Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

LESKOS

Korbka czy kluczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Zainteresował mnie temat korbek i kluczyków do nakręcania starych zegarów miesięcznych (pierwsza ćwiartka XIX w  i okolice).

Przeglądałem ostatnio parę stron internetowych i katalogów. Nie znalazłem nic na temat korbek / kluczyków do tych zegarów. Szczególnie nie ma żadnych informacji co  do zegarów miesięcznych , 3-miesięcznych , o rocznych nie wspomnę. Może ktoś ma na ten temat wiedzę. 

Zagadnienie wbrew pozorom nie jest aż tak banalne ...

Proszę o zdanie posiadaczy takich zegarów , jak to u nich wygląda.

Z góry dziękuję 

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są takie same jak do tygodniowych, nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie jestem przekonany, choć muszę wierzyć Ci bo kto jak kto , ale Ty miałeś/masz conajmniej kilka u siebie. Część mechanizmów ma korbkę ~3mm ale są i takie gdzie to 4,5 mm. Zastanawiam się czy przy sporym obciążeniu (waga około 3kg ) i sekudowym wahadle były to korbki czy korbki powiedzmy motylkowe. Takie zegary zdecydowanie płynniej nakręca się kluczem i nie powoduje się falowania całego mechanizmu. Tak nakręcam 311 Lenzkircha , choćto mie miesiąc ale  gabaryty wahadła i wagi są spore. Bez tego jest tendencja do rozkołysania bocznego wahadła.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem, że to właśnie korbka umożliwia bardziej jednostajne, bez szarpnięc nakręcanie zegara. Miało to między innymi zmniejszyć ryzyko zerwania szczewia.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny miesięczny jakiego macałem miał "zwykłą" korbkę. Angielskie grandfather clock's też w ten sposób nakręcane, chociaż potężne są. Tylko większe mają korbki, niż do wiszących linkowych. 

post-39092-0-32215800-1528554803_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko korbka, linkowców kluczem się nie nakręca... Korbka pracuje płynniej.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszne jak wyżej u Kiniola i Taranta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nudząc się na szybko zrobiłem korbkę do miesięcznego i wypróbowałem go na nim i  na 311. One mają sekundowe wahadła. Działa zdecydowanie lepiej niż te które były, ale ramię ma o 2 cm dłuższe ... teraz to jest płynny ruch korbki i ręki ... Zatem pozostaje dorobić taką jak potrzeba ... z właściwych materiałów

:rolleyes:

post-92919-0-48308300-1528655820_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śliczna...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nabijaj się ;) , porządną zrobię. Ta jest robocza. Poza tym do Lenza tygodniowego musi być osadzona odwrotnie - nakręcamy zgodnie ze wskazówkami zegara - tu jest odwinięcie w drugą stronę czyli do miesięcznego... Złapałem ładne  wzory tylko potrzeba blachy 2,5 mm i pręta mosiężnego 10 mm. 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie nadal brak materiału i porządnego uchwytu do tokarki, ale coś tam wyszło ... ;)  

Tym razem do nakręcania Lenzkircha 311. I co najważniejsze super równo działa  :D .

:rolleyes:

post-92919-0-69835100-1529249693_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.