Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Szturmańskie 1949.r.

Rekomendowane odpowiedzi

Widziano na Allegro, raportowano na Forum, ale... nie kupiono. A skoro wy nie chcecie, to... ja chcę!

Owszem, cena adekwatna, nie okazyjna, ale cóż, jeśli istnieje radziecki zegarek, który - pomimo zmiany profilu mojej kolekcji - pozostał wciąz na liście "poszukiwanych", na pewno jest to Szturmańskie z tego rocznika. Z tego właśnie 1949. roku i żaden inny.

 

Czemu? A bo tak sobie kiedyś umyśliłem i tak mi zostało, nawet jeśli to bez sensu. 

Po prostu - rocznik 1949 jest pierwszym rocznikiem produkcji tych zegarków, więc myślę, że jest ciekawszy i cenniejszy ni z pozostałe roczniki.

 

Koniec końców - oto jest:

 

post-2232-0-00777600-1531856585_thumb.jpg

 

Cudo - nie? Jak wiemy, Szturmańskie to poszukiwany model, który doczekał się ogromnej ilości (na szczęście z reguły tandetnych i oczywistych) podróbek, a tu - oryginalny Szturmański, do tego z 1949. roku. Prawie oryginalny, bo - niestety - zgubił gdzieś po drodze swoją cudną, stożkowatą koronkę. W zasadzie rzadko przywiązuję aż taką wagę do koronki, ale tu by się przydała, bo oryginalna była na tyle charakterystyczna, że jej brak rzuca się w oczy.

 

Oczywiście - nie byłbym sobą, gdybym Szturmańskiego nie rozłożył, co też uczyniłem:

 

post-2232-0-55821100-1531856768_thumb.jpg

 

Ręce miałem jak z waty, ale udało mi się niczego nie zepsuć. Jednak praca nad takim cudem to zawsze większy stres.

Zastosowany tu mechanizm to nowy model z centralna sekundą, dobrze znany z innych marek, jak Moskwa, Sportiwne, Pabieda czy Leningrad. Sowieci sprytnie przekonstruowali K26 stosujący "wysoki" mostek przekładni, żeby współosiowo zamontować koła.

Mechanizm jest - przez to - grubaśny i stanowi swego rodzaju pomost między k26 z dolną sekundą, a np kirowskim 2409, który by już znacznie bardziej płaski.

 

Technologicznie mechanizm jest identyczny jak K26, dzieli z nim też niektóre części.

 

post-2232-0-43535800-1531856975_thumb.jpg

 

Wychwyt szwajcarski, stalowy, polerowany, a balans złocony, z breguetowskim włosem. Ładnie.

Egzemplarzom z lat 1949-1950 brakuje pasków na płytach, ale jakościowo - "wielki świat" :)

 

Kontynuując, wydawało mi się, ze Szturmańskie miały tzw. "stop-sekundę" i faktycznie, ten okazał się mieć mechanizm "stop sekundy", tyle ze zepsuty. 

 

post-2232-0-29935400-1531857126_thumb.jpg

 

Dźwignia popychana przez końcówkę wałka naciągowego powinna zatrzymywać balans, ale ma urwany drucik, który to robił, więc nie działa. Można by przeszczepić element ze Sportiwnego, ale nie mam. Następnym razem postaram się pamiętać, żeby zdobyc brakujący element.

 

Mechanizm nastawczy jest identyczny jak w K26...

 

post-2232-0-36930500-1531857291_thumb.jpg

 

Coś tu jednak nie gra, bo dokręcenie śrubek mostka remontuaru powoduje zablokowanie koła zmianowego przekładni wskazań. jeden z elementów (albo koło, albo mostek) nie jest oryginalny, po prostu. Póki co - nie dokręciłem jednej ze śrubek do oporu (a jedynie do "pierwszego oporu"), ale też trzeba będzie się temu jeszcze raz przyjrzeć...

 

post-2232-0-22333200-1531857756_thumb.jpg

 

Powyżej widzimy współosiowe koła "prawdziwej" centralnej sekundy.

Mechanizm po złożeniu chodzi ładnie i można mu założyć tarczę i wsadzić go do koperty.

 

Musiałem bardzo uważać przy montażu wskazówek, żeby mi farba nie poodpadała.

Jest to - najpewniej - farba radowa stosowana wówczas szeroko (nie tylko w ZSRR), która z czasem ulega degradacji i odpada. Tarcza ma już - jak widać - trochę braków:

 

post-2232-0-69016100-1531857593_thumb.jpg

 

I już :)

 

post-2232-0-19029700-1531857632_thumb.jpg

 

Piękny Szturmański...

 

post-2232-0-37029000-1531857654_thumb.jpg

 

...z mechanizmem z 1949!

 

post-2232-0-74475100-1531857682_thumb.jpg

 

Super :) !

 

 

Nie muszę chyba tłumaczyć, czemu Szturmański jest słynny i - przez to - cenny.

Jak wieść niesie - Szturmańskiego na ręku miał Jurij Gagarin podczas swojego pierwszego lotu w kosmos, a zatem Szturmanski jest pierwszym zegarkiem, który opuścił naszą planetę.

 

Niektórzy (choćby fani Omegi) będą "jojczeć", że zegarek leciał w statku kosmicznym, a nie był w otwartej przestrzeni kosmosu, ale... Szturmański zawsze pozostanie  tym pierwszym. It - cały sekret popularności modelu.

 

Bo tak poza tym... zwykły, chromowany zegarek z farbą radową.

wyróżnia go "fikuśne" logo, ale poza tym... nic specjalnego :D

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się dlaczego nie przeglądam allegro?!

Stan nawet fajny, dasz link do allegro żebym mógł pluć sobie w brodę? Lub odetchnąć z ulgą :D

 

Jak zawsze super fotorelacja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Link jest w "okazjach" jedną czy dwie strony wcześniej. Żadna tajemnica, dałem 1200 zł. Tyle to kosztuje, jak się przejrzy aukcje na eBay. Czasem, przy dużym szczęściu, trafia się taniej... ale trzeba miec szczęście. I raczej nie bedzie to rocznik '49z


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze super się czytało :) Gratuluję zakupu no.i oczywiście umiejętności :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 1200 zł to musiałeś go bardzo chcieć. Chociaż rocznik zacny.

Powiem szczerze że przy tej cenie to mam mieszane uczucia. Niby pierwszy rok produkcji - to na plus.

Z drugiej strony to 15 kam Szturmanskie to nie to samo co 17 kam późniejszy Gagarin.

To takie moje dylematy odnośnie tego zegarka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

Mam koronkę ktotej szukasz, jak coś to pw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 1200 zł to musiałeś go bardzo chcieć. Chociaż rocznik zacny.

Powiem szczerze że przy tej cenie to mam mieszane uczucia. Niby pierwszy rok produkcji - to na plus.

Z drugiej strony to 15 kam Szturmanskie to nie to samo co 17 kam późniejszy Gagarin.

To takie moje dylematy odnośnie tego zegarka ;)

Jak pisałem - cena adekwatna, nie okazyjna ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, zauważ, że późniejszy, 17 kamieniowy mechanizm to Sportiwne. A 15 kamieniowy bez pasków, to rzadkość.

 

--> Remo74 dzięki :)

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super nabytek,gratulacje!Należy pamiętać że to chyba jedyny radziecki zegarek naręczny o którym możemy powiedzieć że jest wojskowy.

ps

Aż swojego wyciągnąłem z pudełeczka do pooglądania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wojskowych były przeciez jeszcze komandiry zakazy, szturmanskie chrono i okeany


Wołny, ałmazy, WP, mołnie precyzyjne itd.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mechan

Zegarek jest piękny (a przekonania tego nabrałem 'kiedyś tam",  na pewno wcześniej nim usłyszałem, że miał go J. Gagarin).

Super logo, ale też napis. Poza tym, świetna jest sama nazwa.. nadaje jakąś taką dynamikę. Oprócz tego, to już raczej pytanie do zaawansowanych kolegów - czy niektóre  zegarki "militarne" z czasów nam bliższych nie nawiązują do tej stylistyki tarczy i wskazówek (pomijam logo i napis)? Chyba, że towarzysze designerzy czerpali inspirację z jakichś "zapadnich" wzorów:)

Serdeczne gratulacje i podziękowanie za fajny opis!

Edytowane przez Mechan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne są te Kolegi @pmwas'a Opowieści Dziwnej Treści. :)


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam na odcinek w którym pmwas kupi tokarkę i zacznie dorabiać części ;)


Najlepszym paliwem jest makaron

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki dla Wojtka za koronkę :D

 

post-2232-0-38539500-1532114281_thumb.jpg

 

post-2232-0-29055100-1532114298_thumb.jpg

 

Teraz to już jest coś pięknego :D !!!


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech1500

No i super! Szturmanski prima sort a ja bardzo się ciesze ze miałem mały wkład w jego skompletowanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie, to nawet fajnie, że ma małe przetarcia - wygląda jakby od zawsze była elementem tego zegarka. w stanie NOS wyglądałaby nienaturalnie :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż z ciekawości otworzyłem swojego :)

Gratuluję pięknego okazu!

post-23779-0-46256600-1540861517_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że odkopię temat... Teraz dopiero tu trafiłem, pmwas świetny opis, świetny zegarek - legenda. Dajce mi Panowie info jakiej szerokości jest pasek w takiej małej kopercie, 16mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że odkopię temat... Teraz dopiero tu trafiłem, pmwas świetny opis, świetny zegarek - legenda. Dajce mi Panowie info jakiej szerokości jest pasek w takiej małej kopercie, 16mm?

Tak, 16 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.