Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

To żeby było bardziej jasne - to taka pradawna publikacja na temat tego błędu ... z opisem ...

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.42.29.jpg

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.43.20.jpg

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.44.21.jpg

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 12.44.54.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieznajomość konstrukcji wychwytu... doczytać... ;) Smarujesz zegary dżemem malinowym?

 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz dla porównania poprawnie pracujący wychwyt Grahama w roczniaku. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej , gdzie o wiele lepiej znający się koledzy , już napisali .

Dodam , że już na pierwszym filmie widać , że ząb uderza , odrazu w skos palety , a nie w jej prostą część , tuż przed tym skosem (Nie ma spoczynku )  .

 Uderzając w prostą płaszczyznę przed tym skosem ,  masz efekt zatrzymania koła wychwytu, a paleta przesuwa się dalej nieco w dół , po krawędzi zęba. Po chwili unosi się i zaczyna poruszać , po tym skosie palety . Ząb koła wychwytowego , na tym skosie palety , przekazuje energię kotwicy ( daje impuls ) by wychylała się w drugą stronę ...... co jednocześnie przekazuje na włos i wahadło się kręci dalej .... ma siłę na dalsze obroty. 

PS.

     zanim napisałem , to Koledzy takie filmy i fragmenty z książek dali , że niepotrzebnie pisałem :D

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy od początku..😊

3 godziny temu, PM1122 napisał(-a):

 

     zanim napisałem , to Koledzy takie filmy i fragmenty z książek dali , że niepotrzebnie pisałem :D

tu nie ma niepotrzebnych wpisów. 

tu trzeba wykładać jak w przedszkolu.. 

7 godzin temu, kiniol napisał(-a):

marujesz zegary dżemem malinowym?

lakieruję lakierem od paznokci 😋

dżem jest zbyt drogi...

 

zajmie mi to pewnie kolejne 2tygodnie, bo inne ważne sprawy mnie gonią, ale powoli byle do przodu...

filmik najwięcej pokazał..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, zadra napisał(-a):

No to jedziemy od początku..😊

tu nie ma niepotrzebnych wpisów. 

tu trzeba wykładać jak w przedszkolu.. 

lakieruję lakierem od paznokci 😋

dżem jest zbyt drogi...

 

zajmie mi to pewnie kolejne 2tygodnie, bo inne ważne sprawy mnie gonią, ale powoli byle do przodu...

filmik najwięcej pokazał..

Nie trzeba wykładać jak w przedszkolu, wystarczy sobie zadać odrobinę trudu i przeanalizować, na dostępnych w necie materiałach, zasadę pracy wychwytu grahama i tyle... 

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo kolega zadra pisze, ale chyba mało czyta odpowiedzi. 20-go maja m.in. ja napisałem/radziłem, jak koło wychwytowe ma współpracować z kotwicami. Inni koledzy również na to wskazywali.🙃

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, erzlot napisał(-a):

......ale chyba mało czyta odpowiedzi. 20-go maja m.in. ja napisałem/radziłem, jak koło wychwytowe ma współpracować z kotwicami. Inni koledzy również na to wskazywali.🙃

 

Myślę że jest to już standardem na tym forum. Wielu kolegów ma to do siebie że nie czyta rad i jeszcze "idzie w zaparte" :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak ogolnie napisze - nie o tym ostatnio omawianym przypadku.

Nie wiem co maja roczniaki w sobie ze ludzie tak chetnie grzebia w paletach i kreca mimosrodem😀 pomijajac poprawne ustawienie widelca i porzadne czyszczenie.

Dla  nowszych roczniakow poprawne ustawienie widelca mozna znalezc w ksiazkach,troche wiekszy problem jest z tymi starszymi.

Teoria o tym ze widelec ma byc jak najwyzej jest bledna a czesto jest odwrotnie-szczegolnie w starszych zegarach.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie uzmysłowić, jak przekazywana jest energia/siła od sprężyny aż do wahadła.

Ja po czyszczeniu składam werk. oliwię , ale bez kotwicy i sprawdzam jak kręcą się koła- wystarczy nakręcić kluczem dosłownie o 1/8 obrotu i koła powinny się obracać. Potem zaczyna się zasadnicza część roboty. Siła od koła wychwytowego przekazywana jest na spady kotwic, przekazywana na drążek kotwicy, potem na widełki, które skręcają włos (szczególnie górną część t.j. od widełek do górnego bloczka). Tak więc ważne są ramiona momentu siły- im wyżej drążka są widełki, tym ramię dłuższe a więc moment większy. Potem mamy ramię na widełkach t.j. odległość pomiędzy drążkiem a włosem. Często widełki są fabrycznie odgięte, żeby zwiększyć tą odległość/ramię.

To takie moje rozważania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2021 o 15:03, erzlot napisał(-a):

Dużo kolega zadra pisze, ale chyba mało czyta odpowiedzi. 20-go maja m.in. ja napisałem/radziłem, jak koło wychwytowe ma współpracować z kotwicami. Inni koledzy również na to wskazywali.🙃

Kolega zadra czyta i stara się wprowadzić w życie to co przeczyta.

Od wspomnianego wpisu palety były kilkukrotnie poprawiane i niestety gdy były ustawione "jak trza" to "ni chu" nie działało "jak trza".

Staram się nie podejmować "szybkich działań" i gdy coś poprawię to czekam dłużej na efekty do kolejnej korekty.

W ustawieniach (cokolwiek prawidłowo przez Was skrytykowanych) zegar działał ponad 10dni non stop - proszę sobie policzyć ile to jest 20maja +10dni  😛 i w związku z tendencją do podbijania kotwicy "zrobiłem" poprzedni wpis.

Nie obrażam się, gdy czytam, że to wszystko źle ustawione, że nie czytam, że nie znam Grahama... nie znam, to poznam - już poznaję; tylko może wolniej niż Wy, którzy już znacie i wszystko wiecie :)

 

Po Waszych ostatnich poradach i ustawieniu palet "jak trza" kolejny raz zegar przestał kręcić wahadłem dłużej niż 15min.

W związku z tym zrobiłem to, czego zabranialiście w wielu wpisach, ostrzegaliście i pewnie oczywiście zgodnie z Waszą wiedzą nie powinienem był robić...

Po ustawieniu palet w taki sposób, żeby zęby wychwytu nie trafiały bezpośrednio w "impulsy" aby wszystko zaczęło pracować dłużej niż kwadrans musiałem przeregulować mimośród na osi kotwicy.

Jak na razie kilka godzin chodu zegar już zaliczył - kto wie - może będzie dobrze.

Oczywiście dla uspokojenia Was dodam, że poprzednie ustawienie mam zaznaczone, więc ewentualny powrót nie będzie niemożliwy.

 

Traktuję ten zegar jako poligon doświadczalny.

Kupiony jako uszkodzony (na szczęście był kompletny) i faktycznie nie chciał od początku działać.

Teraz widać światełko w tunelu - coś tam z nim się dzieje, może nie popsuję bardziej niż dostałem pierwotnie...

 

Wiem, że czytając kolejne wpisy (oddzielone nawet dłuższym okresem czasu) można odnieść wrażenie, że "nic nie robi i nic nie umi" ( może z tym drugim nawet bym się w swej skromności zgodził) ale to nie jest tak do końca jak się wydaje czytając wpisy forumowe.

Ja po prostu jestem powolny i cierpliwy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli zegar nie pracuje  jak palety sa poprawnie ustawione to nalezy szukac co jest tego przyczyna a nie palety przestawiac .

Kolega tworzy nowy wychwyt niwelujac luz wzdluzny kotwicy i ustawiajac palety po swojemu😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , skoro palety wysunąłeś i po poprawce mimośrodem już chodzi , to myślę że będzie dobrze . W Twoim przypadku , to myślę , że paletom brakło około 1 mm.  łącznie - czyli wysuwając jedną o milimetr , lub dwie po 0.5 mm.

Wychodzi też na to , że faktycznie , możliwe iż w przeszłości ktoś bawił się w kręcenie mimośrodem .

Każdy dał tyle dobrych rad i wyjaśnień , że nie ma wyjścia ...musi chodzić . Oczywiście spokój , rozwaga i dużo czasu na obserwację tego , co się dzieje , to podstawa .

Co nagle , to po diable ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się z innym pytaniem.  Kogo polecacie do odnowienia emaliowanego cyferblatu? 


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie dziś prośba o poradę dotyczy zegara Kienzle, którego przywracam do życia. Skrzynka już gotowa teraz przyszedł czas na mechanizm i resztę..... Mały problem to wagi. Te które były przy zegarze są za ciężkie 4 kg już wiem, że nie od niego. Wagi powinny być w przedziale 1500 - 1800 gr o czym niedawno się dowiedziałem. Obecnie pracyuje na wagach Beckera 1360 gr i daje radę ale bez bloczków. Pytanie moje czy ktoś wie jak powinny wyglądać oryginalne wagi do tego zegara, może ktoś ma taki lub podobny? Będę wdzięczny za pomoc i informację. 

IMG_20210608_183356.jpg

IMG_20210608_091803.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takie coś: 

Masakracja poziom zaawansowany...

20210606_190308.jpg


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo pracy ....


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego szukam kogoś kto będzie umiał to przywrócić do żywych :) Ja niestety jeszcze nie opanowałem tej sztuki na tyle, aby tego nie zepsuć. Chyba, że ktoś posiada takie coś do kwadransowego Rescha i byłby ktoś chętny sprzedać? 


Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W PL "zawodowo" nikt nie naprawia emaliowanych tarcz o ile wiem. Kiedyś pisano o jakimś naprawiaczu w Czechach i w GB. W przypadku tej tarczy uzupełnienie ubytków lub położenie nowej emalii na starym podkładzie mogłoby sięgnąć wartości całego zegara :(

 

 

7 godzin temu, Waldi011065 napisał(-a):

Witam serdecznie dziś prośba o poradę dotyczy zegara Kienzle, którego przywracam do życia. Skrzynka już gotowa teraz przyszedł czas na mechanizm i resztę..... Mały problem to wagi. Te które były przy zegarze są za ciężkie 4 kg już wiem, że nie od niego. Wagi powinny być w przedziale 1500 - 1800 gr o czym niedawno się dowiedziałem. Obecnie pracyuje na wagach Beckera 1360 gr i daje radę ale bez bloczków. Pytanie moje czy ktoś wie jak powinny wyglądać oryginalne wagi do tego zegara, może ktoś ma taki lub podobny? Będę wdzięczny za pomoc i informację. 

 

 

 

Mechanizm po remoncie będzie działał także z wagami 1360 gram na bloczkach jak sądzę. Ponieważ tarcza tego zegara może budzić wątpliwości co do autentyczności, nie przejmowałbym się zbytnio wyglądem wag. Mosiężne, gładkie albo z dwoma pierścieniami, około 1500 - 1800 gramów. Znajdziesz takie wcześniej czy później na Allegro np.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, tarant napisał(-a):

W PL "zawodowo" nikt nie naprawia emaliowanych tarcz o ile wiem. Kiedyś pisano o jakimś naprawiaczu w Czechach i w GB. W przypadku tej tarczy uzupełnienie ubytków lub położenie nowej emalii na starym podkładzie mogłoby sięgnąć wartości całego zegara :(

 

Naprawiacz z Czech (jeśli mówisz o tym którego znałem i miałem z nim kontakt) już chyba nie żyje

w GB robią ale wyjdzie drogo lub nawet bardzo drogo :) .

W Polsce zawodowo rzeczywiście nikt tego nie robi kiedyś ktoś wspominał o kimś z olsztyńskiego

ale nie udało się mi go namierzyć i ponoć ktoś w Krakowie robi tarcze - ale to jest lakiernik samochodowy.

 

A nie "zawodowo" :D to Yodek pokazywał ostatnio bardzo dobre efekty uzupełniania ubytków.

Oraz ja ale to trochę mniejsze kalibry ;) ale też nie zawodowo i nigdy nie robiłem tak dużej.

 

Tu przed

 

przed.thumb.jpg.4514c6dac124a56daf0545991072204f.jpg

 

w Trakcie 

 

wtrakcie.thumb.jpg.69508d7698261f8303ce6d3108444459.jpg

 

i po 

 

po.thumb.jpg.428b4d8ba845c31d84d28997a4c0cb53.jpg

 

Natomiast masz rację uzupełnienie tych ubytków może przekroczyć wartość zegara

 

Miłego końca tygodnia zaraz początek wekendu

 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, tarant napisał(-a):

 

Mechanizm po remoncie będzie działał także z wagami 1360 gram na bloczkach jak sądzę. Ponieważ tarcza tego zegara może budzić wątpliwości co do autentyczności, nie przejmowałbym się zbytnio wyglądem wag. Mosiężne, gładkie albo z dwoma pierścieniami, około 1500 - 1800 gramów. Znajdziesz takie wcześniej czy później na Allegro np.

Rozumiem, że tarcza nie jest oryginalna? Hm tego nie brałem pod uwagę teraz w rzeczy samej będzie o czym myśleć i wagi zejdą na dalszy plan. Tak patrząc na zegar byłem niemal pewien że tarcza i skrzynka to komplet 🤔🙂

Edytowane przez Waldi011065

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Waldi011065 napisał(-a):

Rozumiem, że tarcza nie jest oryginalna? Hm tego nie brałem pod uwagę teraz w rzeczy samej będzie o czym myśleć i wagi zejdą na dalszy plan. Tak patrząc na zegar byłem niemal pewien że tarcza i skrzynka to komplet 🤔🙂

Myślę, że odwrotnie. 

Koledzy pisali, że poważnie uszkodzona i taka duża naprawa, może innym nasuwać wnioski, iż nie jest oryginalna, a tylko jakaś inna, stara i naprawiana. 

PS.... W każdym razie, myślę, że chyba możesz szukać podobnej, bo z tą, to ciężko. 

 

PS  .... Faktycznie pomyliłem wątki . Przepraszam i proszę uważać mój wpis za nieważny .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, PM1122 napisał(-a):

Myślę, że odwrotnie. 

Koledzy pisali, że poważnie uszkodzona i taka duża naprawa, może innym nasuwać wnioski, iż nie jest oryginalna, a tylko jakaś inna, stara i naprawiana. 

PS.... W każdym razie, myślę, że chyba możesz szukać podobnej, bo z tą, to ciężko. 

 

Ten wydzielony wątek tyczy się tarczy zegara Kienzle, tej "srebrnej". Podejrzewam, że może być dorabiana, raczej oczekiwałbym takiej z przetłoczonym pierścieniem pod cyframi. Z drugiej strony, linkowce z lat 20 są (już) dość rzadkie i głowy za to nie dam.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nałożyły się dwa tematy 🙂 o tarczy w roli głównej. Rozmawiałem z kol Yahagi, który również twierdzi że raczej tarcza jest od niego nie ma za wiele tych zegarów więc trudno się odnieść jak ma wyglądać tarcza. Może kiedyś pokaże się podobny Kienzle? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.