Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
CittO

Policzmy 6139-XXXX

Rekomendowane odpowiedzi

Jest kilka wątków poświęconych liczeniu współczesnych modeli, vintage'ów opartych na mechaniźmie 6139 z lat '70 jest coraz mniej.

 

Krótko o historii:

Pod koniec lat '60 długo przed kwarcową rewolucją trzej producenci pracowali nad stworzeniem pierwszego automatycznego chronografu: Zenith, szwajcarska koalicja Heuer, Breitling, Hamilton Buren oraz Seiko. Spór o pierszeństwo trwa nadal - Zenith jako pierwszy oglosił stworzenie El Primero, szwajcarzy jako pierwsi ruszyli z produkcją pierwszych modeli, a Seiko jako pierwszy rozpoczął seryjną produkcję w maju 1969r.

 

Mechanizm 6139 zasłynął dzięki pułkownikowi Williamowi Pogue'owi. Przed misją Apollo Skylab 4 w roku 1973 pułkownik zaopatrzył się w model 6139-6002 napędzany mechanizmem 6139b opartym na 17 kamieniach z charakterystyczną żółtą tarczą. Oficjalnym zegarkiem misji była wtedy Omega Speedmaster Professional, ale dostarczona była krótko przed startem. Mimo braku testów pozwolono Wiliamowi na zabranie ze sobą zegarka. Przez 84 dni w kosmosie zegarek sprawował bez zarzutu. Miano pierwszego automatycznego chronografu w kosmosie zyskał dopiero w 2007 roku - zdetronizował zegarek Sinn używany podczas misji Spacelab D1 w 1985r.

 

post-79023-0-36087200-1536618940.jpg

 

Oryginalny zegarek Col Pogue z charakterystycznym "pepsi bezel" różnił się od seryjnego białym wewnętrznym bezelem. Zegarek będący własnością Col.Pogue'a zlicytowany został w 2008roku za 6000 usd.

 

post-79023-0-14089900-1536618964_thumb.jpg

 

O moim "pułkowniku"

Zegarek ten znam od zawsze, mój ojciec pracował w USA w latach '70 i kupił go pod wpływem impulsu po zobaczeniu jaskrawej żółtej tarczy na wystawie. Nie dowiem się napewno, ale jestem wręcz pewien, że przez cały okres użytkowania (ok 22 lata) nie miał pojęcia o wyżej wspomnianej kosmicznej historii. Po latach w zegarku uszkodził się gwint wałka i zgubiła się koronka i mimo prób napraw u lokalnych zegarmistrzów nie udało się dosztukować koronki i tak na początku lat '90 trafił do szafy (nie został wyrzucony tylko ze względu na sentyment). Zupełnie przypadkowo 2 lata temu podczas porządków "pułkownik" wpadł mi w ręce. Użytkownicy 6139 wiedzą, że uszkodzenia wałka zdarzają się dość często, a skompletowanie oryginalnego wałka, sprężynki i koronki wraz z uszczelką nie jest łatwe. Dodatkowo okazało się, że mechanizm eksponowany na wilgoć i wodę uległ uszkodzeniu. Udało mi się zamówić greckiego dawcę -model 6139-6080 oraz kompletną koronkę wraz zestawem (NOS). Na początku chciałem się zabrać za polerkę i wymianę szkiełka, ale ostatecznie został w oryginalnym stanie i każda ryska i niedoskonałość przypomina mi o historii tego zegarka. 

 

post-79023-0-62457600-1536618981_thumb.jpg

 

To zaczynamy liczenie:

6139-6002 - 1szt.

Edytowane przez CittO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to numer 2 :)43e37a6eb6c20848fb3a8219fdf0dad7.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna rodzinna pamiątka ten numer 1 :). To mój, w stylistyce speedmaster. Wpinam nr 3.

post-31273-0-39783800-1536648460_thumb.jpg

Edytowane przez Antiquarius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój jeszcze w trakcie reanimacji , ale juz sprawny i był noszony :) Nr 4

8208eee7e55e909c.jpg

Edytowane przez Macmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znałem modelu z czarną tarczą przypominającą Speediego- świetnie wyglądają.  Nr 3 i 5 to te same modele? Nr  5 nie widać wewnętrznego bezela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znałem modelu z czarną tarczą przypominającą Speediego- świetnie wyglądają.  Nr 3 i 5 to te same modele? Nr  5 nie widać wewnętrznego bezela.

Nie są to do końca te same modele, w nr 5 brakuje napisu "chronograph" pod logiem. Wewnętrzny bezel w nr 5 najprawdopodobniej też miał kiedyś podziałkę tachymetryczną, ale ktoś ją zmył rozpuszczalnikiem lub czymś podobnym. Widać przez to żółte przebłyski od światła, na zdjęciu powyżej między 6, a 8. Jednak bardziej podoba mi się wersja z gładkim bezelem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to muszę wrzucić swoje :)

 

nr 6 - 6139-8029

 

IMG_8355.jpg

 

i nr 7 - 6139-7070 Aquatimer

 

IMG_9391.jpg

 

 

Obydwa w oryginale w bransoletami włącznie :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nr 8 jako pierwszy ma słynny napis „ water 70m proof” jak oryginalny poque. Jeśli chodzi o estetykę tarczy to wg mnie wygrywa Aquatimer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nr 8 jest też datowany na 1969 rok :)

Estetycznie do mnie również najbardziej przemawia Aquatimer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odgrzeję nieco temat ale tutaj swego 6139-6060T jescze nie pokazywałem... a zatem nr 9...

post-102723-0-51870600-1546854759_thumb.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że to numery z tarczy, a nie dekla.

 

Zrób zdjęcie dekla.

Edytowane przez Sol

Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję, że to numery z tarczy, a nie dekla.

 

Zrób zdjęcie dekla.

 

tak, to numery z tarczy... na deklu widnieją takowe:

post-102723-0-59297800-1546972332_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz 6139-6012 :)

601X - to numer/kod modelu koperty

XXX2 - to kod rejonu dystrybucji

 

PS. data produkcji - wrzesień 1977


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz 6139-6012 :)

601X - to numer/kod modelu koperty

XXX2 - to kod rejonu dystrybucji

 

PS. data produkcji - wrzesień 1977

dziękuję za informacje... powyższe by się zgadzało gdyż zegarek został nabyty w 1978 roku w Libii. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sol Dziękuję za zaproszenie.

No to numer 10.3f17ab405741501264a6c076e3b205cd.jpg

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.