Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, LESKOS napisał(-a):

Ładnie Ci to wyszło ... tak z pazurem czasu. 👍.

Warto też kupić rapidograf, a właściwie dwa 0,35 i 0,5 mm . Do tego dobry tusz akrylowy. Pociągnie po szkle , stali , szkliwie, emalii i porcelanie. Po 24h nie rusza go woda. Dlaczego rapidograf a nie pędzelek (?) a dla krawędzi. Kreska nie rozlewa się i po drugie końcówka da się przykładać do każdego wzornika i krzywki. Pięknie wychodzą rzymskie cyfry, Nieźle i arabskie czy napisy gotyckie -  też da się powalczyć. Najlepiej kupić stare na targu  z Rotringa (bywają na allegro) ale i są pojedyncze nowe (   https://www.rotringsklep.pl/rapidografy-rotring ).

Ja używam mój komplet od 44 lat i nic się z nim nie dzieje .... polecam. Trzeba tylko dbać o czystość i coby nie zaschły....

 

Jest problem - Krzyś "kazał" temperą - zrobiłam temperą 🙃😁.

Tylko ze strach to dotykać. Od samego patrzenia spada 🤗.

Aż się prosi o warstwę ochronną ale WYSOKA KAPITUŁA  ZEGAROWEGO DZIEWICTWA NARODOWEGO nie okazała entuzjazmu..

😂😂

 

Ale ceny! Rotring nie dla gorszego sortu 🤑

Godzinę temu, zadra napisał(-a):

Masz jakieś chore pragnienia.. 😜

 

Jakie chore!

Gdybym chciała kobiece oglądać to zalatywałoby LGBT-RTV-AGD+

😝

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, to był luksus. W latach 70 rodzina kupiła takie mojemu Ojcu w NRF, cena była jakaś nieprawdopodobna. Żeby przeszły przez cło jako używane, trzeba było je zdekompletować. Naboje trzeba było potem ręcznie nabijać z powodu kosztów...

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Yodek napisał(-a):

 

Jest problem - Krzyś "kazał" temperą - zrobiłam temperą 🙃😁.

Tylko ze strach to dotykać. Od samego patrzenia spada 🤗.

Aż się prosi o warstwę ochronną ale WYSOKA KAPITUŁA  ZEGAROWEGO DZIEWICTWA NARODOWEGO nie okazała entuzjazmu..

😂😂

 

Ale ceny! Rotring nie dla gorszego sortu 🤑

 

Jakie chore!

Gdybym chciała kobiece oglądać to zalatywałoby LGBT-RTV-AGD+

😝

A czy zmniejszyłaś napięcie powierzchniowe mydełkiem, jak pisałem...

1 godzinę temu, LESKOS napisał(-a):

Ładnie Ci to wyszło ... tak z pazurem czasu. 👍.

Warto też kupić rapidograf, a właściwie dwa 0,35 i 0,5 mm . Do tego dobry tusz akrylowy. Pociągnie po szkle , stali , szkliwie, emalii i porcelanie. Po 24h nie rusza go woda. Dlaczego rapidograf a nie pędzelek (?) a dla krawędzi. Kreska nie rozlewa się i po drugie końcówka da się przykładać do każdego wzornika i krzywki. Pięknie wychodzą rzymskie cyfry, Nieźle i arabskie czy napisy gotyckie -  też da się powalczyć. Najlepiej kupić stare na targu  z Rotringa (bywają na allegro) ale i są pojedyncze nowe (   https://www.rotringsklep.pl/rapidografy-rotring ).

Ja używam mój komplet od 44 lat i nic się z nim nie dzieje .... polecam. Trzeba tylko dbać o czystość i coby nie zaschły....

a co go rusza?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kiniol napisał(-a):

A czy zmniejszyłaś napięcie powierzchniowe mydełkiem, jak pisałem...

a co go rusza?

 

No tyciu tyciu końcem wykałaczki bo nie wiedziałam ile go trzeba..

A to "spadanie" tyczy starej, czarnej farby z indeksów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzaskaj drzwiami, to nie spadnie. :D

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, tarant napisał(-a):

Nie trzaskaj drzwiami, to nie spadnie. :D

 

 

Jasne 😁.

Jeszcze filcowe "nasuwki" takie muzealne żeby drgań odpiętowych nie wzbudzać i można spokojnie "rzyć" wespół z zegarem 🤪😆

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i koty nie powinny skikać z przytupem, ale to chyba oczywiste. :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tarant napisał(-a):

No i koty nie powinny skikać z przytupem, ale to chyba oczywiste. :D

 

Koty da się ogarnąć. Ale mąż bywa raptowny.. Lubi trzasnąć

 

 

 

Drzwiami

👹

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kiniol napisał(-a):

A czy zmniejszyłaś napięcie powierzchniowe mydełkiem, jak pisałem...

a co go rusza?

Np. Aceton , albo rozpuszczalnik do akrylu - jest taki ... i parę rzeczy - spirytus po dłuższym namoczeniu ...

Krzysiek , ale komu ja to tłumaczę - podpuszczasz mnie?  😉😜

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie stosowałem tuszu akrylowego... To pytam... ;)

Mi chodzi o to, żeby nie używać farb, czy innych materiałów, do zdjęcia których trzeba użyć rozpuszczalnika czy zmywacza, który rozpuszcza spoiwo warstwy będącej pod tą rekonstruowana.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra... nie sądziłem ;)

Mogę Ci zatem z czystym sumieniem polecić coś takiego. Stosuje z powodzeniem od kilku lat.

IMG_0928.jpeg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.12.2021 o 16:27, LESKOS napisał(-a):

Proszę-5 za stówkę - wszystko wyrysujesz , każdą linię ... 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/rotring-isograph-zestaw-5-rapidografow

Za moich czasów technikalnych i studenckich takich luksusów to nawet w peweksie nie było.
Sklep "Skala" i "Rystory".
Też radziły sobie. Ile kilometrów kresek dla mnie i kolegów trzasnęły....
Hitem mojej kolekcji był właśnie Rotring 0,13mm. Najcieńszy.
Ale i tak końcówkę mu zeszlifowałem na papierze 2000, a jako sprawdzian, skopiowałem Szopena z banknotu 5000zł.
Kreseczka po kreseczce, przez kalkę. Dał radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) no nie przesadzaj ... rapidografy można było w NRDówku zdobyć od końca lat 60-tych (moja siostra używała a była 12 lat starsza)... Szopen ... wprowadzony w 82 roku ... 🤔 a to ja już po studiach byłem 😉 .

Mój komplet rotringa pochodzi z 74 roku. "Rystory" to był jeden wielki niewypał - wiecznie się zatykały. Moje pierwsza zaliczenia z kreski stawiałem grafionem ze SKALI .

:rolleyes:

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, LESKOS napisał(-a):

;) no nie przesadzaj ... rapidografy można było w NRDówku zdobyć od końca lat 60-tych (moja siostra używała a była 12 lat starsza)... Szopen ... wprowadzony w 82 roku ... 🤔 a to ja już po studiach byłem 😉 .

Mój komplet rotringa pochodzi z 74 roku. "Rystory" to był jeden wielki niewypał - wiecznie się zatykały. Moje pierwsza zaliczenia z kreski stawiałem grafionem ze SKALI .

:rolleyes:

Gdzie Rzeszów a gdzie NRD
Ja własnie miałem te zatykające się i tusz jakiś zwykły, "wodnisty" w porównaniu do później wypróbowanych "bardziej tłustych"
(nazwy nie pomnę). No a o koszmarze ich mycia chcę już zapomnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całą pracę dyplomową (na kalce) "obskoczyłem" rystorami i dwoma Rotringami ( 0,25 i 0,35) bo się nie zatykały i nie trzba było potem żyletkować... :)

Jeżeli ten tusz nadaje się to i mogę spróbować coś namazać...więc???

 Trzeba będzie kupic "nowe" bo po tamtych ślad zaginął ...............

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mkl1 napisał(-a):

Całą pracę dyplomową (na kalce) "obskoczyłem" rystorami i dwoma Rotringami ( 0,25 i 0,35) bo się nie zatykały i nie trzba było potem żyletkować... :)

Jeżeli ten tusz nadaje się to i mogę spróbować coś namazać...więc???

 Trzeba będzie kupic "nowe" bo po tamtych ślad zaginął ...............

 

Zaginięcie moich Rystorów w mrokach przeszłości traktuję w kategorii "szczęsliwe zrządzenie losu"

Mimo, że dzięki nim zarobiłem sporo na kreśleniu dla pozbawionych wyobraźni przestrzennej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze z rysowania rapitografami słaby byłem..

Tzn, jak ja dla siebie rysunek opracowałem i podpisałem swoim nazwiskiem,  to najwyżej 3+ bywało; natomiast jak strzeliłem 3 kolejne i podpisałem trzema innymi nazwiskami kolegów z klasy, to oni co najmniej 4+ ..

Ech dawne czasy... 

Nauczyciel jak zapamiętał nazwisko na początku nauki, to już do końca było słabo a dodatkowo jak ci sami nauczyciele z pokolenia na pokolenie uczyli tak ojca jak i jego syna, to nie było zmiłuj..

Edytowane przez zadra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A takie mam wątpliwości- nie operowałam jakoś szczególnie rapidografami ani rysunkiem technicznym. Żadne doświadczenie.

Posługując się ww przyrządami na starej, zniszczonej tarczy, gdzie powierzchnia jest bardzo nierówna, spękania, chropowata - to jaki będzie efekt? Czy czasem nie okaże się, że wręcz niemożliwe jest wyrysowanie poprawnie kształtu czy indeksu?  🤔🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Yodek napisał(-a):

A takie mam wątpliwości- nie operowałam jakoś szczególnie rapidografami ani rysunkiem technicznym. Żadne doświadczenie.

Posługując się ww przyrządami na starej, zniszczonej tarczy, gdzie powierzchnia jest bardzo nierówna, spękania, chropowata - to jaki będzie efekt? Czy czasem nie okaże się, że wręcz niemożliwe jest wyrysowanie poprawnie kształtu czy indeksu?  🤔🤔

Oj!  Ta chropowatość może popsuć cały efekt gdy tusz wpłynie w "kaniony".
Bałbym się żeby nie powstały (skądinąd ładne, ale tu niepożądane) "błyskawice".
Poczekaj na (nomen - omen) wskazówki od Wiedzących.
Może trzeba jakoś powierzchnię przygotować, natłuścić, spreparować aby ograniczyć nagły wzrost ciśnienia krwi i spontaniczny odruch rzucania zaklęć (po łacinie). 
Wiesz, mądry Polak po Szkocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie dzieje . Trzeba używać właściwego tuszu, a nie wody z sadzą 😜 - wszystkie tarcze robiłem takim akrylowym i na wszystkich rodzajach podłoża. Na takim jak Twoje też Gosiu ... jak pamiętasz ... jest na forum.

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tusz się nie rozleje. Ale końcówka rapidografu po krzywej i chropowatej powierzchni będzie "umykać"  I nowopowstała linia krzywą będzie..

Taki śpiulkolot... 😶

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LESKOS napisał(-a):

Nic się nie dzieje . Trzeba używać właściwego tuszu, a nie wody z sadzą 😜 - wszystkie tarcze robiłem takim akrylowym i na wszystkich rodzajach podłoża. Na takim jak Twoje też Gosiu ... jak pamiętasz ... jest na forum.

Doczytaj czym jest tempera, potem pisz ...Przy takim stażu jako konserwator zabytkowych zegarów powinieneś już wiedzieć jaki skład mają farby...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A uderz w stół to się "NOŻYC" odezwie ... 🤭😁😀 ...

Krzysiu drogi, nie pisałem o temperze a tylko parafrazowałem skład tuszu kreślarskiego (takiego z lat mojej młodości produkcji firmy SKALA), który się rzeczywiście rozlewał po "przeszkrobanej" kalce lub bristolu... śmialiśmy się że to zmiksowana sadza z wodą (choć wiadomo że te dwa składniki się nie łączą a są tylko zawiesiną ). A co to tempera, jaki ma skład i że przypomina bardziej olejną niż wodną akwarelę to nie będę się rozpisywał ... bo każdy googler to sobie znajdzie.

Jako Numer Jeden ciętej riposty, chyba nie doczytałeś, że mówimy o "MEDIUM BARWIĄCYM" do RAPIDOGRAFU . Tempera ni jak nie wejdzie do tego urządzenia, chyba, że rapidograf pomyliłeś z tubką do farby ... ale jako konserwatorowi zabytków (takiemu na poważnie) nie powinno Ci się to zdarzyć... 😜

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jakoś przed świętami, nic ?..... każdy czeka na prezent ? 

To tylko ja i Yodek coś robić ;)

Próbny rozruch.... 

DSC_0271.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.