Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lukaszyna

Atlantic Worldmaster - Super de luxe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jestem na forum już jakiś czas, głównie jako czytelnik, ale przyszedł czas na pierwsze posty.

od niedawna stałem się posiadaczem zegarka (pamiątka po dziadku) Atlantic Worldmaster Super de luxe i mam pewne problemy z jednoznacznym określeniem jego wieku i poniekąd stanu. Z różnych źródeł wyczytałem, że Atlantic'ki z wypukłym logiem pisanym małą literą datowane są na lata 60/70, ale pewności nie mam. Dlatego proszę o pomoc w identyfikacji i ewentualnym określeniu stanu w stosunku do wieku.

Poniżej załączam trochę zdjęć:

 

tarcza wygląda całkiem OK, ma dwie rysy między 1 i 2 ale nieszczególnie to przeszkadza. druga rzecz to delikatnie przygięty sekundnik

uy9eUdK.jpg

 

koronka z logo "a" choć wytarta mocno.

aPMQvPa.jpg

 

Szkiełko chyba było wymieniane, bo przy zapinaniu/rozpinaniu paska lubi wypaść. Da się też nim kręcić jak jest założone, może to kwestia złego dociśnięcia czy coś.

nKh0aZi.jpg

 

QNDu8m8.jpg

 

ogólnie koperta jest trochę sfatygowana, przy deklu są już delikatne wżery, zapewne wynikające z używania.

FKL1gxX.jpg

 

Zdjęcia mechanizmu nie mam, bo nie bardzo mam czym otworzyć kopertę. Jak tylko znajdę coś dobrego to wrzucę.

 

 

Z zegarka chciałbym korzystać raczej na co dzień niż od święta i dlatego mam pytanie też o ewentualnie przywrócenie mu świetności. Trochę poczytałem o renowacjach itp, i jedyne co chciałbym zrobić to koperta. Pytanie jak takie chromowanie ma się w codziennym użyciu zegarka? Wyciera się, łuszczy, widać różnice/zaoblenia w kształcie itp? Czy takie zabiegi to raczej dla zegarków wystawowych się robi? Czy może lepiej pomyśleć o wymianie na stalową, i normalnie użytkować bez wnikania w wytarte chromy, a oryginalną zapakować i trzymać dla kolejnych pokoleń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zegarek jest z lat 80. Wątpliwości rozwieje zdjęcie mechanizmu, ale na 90% wewnątrz dookoła mechanizmu będzie czarny, plastikowy pierścień, który wówczas stosowano do centrowania werku. Szkiełko koniecznie wymień - ktoś źle dobrał jego rozmiar. Można je też wkleić specjalnym klejem, jeśli jest w dobrym stanie i się w miarę trzyma. Co do koperty... No cóż, różne są opinie... Ja, gdybym chciał używać zegarka na co dzień kupiłbym stalową, a oryginalną zachował, tak, jak napisałeś. Nie bardzo wierzę w chromowanie, bo zawsze ktoś coś schrzani, zegarek źle wygląda i jest przykro... Koronkę z a można dosyć łatwo kupić nową lub mało używaną.

 

P.S. Spróbuj odkręcić dekielek suwmiarką.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł z suwmiarką :) udało się

 

Poniżej fotki mechanizmu, co prawda bez czarnego pierścienia.

X1F367R.jpg

 

uHP4qfj.jpg

 

Zdjęcia robione komórką, więc z ich jakością jest sprawa dyskusyjna. Zauważalne na mechanizmie i trochę na zdjęciach jest takie U w tarczy, powyżej tego jest numerek 6300. Wujek google podpowiada Unitas 6300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zegarek to przełom 60/70 tak jak napisał @Walter_87. Tarcza rzadziej spotykana (indeksy), koniecznie wymień za małe szkiełko (koszt na popularnym portalu ok 20 PLN) do tego sekundnik na tymże portalu ok 25 PLN i masz ładnego Atlantic'a. Nie wymieniałbym koronki - oryginalna (stożkowa) w niezłym stanie, obecne są "płaskie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość supaplex

Szkoda że koperta z szajsmetalu, poszukałbym stalowej.

@BartasW, w pierwszej lepszej hurtowni zegarmistrzowskiej wypukły hesalit kosztuje 4-5zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Walter_87 wielkie dzięki za pomoc. Podana stronka to istna "biblia atlantycka", właśnie siedzę i kolejne rozdziały czytam.

 

a czy macie może jakieś informacje o cenie lub namiary do kogoś z forum, kto ewentualnie może posiadać koperty stalowe do takiego zegarka? Na pewnym portalu są, ale nie bardzo się orientuje jak to cenowo wygląda.

A czy jest jakaś różnica w wspomnianym szkiełku za 5zł i 20zł? Wytrzymałość, spasowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o szkiełka, to na Alle jest to samo, co w hurtowniach, ale drożej ;). Jeśli chodzi o kopertę, to bym nosił w tym stanie i tyle. Chyba, że pracujesz fizycznie/mocno się pocisz. Latałem kilka lat na co dzień z zegarkiem w chromie i koperta mało ucierpiała. Więc do obciachowego stanu jeszcze paru lat temu Atlantikowi brakuje. A jak już do niego dojdzie, to się można zastanawiać nad dalszymi krokami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten model nie wychodził w stalowej kopercie, a przynajmniej nie widziałem.


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, że nie wychodził, ale tu chodzi o to, aby zmieniając kopertę na stalową uczynić z niego zegarek codzienny i nie zniszczyć jeszcze bardziej oryginalnej koperty. Te stalowe są nowe, produkowane obecnie.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie... sprawa sprowadza się do wyboru jednej z dwóch rzeczy:

1. korzystać z obecnej koperty i z czasem wymienić, bo będzie kiepsko się prezentować. Aktualnie jest całkiem całkiem, poza stroną od dekla, która ma wżery i liczne przetarcia. Boję się, że przez kolejne lata użytkowania doprowadzę kopertę do stanu, że będzie nadawała się jedynie do szlifowania i chromowania przez co straci swój obecny kształt.

2. wymienić teraz i spokojnie korzystać, a oryginał zachować w obecnej formie. A gdy dorobię się kolejnych zegarków mechanicznych (aktualnie jest to mój pierwszy), powrócić do oryginału i trzymać w gablocie.

 

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie szkiełka. Orientujecie się może, czy oryginalne szkiełko powinno być z rantem czy bez? Bo zauważyłem, że są właśnie do wyboru zwykłe wypukłe i wzmacniane ze srebrnym/złotym rantem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat. Dostałem od kuzyna Atlantic-a Super De Luxe na ETA 1113. Wiem na pewno że koronka jest nieoryginalna. Proszę o informacje, zdjęcia jaka powinna być do tego modelu.

 

post-104998-0-30142500-1532664707_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koronka powinna być "gruba" i obła jeśli patrzymy z profilu. Oczywiście w przypadku tego modelu logowana małym "a".

Na rynku nie ma takich korenek. Pozyskać je można tylko z innych egzemplarzy zegarków.

Tutaj zdjęcia z innego SDL z tego okresu co Twój:

post-60800-0-85727400-1532683832_thumb.jpeg

post-60800-0-73686200-1532683841_thumb.jpeg

post-60800-0-24882600-1532683851_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia. W moim nieoryginalna koronka dodatkowo jeszcze odstaje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Feymozim
      Jak myślicie, gdzie mogła przebiegać renowacja cyferblatu? 

    • Przez cytrusss76
      Chcę kupić zegarek na prezent i zastanawiam się między kilkoma markami, Citizen, Seiko, Tissot i Orient, Atlantic, do kwoty około 2,5 tyś zł. Wiem, że mechanizmy jednej marki są stosowane w innych markach zegarków, ale nie siedzę w temacie, dlatego chcę poznać Wasze zdanie i opinie na temat jakości tych marek. Pod uwagę biorę tylko te 5 marki. Kusi mnie Citizen ze względu na technologie Radio Controled (którego sam noszę) i wieczny kalendarz. Ale z drugiej strony podobają mi się wspomniane Seiko. Jakie macie zdanie o zegarkach Seiko Divers solarnych?
    • Przez peterc89
      Witam
      Mam do Was pytanie, który z tych zegarków wg Was jest najlepszą propozycją jeśli chodzi o ślub? Przekopałem trochę internet i w sumie spodobały mi się te modele:
      https://wkruk.pl/zegarki/atlantic/zegarek-atlantic-seacrest-14?gclsrc=aw.ds&gclsrc=ds&epi=
      https://kupzegarek.com/pl/zegarki-klasyczne/6538-zegarek-meski-0-7640278511117.html
      https://kupzegarek.com/pl/zegarki-klasyczne/6537-zegarek-meski-0-7640278511100.html
      https://westwatches.pl/pl/orient-fac0000ca0
      Z góry dzięki i pozdrawiam!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.