Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

S_Damian

Nakręcanie sprężyny zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze

Ponieważ jestem nowym nabywca automatycznego zegarka,

Proszę Was o pomoc i opinie na temat trzymania rezerwy chodu i nakręcania sprężyny.

Mianowicie chciałbym sie dowiedzieć czy z moim zegarkiem wszystko ok, ponieważ, gdy np po 2 dniach nienoszenia straci rezerwę chodu, to samymi ruchami ręki zegarek nie jest w stanie sie nakręcić i chodzić bez przerwy, np. Po jednym potrząśnięciu ręką zegarek chodzi ok. 10 sekund. Mechanizm Eta.

Czy to właściwe ?

Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze

 Po jednym potrząśnięciu ręką zegarek chodzi ok. 10 sekund. Mechanizm Eta.

Czy to właściwe ?

Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi

Raczej właściwe. Trzeba po prostu nosić zegarek na ręce i będzie chodzić.

Inna sprawa, to czy ma rezerwę chodu. Jeżeli masz ETA 2824-2, to ma ona chyba 40 godzin rezerwy. Nakręć zegarek koronką do oporu i zostaw go w bezruchu. Zmierz czas od nakręcenia do ustania pracy mechanizmu i wtedy sprawdzisz poprawność rezerwy. Może na się zmniejszać na przykład na skutek zwiększonych oporów mechanizmu z powodu zabrudzenia czy braku smarowania. Wtedy czas oddać zegarek w ręce fachowca :)


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jędrula

 

Dziękuję za odpowiedź, wiem co robić aby sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej właściwe. Trzeba po prostu nosić zegarek na ręce i będzie chodzić.

Inna sprawa, to czy ma rezerwę chodu. Jeżeli masz ETA 2824-2, to ma ona chyba 40 godzin rezerwy. Nakręć zegarek koronką do oporu i zostaw go w bezruchu. Zmierz czas od nakręcenia do ustania pracy mechanizmu i wtedy sprawdzisz poprawność rezerwy. Może na się zmniejszać na przykład na skutek zwiększonych oporów mechanizmu z powodu zabrudzenia czy braku smarowania. Wtedy czas oddać zegarek w ręce fachowca :)

Och te wujki dobra rada  :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to jest z tym nakręcaniem ETA 2824-2? Dotąd nosiłem moją etę "jak piątkę", czyli parę ruchów zegarkiem, ustawienie czasu i tyle. Dzisiaj po raz pierwszy nakręciłem koronką "do oporu" i coś mnie zaniepokoiło... po lekturze for (forów?) nie wiem co myśleć, podobno ten werk się niszczy od nakręcania ręcznego.  :blink:  Jaka jest prawda?  


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wam sie udalo nakrecic zegarek z naciagiem automatycznym do „oporu” ? :)

 

Nie jestem zegarmistrzem, ani praktykiem, ale kilka takich mechanizmow rozebralem i zlozylem i jedyne co moze sie tam zniszczyc to chyba sprzegielko. Niestety nie wiem nawet jak prawidlowo nazywa sie ta czesc mechanizmu :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprzypadkowo napisałem "do oporu" w cudzysłowie, po prostu po około 30 ruchach koronką coś się zmieniło w jej pracy... zaczęła stawiać lekki opór, coś tam leciutko zachrupało. Ponieważ nie działo się to w porze, kiedy manipulacje są niewskazane (20:00-3:00) to odebrałem to jako opór i się zaniepokoiłem. :rolleyes:   


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dokrecania nie ma znaczenia czas wskazan zegarka. Po dokreceniu sprezyny do maksimum powinien nastapic jej przeskok, raczej bez chrupania i wiekszego oporu :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jestem przeczulony, to moja pierwsza eta, coś tam w każdym razie się zadziało co mnie zaniepokoiło. No nic. Zaniecham po prostu dokręcania na taką skalę.;) 


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez raczej unikam dokrecania. Tym bardziej, ze w tych opiniach dotyczacych dokrecania tego mechanizmu cos jest i mnie tez od czasu do czasu przeskakuja zabki :)


Przepraszam za brak polskich znakow ale po prostu ich nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.