Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

erzlot

Lunar - identyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do wyczyszczenia i uruchomienia taki nieznany mi miesięczniak. Sprężyna otwarta, wychwyt kołkowy, odl. płyt 23 mm, na czym polega regulacja schowana w kuli na razie nie wiem. Może jakieś informacje co do producenta i wieku?

post-57894-0-70010000-1538553351_thumb.jpgpost-57894-0-24952900-1538553370_thumb.jpg


cdpost-57894-0-04319700-1538553469_thumb.jpgpost-57894-0-16751100-1538553504_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy zegar. Niestety mam bardzo małą wiedzę na temat tego konkretnego modelu. Nie tak dawno na PW ustaliliśmy że było takich więcej, więc prawdopodobnie jest to produkt fabryczny i ten który kupiłeś wygląda na oryginalny i kompletny. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jedyna regulacja to podciąganie/obniżanie całej kuli na gwincie.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jedyna regulacja to podciąganie/obniżanie całej kuli na gwincie.

Chyba nie, kręcąc tym pierścieniem F-S na górze kuli widzę, że te "południki" wybrzuszają się na zewnątrz - czyli te 4 ciężarki na nich zwiększają moment obrotowy (lub odwrotnie). Ale ten ruch jest  nieduży (może 3-4 mm po promieniu). Tak więc główna regulacja spoczywa na doborze włosa (grubość i długość) a tym można ciut doprecyzować.

Zadałem też to pytanie na NAWCA, może JH coś przybliży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapuję.

JH coś rzadko ostatnio się odzywa.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment bezwładności tych ciężarków jest kwadratową funkcją ich odległości od osi obrotu, do tego są cztery - regulacja może być całkiem głęboka. Sama kula zapewne jest pusta.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment bezwładności tych ciężarków jest kwadratową funkcją ich odległości od osi obrotu, do tego są cztery - regulacja może być całkiem głęboka. Sama kula zapewne jest pusta.

Nie jest pusta, jest b. ciężka bo wahadło ma 407 gram.

Na NAWCA ktoś napisał ,że to Badische z 1913 roku. Podał źródło, książkę (chyba) Timely Memories: A Look at Anniversary Clocks, page 52  - ale nie potrafię jej znależć (może Tarant coś wynajdzie?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak wykupiles mi :D :D :D.

To oczywiscie jest zart .

Gratuluje.

Ja tez obstawialem ze jest to zegar Badischa,ale widzialem tez to wahadlo przy JUF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.