Skocz do zawarto艣ci
Szukaj w
  • Wi臋cej opcji...
Znajd藕 wyniki, kt贸re zawieraj膮...
Szukaj wynik贸w w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuj臋 馃槉

Rekomendowane odpowiedzi

Godzin臋 temu, zadra napisa艂(-a):

Tak jak pisa艂e艣.聽

Zastosowa艂em si臋 do Waszych podpowiedzi,聽 po wczorajszej popo艂udni贸wce przesiedzia艂em do 2:30 w聽nocy przy Hallerze i....

jak na razie 11h dzia艂a - wskaz贸wki przesuwa,聽 wahad艂em kr臋ci...

Na razie nie ruszam, zobacz臋 czy mu si臋 nie pogorszy ale temat jeszcze do dopracowania- kr臋ci s艂abe 180kilka stopni.聽

No i OK .

Zaznacz臋 , 偶e nie jestem w tym dobry , wi臋c na moje uwagi prosz臋 bra膰 poprawk臋 .聽

Jak idzie , to dobrze !聽 Teraz tylko obserwuj ...... napewno sam wy艂apiesz , co i jak .聽

Obr贸t 180 , to troch臋 ma艂o , ale je艣li kotwica pracuje prawid艂owo ( wszystkie te fazy cyklu s膮 zachowane ) to OK .... dobrze by by艂o , gdyby kr臋ci艂 280 .聽 My艣l臋 , 偶e widelec o 1mm wy偶ej .

Praca kotwicy ... na tym bym si臋 skupi艂 . I je艣li pracuje dobrze , to dalej my艣l臋 o wide艂kach.

Zr贸b filmik z prac膮 kotwicy .

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
Godzin臋 temu, zadra napisa艂(-a):

jak na razie 11h dzia艂a - wskaz贸wki przesuwa,聽 wahad艂em kr臋ci...

Na razie nie ruszam, zobacz臋 czy mu si臋 nie pogorszy ale temat jeszcze do dopracowania- kr臋ci s艂abe 180kilka stopni.聽

聽Obserwuj dalej..

聽Ja z jednym Herr nie moge doj艣c do 艂adu..

聽kr臋ci max 200 stopni, co 2 3 tygodnie sie zatrzymuje :) Niee wiem dlaczego???

聽ola艂em dziada i b臋dzie czeka艂....

聽Juz go czysci艂em ponownie i tak sobie chodzi, jak chce.

聽Drugi聽 to "Schatz"- kr臋ci 35 stopni i chodzi 11 miesi臋cy (od nakrecenia do nakr臋cenia)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
26 minut temu, PM1122 napisa艂(-a):

Zr贸b filmik z prac膮 kotwicy

Ani my艣l臋 馃槤

na razie jeszcze du偶o do poprawy, 艂膮cznie z kotwic膮..

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Na wide艂kach nie jest za du偶y luz? 馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
2 godziny temu, Yodek napisa艂(-a):

Na wide艂kach nie jest za du偶y luz? 馃

Nie wiem.

by艂 wi臋kszy, troch臋 zmniejszy艂em ale jaki powinien by膰? My艣l臋, 偶e troch臋 " na oko" jak wi臋kszo艣膰 .. metod膮 do艣wiadczaln膮聽 馃構

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Kiedy艣 mi m贸wili "na kartk臋 papieru"聽 z obu stron wide艂ek...


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
6 godzin temu, mkl1 napisa艂(-a):

Kiedy艣 mi m贸wili "na kartk臋 papieru"聽 z obu stron wide艂ek...

No to taki w艂a艣nie (ju偶) jest :)

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Podbij臋 temat, bo widz臋, 偶e brak post贸w po moim poprzednim wpisie ...

Pewnie czekacie na dobre wie艣ci dotycz膮ce mojego roczniaka.. :) dlatego nikt nic nie napisa艂...

Jest i dobrze i 藕le jednocze艣nie.

Szybkie skasowanie luz贸w wzd艂u偶nych osi kotwicy paskiem spo偶ywczej folii aluminiowej (sik 馃檮)聽 sprawi艂, 偶e zegar od 24maja chodzi do dzi艣 - to dobre wie艣ci.

Z艂e wie艣ci - co jaki艣 bli偶ej nieokre艣lony czas z臋by wychwytu podbijaj膮 palety i wskaz贸wka przelatuje o 5....15....25minut - r贸偶nie. Cz臋艣ciej gdy wskaz贸wka minutowa idzie w d贸艂 po indeksie "12" ale r贸wnie偶 by艂y przypadki, gdy przeskakuje id膮c w g贸r臋 od indeksu "6".

Po艣wi臋ci艂em troch臋 czasu na obserwacj臋 i gapi艂em si臋 bezpo艣rednio w trybiki (zajoba mo偶na dosta膰) i wyselekcjonowa艂em kilka z臋b贸w (2, mo偶e 3) przy kt贸rych zaczyna si臋 dzia膰 to "z艂e"..

Na razie jeszcze nie rozkr臋cam p艂yt, ale zamierzam wyj膮膰 ko艂o wychwytowe, bo mam wra偶enie, 偶e albo te kilka z臋b贸w mo偶e mie膰 mniejsz膮 wysoko艣膰, albo jest jaki艣 problem z ich profilem na czo艂owej kraw臋dzi.

Jak w domowych warunkach poradzi膰 sobie z pomiarem wysoko艣ci z臋b贸w? Wystarczy pomiar 艣rednicy dwu przeciwstawnych z臋b贸w suwmiark膮, czy jako艣 inaczej?

Albo inaczej, czy przetoczenie wszystkich z臋b贸w o setk臋 czy dziesi膮tk臋 przyniesie doby efekt? Pewnie po takim toczeniu powinienem ustawi膰 mimo艣r贸d.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
15 minut temu, zadra napisa艂(-a):

Wystarczy pomiar 艣rednicy dwu przeciwstawnych z臋b贸w suwmiark膮, czy jako艣 inaczej?

Nie wystarczy...

Mia艂em podobnie... kolega @longcase1 zauwa偶y艂, 偶e nie z臋by s膮 do d@@@y, a .....skrzywiony czop..

Mo偶e u Ciebie podobnie??

Sprawd藕 np. na tokarce, lub wywa偶arce do k贸艂 z臋batych..

Czop jest wyprostowany, a Herr po roku chodzenia i tak oszala艂 i raz chodzi, przez 2 miesi膮ce , a potem ni...

聽idzie na z艂omowisko... trudno.

聽nie b臋d臋 si臋 nad nim rozczula艂..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
1 godzin臋 temu, mkl1 napisa艂(-a):

Sprawd藕 np. na tokarce, lub wywa偶arce do k贸艂 z臋batych

ni mom...

spr贸buj臋 inaczej..

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Witam. Jako, 偶e temat jest poczytny chcia艂em zapyta膰 czy kto艣 si臋 wybiera jutro do Bytomia na starocie?聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ja bym ch臋tnie, cho膰by poogl膮da膰, ale niestety odleg艂o艣膰 馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Nie wiem , czy jutro, czy w sobot臋.. ale pewnie b臋d臋


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
20 godzin temu, mkl1 napisa艂(-a):

Nie wystarczy...

Sprawd藕 np. na tokarce, lub wywa偶arce do k贸艂 z臋batych..

Przepraszam ale jak wygl膮da wywa偶arka do k贸艂 z臋batych :D:D

i w jakim celu si臋 je wywa偶a ;)

Pozdrawiam

Jacek

Edytowane przez Regal

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Przepraszam, z rozp臋du napisa艂臋m k贸艂z臋batych, a my艣la艂em o ustrojstwie do sparwdzenia balans贸w..

聽Na tym ustrojstwie te偶 mo偶na sprawdzi膰 ko艂a z osiami, a szczeg贸lnie zobaczy膰 jak tam z czopami..

image.png.d79f029365f48a110d392ae800b103f8.png


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
23 godziny temu, zadra napisa艂(-a):

Podbij臋 temat, bo widz臋, 偶e brak post贸w po moim poprzednim wpisie ...

Pewnie czekacie na dobre wie艣ci dotycz膮ce mojego roczniaka.. :) dlatego nikt nic nie napisa艂...

Jest i dobrze i 藕le jednocze艣nie.

Szybkie skasowanie luz贸w wzd艂u偶nych osi kotwicy paskiem spo偶ywczej folii aluminiowej (sik 馃檮)聽 sprawi艂, 偶e zegar od 24maja chodzi do dzi艣 - to dobre wie艣ci.

Z艂e wie艣ci - co jaki艣 bli偶ej nieokre艣lony czas z臋by wychwytu podbijaj膮 palety i wskaz贸wka przelatuje o 5....15....25minut - r贸偶nie. Cz臋艣ciej gdy wskaz贸wka minutowa idzie w d贸艂 po indeksie "12" ale r贸wnie偶 by艂y przypadki, gdy przeskakuje id膮c w g贸r臋 od indeksu "6".

Po艣wi臋ci艂em troch臋 czasu na obserwacj臋 i gapi艂em si臋 bezpo艣rednio w trybiki (zajoba mo偶na dosta膰) i wyselekcjonowa艂em kilka z臋b贸w (2, mo偶e 3) przy kt贸rych zaczyna si臋 dzia膰 to "z艂e"..

Na razie jeszcze nie rozkr臋cam p艂yt, ale zamierzam wyj膮膰 ko艂o wychwytowe, bo mam wra偶enie, 偶e albo te kilka z臋b贸w mo偶e mie膰 mniejsz膮 wysoko艣膰, albo jest jaki艣 problem z ich profilem na czo艂owej kraw臋dzi.

Jak w domowych warunkach poradzi膰 sobie z pomiarem wysoko艣ci z臋b贸w? Wystarczy pomiar 艣rednicy dwu przeciwstawnych z臋b贸w suwmiark膮, czy jako艣 inaczej?

Albo inaczej, czy przetoczenie wszystkich z臋b贸w o setk臋 czy dziesi膮tk臋 przyniesie doby efekt? Pewnie po takim toczeniu powinienem ustawi膰 mimo艣r贸d.

Przeskakiwanie kotwicy na kole zebatym w roczniakach to bardzo czesty objaw i nie musi swiadczyc o uszkodzeniu .

Zle ustawienie wysokosci widelca,zle ustawienie palet oraz zle ustawienie na mimosrodzie moga byc przyczyna .

Nie rozumiem tez o jakim luzie wzdluznum kotwicy piszesz,wszystkie moje zegary roczne maja luz na kotwicy-to znaczy mozna kotwica poruszyc do przodu i do tylu.

Oczywiscie dotyczy to zearow troche starszych od Twojego.Mam teraz 2 zeary Kaiser i tez mozna kotwica poruszyc w przod i tyl.Poruszyc osia z kotwica oczywiscie.

Czy u Ciebie ruchoma byla kotwica na osi????

Edytowane przez old time

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
1 godzin臋 temu, old time napisa艂(-a):

Ciebie ruchoma byla kotwica na

Nie, oczywi艣cie chodzi艂o mi o ruch osi wraz z kotwic膮.聽

Po niewielkim zniwelowaniu luzu zegar przesta艂 si臋 zatrzymywa膰.聽

Teraz pozosta艂 problem zwi膮zany z podbijaniem kotwicy.聽

Wide艂ki wielokrotnie przenosi艂em bez wi臋kszego rezultatu - wi臋ksza wysoko艣膰 wymaga wi臋kszego skr臋cenia w艂osa, czyli r贸wnie偶 wi臋kszego zakresu ruchu wahad艂a,聽 dodatkowo czas uniesienia kotwicy wi臋kszy i si艂a wymagana do zmiany jej po艂o偶enia mniejsza.

Im ni偶ej tym wychylenie wahad艂a mniejsze, si艂a potrzebna wi臋ksza a czas przeskoku kr贸tszy.

Aktualne po艂o偶enie wydaje mi si臋 optymalne zwa偶ywszy,聽 偶e zacz膮艂 systematycznie pracowa膰 pomimo i偶 troch臋 "kulawo".

Spodziewam si臋, 偶e albo kt贸ry艣 z膮b minimalnie kr贸tszy, albo (nie wiem jak to napisa膰..) kraw臋d藕 z臋ba 艣lizga si臋 po palecie zamiast czeka膰 na impuls z wide艂ki do jej uniesienia.

Oczywi艣cie, tylko osoba kt贸ra zjad艂a z臋by na pracy z roczniakami mo偶e w szybki spos贸b znale藕膰 przyczyn臋, bo ja laik jestem i po swojemu - po omacku szukam i powoli przenosz臋 uwag臋 z jednego aspektu pracy na drugi.

Zanim wymontuj臋 o艣k臋 z wychwytem do dalszych bada艅 to nagram filmik jak kotwica i wide艂ki pracuj膮.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
10 godzin temu, mkl1 napisa艂(-a):

Przepraszam, z rozp臋du napisa艂臋m k贸艂z臋batych, a my艣la艂em o ustrojstwie do sparwdzenia balans贸w..

聽Na tym ustrojstwie te偶 mo偶na sprawdzi膰 ko艂a z osiami, a szczeg贸lnie zobaczy膰 jak tam z czopami..

Witam.聽

M贸wi膮c o "wywa偶aniu k贸艂 z臋batych" rozumiem 偶e mia艂e艣 na my艣li te narz臋dzia

20210604_061926.thumb.jpg.86afc1638a45b4dcc923d029d83d7835.jpg

Fachowo nazywane wywa偶arkami balansu lub z niemiecka balas wagami jak聽

sama nazwa wskazuje s艂u偶膮 do wywa偶ania/wa偶enia ko艂a balansu w ma艂ych zegarkach

balansowych i tylko do tego. Nie da si臋 na nich sprawdzi膰 skrzywienia czopa a co dopiero

wywa偶y膰 ko艂a z臋bate w wi臋kszych mechanizmach zegarowych bo po pierwsze rozstaw

k艂贸w do聽 wywa偶ania jest za ma艂y聽 a po drugie wznios tych k艂贸w jest za niski i ko艂o

opar艂o si臋 by o podstaw臋 (no chyba 偶e by艂y by to super mikro mechanizmy :)聽)

20210604_062610.thumb.jpg.f4feb72ab006b57113da17d98300cdef.jpg

A przede wszystkim k贸艂 z臋batych w mechanizmach zegarowych si臋 praktycznie

nie wywa偶a. Sprawdza si臋 raczej ich centryczno艣膰 czy ustawienie prostopad艂e do osi.

Mo偶na to zrobi膰 tak jak napisa艂e艣 w nakie艂kach tokarki. Lub je艣li kto艣 posiada

w odpowiednich bardzo prostych narz臋dziach do tego dedykowanych.

A nawet obracaj膮c ko艂em w panewkach聽p艂yty zegara.

Mi艂ego ko艅ca tygodnia i pocz膮tku weekendu

Roman

p.s. Mirku jak zapewne zauwa偶y艂e艣 staram si臋 od d艂u偶szego czasu nie komentowa膰 Twoich wypowiedzi.

Ale b艂agam staraj si臋 nie wprowadza膰 dezinformacji.

Tw贸j blisko ju偶 dwuletni sta偶 na forum ze 艣rednio 5 wypowiedziami dziennie do czego艣 zobowi膮zuje.

"i to by by艂o na tyle" - mojego komentarza

Edytowane przez Kieszonkowe

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
9 godzin temu, zadra napisa艂(-a):

Nie, oczywi艣cie chodzi艂o mi o ruch osi wraz z kotwic膮.聽

Po niewielkim zniwelowaniu luzu zegar przesta艂 si臋 zatrzymywa膰.聽

Teraz pozosta艂 problem zwi膮zany z podbijaniem kotwicy.聽

Wide艂ki wielokrotnie przenosi艂em bez wi臋kszego rezultatu - wi臋ksza wysoko艣膰 wymaga wi臋kszego skr臋cenia w艂osa, czyli r贸wnie偶 wi臋kszego zakresu ruchu wahad艂a,聽 dodatkowo czas uniesienia kotwicy wi臋kszy i si艂a wymagana do zmiany jej po艂o偶enia mniejsza.

Im ni偶ej tym wychylenie wahad艂a mniejsze, si艂a potrzebna wi臋ksza a czas przeskoku kr贸tszy.

Aktualne po艂o偶enie wydaje mi si臋 optymalne zwa偶ywszy,聽 偶e zacz膮艂 systematycznie pracowa膰 pomimo i偶 troch臋 "kulawo".

Spodziewam si臋, 偶e albo kt贸ry艣 z膮b minimalnie kr贸tszy, albo (nie wiem jak to napisa膰..) kraw臋d藕 z臋ba 艣lizga si臋 po palecie zamiast czeka膰 na impuls z wide艂ki do jej uniesienia.

Oczywi艣cie, tylko osoba kt贸ra zjad艂a z臋by na pracy z roczniakami mo偶e w szybki spos贸b znale藕膰 przyczyn臋, bo ja laik jestem i po swojemu - po omacku szukam i powoli przenosz臋 uwag臋 z jednego aspektu pracy na drugi.

Zanim wymontuj臋 o艣k臋 z wychwytem do dalszych bada艅 to nagram filmik jak kotwica i wide艂ki pracuj膮.

No , z臋b贸w na roczniakach nie zjad艂em i mam ma艂e do艣wiadczenie .....

.. ale proste pytanie - ile obecnie kr臋ci wahad艂o ?

- bo je艣li do艣膰 ma艂o , to chyba wide艂ki ty膰 wy偶ej .

A po drugie , a mo偶e dodatkowo , czy jednocze艣nie , to trzeba jedn膮 z palet wysun膮膰 bardziej . Gdy偶 , jak wiemy ,聽 palety na nowo ustawia艂e艣 i by膰 mo偶e , za kr贸tko masz wysuni臋te ( jedna paleta ju偶 schodzi z z臋ba , a druga ma ma艂膮 szans臋 , by zatrzyma膰 sw贸j z膮b. - st膮d mo偶liwo艣膰 przeskakiwania kilku z臋b贸w )聽

Luz wzd艂u偶ny o艣ki wychwytu , ma ma艂e znaczenie i nie szkodzi . Mo偶e jednak palety maj膮 wyjechany rowek , lub co艣 z z臋bami , albo ma艂ym biciem o艣ki ( lekkie , niezauwa偶alne wygi臋cie )

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
49 minut temu, PM1122 napisa艂(-a):

ile obecnie kr臋ci wahad艂o

troszk臋 poni偶ej 300st

49 minut temu, PM1122 napisa艂(-a):

trzeba jedn膮 z palet wysun膮膰 bardziej

Ustawia艂em "na minimaln膮 wysoko艣膰" jak mi si臋 uda艂o.

Zaraz nagram i puszcz臋 w sie膰 馃槒

51 minut temu, PM1122 napisa艂(-a):

palety maj膮 wyjechany rowek

nie maj膮

52 minuty temu, PM1122 napisa艂(-a):

co艣 z z臋bami , albo ma艂ym biciem o艣ki

to jest do sprawdzenia...

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

warunki pracy trudne - jak s艂ycha膰 w za艂膮czonych filmikach...

I zgadzam si臋, 偶e do ponownego czyszczenia - jak ju偶 ujarzmi臋 mechanizm i zacznie pracowa膰 prawid艂owo to dostanie kolejn膮 dawk臋 prania i suszenia.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ca艂kowity brak spoczynk贸w.聽 Palety trzeba minimalnie wysun膮膰.聽聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Te偶 my艣la艂em o wysunieciu palet.

Wida膰 偶e ledwo 艂api膮 z膮b- szczeg贸lnie lewa.聽

Jako amator czeka艂em a偶 bardziej kompetentne osoby zabior膮 g艂os 馃樁

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Dok艂adnie to co pisze Bartek ... z臋by ko艂a wychwytowego uderzaj膮 po kroku w 艣rodek p艂aszczyzny palety. To z艂e ustawienie. Droga przekazywania impulsu jest聽o po艂ow臋 kr贸tsza zatem i sam impuls te偶. Nie ma spoczynk贸w ... palety za wysoko osadzone i o ile dobrze widz臋 nie r贸wno ...

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.10.30.jpg

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.12.41.jpg

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.12.07.jpg


Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.
Uwaga: Tw贸j wpis zanim b臋dzie widoczny, b臋dzie wymaga艂 zatwierdzenia moderatora.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przegl膮daj膮cy   0 u偶ytkownik贸w

    Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w przegl膮daj膮cych t臋 stron臋.

  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

Umie艣cili艣my na Twoim urz膮dzeniu pliki cookie, aby pom贸c Ci usprawni膰 przegl膮danie strony. Mo偶esz dostosowa膰 ustawienia plik贸w cookie, w przeciwnym wypadku zak艂adamy, 偶e wyra偶asz na to zgod臋.