardzo ciekawy w których to roczniakach te zawieszki mają zastosowanie i jaki mają zakres regulacji, bo sama konstrukcja tej zawieszki jest IMO dość prosta i mi się bardzo podoba.  Robię to w ramach poszukiwania pomysłów i inspiracji do moich własnych konstrukcji których zamierzam kilka zrobić na emeryturze.  :)

Okazuje się że przy precyzyjnie dobranym ciężarze wahadła regulacja czynną długością włosa jest równie skuteczna jak regulacja rzymską śrubą.  

 

Edit. 

Moim zdaniem dorobienie takiego wahadła nie powinno być trudne zwłaszcza przy Twoich dużych możliwościach. 

 

Rurki rowkowane albo ryflowane (sam nie wiem jak to się fachowo nazywa) można kupić bez większego problemu np tu; 

 

https://sprzedajemy.pl/rury-stalowe-ozdobne-ryflowane-kolbiel-2-3d3332-nr47705157

 

http://www.emetal.eu/mosiadz/rury_mosiezne_rowkowane/

 

Trzeba tylko zapytać czy zrobią taki sam kształt. 

 

Podstawkę dolną i górną wytnie Ci Kol. Kiniol, a do środka skrętny kwadrat i wieszak zrobi Ci Kol. Baja, a dolną zawieszkę włosa kupisz w Australii. 

Złożysz pomalujesz i wahadło gotowe. :)  


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mi przyłożyłeś! :blink:  Moje możliwości to rozebrać, wyczyścić i złożyć roczniaka, ewent. pokleić i odświeżyć skrzynię.

Ale chyba nie będzie innej opcji, jak zrobić to wahadło. Dlatego możesz dosłać te inne posiadane fotki ? Chciałbym zobaczyć górę i dół tego wahadła, bo na tej jednej fotce tego nie widzę.

Na razie chodzi na włosie 0,94 i kulach Kundo- ale średnica/obrys wahadła jest za duży i klosz nie wchodzi.

 

Może kol. Tarant coś znajdzie w swoich nieprzebranych archiwach? Będę sehr dankbar. :D

 

Dopisek: powiększyłem na maxa foto od Dziadka i ten "kabłąk" nad wahadłem to oparcie krzesła stojącego z tyłu. Trochę mi się wyjaśniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wytnę, Marian, za drogi jestem  :P BTW laserem z mosiądzu nie wytniesz...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo, udało mi się odszukać stroną z której kiedyś skopiowałem do swojego archiwum cztery zdjęcia i część opisu. 

 

https://mb.nawcc.org/threads/huber-kienzle.134600/


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, skopiowałem, może zacznę zbierać materiały. Największy problem to chyba te 2 "koniczynki" lub "krzyże" (z dołu i z góry).

Resztę można dokupić i lutować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.