Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
StaryWilk

Trwałość, niezawodność, serwis współczesnych mechanizmów inhouse.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

chciałbym, żebyśmy podyskutowali na temat trwałość, niezawodność, serwisu (częstotliwości i kosztów) współczesnych mechanizmów inhouse, w szerszym pojęciu, czyli inne niż popularne ETY, Sellity itp., choć o nie też pewnie zahaczymy.

 

Mechanizmy inne niż popularne ETY, Sellity itp. znajdują się w zegarkach z różnego przedziału cenowego, mają różną budowę (rowiązania konstrukcyjne), komplikacje, jakość wykończenia itd.

 

Jeśli skupimy się na zegarkach Szwajcarskich, najtańsze z nich można znaleźć już w czasomierzach za kilka tyś zł Alpina / FC Manufacture, Eterna Manufacture, JeanRichard JR 1000 i pochodne, nowy B&M 5 days, bywały też pochodne wielkich manufaktur jak GP 3300, jako EBEL 331, który mimo retail na poziomie ok 3000 dol, "chodził" po 1500 dol:

kX2n08Z.jpg

 

3225793354_a930ed1f2a_z.jpg?zz=1

 

Dalej mamy popularne: Omegi (rodzina 8000), GP (rodzina 3000), JLC (różne), Rolex (rodzina 3000).

 

Jeszcze wyżej Patek, AP, czy Vacheron (tutaj skupmy się na tańszych, popularnych modelach, bo takie raczej są na naszym forum). 

 

I tutaj pojawia się pytanie: Jaka jest ich trawałość, niezawodność, koszty serwisu, wszystkich powyższych? Czy któreś są wybitne pod tym względem, któreś dobre, a może któreś gorsze od podstawowej ETY 282X, 289X, czy Powermatica 80?

Jaka jest częstotliwość serwisowania najlepszych/ najgorszych? Co jest wymienianie podczas takiego serwisu? Bo jeśli np. pół mechanizmu, co 5 lat, to w tym sposobem można powiedzieć, że dany pacient pochodzi i 50, czy 100 lat? 

 

Czytając forum można się natknąć na wiele wątków, chciałbym żeby zebrać tutaj jak najwięcej ciekawych opini, jeszcze lepiej doświadczeń.

 

Na początek coś o JR1000 - czy problemy pierwszych in-housów tej manufaktury są już zażegnane?:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/82440-jeanrichard-paramount-linear-power-reserve/?hl=%2Bjean+%2Brichard&do=findComment&comment=891106

Edytowane przez StaryWilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem czy w JRach zostało coś poprawione czy nie, ale z moim egzemplarzem jest wszystko w porządku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś, coś?

 

Rolex i Omega mają po 5 lat gwarancji, przeglądy co 10. Jaki koszt i co wymieniają?

 

W Patku podają oficjalnie na stronie:

https://www.patek.com/en/retail-service/services/service-costs

 

czy to drogo, czy tanio na tle konkurencji, jaka częstotliwość serwisu np. w cal. 324, 240, czy CH 28-520? Czy powyższe ceny obejmują zużywające się części (jakie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat mam nadzieje ze ktoś mądry zabierze głos z chęcią poczytam bo sam się nie odważę tutaj napisać :) z racji małego doświadczenia w tym zakresie ,tak wiec koledzy dawać ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat nieciekawy, czy mało interesujący?

 

 

W klubie Omegi niektórzy pisali o serwisie swoich zegarków w cenach od ok 700 zł do ponad 2000 zł + zużywające się części (tzw. serwis kit). Co wchodzi w skład tych zużywających się cześci dla Omegi 2500 oraz 8500 i pochodnych? Czy zakres i jakość serwisu w cenie 700 i 2200 jest taki sam?

 

Gdyby nie oddać na serwis raz na te 5 lat to jak by się to odbiło na trwałości mechanizmu?

 

Omega ładniutko na swojej oficjalnej stronie opisuje na czym polega complete OMEGA serwis:

https://www.omegawatches.com/customer-service/interventions-and-prices/main-steps-of-a-complete-service

 

Cena mechaniczny, niechronograf - 2200 zł (bez części?, bez względu na to czy np. 2500 czy 8900?)

Edytowane przez StaryWilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przegląd u niezależnego zegarmistrza Zenitha Elite 680 na poziomie ETY.

 

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co się zużywa i podlega wymianie w orient os i zenith elite, przy przeglądzie okresowym?

 

Powyżej podajcie koszt z częściami czy bez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś napisałem do serwisu Omegi w sprawie zakupu koronki do kieszonki z 1934r. Nie da się. Niemiła pani kazała przysłać zegarek do Wa-wy, oni do Szwajcarii i za 700zł dostanę opis co należy w nim zrobić.  Zegarek bez problemów i na chodzie, a ja chciałem tylko koronkę. :wub:  Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

W Patku podają oficjalnie na stronie:

https://www.patek.com/en/retail-service/services/service-costs

 

czy to drogo, czy tanio na tle konkurencji, jaka częstotliwość serwisu np. w cal. 324, 240, czy CH 28-520? Czy powyższe ceny obejmują zużywające się części (jakie)?

Moim zdaniem, wycena serwisu Patek Philippe jest skalkulowana rozsądnie na tle bezpośredniej konkurencji. 1000CHF za nieskomplikowany mechanizm z automatycznym naciągiem to w przeliczeniu na PLN wychodzi około 3820 zł. Dla porównania, za serwis kalibru 3120 (Audemars Piguet) w ubiegłym roku dokładnie zapłaciłem 4538 zł. Odnowienie bransolety oraz koperty kosztowało 1320 zł - dotyczy Royal Oak Ref. 15300ST. Co do dalszej części pytania, to dla mechanizmów 240, 324, 28-520 genewski producent zaleca serwis maksymalnie co 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, wycena serwisu Patek Philippe jest skalkulowana rozsądnie na tle bezpośredniej konkurencji. 1000CHF za nieskomplikowany mechanizm z automatycznym naciągiem to w przeliczeniu na PLN wychodzi około 3820 zł. Dla porównania, za serwis kalibru 3120 (Audemars Piguet) w ubiegłym roku dokładnie zapłaciłem 4538 zł. Odnowienie bransolety oraz koperty kosztowało 1320 zł - dotyczy Royal Oak Ref. 15300ST. Co do dalszej części pytania, to dla mechanizmów 240, 324, 28-520 genewski producent zaleca serwis maksymalnie co 5 lat.

Po tych 5 latach przy serwisie będziesz odnawiał kopertę w Patku? Słyszałem że juz po 3-4 razach polerowania koperta traci swoj pierwotny kształt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co się zużywa i podlega wymianie w orient os i zenith elite, przy przeglądzie okresowym?

 

Powyżej podajcie koszt z częściami czy bez?

Ja tylko czyscilem i smarowałem. Zegarmistrz powiedział że jak coś się zepsuje to jest w stanie dorobić naprawić, problem może być np z oryginalną koronką, ale po stronie mechanizmu bez problemu.

 

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, wycena serwisu Patek Philippe jest skalkulowana rozsądnie na tle bezpośredniej konkurencji. 1000CHF za nieskomplikowany mechanizm z automatycznym naciągiem to w przeliczeniu na PLN wychodzi około 3820 zł. Dla porównania, za serwis kalibru 3120 (Audemars Piguet) w ubiegłym roku dokładnie zapłaciłem 4538 zł. Odnowienie bransolety oraz koperty kosztowało 1320 zł - dotyczy Royal Oak Ref. 15300ST. Co do dalszej części pytania, to dla mechanizmów 240, 324, 28-520 genewski producent zaleca serwis maksymalnie co 5 lat.

 

Dzięki za rzeczową odpowiedź. A powiedz jakieś części po kilku latach już się zużywają na tyle, że wymagają wymiany, bądź są wymieniane prewencyjnie? 

Gdyby nie serwisować co 5 lat to ciekawe ile by pociągnął do konieczności serwisu (tzn. nie mówie o całkowitym zatrzymaniu, a o zużyciu komponentów na tyle dużym, że wyraźnie wpływaloby na parametry zegarka). Pytanie czy np. "większy serwis" co 20 lat nie wyszedłby finansowo korzystniej niż 4 serwisy co 5 lat. 

Ja tylko czyscilem i smarowałem. Zegarmistrz powiedział że jak coś się zepsuje to jest w stanie dorobić naprawić, problem może być np z oryginalną koronką, ale po stronie mechanizmu bez problemu.

 

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

 

To ciekawe. Orient, Seiko nie wymagają serwis kit-a przy przeglądzie (powiedzmy świeży zegarek do 10-15 lat), a np. Omega, czy Patek wymaga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umie ktoś odpowiedziec na pytanie jakie cześci oprócz uszczelek podlegają wymianie już po kilku latach?

Dlaczego w niektórych zegarkach jeszcze na gwarancji, tuż po wymieniane są koronka i wskazówki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki wymienia się bo tak mówi (chodzi pewnie brak luzow na osiach po ponownym zakladaniu) w niektórych markach procedura serwisowa, nie dlatego że są zużyte.

Edytowane przez eye_lip

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A OS (-też inhouse) 180 zł.  ;)

Podobnie jak każdy inny Orient ;)

 

(...)

Gdyby nie oddać na serwis raz na te 5 lat to jak by się to odbiło na trwałości mechanizmu?

(...)

Pewnie najpierw przestałby dokładnie chodzić powoli zużywając nienasmarowane elementy i kiedyś się zatrzymał.

 

(...)

W Patku podają oficjalnie na stronie:

https://www.patek.com/en/retail-service/services/service-costs

 

czy to drogo, czy tanio na tle konkurencji, jaka częstotliwość serwisu np. w cal. 324, 240, czy CH 28-520? Czy powyższe ceny obejmują zużywające się części (jakie)?

Na to pytanie musi sobie każdy sam odpowiedzieć czy np. za wymianę bateryjki da 130 franków. Jak kogoś stać ...
 

(...)

Gdyby nie serwisować co 5 lat to ciekawe ile by pociągnął do konieczności serwisu (tzn. nie mówie o całkowitym zatrzymaniu, a o zużyciu komponentów na tyle dużym, że wyraźnie wpływaloby na parametry zegarka).

(...) 

Patrząc na nieserwisowane radzieckie, to jeszcze długo by pocykał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umie ktoś odpowiedziec na pytanie jakie cześci oprócz uszczelek podlegają wymianie już po kilku latach?

Dlaczego w niektórych zegarkach jeszcze na gwarancji, tuż po wymieniane są koronka i wskazówki?

O wskazowkach pisał Filip

Wskazówki wymienia się bo tak mówi (chodzi pewnie brak luzow na osiach po ponownym zakladaniu) w niektórych markach procedura serwisowa, nie dlatego że są zużyte.

Natomiast koronką jest wymieniana ze względów jej zużycia - nie pomyle się chyba jeśli powiem że to najbardziej narażony element na powyższe w zegarku, no i że względów estetycznych, wytarta nie wygląda zbyt dobrze. Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest jak mówi Filip, ale dla mnie to naciągane. Zegarki się moduje czasami np. podmienia wskazówki. Wydaje się, że wskazówki nie są jednorazowego użycia.

Czemu droższe marki uważają to za konieczną procedure serwisową, a tańsze nie?

 

Co do koronki to tym bardziej nie rozumiem. Koronka że stali nierdzewnej, w automacie się wyciera po kilku latach? Wytarta koronke to mam w kilkudziesięcio letnich zegarkach z ręcznym naciągiem i wykonanych z chromowanego mosiądzu.

Jedyne co to gwint się może zjechać, ale to zależy od rozwiązania konstrukcyjnego.

 

Ile taki gwint wytrzymuje w rolexie?

 

A co jeśli gwintu wcale nie ma, są dobre materiały, i już szczególnie automat? W takim wypadku koronka raczej jest jak nowa po latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się dzieje by zarabiać pieniądze, rozumiem wymianę wspomnianych części co 3-5 serwis, ale za każdym razem?

 

Opcje są dwie, albo oferowany towar jest niskiej jakości, albo klient jest naciągany na koszta...

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam wątek, bo pojawiła się ciekawa oferta na bazarku, z inhousem za grosze...

Na ile JR1000 i pochodne to własna konstrukcja, a na ile wzorowana? Na czym? Średnica zewnętrzna identyczna jak 2824/2892, SW200/300, czy soprod A10. Jak wygląda niezawodność tego mechanizmu?

Parametry użytkowe raczej nie powalają (rezerwa chodu, dokładność, niemagnetyczność, system antywstrząsowy), podobne co np. ETA 2892, ba są raczej gorsze niż taniego powermatica 80 w wersji COSC. Gdzie można wykonać przegląd takiego mechanizmu, w jakiej cenie jest standardowy service-kit i co wchodzi w jego skład? Jaka jest zalecana częstotliwość przeglądu?

jr1000-f9.jpg

W wątku Balla zadałem pytanie od stopień "inhousowości" mechanizmu RRM7309. Albo nie dotarł tam jeszcze żaden miłośnik marki i zarazem mechanizmów, albo brak materiałów, albo temat nie jest interesujący. Może tutaj ktoś odpowie?

Panowie, czy był już na forum omiawiany bardziej szczegółowo inhouse balla RRM7309? To "czysty" inhouse, czy był bazowany np. na etcie? Wydaje mi sie, że czerpie z Ety 2824-2. Ma ktoś wiedzę, linki, z większą ilością informacji?


 


Szkoda, że podobny wątek założony przez TeJota tak szybko umarł:
http://zegarkiclub.pl/forum/topic/79307-wsp%C3%B3%C5%82czesne-w%C5%82asne-mechanizmy-manufakturowe-in-house/page-6?hl=jr1000

Edytowane przez DawPi
Nie cytujemy zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Tudor? Jak wiemy, nowy "inhouse" chrono MT5813 to tak na prawdę breitling B01 "po liftingu".

 

A MT56xx, MT54xx? Czy to konstrukcja w pełni inhouse?

mt5601-48.png

 

Jak należy rozumieć zdanie z tego porównania? Czy "great update" znaczy głębokie rozwinięcie/ modyfikację ETY, czy zupełnie nowy mechanizm?

 

https://millenarywatches.com/tudor-black-bay-79230/

Of course, the in-house movement is a great update from the ETA. The MT5602 is a 25-jewel automatic movement with a frequency of 28,800 BPH and features hacking and hand-winding. The in-house movement features a 70-hour power reserve, and this is quite a large jump from the previous 40. The new movement also features a silicon hairspring, a free-sprung balance, a full balance bridge, and COSC chronometer rating.

 

Czy są już rozwiązane problemy wieku dziecięcego, choćby w modelu GMT Pepsi opisywane również tu na forum tzw. "date change issue"?

 

Gdzie można wykonać przegląd takiego mechanizmu, w jakiej cenie jest standardowy service-kit i co wchodzi w jego skład? Jaka jest zalecana częstotliwość przeglądu?

Edytowane przez StaryWilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejdźmy teraz do budżetowych "5-cio dniowców", do kupenienia nówki już za kilka tyś zł.

 

Na tapetę idzie:

 

1. Christopher Ward SH21

 

sh21-auto-hand4.jpg

 

Ten sam zestaw pytań:

 

Czy to konstrukcja w pełni inhouse?

Czy są już rozwiązane problemy wieku dziecięcego i czy poprawiło się podejście do klienta w kwestiach reklamacji?

Jak została rozwiązana sprawa kolegi @tomek123er

 

Pozwolę sobie umieścić odpowiedź Ch.Ward na mojego maila na temat tego, że mój 5dniowiec manual(COSC) w piątej dobie robi -19 s/d:

"To achieve cosc accuracy the watch has to be fully wound. When the watch is run down you will notice the timing tolerance will increase. This isn't a fault with the watch, it just needs to be kept fully wound to keep the accuracy.

 

If you need any further assistance please let me know."

 

Co z nimi zrobić?

Gdzie można wykonać przegląd takiego mechanizmu, w jakiej cenie jest standardowy service-kit i co wchodzi w jego skład? Jaka jest zalecana częstotliwość przeglądu?

 

2. Baumatic BM12-1975A

 

baume_mercier_clifton_baumatic_mechanizm

 

 

Nie do końca inhouse od Baume, a "tani" wół roboczy w grupe Richemont.

Imponuje parametrami użytkowymi na papierze:

 

prócz 5 dni rezerwy chodu, precyzja (w wersji COSC) mieści się w potwierdzonym przedziale -4 / +6 sekund na dobę, Kwestię antymagnetyczności reguluje norma ISO 764, w której wspomina się o 60 Gausach. W przypadku Baumatica można mówić o tolerancji na pola magnetyczne rzędu 1.500 Gausów. To zasługa krzemowych elementów zastosowanych w zegarku (sprężyna Twinspir i wychwyt Powerscape), które poprzez zmniejszenie tarcia wpływają – wraz z nowymi smarami – na efektywność pracy werku oraz na częstotliwość przeglądów. Firma zaleca serwisowanie Baumatica raz na 5 lat (pomimo iż symulacja codziennego użytkowania czasomierza przez 10 lat wypadła pozytywnie).

 

https://ch24.pl/baume-mercier-clifton-baumatic-sihh-2018/

 

Czy znane są już jakieś problemy wieku dziecięcego?

 

Gdzie można wykonać przegląd takiego mechanizmu, w jakiej cenie jest standardowy service-kit i co wchodzi w jego skład?

Edytowane przez StaryWilk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy "great update" znaczy głębokie rozwinięcie/ modyfikację ETY, czy zupełnie nowy mechanizm?"

 

Jeśli chodzi o tłumaczenie to sens jest taki, że w danym przypadku mówimy o mechanizmie in-house który jest skokiem naprzód wobec wcześniej stosowanej ety.

 

Mechanizm w Ch.Ward jest produkowany przez Soprod/Technotime.

Edytowane przez eye_lip

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ubolewam, Danek. Ale sam widzisz, jak ktoś zamiast nad setką zdjęć i zagadnieniami stricte estetycznymi próbuje się pochylić nad parametrami chodu w wątku marki, to wpada zaraz troll i rechocze, że się cieszy, iż on nie jest, cyt."pokurwiony". Życie.

Edytowane przez gustaw6666

Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam kilka pytań odnośnie mechanizmu Heuer 02

1- jaka jest dokładność tego mechanizmu , może opinie kolegów którzy się znają na mechanizmach , co myślą o tym mechanizmie ?

2- koszt serwisowania tego mechanizmu jak jest w TH Monaco

3- koszt wymiany szkła w TH Monaco ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.