Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dariusz chlastawa

Zmarł Powstaniec Warszawski , Zegarmistrz i współtwórca marki Błonie

Rekomendowane odpowiedzi

za rp.pl

 

 

 

W wieku 83 lat zmarł najmłodszy uczestnik Powstania Warszawskiego Jerzy Grzelak, pseudonim "Pilot", po wojnie znany stołeczny zegarmistrz.W chwili wybuchu powstania Grzelak miał dziewięć lat, ale już od czwartego roku życia uczestniczył w spotkaniach osób związanych z konspiracją. Przysięgę złożył kilkanaście dni przed powstaniem, w stolarni przy ul. Boryszewskiej. Odbierał ją od niego jego kolega Zbyszek Wroński, pseudonim "Kret".

 O konieczności walki z okupantem znajomi rodziców rozmawiali w naszym domu już w grudniu 1939 roku Byłem małym dzieckiem, ale te rozmowy przez całe lata toczyły się przy mnie – opowiadał. Był więc pewien, że należy zaangażować się w walkę. Ostatecznie się utwierdził, kiedy na jego oczach Niemcy rozstrzelali dużą grupę cywilów. – To był odwet za zabicie jakiegoś Niemca. Stałem z matką tak blisko, że dokładnie widziałem rozlewającą się na boki krew. Dziecko, które coś takiego widzi, nie ma wątpliwości, czy należy walczyć z okupantem – tłumaczył.

W działalność konspiracyjną wciągnęli go znajomi ojca – wcześniej żołnierza 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich, piłsudczyka i jednego z właścicieli firmy wydawniczej "Trzaska, Evert, Michalski". Pierwszym zadaniem "Pilota" było obserwowanie Ukraińca, który regularnie odwiedzał mieszkającą w tej samej kamienicy co on prostytutkę. W jej mieszkaniu regularnie odbywały się orgie z udziałem Niemców. Ten Ukrainiec wszedł w struktury podziemne i donosił okupantom na kolegów. Dzięki pracy "Pilota" konfidenta usunięto.

Po upadku Powstania razem z chorą mamą Grzelak ukrywał się w ruinach miasta. Po wojnie był współtwórcą polskiej fabryki zegarków w Błoniu. Prowadził zakład zegarmistrzowski na Mokotowie, przy ul. Puławskiej. Był Kawalerem Orderu Uśmiechu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech spoczywa w pokoju, Cześć i Chwała Bohaterom!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.