Skocz do zawarto艣ci
Szukaj w
  • Wi臋cej opcji...
Znajd藕 wyniki, kt贸re zawieraj膮...
Szukaj wynik贸w w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuj臋 馃槉

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomnia艂o mi si臋 , 偶e mam jeden mechanizm , kt贸ry ju偶 kiedy艣 pokaza艂em , no i nie wiem , co to za jeden.

Ale , jako 偶e ostatnio , ruszy艂y du偶e badania i poszukiwania , no i wiele si臋 wyja艣ni艂o , to my艣l臋 , 偶e teraz mo偶e w sprawie tego mechanizmu , co艣 si臋 uda.

Ja sam zacz膮艂em por贸wnywa膰 zdj臋cia i szuka膰 cech wsp贸lnych , ale oczopl膮s i wszystko mi si臋 miesza.

IMG_6974 (Copy).JPG

IMG_6977 (Copy).JPG

IMG_6978 (Copy).JPG

IMG_6980 (Copy).JPG

IMG_6981 (Copy).JPG

IMG_6983 (Copy).JPG

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Pracuje si臋 ...馃檪

IMG_4390.jpg.1e5deeeaf65559e929adfa9a661780cc.jpg

Jest wydrukowany model, surowy odlew i prawie gotowa obudowa po obr贸bce.

Pozostaje jeszcze wytrasowa膰 otwory mocuj膮ce i do regulacji -聽i to b臋dzie ... barometr.

Ca艂y zegar, w sk艂ad kt贸rego wchodzi, poka偶臋, jak wszystko z艂o偶臋 do kupy - okaz聽jakich ma艂o .

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

No i stoj臋 z jedn膮 szpulk膮 linkowego . Dwie 艣rubki ledwie ruszy艂em i dalej ci臋偶ko . Wi臋c nieco w Akrze , a teraz spryskane WD40 . Wieczorem zobaczymy , czy pomog艂o.

DSC_0225.JPG

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Oj... Prawie za ka偶dym razem mam (mia艂am)聽 problem z tymi 艣rubeczkami w b臋bnie.

Malutkie to i cz臋sto si臋 gubi wi臋c powkr臋cane inne, nie zawsze pasuj膮ce.馃馃檭.

A jak ju偶 oryginalne聽 to wyharatany 艂eb i nie by艂o w co wkr臋taka wrazi膰..

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
W dniu 8.10.2021 o 17:49, LESKOS napisa艂(-a):

Jeszcze b臋bny do rozebrania聽 i linki z 偶y艂ki w臋dkarskiej do wyrzucenia ...聽;)

Oj tam, oj tam.
S膮 zegary z kuku艂k膮, s膮 zegary "my艣liwskie", to mo偶e ten聽jest w臋dkarski?

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ten to raczej zamczysko..... bo g贸ra, to mi tak , wie偶臋 zamkow膮 przypomina聽;)

Wi臋c musi by膰 lina, coby ksi臋偶niczka po niej zjecha艂a.聽馃槵

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

艢rubki pu艣ci艂y :)聽 Moczenie w WD40 da艂o efekt .

Teraz , to ,,grzechotka" b臋dzie pracowa膰 , bo wcze艣niej by艂a nie do ruszenia . A ta najmniejsza 艣rubka , do wymiany , bo za kr贸tka . Yodek mia艂a racj臋 , 偶e czasami jest z tymi 艣rubkami problem.

IMG_8421.JPG

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

jaki艣 czas temu rozbiera艂em b臋bny i z tej najmniejszej 艣rubki 艂ba nie by艂o ale to prawda strasznie te 艂by poniszczone s膮 w tych elementach z powy偶szego zdj臋cia - chyba wklej臋 zdj臋cia w temacie naprawcy oprawcy bo mechanizm si臋 nadaje tylko do tego tematu

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

W sumie, to tak.聽馃榿

Bo np. taka samonawijaj膮ca si臋 偶y艂ka, to chyba jaki艣 patent ?聽 Zdejmujesz wag臋, a tu w mig , wszystko pozwijane.聽

1634193376850162329320789432160.jpg

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

No i ma艂y problemik. B臋ben bicia godzin, po z艂o偶eniu, troch臋 dziwnie si臋 zachowuje. Kr臋c膮c du偶膮 z臋batk膮, 艂adnie i lekko klika zapadka i wszystko gra. Ale wystarczy, 偶e od艂o偶臋 j膮 na kilka minut i spr贸buj臋 ponownie, to ani rusz. Jakby si臋 sklei艂o. Trzeba u偶y膰 troch臋 si艂y...... My艣l臋, 偶e t膮 ,, wsuwk臋 " musz臋 bardziej sp艂aszczy膰, bo chyba zbyt mocno dociska ko艂a do siebie.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

A nie pomyli艂e艣 艣rubek ... to cz臋sty b艂膮d ?

Mia艂em takie problemy przy zamianie 艣rubek w b臋bnie (ten sam gwint , a r贸偶ne d艂ugo艣ci i 艂ebki)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Nieee聽:)..... Wszystko oddzielnie uk艂ada艂em i wiem o tych d艂ugo艣ciach. Troch臋 wsuwk臋 sp艂aszczy艂em ( t膮 lekk膮 wypuk艂o艣膰)聽 i ju偶 czuj臋, 偶e jest lepiej. Cho膰 偶adnego luzu, nadal nie ma.聽

W innych b臋bnach, to mimo sporej wypuk艂o艣ci tej wsuwki, ko艂a i tak si臋 koleba艂y. A tu nie. Chyba za ciasno by艂o.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

No to sprawa do "wypatrzenia" sk膮d si臋 wzi膮艂 problem. Daj zna膰 jak "wypatrzysz" - tak dla zaspokojenia ciekawo艣ci 馃.聽

;)


Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
2 godziny temu, LESKOS napisa艂(-a):

No to sprawa do "wypatrzenia" sk膮d si臋 wzi膮艂 problem. Daj zna膰 jak "wypatrzysz" - tak dla zaspokojenia ciekawo艣ci 馃.聽

;)

Wypatrzy艂em聽:)

Wi臋c, to wsuwka, b膮d藕 drug膮 mo偶liwo艣膰, to troch臋 niedok艂adnie osadzony b臋ben na osi. Efekt tego taki, 偶e wsuwka prawie na p艂asko wyprostowana. Przetar艂em j膮 nawet na p艂askiej ose艂ce, by jej zewn臋trzna kraw臋d藕 by艂a r贸wna. W miejscu, pomi臋dzy tym b臋bnem, a du偶膮 z臋batk膮, wida膰 mocne wytarcie - wypi艂owanie. Czyli, tu zawsze by艂o 藕le - za ciasno... zaciera艂o si臋.聽

Obecnie, wszystko lekko si臋 obraca a wsuwka jest prawie prosta i jej docisk jest minimalny. Luzu i kolebania si臋 z臋batki, nie ma.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

馃憤聽no to pogratulowa膰 rozwi膮zania problemu ! Super !聽馃榾


Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

W sumie, niby drobnostka, a spory problem, bo to , po prostu , nigdy dobrze nie pracowa艂o.聽

Czasem, jak co艣 nie gra, to trzeba si臋 temu dok艂adniej przyjrze膰.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Ooo, takie fajne Jugendy, czasem wyskakuj膮... no nie mog臋 kupowa膰, bo 艣cian brakuje. Ale, jak tu, to si臋 zastanawiam, czy tarcza tak dobra, czy ju偶 po reanimacji.聽

292929.jpg

Edytowane przez PM1122

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Jakby tu rzec...Na Twoim zdj臋ciu ma rozmiar tarczy od damskiego zegarka. :( W takim rozmiarze ka偶da Dama jest jung und unber眉hrt.


Pozdrawiam

Piotr

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

A tak ... nie zwr贸ci艂em uwagi , 偶e by艂o a偶 tak skompresowane . Teraz chyba lepiej .

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
W dniu 11.10.2021 o 20:24, Lamela napisa艂(-a):

Pracuje si臋 ...馃檪

IMG_4390.jpg.1e5deeeaf65559e929adfa9a661780cc.jpg

Jest wydrukowany model, surowy odlew i prawie gotowa obudowa po obr贸bce.

Pozostaje jeszcze wytrasowa膰 otwory mocuj膮ce i do regulacji -聽i to b臋dzie ... barometr.

Ca艂y zegar, w sk艂ad kt贸rego wchodzi, poka偶臋, jak wszystko z艂o偶臋 do kupy - okaz聽jakich ma艂o .

Zbli偶a si臋 okr膮g艂y jubileusz, pora si臋 rozmarzy膰, a jak ma to by膰 co艣 z zegar贸w - lepiej samemu wybra膰.
Zawsze pasjonowa艂y mnie specjalne mechanizmy - co艣 chronometrowego, astronomicznego, podr贸偶ny czy ze strefami czasu te偶 ujdzie.

Pierwszy wyb贸r to Vacheron Constantin Planetaria, ma tarczki z czasami obu p贸艂kul oraz fazy ksi臋偶yca, nawet tourbillonu nie zabrak艂o.

vc_planetaria21.jpg.a71322216d97a33f77fad23a9a04216a.jpg

Tylko ta cena - pono膰 ponad 4 ba艅ki...馃槄

Nie藕le wygl膮da te偶 Montblanc Geosphere z czasami na obu p贸艂kulach, nawet mia艂em okazj臋 na kt贸rym艣 lotnisku go przymierzy膰.

montblanc21.jpg.c5d41162ba319a914c98a76b33c724ef.jpg

No ale cena te偶 troch臋 poza granicami rozs膮dku.聽馃ぅ
Nie poddaj膮c si臋 wyszuka艂em za skromne pieni膮dze za to co艣 takiego - Imexal z lat 60.

IMG_4444.jpg.83966b4674b1ba28eec62908276c126f.jpgIMG_4445.jpg.6bd7b9be37e116d151cbd038cdb9d415.jpg

Poza zegarem ze strefami czasu p贸艂kuli p贸艂nocnej (ta tarcza z map膮 obraca si臋 przeciwnie do ruchu wskaz贸wek zegara wykonuj膮c pe艂en obr贸t w 24 godziny) ma jeszcze termometr i barometr zamocowane obrotowo na czym艣 w rodzaju astrolabium. Trafi艂 do mnie w troch臋 op艂akanym stanie - strasznie zapyzia艂y, tylko termometr dzia艂a艂, za艣 z barometru by艂a tylko ramka z tarcz膮 i szk艂em. Nawet pocz膮tkowo chcia艂em go zwr贸ci膰 jako niezgodny z opisem a potem schowa艂em g艂臋boko w piwnicy jako pora偶k臋 zakupow膮.聽鈽癸笍

Dopiero jak dopad艂 mnie covid i mia艂em obowi膮zkow膮 kwarantann臋 wygrzeba艂em go i zabra艂em si臋 do roboty. Z czyszczeniem jako艣 posz艂o, zegar te偶 w ko艅cu da艂 si臋 uruchomi膰, chocia偶 jeszcze mam do niego troch臋 zastrze偶e艅. Ugrz臋z艂em za to na barometrze, dosy膰 szybko znalaz艂em jaki艣 mechanizm o podobnych wymiarach, za to nijak nie sz艂o dobra膰 obudowy. Fachowiec od drykierki, jakiego znalaz艂em, wy艣mia艂 mnie gdy powiedzia艂em 偶e potrzebuj臋 jedn膮 sztuk臋, kopyto by kosztowa艂o wi臋cej ni偶 ca艂y zegar. W ko艅cu przypomnia艂em sobie znajomego odlewnika i tu posz艂o ju偶 szybko. projekt na drukark臋 3D, troch臋 grubszy odlew aby mosi膮dz wsz臋dzie dotar艂 i to wszystko obtoczone na wymiar i polerowane. Ca艂y bud偶et to wysz艂o 30 z艂 (!).
No i cieszy ju偶 oko na "z艂otej p贸艂ce".聽馃榾

IMG_4446.jpg.3f2bf85d78d11d4f9c94b9b82bcec54a.jpg

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

艂adnie to wygl膮da.

Ot i na jednej p贸lkuli kto艣 kto pi臋knie co艣 naprawia a na drugiej ja..

W艂a艣nie uwali艂em wychwyt w c贸rkowej Zarii przy nak艂adaniu mostka (2009). szlak by to trafi艂 - takie ma艂e g贸....no a ja 艂apska kowalskie i brak wyczucia..

W przysz艂ym tygodniu prze艂o偶臋 z innego mechanizmu - teraz bior臋 si臋 za auto mamowe a p贸藕niej swoje w艂asne je藕dzid艂o... Troch臋 inny gabaryt mechanizm贸w i trudniej co艣 z艂ama膰 albo ukr臋ci膰, chocia偶 i tak bywa艂o..

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
W dniu 10.10.2021 o 11:33, PM1122 napisa艂(-a):

Przypomnia艂o mi si臋 , 偶e mam jeden mechanizm , kt贸ry ju偶 kiedy艣 pokaza艂em , no i nie wiem , co to za jeden.

Ale , jako 偶e ostatnio , ruszy艂y du偶e badania i poszukiwania , no i wiele si臋 wyja艣ni艂o , to my艣l臋 , 偶e teraz mo偶e w sprawie tego mechanizmu , co艣 si臋 uda.

Ja sam zacz膮艂em por贸wnywa膰 zdj臋cia i szuka膰 cech wsp贸lnych , ale oczopl膮s i wszystko mi si臋 miesza.

IMG_6974 (Copy).JPG

IMG_6977 (Copy).JPG

IMG_6978 (Copy).JPG

IMG_6980 (Copy).JPG

IMG_6981 (Copy).JPG

IMG_6983 (Copy).JPG

Sk膮d艣 znam ten werk...

Mam taki zegar kuchenny z praktycznie identycznymi p艂ytami

IMG_4472.jpg.2c56da082982537200102abd4a8d1a54.jpg

IMG_4473.jpg.2797e11152ee9e45631be0300a0c11cc.jpg

Mostek kotwicy i sama kotwica wygl膮daj膮 tylko na nieco inne - jest troch臋 ni偶sza.

Zegar jest sygnowany Le Roi a Paris, mo偶na znale藕膰 na nim podpis zegarmistrza z 1898 r. (jest u mnie od ok. 1978 r. a wi臋c to na pewno poprzedni wiek).

IMG_4475.jpg.44925d74bb2bb40c8a1c5621bd264102.jpg

Ostatnio troch臋 mi marudzi i sam ju偶 szukam motylowych jajec - sam mechanizm chodzi bez zastrze偶e艅, no mo偶e nie najwi臋ksza amplituda, a jak wsadz臋 do obudowy i zawiesz臋 na 艣cianie, to po kilku dniach si臋 buntuje. Ju偶 znalaz艂em pare potencjalnych przyczyn - a to wskaz贸wka ociera o szk艂o, a to 膰wiertnik za p艂ytko i spycha ko艂o godzinowe a偶 si臋 oprze o p贸艂mostek zmianowego - poprawi臋, pochodzi i zdycha聽鈽癸笍.

Chyba jeszcze raz go rozbebesz臋 i wezm臋 si臋 za spr臋偶yny, ostatnio czy艣ci艂em go troch臋 "po 艂ebkach", nie ruszaj膮c b臋bn贸w i chyba tu jest pies pogrzebany. Pami臋tam, 偶e mia艂 dwutygodniow膮 rezerw臋 chodu, a teraz ledwo dobija do tygodnia i pewnie najmniejsze dodatkowe opory go zatrzymuj膮.

Mo偶e macie jeszcze jakie艣 pomys艂y ?聽馃榾

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Przekonany jestem, 偶e to spr臋偶yny w b臋bnach. Jak dawno nie czyszczone, to mo偶e by膰 , 偶e kiedy艣 czym艣 je posmarowano , a przez lata, to tak si臋 wysuszy艂o , 偶e lepik si臋 zrobi艂 i skleja zwoje.聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
20 godzin temu, PM1122 napisa艂(-a):

Przekonany jestem, 偶e to spr臋偶yny w b臋bnach. Jak dawno nie czyszczone, to mo偶e by膰 , 偶e kiedy艣 czym艣 je posmarowano , a przez lata, to tak si臋 wysuszy艂o , 偶e lepik si臋 zrobi艂 i skleja zwoje.聽

Pewnie masz racj臋...鈽癸笍

Oczywi艣cie, po wyj臋ciu ze skrzynki i powieszeniu na statywie 艂ajza chodzi.

Poniewa偶 teraz i tak nie mam dla niego czasu, to go nakr臋c臋 i zostawi臋 na tak d艂ugo, a偶 zdechnie. Zobaczymy, jak dojdzie do dw贸ch tygodni to jednak trzeba szuka膰 czego艣 innego, jak kr贸cej - spr臋偶yny do roboty, nie ma przebacz.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
5 minut temu, Lamela napisa艂(-a):

Oczywi艣cie, po wyj臋ciu ze skrzynki i powieszeniu na statywie 艂ajza chodzi.

聽To raczej nie wina spr臋偶yny TYLKO...

聽Mo偶e gdzie艣 w skrzynce wahad艂o , lub "zawieszka" ociera???

Nie bierz moich s艂贸w na serio, bom ignorantem jest.. i niestety nie znam si臋 na zegarach..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.
Uwaga: Tw贸j wpis zanim b臋dzie widoczny, b臋dzie wymaga艂 zatwierdzenia moderatora.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przegl膮daj膮cy   0 u偶ytkownik贸w

    Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w przegl膮daj膮cych t臋 stron臋.

  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

Umie艣cili艣my na Twoim urz膮dzeniu pliki cookie, aby pom贸c Ci usprawni膰 przegl膮danie strony. Mo偶esz dostosowa膰 ustawienia plik贸w cookie, w przeciwnym wypadku zak艂adamy, 偶e wyra偶asz na to zgod臋.