Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

arek1a2b

Zegar stojący LFS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Kupiłem zupełnie przypadkiem ładny zegar jak się okazało firmy LFS. Podoba mi się niesamowicie ale jak tylko znalazłem go w ofercie pomyślałem że kupię go dla ojce a co tam niech ma :)

 

Zegar odebrałem po prawie pół roku i uruchomiłem na szybko, działa bardzo dobrze chodź konserwacja jest raczej wskazana.

Przekręciłem wskazówką kilka razy aby zobaczyć jak bije i zdziwiło mnie że tylko pełne godziny wybija.

A jeszcze bardziej iż ma dwa młoteczki a jeden nie robi zupełnie nic.

Ale czort myślę puszczę go potem się zobaczy.

Po 24 godzinach waga od wybijania znacznie niżej opadła niż od chodu, więc zaciekawiony tym faktem wepchałem do zegara swoje łapy.

 

I tak pierwsze co mnie zdziwiło to tylko jeden pręcik uruchamiający klawiaturę, więc na próbę wsadziłem 3 pozostałe bo dziurki już były. 

post-61298-0-08292000-1534259163_thumb.jpg

Drugie co mnie zdziwiło to ta łapka zamocowana do eeeee nazwijmy to grzebienia 

post-61298-0-74662700-1534259250_thumb.jpg

 

Wydedukowałem więc na szybko że to kwadrans ale brakuje mu jakiejś podziałki aby ta łapka mogła regulować wybijanie kwadransów.

 

Nie wydedukowałem natomiast funkcji drugiego młoteczka tzn, funkcję młotka znam tylko nie widzę dla niego zastosowania w tym zegarze, no ale skoro jest na pewno czemuś służy tylko czemu?

Niby w pewnym momencie ta łapka pod nią delikatnie go podnosi ale opada dość melancholijnie i nie sprawia że młotek wykonuje żadnej pracy.

Łapka chodzi luźno i nie jest sklejona starym smarem.

 

Proszę Was o wyjaśnienie mi po co ten drugi młotek i jak powinien działać, oraz czy dobrze kombinuję sądząc że to kwadrans.

I jak by można było przybliżoną datę produkcji. 

 

post-61298-0-79925200-1534259502_thumb.jpg

post-61298-0-06142700-1534259517_thumb.jpgpost-61298-0-05312100-1534259530_thumb.jpg


jeszcze fotka całości 

post-61298-0-14996100-1534260366_thumb.jpg

post-61298-0-22594300-1534260371_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością zegar ten nie powstał przed 1890 roku. Katalog z tego właśnie roku przedstawia szereg zegarów, których skrzynie były bardzo bogato zdobione (z wyjątkiem modelu 47), nie widnieją tam też tarcze i wskazówki widoczne w twoim zegarze. Z katalogu z tego roku posiadam LFS o numerze seryjnym 2109. Moim zdaniem typując rok produkcji powinno się szukać analogii do Lenzkircha. następne znane katalogi LFS pochodzą z lat 1929 i 1932.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

A czy w katalogach są jakieś wzmianki o kwadransach na dwie wagi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zegar nie powstał wcześniej niż w 1900 roku. Skrzynia ma już domieszki Jugendstil.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zegar nie powstał wcześniej niż w 1900 roku. Skrzynia ma już domieszki Jugendstil.

 

Dzięki.

A posiadasz może jakieś skany z podobnymi zegarami ?

Temu brakuje korony, co prawda i bez niej jest ogromny i ładny ale może kiedyś bym dorobił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na olbrzymią ciekawość dorobiłem testową tymczasową część mającą na celu regulowanie wybijania kwadransów.

I udało się zegar idealnie kwadranse wybija. W najbliższych dniach zrobię porządnie tą część jakkolwiek by się nie nazywała.

 

Jeszcze tylko nie mogę rozgryźć tego drugiego mota i bez Waszej pomocy nic nie wymyślę.

 

post-61298-0-77998100-1534330034_thumb.jpgpost-61298-0-43682700-1534330038_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

A posiadasz może jakieś skany z podobnymi zegarami ?

Temu brakuje korony, co prawda i bez niej jest ogromny i ładny ale może kiedyś bym dorobił.

 

Tak jak kolega Jaha pisze, znam tylko katalog z 1890 roku, potem są już te z końca lat 20 (tych nawet nie oglądałem). O werkach nic nie piszą, ale w 1890 roku spora część stojących miała napęd obciąznikowo - linkowy. Są też trzywagowe kwadransowce z napędem obciążnikowo - łańcuchowym.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się wyjaśniło, zegar został usprawniony i działa jak w momencie opuszczenia pracowni LFS-a.

Jest to dwu wagowy kwadransiak, Ma dwa młoteczki  wybijające 15, 30 i 45 po dźwiękiem  bim-bam kolejno 1,2 i 3 razy,  a na pełne godziny łapka podnosi jeden młotek a drugi wybija pełne godziny. 

Dziękuje koledze z forum za przywrócenie sprawności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.