Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

lukaszr

Zegar metron, nie mogę zwolnić sprężyny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam stary ścienny zegar metron.

Postanowiłem go sobie przeczyścić i nasmarować ponieważ się zatrzymuje.

 

Na początek myślałem o kąpieli całego mechanizmu, nie jestem szpecem więc pomyślałem że będzie bezpieczniej.

 

Zwolniłem sprężynę od wybijania godzin, chcę zluzować drugą i niestety luzuje się trochę i się zatrzymuje. Nie wiem co może ją blokować a nie chcę też popsuć.

Może podpowiecie co to może być lub ma co zwrócić uwagę.

 

15a728a6fd3200b46a25879057611a61.png

 

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam stary ścienny zegar metron.

Postanowiłem go sobie przeczyścić i nasmarować ponieważ się zatrzymuje.

Na początek myślałem o kąpieli całego mechanizmu, nie jestem szpecem więc pomyślałem że będzie bezpieczniej.

Zwolniłem sprężynę od wybijania godzin, chcę zluzować drugą i niestety luzuje się trochę i się zatrzymuje. Nie wiem co może ją blokować a nie chcę też popsuć.

Może podpowiecie co to może być lub ma co zwrócić uwagę.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zdejmij kotwicę, wtedy sama się zluzuje. Lepiej nie kombinować jak jest naciągnięta bo potem palce bolą i to bardzo;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mówiłeś, mechanizm ruszył ale dość niemrawo, kręcił się po chwili zwalniał, potem znowu przyśpieszył i zwalniał, w końcu stanął. Niestety sprężyna nie puściła do końca, coś ją blokuje.

:(

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak mówiłeś, mechanizm ruszył ale dość niemrawo, kręcił się po chwili zwalniał, potem znowu przyśpieszył i zwalniał, w końcu stanął. Niestety sprężyna nie puściła do końca, coś ją blokuje.

:(

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zdaję się że zapiekła się między zwojami. Spróbuj wlać trochę oleju do bębna i nakręć zegar powinno pomóc

W metronach to się zdarza że mają suche bębny. To też pewnie przyczna zatrzymywania się zegara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Działam,

Dzięki

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idzie ładnie, posmarowane i widać znaczącą różnicę ale niestety znów zatrzymana w tym samym miejscu.

Chyba wiem co ją trzyma. Na bębnie jest taki plastikowy coś :) z wyżłobieniami do których jak wnioskuje ma się ładnie mieścić bolec obracający się wraz z bębnem, ale ten czarny wichajster nieobraca się tak aby bolec wszedł w wyżłobienie tylko stoi nieruchomo i jak bolec dotrze do tego plastikowego elementu to o niego zahacza i zatrzymuje bęben.

 

Pewnie nic nie można zrozumieć z tego co napisałem więc zrobiłem zdjęcie może będzie wiadomo o co chodzi

 

518cb308c0553c9f3fc13865b39c1ad9.jpg

c8865c225dec95be320034b2de11e2c6.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm genewski - nie do-puszcza do naciągnięcia sprężyny na maxa, a jesli jest zamontowany przy lekko naciągniętej sprężynie, rownież nie da się jej do końca rozkręcić. 

Stosowany był, zeby wyrównać moc podawaną na tryby mechanizmu - zwłaszcza w przypadku starych sprężyn krzywa była bardzo nieliniowa ze znacznym wzrostem przy pełnym naciągnięciu, ten fragment jest przez mechanizm genewski odcinany. Spotyka się to również na bębnach sprężyn starych zegarków kieszonkowych.

 

Jeśli bęben rozkręca się do momentu zablokowania przez mechanizm genewski (tu chyba prawie), to stopień "resztkowego" naciągnięcia sprężyny jest praktycznie żaden - taki, jak w momencie, gdy ktoś montował mechanizm genewski na bębnie.

 

Oczywiście wciąż zalecam ostrożność - energia zgromadzonaq w tych dużych sprężynach bywa "konkretna", w kieszonkowcach co najwyzej może się skończyć odfrunięciem kółeczka czy dwóch, tu - gorzej ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się zawsze jest trochę naciągnięta. Te mechanizm też jest nazywany zastawka maltańską.

Sprawdź ja sprężyny zejdą do końca czy bębny mają lekki luz jeśli tak to znaczy że jest w porządku. Można wtedy ewentualnie rozebrać mechanizm do czyszczenia. Lub wyjąć same bębny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastawka maltańska, maltanka, mechanizm genewski... Wydaje mi się, że nazwa "maltańska" wzięła się z podobieństwa elementu do krzyża maltańskiego (czy to tylko mój głupi domysł?).

W literaturze anglojęzycznej występuje jako Geneva Stop Works


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie tylko to, że na kluczu czuć że ta sprężyna jest jeszcze dość mocno naciągnięta. Porównuję to ze sprężyną od wybijania godzin. Tam jest teraz leciutko i dopiero po chwili czuć zaczynający się opór.

W tej mam wrażenie że naciąg jest tak samo mocny jakby jeszcze z pôł sprężyny było naciągniętej.

 

Przeczyszczę go w całości i zobaczę jak działa.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej chodzi o kształt krzyża maltańskiego

Martwi mnie tylko to, że na kluczu czuć że ta sprężyna jest jeszcze dość mocno naciągnięta. Porównuję to ze sprężyną od wybijania godzin. Tam jest teraz leciutko i dopiero po chwili czuć zaczynający się opór.

W tej mam wrażenie że naciąg jest tak samo mocny jakby jeszcze z pôł sprężyny było naciągniętej.

Przeczyszczę go w całości i zobaczę jak działa.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Może być źle ustawiona właśnie ta zastawka. Może sam tego lepiej nie ruszaj jak tego nie robiłeś to taka mała moja sugestia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.