Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

moobek

Szkło szafirowe zarysowane pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Hey, robiłem za starym autem i niestety szkło otarło się o ostrą blachę i jak widać jest mocna rysa zdj poniżej(a niby szkło szafirowe)

 

Pytanie co z tym zrobić, czytałem że można pastą diamentową polerować tylko jaki mikron wybrać tam jest od 0.25 do 3μm?

 

https://allegro.pl/pasta-diamentowa-polerska-0-25-mikron-i6670257581.html

 

Jak się taką pastą poleruje ?

post-106148-0-92161500-1541619243_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do polerki nie podpowiem, ale na moje lepiej chyba po prostu iść do zegarmistrza i wymienić szkło na nowe.


ng6mnrm.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polerowanie w warunkach domowych jest dobre do plexi. Osobiście próbowałem mineralne i zmarnowałem sporo czasu i ładne parę złotych na różne pasty i tlenki ceru. Szafir to jeszcze wyższa półka. Idź do zegarmistrza, powie ile wymiana i zdecydujesz czy wymieniasz czy zostawiasz z rysą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktoś może jednak próbował bo pewnie zegarmistrz rąbnie za wymianę 200zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wpierw upewniłbym się czy rzeczywiscie jest to szkło szafirowe. Szafir ma w skali Moosa twardosć 9 tyle samo co rubin bo to i to jest korundem tylko z innymi domieszkami. Ziarna w zwykłym kamieniu szlifierskim tez są korundowe więc gdybyś się uparł, to nawet takim kamieniem , trudno byłoby Ci na szkle szafirowym zrobić grubsza rysę. Szafir mozna zarysowac SiC czyli karborundem (używanym do ostrzenia węglików spiekanych tzw widii), BC - węglikiem boru, BN -tetragonalnym  azotkiem boru tzw. borazonem i oczywiscie diamentem -ale nie ostrą blachą nawet gdyby była hartowana.

Szafirowe szkiełka najczęściej szlifują pastami diamentowymi gdzie ostateczny tzw optyczny szlif kończy się pastą o ziarnie poniżej 1 mikrometra.

Ogólnie dla likwidacji rys na szkle ,metalu itp stosuje się następującą technikę. Pierwsze szlifowanie prowadzi się pastą ,papierem ściernym,kamieniem szlifierskim - o ziarnie zbliżonym do głębokości rysy. Szlifuje się w poprzek rysy az ona przestanie być widoczna. Następnie zmniejszając gradację papieru (wyższy numer), pasty o połowę lub do jednej trzeciej drobniejszym ziarnem , szlifować w poprzek do poprzedniego kierunku, do czasu az nowe, już delikatniejsze, rysy pokryją te stare tak by były niewidoczne. Postepując konsekwentnie dojdziemy do najdrobniejszych gradacji które dadzą szlif optycznie niezauważalny.

Niektórzy likwidując rysę szlifuja jej najbliższe okolice. I tak musza zeszlifować warstwę  do głębokości dna rysy. Jest to mniej roboty (mniej materiału do zebrania) ale optyka będzie zakłócona bo wgłębny szlif będzie działał jak soczewka. 

W związku z powyższym chyba się zdecydujesz na wymianę szkiełka może tym razem szafirowego.

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za szafir pewnie policzą ok 150-200 zł. Polerowałem szkła pleksi, niedawno nawet mineralne z bardzo zadowalającymi efektami (to dzięki kolegom z forum i ich radom, jeszcze raz dzięki) ale za szafir bym się nie brał, to już jest bardzo twarde szkło.


Bartek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.