Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

Więc tak .....

Jak rozebrać latarkę , to najlepiej mały ściągacz , ale ja nie mam . Więc liczy się pomysłowość ... więc nie mogę powiedzieć , że to profesjonalne podejście . Raczej amatorszczyzna :unsure:  .

Mi , udało się ruszyć minimalnie pierścień , kilkoma odpowiednio szerokimi wkrętakami . Skoro się ruszyło i nawet kołeczki udało się wyjąć , to byłem pewny , że pierścień zdejmę . Skorzystałem z imadełka i dwóch twardych płaskowników , które odpowiednio dosunąłem do osi , by pierścień latarki na nich leżał . Lekkie popukiwanie pozwoliło by przesunął się dalej i w końcu go zdjąłem . ... No , nie mam zdjęć jak ściągałem pierścień i kołki w latarce. 

Jako małą praskę do prostowania , użyłem wiertarkę stołową . Zamiast wiertła , włożyłem kołek ( wygląda jak wkrętak ) . Na końcu wypiłowałem promień , by pasował na ośkę i nie ześlizgiwał się.  Natomiast , by ustawić ośkę i wyginać ją w tym miejscu , w którym ja chcę - to akurat w dwóch wałkach , wywierciłem głębokie otwory , tylko nieco większe niż średnica ośki.  Tak na szybko do sprawdzania prostowania , użyłem dwóch kostek z aluminium . Przy krawędziach zrobiłem małe zagłębienia pod łożyska ośki . .... jak je zrobiłem - poprostu , drugi koniec małego wiertła , oparłem o krawędź i uderzyłem młotkiem . Położyłem ośkę i zakręciłem szybko zębatką . Widać było , czy ma jeszcze bicie , no i gdzie jest największe i markerem zaznaczałem i prostowałem dalej .

na zdjęciach .... jak była wygięta oś.

              .... po zdjęciu latarki i już przygotowane wałki z otworami .

           ..... a reszta zdjęć , mówi sama za siebie ... ostatnie zdjęcie , to po założeniu zębnika latarkowego , ponowne sprawdzenie bicia.

IMG_5675.JPG

IMG_5695 (Copy).JPG

IMG_5697 (Copy).JPG

IMG_5698 (Copy).JPG

IMG_5699 (Copy).JPG

IMG_5702 (Copy).JPG

IMG_5704 (Copy).JPG

Przed złożeniem mogłeś umyć wszystkie detale...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyż prowdo :)

Ale nie wiedziałem , czy się uda i czy czasem tego nie spierdzielę. Więc dopiero po naprawie , czyszczenie było :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent, uzyskuje odpowiednie brzmienie, różną grubością struny. Można dobrać każdą grubość, nawet co mikron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiem, ale nie wiedziałem, że ą gitarowe  o śr. ok 1mm?

Jeżeli tak to w pobliżu mam sklep dla gitarzystów... :)

 Ale , ale, są igiełki do łożysk o średnicy 0,99 i 1mm

 chyba zastosuję... poszlifuję te o średnicy 1 mm może "wyda" właściwą średnicę...

Edytowane przez mkl1
dodatkowa informacja

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i najlepsze życzenia w Nowym Roku :) .

 

Powoli wracam do żywych lekarze którzy się mną opiekowali powiedzieli że z moją chorobą będę żył do końca życia ;)  

(mam dla wszystkich którzy mnie lubią informację "jeszcze trochę pożyję" a dla tych co mnie nie lubią też informację "jeszcze trochę pożyję" :D )

Tak więc co jakiś czas coś jeszcze tu napiszę i pokażę ale przedewszyskim muszę nadrobić zaległości z naprawami

(nigdy nie byłem systematyczny) a teraz to już nazbierało się tego tyle że nie wiem w co ręce włożyć :) .

 

Będę też powoli wyprzedawał moje zbiory więc jak ktoś szuka jakiś narzędzi lub części to pisać na PW lub obserwować forum.

 

Ale ad rem

 

18 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

Tak, prostować ! 

Chyba rok temu, a może nieco więcej, prostowałem taką samą oś. Opisałem to nawet i to chyba w tym temacie. 

Oczywiście, zębnik latarkowy trzeba rozłożyć. 

 

Jakiś czas temu już pokazywałem na forum prostowanie i naprawę takiej osi

 

20200307_172319.thumb.jpg.10dde653dccdebcac163958caf666df3.jpg

 

 

 

15 godzin temu, shreq napisał(-a):

.......Ja bym na czopach nie opierał.

 

IMG_5704 (Copy).JPG

 

 

Ja też :) , a do sprawdzenia centryczności/bicia służą odpowiednie narzędzia nazywane w zegarmistrzostwie ósemkami

 

20200308_161635.thumb.jpg.7e4a0205a84c1d1f02bce64ded43bb36.jpg

 

I są produkowane i dostępne w różnych rozmiarach małych i dużych ;) 

 

20220103_064356.thumb.jpg.627f7a2943708da43f3f62a19285b6e1.jpg

 

A do prostowania osi można używać tak jak napisał Kol. PM1122 prasy (lub wiertarki jako prasy)

lub takich prostych narzędzi jakie są na zdjęciu u góry (koło "Przekroju") które służą głównie do nawiercania

prostopadłego osi, prostowania płaszczyzny kół i podłużania zębów ale można ich też użyć do wyprostowania osi.

 

"I to by było na tyle" ;)  

 

Miłego pierwszego tygodnia roku 

 

Roman

 

p.s. 

 

16 godzin temu, Yodek napisał(-a):

 

Wow .. 🤗

 

"Yodku" Mirek się tylko tak z nami droczy od razu było wiadomo że jako specjalista od łożysk ma dostęp do różnych "wałków" i coś dobierze

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe
dodanie p.s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kieszonkowe napisał(-a):

Witam wszystkich i najlepsze życzenia w Nowym Roku :) .

 

Powoli wracam do żywych lekarze którzy się mną opiekowali powiedzieli że z moją chorobą będę żył do końca życia ;)  

(tak więc mam dla wszystkich którzy mnie lubią informację "jeszcze trochę pożyję" a dla tych co mnie nie lubią też informację "jeszcze trochę pożyję" :D )

Tak więc co jakiś czas coś jeszcze tu napiszę i pokażę ale przedewszyskim muszę nadrobić zaległości z naprawami

(nigdy nie byłem systematyczny) a teraz to już nazbierało się tego tyle że nie wiem w co ręce włożyć :) .

 

Będę też powoli wyprzedawał moje zbiory więc jak ktoś szuka jakiś narzędzi lub części to pisać na PW lub obserwować forum.

 

Ale ad rem

 

 

Jakiś czas temu już pokazywałem na forum prostowanie i naprawę takiej osi

 

20200307_172319.thumb.jpg.10dde653dccdebcac163958caf666df3.jpg

 

 

 

 

Ja też :) do sprawdzenia centryczności/bicia służą odpowiednie narzędzia nazywane w zegarmistrzostwie ósemkami

 

20200308_161635.thumb.jpg.7e4a0205a84c1d1f02bce64ded43bb36.jpg

 

I są produkowane i dostępne w różnych rozmiarach małych i dużych ;) 

 

20220103_064356.thumb.jpg.627f7a2943708da43f3f62a19285b6e1.jpg

 

A do prostowania osi można używać tak jak napisał Kol. PM1122 prasy lub wiertarki jako prasy

lub takich prasek jakie są na zdjęciu u góry (koło "Przekroju") które służą głownie do prostowania

płaszczyzny kół i podłużania zębów ale można ich też użyć do wyprostowania osi.

 

"I to by było na tyle" ;)  

 

Miłego pierwszego tygodnia roku 

 

Roman

 

 

Wszystkiego najlepszego! I zdrowia!

Już zachodziłam w głowę, że Kolegi nie widać, nie słychać.

A kysz chorobom - niech żyje w dobrym zdrowiu nam 😄😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również życzę Duuużo Zdrowia :)

Już kilka takich ,,ósemek"  mam , ale raczej do mniejszych zegarków .... pomału się dorobię ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kieszonkowe napisał(-a):

różnych "wałków" i coś dobierze

A moim zdaniem są za twarde.

 

Cieszę się że jesteś!🙂 Życzę zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, shreq napisał(-a):

A moim zdaniem są za twarde.

 Właśnie i niestety.

 Nawet igiełek z łożysk igiełkowych po rozhartowaniu , nie  da się dobrze obrabiać...

Niestety

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - jak ja nie lubię tych małych wkręcików w zawiasach . Gwint , jakby go nie było , rowek na wkrętak podobnie i można kręcić i kręcić .

IMG_8578-crop.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, PM1122 napisał(-a):

Kurcze - jak ja nie lubię tych małych wkręcików w zawiasach . Gwint , jakby go nie było , rowek na wkrętak podobnie i można kręcić i kręcić .

IMG_8578-crop.JPG

 

Moja odwieczna pięta achillesowa - problemy z wkrętami.  Za każdym razem mam coś 

😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż trzeba go poprawić i używać właściwego rozmiaru wkrętaka. rowek można poprawić fachowo - frezem , a prościej i nie fachowo piłką z brzeszczotem włosowym - delikatnie ... i tyle. Niestety poprawa po wykręceniu 😉

Ps. Ten na zdjęciu to nie śruba tylko gwóźdź z opcją do wykręcenia - w praktyce do jednorazowego użycia (no może ze dwa razy) ✌️

 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, LESKOS napisał(-a):

No cóż trzeba go poprawić i używać właściwego rozmiaru wkrętaka. rowek można poprawić fachowo - frezem , a prościej i nie fachowo piłką z brzeszczotem włosowym - delikatnie ... i tyle. Niestety poprawa po wykręceniu 😉

Ps. Ten na zdjęciu to nie śruba tylko gwóźdź z opcją do wykręcenia - w praktyce do jednorazowego użycia (no może ze dwa razy) ✌️

 

No właśnie - gwoździowktęt .. Wykręcić takiego, to sztuka. Ale później, to zamieniam na te wielokrotnego użytku.... jak akurat takie znajdę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

......... rowek można poprawić fachowo - frezem , a prościej i nie fachowo piłką z brzeszczotem włosowym - delikatnie ... i tyle.

 

Fachowo ;)  to przy pomocy takich nacinaków 

 

20220104_152917.thumb.jpg.5583937acf67fb209ea1b208f6965243.jpg

 

te akurat o grubościach od 0,1 do 0,5 mm !!!

 

lub takich pilników do pogłębiania (szerszą powierzchnie mają gładką a pilnik jest tylko na grubości)

 

20220104_153439.thumb.jpg.84b1907eeb91527c0dc365223ac20d51.jpg

 

te od 0,4 do 1,1 mm.

 

A jeśli już frezy - to raczej piłki frezujące

 

20220104_153930.thumb.jpg.e2d82a91b9d4a89b256701bc4be58af1.jpg

 

tu o szerokości szranku od 0,2 do 0,4 mm ale do tego potrzeba frezafki

lub przynajmniej tokarki z odpowiednim stolikiem/ ucwytem

 

i teraz "to by było na tyle" :D :D :D 

 

miłego wieczoru 

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

No właśnie - gwoździowktęt .. Wykręcić takiego, to sztuka. Ale później, to zamieniam na te wielokrotnego użytku.... jak akurat takie znajdę. 

Ty przynajmniej masz wkręty, u mnie nawet zawiasów nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Sir Gresek napisał(-a):

Ty przynajmniej masz wkręty, u mnie nawet zawiasów nie ma

Ooo. 😯 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Sir Gresek napisał(-a):

Ty przynajmniej masz wkręty, u mnie nawet zawiasów nie ma

 Musisz zainwestować i zakupić zawiasy np. do "szkatuł/ek" widziałem w markecie na "O".

 Nawet mosiężne/mosiądzowane i w wymiarze podobnym do "zegarowego"  ( nawet zakupiłem :) i gdzieś leżą i czekają...... )

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kieszonkowe napisał(-a):

 

 

 

A jeśli już frezy - to raczej piłki frezujące

 

20220104_153930.thumb.jpg.e2d82a91b9d4a89b256701bc4be58af1.jpg

 

tu o szerokości szranku od 0,2 do 0,4 mm ale do tego potrzeba frezafki

lub przynajmniej tokarki z odpowiednim stolikiem/ ucwytem

 

i teraz "to by było na tyle" :D :D :D 

 

miłego wieczoru 

Roman

 

No najbardziej wykorzystuje (poza brzeszczotami 😉 ) piłki frezujące . a mocowanie ??? wkręt wkręcony do klocka złapanego do Imaka tokarki ściskiem stolarskim - działa ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, LESKOS napisał(-a):

 

......... a mocowanie ??? wkręt wkręcony do klocka złapanego do Imaka tokarki ściskiem stolarskim - działa ...

 

Leszku przecież mnie znasz :)  "odpowiedni uchwyt" ;) a czym jest:  klocek - imak tokarki - ścisk stolarski :D :D 

Tak naprawdę są do tego też inne "narzędzia proste" jak np. stolik który wkładasz w podstawę oparcia noża

a na im opierasz klocek w którym w zacisku tokarki mocujesz obrabianą śrubę - gwarantuje to prostopadłe prowadzenie

do piłki zamocowanej we wrzecionie tokarki. Ale wszystkie sposoby prowadzące do skutku są dobre - może być imadło i brzeszczot.

 

Miłego poranka

Roman

 

p.s. Robię porządki w zbiorach :) . Na zdjęciu nad piłkami frezującymi są akurat stare zapasy końcówek do kła składanego :) 

można wiercąc otwór blokujący prostopadle do osi zegara robić to tak: 

 

- próbować napunktować oś i wiercić to wiertłem osadzonym w wiertarce

- a można oś oprzeć w pryzmatycznym wycięciu takiej końcówki i dosuwając oś do wiertła zamocowanego we wrzecionie nawiercić

idealnie na środku osi bez punktowania

 

- co kto lubi lub ma :D :D  (już wiele lat temu ludzie wymyślili tego typu ułatwienia) 

 

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe
dodanie p.s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, mkl1 napisał(-a):

 Musisz zainwestować i zakupić zawiasy np. do "szkatuł/ek" widziałem w markecie na "O".

 Nawet mosiężne/mosiądzowane i w wymiarze podobnym do "zegarowego"  ( nawet zakupiłem :) i gdzieś leżą i czekają...... )

 

Też na ten pomysł wpadłem i mam 3 drewniane pudełka z wieczkami na zawiasach
Stanu drewna nawet nie oceniałem przy zakupie, tylko patrzyłem na zawiasy  jak komornik na pralke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.01.2022 o 21:01, mkl1 napisał(-a):

To wiem, ale nie wiedziałem, że ą gitarowe  o śr. ok 1mm?

Jeżeli tak to w pobliżu mam sklep dla gitarzystów... :)

 Ale , ale, są igiełki do łożysk o średnicy 0,99 i 1mm

 chyba zastosuję... poszlifuję te o średnicy 1 mm może "wyda" właściwą średnicę...

W temacie naprawy latarek
Nasunął mi się pomysł rodem z wędkarstwa podlodowego, którego korzenie sięgają stomatologii.
W "dentystystwie" (żeby drugi raz nie pisać "stomatologia") czy też w protetyce stosuje się drut o nazwie "DENTAL"
Sprzedawany w 1m odcinkach. Gradacja od o,5 mm do l,o mm. Sprężysty, srebrny kolor i nierdzewność wskazują na "szlachetność" tego stopu.
Sam go jeszcze nie stosowałem do takich napraw więc nie wypowiem się jak się spisuje w tej roli, ale biorąc pod uwagę możliwość zakupu prawie dowolnej grubości w niehurtowych ilościach i jego właściwości mechaniczne i chemiczne, myślę, że jest godny polecenia lub przynajmniej wzięcia pod uwagę.
 

s-l1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.01.2022 o 07:25, Yodek napisał(-a):

...... I zdrowia!

Już zachodziłam w głowę, że Kolegi nie widać, nie słychać.

A kysz chorobom - niech żyje w dobrym zdrowiu nam 😄😁

 

W dniu 3.01.2022 o 09:22, shreq napisał(-a):

.......Życzę zdrowia.

 

W dniu 3.01.2022 o 08:27, PM1122 napisał(-a):

Również życzę Duuużo Zdrowia :)

Już kilka takich ,,ósemek"  mam , ale raczej do mniejszych zegarków .... pomału się dorobię ;)

 

Witam, wszystkim życzącym zdrowia nie dziękuję ;)  żeby nie zapeszyć :) 

 

W czwartkowy poranek Święta Trzech Króli - czy jak to wolał jeden ze znanych polityków 6!!!! (takich nam przyszło mieć polityków :D )

 

Czas na dalsze porządki/remanenty - ósemkowe - dlaczego ósemki bo pierwotnie taki kształt miały :) 

a że mam ich podobnie jak Kol. PM1122 też kilka to gwoli edukacji pokażę te inne które już nie zawsze ósemkę przypominają ;) 

(miały być wszystkie w moim opracowaniu o narzędziach - ale czy ono kiedykolwiek powstanie - nie wiem - więc niech będą chociaż tu)

 

te kształtem przypominają jeszcze trochę ósemkę

 

20220105_111456.thumb.jpg.0f01add39aba0371fdc93a4ff2f1f3a0.jpg

 

bo już następne nie bardzo :)

 

20220105_111538.thumb.jpg.6e3816ebf51b8b523eedd9ef06d0bb62.jpg

 

no a te z ósemką to też nie mają nic wspólnego (no chyba że ktoś się uprze)

 

20220105_111636.thumb.jpg.187280eae47a13931fe39e04a95341d7.jpg

 

Jak na razie wędrują do kartonu z ósemkami (zamiast na stół do reprodukcji i do opracowania)

 

20220105_111830.thumb.jpg.069d24cf009f00d62cf5482c862a2143.jpg

 

idę szukać w kartonach dalszych ósemek bo to nie wszystkie :D :D 

 

Miłego świętowania a może przedłużonego weekendu

 

Roman

 

 

 

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Sir Gresek napisał(-a):

W temacie naprawy latarek
Nasunął mi się pomysł rodem z wędkarstwa podlodowego, którego korzenie sięgają stomatologii.

 Dzięki..

 Znalazłem jeszcze coś poręczniejszego

Gwoździe hartowane ramiarskie 1 x 32 mm 40 g

image.png.97787a4ce8ce92661f5dd2d409b92162.png

Jutro się wybieram po zakupy.. czas najwyższy się zebrać do kupy i naprawić ten zegar.

 Bo nienaprawiony - to psuje moje  samopoczucie :)

 

 Jak się sprawdzą to oczywiście poinformuję, by ktoś mógł z takiego rozwiązania skorzystać..... lub nie...

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takim zegarze. Mechanizm opisany jako Deutches Patent . Co to może być  za zegar . Wygląda ładnie i mi się bardzo podoba.

zegar.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za zegar, ale znalazłem zdjęcie grobu jego producenta.

 

6ca6b0fdb8cbbdc6gen.thumb.jpg.6cb6e329e7f41b0b1a109ce854ac4ea4.jpg


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.