Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Arkady

Kupowanie używanych zegarków

Recommended Posts

No właśnie - jak to jest z tym naprawdę?

Jakiś czas temu, jaka osoba młoda (raptem 27 latek) stająca się powoli dorosła popełniłem błąd - postanowiłem mieć zegarek :) Nie za drogi, nie przebajerowany - po prostu - zwykły zegarek. Trochę pobuszowałem w necie, trochę poszperałem - finalnie kupiłem jeden z modeli Seiko 5. Sprawa wydawała się zamknięta - chciałem zegarek, mam zegarek, koniec historii. Problem tylko taki, że po tym całym internetowym "researchu" trochę się wkręciłem w temat zegarków... Co jest masakrycznie straszne - jakby ktoś mi z rok temu powiedział, że można się w ogóle interesować zegarkami, że zegarki mogą stać się swego rodzaju hobby - to mój mózg by tego nie był w stanie ogarnąć ;)

Ok, do rzeczy:

Tak jak wspominałem, jestem osobą młodą, więc się jeszcze nie zarabia do końca ile by chciało, naturalnie więc pierwsze myśli kierują się w stronę zegarków używanych. Problem polega tylko na rozbieżności między teorią a praktyką. Lektura w internecie generalnie przedstawia zegarki mechaniczne jako urządzenia mega wrażliwe, o które trzeba non stop dbać, obowiązkowy serwis co 3 lata, inaczej zegarek do kosza a ilość złych rzeczy jakie zegarek może spotkać liczy się w setkach, a w ogóle kupowanie używanych zegarków to najgorsza rzecz we wszechświecie itd. itp. Zdaje sobie sprawę, że sporo w tych tekstach przesady - autorzy piszą je z punktu widzenia zapaleńców, traktując zegarki jako coś więcej niż hobby - ale morał ich jest jasny - nie kupuje się zegarków w ciemno, nie znając ich historii itp. 

Tyle z teorii, a jak to wygląda w praktyce? Patrząc na ruch na forumowym bazarku (przy okazji szok kulturowy że taki internetowy handel jak zegarkami daje radę bez platform takich jak allegro itp.), komentarze zadowolonych nabywców używanych rzeczy w poszczególnych tematach - chyba nie jest tak najgorzej. Także czym się kierować przy zakupie używanego zegarka. by się nim jednak trochę nacieszyć? Jak z ryzykiem, że po chwili od zaoszczędzenia paru stówek za chwilę nie będę musiał wydać tych paru stówek na doprowadzenie tego zegarka do ładu? Unikać kupowania zegarków starszych niż x lat? Kupować tylko z pełną dokumentacją?

A jak z kwestią spadku wartości zegarka w czasie? Powiedzmy na przykład, na zegarkach w które obecnie celuje - Glycine combat Sub / Squale 50 atmos - ile powinienem żądać za świeży zegarek, który po prostu jest sprzedawany bo nie przypadł do gustu, ile po np. roku a ile po 3 roku? Można się w ogóle kierować takimi wyznacznikami?

Z góry dzięki za pomoc i przepraszam jeśli te pytania są zbyt oczywiste ;) 

Motto dnia: "Nie wszystko na raz" :) .

Kiedy wejdziesz na forum chorych na zęby to jak zaczniesz to poważnie traktować już po chwili wykryjesz przynajmniej trzy zmiany w paszczoszczęce. Po dłuższym wgłębieniu w temat okaże się, że musisz sobie rychtować sztuczne szczęki zarówno górną jak i dolną bo góra za dwa tygodnie wylecą ci wszystkie zęby. Przy okazji poznasz wszystkie oznaczenia wierteł i retraktorów, ogólnie będziesz wiedział co i jak. Wgłębiając się dalej,... :D .

Kupiłeś Seiko5. Nie ważne na jakm mechanizmie, i tak nie wtopiłeś :) . 25. letnie Seiko5 na chodzie jest wyceniane na znanym prortalu aukcyjnym w stosunku do nowego na mniej więcej 50% ceny. Jeszcze raz należy dodać, na dokładnym chodzie, po przeglądzie. No to teraz idź na forum samochodowe i napisz, że 25. letnie samochody, jak leci, powinny kosztować 50% ceny salonowej :D ....

Kupując z niepewnego źródła jakim jest np. portal aukcyjny, pchli targ,... zakładam, że zegarek jest niesprawny w większym albo mniejszym stopniu. Tylko kilka razy się zawiodłem.

Zgodnie z mottem dnia.

1. Jak nie masz zielonego pojęcia ustal średnią cenę używanego w wersji podle gustu.

2. Na forum z chorym uzębieniem można wyrwać w dobrym stanie niezły retraktor ;) . Ludzie się znają, ba nawet wiedzą jaki ma plan zabiegów na najbliższy czas ich szacowny rozmówca. To samo na forum zegakowym, ludzie się znają i dlatego są małe szanse na zaaplikowanie "cienkiego kitu" potencjalnemu nabywcy. Nawet jak jest nowy.

3. Jeżeli nowy zegarek jest tani np. Seiko5 to warto na pierwszy kupić nowy z gwarancją i trochę poużywać by nabrać nieco zegarkowej ogłady.

4. Konserwacja (przegląd) zegarka co 3 lata?! W Polsce średnio nie wymienia się nawet tak często oleju silnikowego w samochodzie :) .

5. Zegarki mechaniczne są delikatne, mniej więcej tak jak kwarcowe. Mit o niezniszczalności kwarcowych jest mocno przereklamowany. Ot choćby ogniwo zasilające należy wymieniać co 1-3 lata a to oznacza, że właśnie szczelność trafi szlag. Bez wymiany uszczelek się nie obejdzie i bez sprawdzenia szczelności czyli biznes się kręci.

6. Są zegarki i zegarki. Generalnie nie możesz się kierować modą a marką i raczej stabilnością cen starych zegarków uznanych producentów. Jeżeli kupisz "dzisiaj prestiżowy" zegarek w wersji konia roboczego to nie zdziw się za parę lat, że stanieje a nie zdrożeje i to w stanie bliskim NOS.

Trzeba mieć rozeznanie na rynku a czasy gdy mechaniczne zegarki były tanie minęły i raczej nie wrócą. Okazje są ale to jedynie wycinek i to skromny rynku. Czasami coś ciekawego wpadnie ale nie licz, że na znanych portalach aukcyjnych gdyż te są systematycznie oblegane przez starych bywalców, którzy zjedli na tym zęby jak i neofitów, którzy rzucają się bez pojęcia na jakieś straszne graty niczym szczerbaty na suchary.

Tu na forum idzie zawzięty bój z podróbkami i pomimo, że jak mniemam to "głos wołającego na puszczy" to się nie poddajemy. 

Nie wszystko na raz. Nie musisz kupować zegarków żeby mieć o nich pojęcie. Do tego jest potrzebna wiedza, czytaj.

Nie noszę zegarków do zegarmistrza, to takie staroświeckie. Psuję je sam...

Na początek sprawdź może zegarekdlaciebie.pl. Bardzo często są tutaj naprawdę fajne promocje i możesz kupić markowe zegarki w fajnych cenach. Też jestem maniakiem zegarków, mam już ich około 40, większość z nich jest właśnie z tego sklepu :P 

I kolejny linkujący byt forumowy....

Musisz Nitka na jakieś forum gospodyń się zapisać i tam może te żordany poopychasz. Tu raczej z politowaniem się toto traktuje.

Edited by Adi

A skąd wiecie czy nie ma w tym sklepie programu lojalnościowego, takiego "mile and more" ;) ? I była promocja,  sprzedawali na wiadra? 40szt. najlepiej dokładnie takich samych, gratka. Jak na pchlim targu "Pan sobie pogrzebie, w tym zielonym plastikowym są po 5 zyla a w tym ocynkowanym co na dnie dziura to po 10, suche, lepsiejsze na chodzie"  :) .

Edited by Ritter

Nie noszę zegarków do zegarmistrza, to takie staroświeckie. Psuję je sam...

A skąd wiecie czy nie ma w tym sklepie programu lojalnościowego, takiego "mile and more" ;) ? I była promocja,  sprzedawali na wiadra? 40szt. najlepiej dokładnie takich samych, gratka. Jak na pchlim targu "Pan sobie pogrzebie, w tym zielonym plastikowym są po 5 zyla a w tym ocynkowanym co na dnie dziura to po 10, suche, lepsiejsze na chodzie"  :) .

W gratisie dorzucali patelnię i lornetkę :P

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

:D