Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuj臋 馃槉

Recommended Posts

No OK...

Ja pr贸bowa艂em z tzw "niklem', czy "chromem" w p艂atkach... D@@pa Panie..

Ffekt starej scierki...

Pozdrawiam Mirek

i jeszcze bez specjalnego p臋dzelka:
-聽

Teraz, mkl1 napisa艂(-a):

No OK...

Ja pr贸bowa艂em z tzw "niklem', czy "chromem" w p艂atkach... D@@pa Panie..

Ffekt starej scierki...

Ja nie pr贸bowa艂em jeszcze wcale.
Nie do ka偶dej powierzchni si臋 ta metoda mo偶e nadawa膰 i nie ka偶demu mo偶e pasowa膰.
Ka偶dy ma jaki艣 "sw贸j" ulubiony, wypr贸bowany spos贸b, patent, sekret...
Chcia艂em tylko dorzuci膰 "z艂ote li艣cie" przy jesieni, bo nikt nie wspomnia艂
Ale to pewnie dlatego 偶e si臋 nie nadaje

Czyli tak jak pisa艂o na plakatach kampanii przeciw alkoholowej:
Nie namawiam
Nie zach臋cam
Nie zmuszam

2 godziny temu, Sir Gresek napisa艂(-a):

No tak, nie jest to metoda dla puryst贸w, kt贸rzy wszystko co ma z艂oty kolor musz膮 mie膰 ze z艂ota.
Ale chyba nikt nie my艣li, 偶e z艂otego koloru soczewka wahad艂a jest wykonana z litego z艂ota.
P艂atki koloru srebrnego mog膮 czasami by膰 ju偶 ze srebra. kto wie? Bo o srebrzeniu ten w膮tek...
Jak napisa艂em wy偶ej, sam nie pr贸bowa艂em, wi臋c nie b臋d臋 na si艂臋 tworzy艂 teorii.
Nie nadaje si臋? To przepraszam.

Ale nie ma za co przeprasza膰...do ka偶dego sposobu z艂ocenia czy metalizowana, przypisany jest efekt jakiego oczekujemy...p艂atkiem nie da si臋 uzyska膰 takiego efektu na metalu jak np. galwanicznie...czy ogniowo...p艂atkiem by艂y z艂ocone te tarcze...IMG20221125141337.thumb.jpg.393522638a978f51e6e807f747c7fa67.jpg

2 godziny temu, Sir Gresek napisa艂(-a):

No tak, nie jest to metoda dla puryst贸w, kt贸rzy wszystko co ma z艂oty kolor musz膮 mie膰 ze z艂ota.
Ale chyba nikt nie my艣li, 偶e z艂otego koloru soczewka wahad艂a jest wykonana z litego z艂ota.
P艂atki koloru srebrnego mog膮 czasami by膰 ju偶 ze srebra. kto wie? Bo o srebrzeniu ten w膮tek...
Jak napisa艂em wy偶ej, sam nie pr贸bowa艂em, wi臋c nie b臋d臋 na si艂臋 tworzy艂 teorii.
Nie nadaje si臋? To przepraszam.

Soczewki, obci膮偶niki, ramki zegar贸w je艣li s膮 mosi臋偶ne, to s膮 polerowane... Je艣li maj膮 by膰 z艂ocone, to galwanicznie, a w wyrobach starszych ogniowo, poprzez odparowanie rt臋ci z amalgamatu...pycha...馃槈

Edited by kiniol

Porz膮dek na serwisie o niczym nie 艣wiadczy. Cz臋sto najlepsze us艂ugi 艣wiadczone s膮 przez geniuszy w totalnym ba艂aganie鈥

Im wi臋cej czytam, tym bardziej "wiem, 偶e nic nie wiem" o tarczach i srebrzeniu oraz innych pow艂okach聽馃ぅ.

Zaczynam mie膰 syndrom doktora, co to "primum non nocere" (o ile tacy s膮...).

Chyba asekurancko kupi臋 tak膮 past臋 do srebrzenia, to nie maj膮tek, i zaczn臋 eksperymenty na blaszkach co mi si臋 nawin膮. A tak na marginesie - mam taki zegar, co mu si臋 miejscami poz艂ota wytar艂a, to mo偶e go te偶 p贸藕niej uszcz臋艣liwi臋聽(byle nie ogniowo聽馃槤).

Zaczynam te偶 my艣le膰, czy by nie zleci膰 wykonania duplikatu tarczy, a orygina艂 zostawi膰 dla potomno艣ci. Troch臋 to kosztowne, ale przynajmniej bezpieczne. Zobacz臋, co mi z eksperyment贸w wyniknie i jakie finalnie b臋d膮 plany zwi膮zane z tym zegarem. U mnie pewnie na sta艂e nie zostanie, szkoda聽鈽癸笍.

Ja tam ju偶 wcale nie ogarniam teorii srebrzenia, galwanizowania, wypalania rt臋ci z amalgamatu ogniem,聽a nawet mieczem...

Mam Frankowy garnitur do od艣wie偶enia srebrzenia. Jak wyjdzie, tak wyjdzie, najwy偶ej b臋d臋 zmywa膰..

馃き馃檲

dc0c5fcc9cf401d9bd544ab1f251b2ab.0.jpg

Edited by Yodek

Ale on tak mia艂 w oryginale, czy kto艣 to sobie posrebrzy艂,

bo na patyku s膮 艣lady.聽

Mo偶e lepiej spolerowa膰 i zostawi膰 mosi膮dz...聽

Z艂ocenie ogniowe ma fajn膮 nazw臋 ORMOLU.聽

My艣la艂em, 偶e ju偶 tego si臋 nie stosuje, ale w necie pisz膮, 偶e tak.聽

Pozdrawiam Jacek聽

"Na 偶adnym zegarze nie znajdziesz wskaz贸wek do 偶ycia"聽

48 minut temu, Yodek napisa艂(-a):

Ja tam ju偶 wcale nie ogarniam teorii srebrzenia, galwanizowania, wypalania rt臋ci z amalgamatu ogniem,聽a nawet mieczem...

Mam Frankowy garnitur do od艣wie偶enia srebrzenia. Jak wyjdzie, tak wyjdzie, najwy偶ej b臋d臋 zmywa膰..

馃き馃檲

dc0c5fcc9cf401d9bd544ab1f251b2ab.0.jpg

10 godzin temu, Sir Gresek napisa艂(-a):

Gosia, podstaw膮 przy ka偶dej metodzie metalizacji jest odpowiednie przygotowanie metalizowanej powierzchni ... wszystko w temacie ...

Porz膮dek na serwisie o niczym nie 艣wiadczy. Cz臋sto najlepsze us艂ugi 艣wiadczone s膮 przez geniuszy w totalnym ba艂aganie鈥

Teraz, kiniol napisa艂(-a):

Gosia, podstaw膮 przy ka偶dej metodzie metalizacji jest odpowiednie przygotowanie metalizowanej powierzchni ... wszystko w temacie ...

Jasne 馃槆..

Oczy艣ci膰, odt艂u艣ci膰 perfetto 馃榿鉁岋笍

1 minut臋 temu, JASI napisa艂(-a):

bo na patyku s膮 艣lady.聽

Pozdrawiam Jacek聽

Stosuj膮 to odwa偶ni i zdesperowani...Z艂ocenie ogniowe polega na pokryciu amalgamatem z艂oconej powierzchni za pomoc膮 kr贸liczej 艂apki i wygrzanie tego tak by rt臋膰 w postaci par od艂膮czy艂a si臋 od z艂ota, powoduj膮c jego osadzenie na z艂oconej powierzchni... Amalgamat to roztw贸r z艂ota w rt臋ci...聽

1 minut臋 temu, Yodek napisa艂(-a):

Jasne 馃槆..

Oczy艣ci膰, odt艂u艣ci膰 perfetto 馃榿鉁岋笍

Wyr贸wna膰, spolerowa膰...

4 minuty temu, JASI napisa艂(-a):

bo na patyku s膮 艣lady.聽

Pozdrawiam Jacek聽

Hmm..

Na patyku 艣lad jest raczej od telepi膮cej si臋 soczewki...

Tarcza te偶 srebrzona to chyba by艂 taki od fabryki 馃檪

13ec18093e55acf0d8599ced01226da6.0.jpg

2 minuty temu, kiniol napisa艂(-a):

Wyr贸wna膰, spolerowa膰...

Spolerowa膰聽 - jasne 馃榿鉁岋笍

50 minut temu, Yodek napisa艂(-a):

Hmm..

Na patyku 艣lad jest raczej od telepi膮cej si臋 soczewki...

Tarcza te偶 srebrzona to chyba by艂 taki od fabryki 馃檪

13ec18093e55acf0d8599ced01226da6.0.jpg

Spolerowa膰聽 - jasne 馃榿鉁岋笍

A ta tarcza 艣wietnie wygl膮da, mo偶e tylko odrobina korekty na grafice...

6 godzin temu, kiniol napisa艂(-a):

A ta tarcza 艣wietnie wygl膮da, mo偶e tylko odrobina korekty na grafice...

Si 馃槈..

脫semk臋 troch臋 poprawi膰, bo tam majstrowane by艂o i punktowo kropki gdzieniegdzie.聽

17 godzin temu, kiniol napisa艂(-a):

Ale nie ma za co przeprasza膰...do ka偶dego sposobu z艂ocenia czy metalizowana, przypisany jest efekt jakiego oczekujemy...p艂atkiem nie da si臋 uzyska膰 takiego efektu na metalu jak np. galwanicznie...czy ogniowo...p艂atkiem by艂y z艂ocone te tarcze...IMG20221125141337.thumb.jpg.393522638a978f51e6e807f747c7fa67.jpg

Soczewki, obci膮偶niki, ramki zegar贸w je艣li s膮 mosi臋偶ne, to s膮 polerowane... Je艣li maj膮 by膰 z艂ocone, to galwanicznie, a w wyrobach starszych ogniowo, poprzez odparowanie rt臋ci z amalgamatu...pycha...馃槈

To chyba moje okolice tj. neogotycka wie偶a ratuszowa w Frankenstein...?

42 minuty temu, Kerims napisa艂(-a):

To chyba moje okolice tj. neogotycka wie偶a ratuszowa w Frankenstein...?

Tak, to wie偶a w Z膮bkowicach i "nasz" zegar...IMG20221125140245.thumb.jpg.012c3b272e90778167ee60f77589a7d4.jpg

2 godziny temu, PM1122 napisa艂(-a):

O kurcze .... gdzie s膮 z臋by ? :blink:

A ja my艣la艂em, 偶e tylko ja mam "szcz臋艣cie" do takich szczerbatych聽:D聽Cz臋sto na takie trafiam

Pozdrawiam Pawe艂

Dla odmiany co艣 dla tych kt贸rzy twierdz膮, 偶e WD-40 w zupe艂no艣ci wystarczy...

20220905_171405.jpg

Pozdrawiam Pawe艂

58 minut temu, bajmar napisa艂(-a):

20220905_171405.jpg

No to pojecha艂oooo.聽

6 godzin temu, bajmar napisa艂(-a):

20220905_171405.jpg

No qrka...

Ale co to jest toto malusie艅kie? 馃

3 godziny temu, Yodek napisa艂(-a):

No qrka...

Ale co to jest toto malusie艅kie? 馃

Toto jeszcze jest du偶e :D聽聽艁o偶ysko zegara wisz膮cego spr臋偶ynowego.聽

Pozdrawiam Pawe艂

39 minut temu, bajmar napisa艂(-a):

Toto jeszcze jest du偶e :D聽聽艁o偶ysko zegara wisz膮cego spr臋偶ynowego.聽

Achaaa.. 馃槉馃檪馃槃鉁岋笍

Prace nad Siemensem w toku, ju偶 troch臋 po myciu pochodzi艂, ale wr贸ci艂 do rozbi贸rki - znajduj臋 nowe pu艂apki聽馃ぅ

Przesta艂a mi si臋 podoba膰 zawieszka, zreszt膮 ju偶 kiedy艣 by艂a naprawiana - nieoryginalna spr臋偶yna. Dawa艂o si臋 zauwa偶y膰 "strzelanie", a wahad艂o by艂o lekko skr臋cone. Poza tym zwymiarowa艂em mechanizm i z wylicze艅 wysz艂o mi, 偶e d艂ugo艣膰 czynna powinna wynosi膰 4 - 4,5 mm, a by艂o tylko 2,4 mm.

Rozebra艂em to wszystko

IMG_7200.jpg.be1def7d55bfd90c21a3bf0dc31a22bb.jpg

IMG_7209.jpg.d3dbdf64c64e646a22cbaf6968d2a9d8.jpg

Blaszka to br膮z聽fosforowy 0,15 mm, wyra藕nie pogi臋ta i naddarta przy jednej kraw臋dzi - dobrze, 偶e te ci臋偶kie (8,5 kg) wahad艂o si臋 nie urwa艂o...

I tu pytanie - jak to powinno w og贸le wygl膮da膰 ?

Znalaz艂em w internetach troch臋 historycznej dokumentacji S&H i takie oto rysunki

zawieszka1.jpg.1688b20295db4ced5a00c50b846e893b.jpg聽聽Zawieszka2.jpg.ddeac3928451207ceca5f33576eeffe9.jpg

Wygl膮da, 偶e powinny tu by膰 2 blaszki, i to znacznie d艂u偶sze - pewnie te moje wyliczone 4,5 mm czynne mo偶e by膰 OK.

Szeroko艣膰 tego siode艂ka to 15,6 mm, wi臋c pewnie dwie ta艣my po 5 mm powinny wystarczy膰. Tylko nie wiem, mo偶e kole偶anki i koledzy maj膮 jak膮艣 wiedz臋

- jaka grubo艣膰 spr臋偶ynek - z kr贸tkich wylicze艅 dla tej masy wahad艂a 0,1 mm powinno wystarczy膰, ale czy to nie zbyt blisko granicy bezpiecze艅stwa ?

- jaki materia艂 - chyba br膮偶 fosforowy sobie odpu艣ci膰, mo偶e stal / jaka, nierdzewna spr臋偶ynowa ?

- s艂ysza艂em, 偶e materia艂 szczelinomierza mo偶e by膰 dobrym rozwi膮zaniem, czy s膮 jakie艣 preferencje jako艣ciowe do tego co jest w internecie ?

- jak toto ci膮膰 (nie trafi艂em na ta艣my 5 mm, s膮 tylko szersze) aby unikn膮膰 zadzior贸w, jak wierci膰 otwory - trzeba b臋dzie zrobi膰 narz臋dzie ? (zaciski lamelki s膮 na wkr臋ty M1,4)

B臋d臋 zobowi膮zany za wszelkie komentarze, dzi臋kuj臋聽馃檪.

Prawd膮 jest , 偶e do zrobienia innych zawieszek, ale u偶y艂em w艂a艣nie szczelinomierza (gr. 0,15) ci膮艂em nozyczkami . Otworki wybija艂em, potem ogratowa艂em i wsio....

szczelinomierz z marketu budowlanego....

Pozdrawiam Mirek

W dniu 8.12.2022 o 21:57, bajmar napisa艂(-a):

20220905_171405.jpg

Dla znajomego robi臋 remont Metrona kominkowego, s膮 do wstawienia ze cztery 艂o偶yska i polerowanie kilku czop贸w. Jego ojciec smarowa艂 WD40, do czasu pracowa艂 ...:D

Szukam przystawki balansowej ZMP B艂onie H-8 do zegara samochodowego lub mo偶e macie namiar na Zegarmistrza, kt贸remu mo偶na j膮 wys艂a膰 do naprawy. Jest po zalaniu i przerdzewia艂y czopy balansu, a czopy kotwicy s膮 zmatowione, ko艂o wychwytowe jest ok, w艂os te偶. Czyli do dorobienia o艣 balansowa i ewentualne dorobienie osi kotwicy.

Zdj臋cie z sieci.

balans H-8.JPG

Edited by Arek_Win