Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
AndrzejP13

Citizen NH8389-88LE zatrzymywanie się sekundnika

Recommended Posts

Witam, trochę lipa żeby w XXI wieku  zegarek późnił się  ok 3 s na dobę nie wspomnę o 7s na dobę  co może denerwować, i jeszcze co 20 dni przestawiać o minutę - jednak Eco Driver z RC są lepsze - no chyba że wyłączą nadajniki RC ( gdzieś czytałem że mogą to zrobić w 2021r)  ale i tak zostaje ok 15 s na miesiąc, a nie 3-7s na dobę:)

Mowa tu o zegaekach mechanicznych, które nie maja certyfikatu chronometru także uważam, że to bardzo dobry wynik.

Mam i ja zatrzymujacy się sekundnik he he :) Wpływa on na dokładność chodu? Bo albo mi się wydaje albo po zatrzymaniu sekundnika przy gwaltownym ruchu ręki wskazówka minutowa dostaje na ułamek sek tzw kopa gdy rusza przy ponownym starcie sekundnika. 20201201_190358.thumb.jpg.b51a4b5076de44a80da42c752d6d0ac8.jpg

2 godziny temu, eddi87 napisał:

Mam i ja zatrzymujacy się sekundnik he he :) Wpływa on na dokładność chodu? Bo albo mi się wydaje albo po zatrzymaniu sekundnika przy gwaltownym ruchu ręki wskazówka minutowa dostaje na ułamek sek tzw kopa gdy rusza przy ponownym starcie sekundnika. 

Nie wpływa. Taka to konstrukcja przeniesienia napędu. Przez to, że ośka sekundy ma tylko kilka zębów powstaje luz na napędzie z drugiego dużego koła. Wiele zegarków (głównie starszych konstrukcji) miało to rozwiązanie. To przeskakiwanie wskazówki można do pewnego stopnia zminimalizować przez dogięcie blaszki, która dosiska ośkę. Ale w przypadku miyoty 82 trzeba rozebrać cały mechanizm (a np w wostoku 24 ta blaszka jest na wierzchu)

Edited by mkoch

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

9 minut temu, mkoch napisał:

Nie wpływa. Taka to konstrukcja przeniesienia napędu.

Czyli to dobry mechanizm ?- bo właśnie zastanawia się nad kupnem tego lub  BN0100 :) no i tu już mam dylemat z tym automatem :) 

Dobry to pojęcie względne. Na pewno to sprawdzony wół roboczy, który będzie pracować długo. Każdy ogarnięty zegarmistrz go przeserwisuje w razie potrzeby. Ale są też minusy, to dość stara konstrukcja bez możliwości dokręcania, choć kto dokręca automat z koronki, i bez stop sekundy. Za to jest cieńszy niż konkurencyjne nh 35a.

2 minuty temu, tofiks_th napisał:

Dobry to pojęcie względne. Na pewno to sprawdzony wół roboczy, który będzie pracować długo. Każdy ogarnięty zegarmistrz go przeserwisuje w razie potrzeby. Ale są też minusy, to dość stara konstrukcja bez możliwości dokręcania, choć kto dokręca automat z koronki, i bez stop sekundy. Za to jest cieńszy niż konkurencyjne nh 35a.

... czyli ogólnie sprawdzony mechanizm z małymi minusami bo mam go używany 2 letni lub BN100 4 letni i oba  w tej samej cenie . 

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, czyli nosić, cieszyć się nie zwracać uwagi ;)

Edited by eddi87

2 minuty temu, eddi87 napisał:

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, czyli nosić, cieszyć się nie zwracać uwagi ;)

Trochę źle napisałem - mam na oku oba i właśnie - zastanawiałem się którego  ewentualnie kupić jak nikt nie podkupi ! ale dziękuje za dobre słowo .... i sam nie wiem którego oba się podobają ... wiem wiem wziąć oba :) jak sam radziłem :) 

Edited by unadarek

Teraz, unadarek napisał:

Trochę źle napisałem - mam na oku oba i właśnie - zastanawiałem się którego  ewentualnie kupić jak nikt nie podkupi ! ale dziękuje za dobre słowo .... 

A ja miałem zacytować inny post he he 

47 minut temu, mkoch napisał:

Nie wpływa. Taka to konstrukcja przeniesienia napędu. Przez to, że ośka sekundy ma tylko kilka zębów powstaje luz na napędzie z drugiego dużego koła. Wiele zegarków (głównie starszych konstrukcji) miało to rozwiązanie. To przeskakiwanie wskazówki można do pewnego stopnia zminimalizować przez dogięcie blaszki, która dosiska ośkę. Ale w przypadku miyoty 82 trzeba rozebrać cały mechanizm (a np w wostoku 24 ta blaszka jest na wierzchu)

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, czyli nosić, cieszyć się nie zwracać uwagi 

Teraz, unadarek napisał:

hehheh mimo to dziękuje .... 

A u mnie zatrzymuje się wtedy jak bym chciał walnąć worek bokserski. :) ale jak koledzy pisali że nia wpływu na dokładność chodu to wg mnie mały szczegół, zważywszy na ceny zegarków z tym werkiem. Ważne że mi sie podoba. 

1 minutę temu, eddi87 napisał:

A u mnie zatrzymuje się wtedy jak bym chciał walnąć worek bokserski. :) ale jak koledzy pisali że nia wpływu na dokładność chodu to wg mnie mały szczegół, zważywszy na ceny zegarków z tym werkiem. Ważne że mi sie podoba. 

a właśnie a dokładność dzienna chodzi mi o te sekundy - co ile trzeba go mniej więcej poprawiać - co parę dni  do dokładnego czasu ? 

8 minut temu, unadarek napisał:

a właśnie a dokładność dzienna chodzi mi o te sekundy - co ile trzeba go mniej więcej poprawiać - co parę dni  do dokładnego czasu ? 

Nie mam pojęcie dzis kurier dostarczył:) I z tym werkiem jest tylko on.

3 minuty temu, eddi87 napisał:

Nie mam pojęcie dzis kurier dostarczył:) I z tym werkiem jest tylko on.

a-ha - OK :) to gratuluje i dobrego noszenia :)