Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Porady potrzebuję :-)

O wszystkim

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5400 odpowiedzi w tym temacie

#21 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 10 listopad 2018 - 21:17

Nie mam pojecia co temu "zypcysiu" dolegało. Jak przysuwał się do płyty to się zacierał. Jakby oś nagle pogrubiała przy nasadzie. Smarowałam, czyściłam wewnątrz jego (zypcysia) tulei..ba nawet drobniusim cienkim pilniczkiem wewnątrz go ten...tego.. hehe... I bolczyk czyściłam też..
Ostatnio pracuje bez zacięć więc może mu "pomogłam" choć nie jestem pewna
  • 0

#22 PM1122

PM1122
  • Użytkownik
  • 1408 postów

Napisano 10 listopad 2018 - 21:20

Gratuluję !!! :)

Bardzo ładny !!! A o ile się nie mylę , to ten typ gongu daje piękne brzmienie :)

Myślę , że trafisz na tarczę 20,5 , a jakby co , to na tą , się aż tak nie gniewaj , bo swoje przeszła

• 0

#23 longcase1

longcase1
  • Użytkownik
  • 771 postów

Napisano 10 listopad 2018 - 21:41

Zdarza się że zapadka grzebienia się zacina , przeważnie jest problem w tej tulejce.
PM1122 to prawda że te gongi mają ładne brzmienie

Użytkownik longcase1 edytował ten post 10 listopad 2018 - 21:42

• 0

#24 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 10 listopad 2018 - 21:51

W tulejce? A tom trafiła jak ślepa kura chyba..przez przypadek może. Przed rozbiórką działało jak należy. Coś w trakcie się popapierkowało :-)

PM1122 dziękuję. Skrzynka chyba nie od niego, przedmówcy zaproponowali iżby to M&S mógłby być..
Tekturka tarczowa swoje przeszła niewątpliwie ale jakiś kwas czuje do niej jak patrzę..no bolą mnie oczy.
Jak nigdzie nie znajdę zamiennej tarczy to będziemy się na siebie szczerzyć (tzn. ja z tarczą - będę patrzeć która godzina z szeroko zamkniętymi oczyma hłe.. hłe)

Gongu nie miałam okazji posłuchać jeszcze. Nie mam pojęcia jak takie cuda bimbiom..;-)

Użytkownik Yodek edytował ten post 10 listopad 2018 - 21:54

• 0

#25 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 11:41

Poszukując tarczy mam dylemat. O ile rozstaw otworów do nakręcania jest w miarę zbliżony, to z rozstawem kołków mocujących bywa różnie. W starej papierowej tarczy 20,5 cm kołeczki obracają sie więc nie są osadzone na stałe. Aczkolwiek nie wykręcają się więc i nie są wkręcane. Nie chcę zdejmować tego papierowego cuda bo pewnie się uszkodzi, żeby zobaczyć.
Jest taka możliwość, że mogę kupić tarczę z nie do końca takim samym rozstawem kołków a potem kombinować z ich umocowaniem w tarczy tak aby pasowały do otworów w płycie mechanizmu? (Znaczy się wywiercić otwory na nowo w spodzie tarczy żeby byly odpowiednie? )

Użytkownik Yodek edytował ten post 11 listopad 2018 - 11:42

• 0

#26 Josza

Josza
  • Użytkownik
  • 158 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 11:56

Zostaw podkład tarczy ,wymień jedynie celulozę na porcelanę.

Ramki też mogą pozostać,tak naprawdę to potrzebny Ci jest ring z indeksami i środek z otworami.

• 0

#27 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 12:05

Josza - to byłaby super możliwość. .. tylko skąd trafić same ringi. Okazuje się ze to niełatwa sprawa do tarczy 20,5 cm.
Dzięki :-)
Przymierzałam tarczę 18,5 od Beckera, oczywiscie mocowania nie pasują no i szczelina pod łukiem "rzwiczek" szerzy się paskudnie :-/ bo mniejsza tarcza, wygląda "średnio",,

Użytkownik Yodek edytował ten post 11 listopad 2018 - 12:10

• 0

#28 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6414 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 12:31

Tylko tak jak mówi Josza...

• 0

#29 ondra1955

ondra1955
  • Użytkownik
  • 116 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 13:14

jezeli te drzwiczki sa rozklejone to warto bylo by sie pokusic zrobic ten luk nowy pod 18,5

ja juz taki robilem i wcale nie tak trudno, nowy fornir troche bejcy i szelaku, widze ze masz "grajfke"

to dasz rade.

Pomierz dokladnie rozstawy tarczy jeszcze raz, ja mam podobna z tym ze 18,5 , tylne kolki sie

zgadzaja do twoich wymiarow jadynie rozstawy dziurek maja drobne roznice, porownaj dokladnie.

Załączone miniatury

• 1.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG

• 1

#30 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 14:52

Ondra1955 - mam "grajfke"? Kurczę nie łapię co zacz? :-)
Najpewniej będę musiała się za stolarkę chwycić. Nic pewnie dla Was trudnego ale koledzy będą się podśmiechiwać z moich końcowych dokonań. Jakoś będę kombinować. Gorzej dobrać fornir żeby się nie różnił. Ostatnio obdarłam szafkę z peerelu i było nawet, ale raczej tamten fornir będzie za jasny do tej skrzynki...
Hmm no tak - przyznaję że obmierzałam taśmą, obdartą więc pomiar mnoże być mało precyzyjny..
A chyba suwmiarka gdzieś się w domu wala.. ;-)
Jak tylko ją znajdę to obmierzę jeszcze raz otwory..
Dziękuję!

Jeszcze doprecyzuję - dopasować sklepienie drzwiczek pod tarczę 18,5
to masz na myśli żeby zesunąć te dwa kawałki co są czy zupełnie nową listewkę dorabiać?
O matko...jak ja zacznę podrzeźbiać łuk pod średnicę tarczy to pająki pospadają w okolicznych muzeach..

Użytkownik Yodek edytował ten post 11 listopad 2018 - 15:16

• 0

#31 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6414 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 15:20

Środek chyba mam...na zbyciu. Ramka z indeksami ma 17 cm...

• 0

#32 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 15:41

Kinio - nie wiem ile ma średnica środka ale jak to środek nadający się do tarczy 20.5 to jestem chętna. Bo takiej ramki z indeksami nie posiadasz do zbycia? :-)

Użytkownik Yodek edytował ten post 11 listopad 2018 - 15:42

• 0

#33 erzlot

erzlot
  • Miłośnicy zegarów
  • 908 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 17:24

Yodek, jeżeli w oryginale była tarcza papierowa, to możesz wymienić ją na nową papierową. Wydrukować sobie (na dobrym papierze) i w dokładnym wymiarze (są takie programy, nawet bezpłatne). To prawie nic nie kosztuje. Można się samemu pobawić i zrobić zdjęcie starej tarczy, potem ją wyretuszować i wydrukować. Albo znaleźć w necie zdjęcia podobnej tarczy.

Odpadają problemy z kołkami, otworami itp, prysnąć werniksem i przykleić.

• 3

#34 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 17:51

Erzlot.. to też jest jakaś opcja.
Jeśli nie uda się kupić porcelanki to zapewne będę musiała tak zrobić..
Znaczy się "zrobić" czyli spróbować zostać grafikiem komputerowym.
Dziękuję! :-)
Chyba kredkami i flamastrami prędzej sobie "namaluję" nim ogarnę grafikę w kompie :-)

Użytkownik Yodek edytował ten post 11 listopad 2018 - 17:57

• 0

#35 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6414 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 17:57

Zmierz proszę otwór w podkładzie.

• 0

#36 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 19:51

Otwór w podkładzie (średnica środka jak domniemywuję) to 9,8 cm.
Mierzyłam suwmiarką usilnie obmyślając "którędy" wynik pokazuje.. uff :-P
  • 0

#37 fibo

fibo
  • Stowarzyszenie
  • 1654 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 20:14

Erzlot.. to też jest jakaś opcja.
Jeśli nie uda się kupić porcelanki to zapewne będę musiała tak zrobić..
Znaczy się "zrobić" czyli spróbować zostać grafikiem komputerowym.
Dziękuję! :-)
Chyba kredkami i flamastrami prędzej sobie "namaluję" nim ogarnę grafikę w kompie :-)

Mam kilkadziesiąt zegarów wiszących, głównie linkowych, choć i sprężyny się znajdą. Wszystkie za wyjątkiem dwóch są z tarczami emaliowanymi. Białe, śnieżnobiałe, "seledynki", co tam montowali. Emaliowane są spotykane w 90% zegarów, te z tekturą zalakierowaną, czy pokrytą celuloidem to IMO duża rzadkość. Na dobitkę- pięknie się patynują, widać, że nie zostały wydrukowane wczoraj. 

Nie chcę doradzać, jednak zażółcenia i plamki pokazują sto lat historii tego, konkretnego mechanizmu, jeśli oczywiście kogoś to cieszy. Wiem, zegar jest pewnie składakiem, myślę jednak, że pogłębianie tego stanu nie jest najlepszym pomysłem. Sądząc po rozwoju choroby, szybko kupisz kolejne i kolejne zegary i to będą piękne, porcelanowe tarcze. Może jednak zostawić starowinkę jak jest? Wierzę, że kiedyś te "zmarszczki" polubisz.

Jeden z moich "papierowych", to karmnik Rescha z tekturową, podniszczoną, zalakierowaną tarczą. To mam mu oryginał fabryczny wyciepnąć i dopasować wewnątrz emaliowaną, cudną, czyściutką? Drugi- cudny prezent od przyjaciela: budzik z tekturą, brązową od starości, z plamami i zaciekami. Tylko na tej tekturze jest wydrukowany sprzedawca z mojego miasta, działał od 1893... Mogę sobie na podstawie oryginału druknąć piękną nówkę, nakleić na Wikol i prysnąć markowym lakierem. Czy to ma sens?   

Zrobisz jak zechcesz, to nie jest pretekst do wywołania kolejnej dyskusji na 5 stron, o wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia, chciałem tylko prosić o rozważenie innego punktu widzenia. Oczywiście z pełnym szacunkiem i ukłonami  :D.

• 5

#38 ondra1955

ondra1955
  • Użytkownik
  • 116 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 20:25

Ondra1955 - mam "grajfke"? Kurczę nie łapię co zacz? :-)
Najpewniej będę musiała się za stolarkę chwycić. Nic pewnie dla Was trudnego ale koledzy będą się podśmiechiwać z moich końcowych dokonań. Jakoś będę kombinować. Gorzej dobrać fornir żeby się nie różnił. Ostatnio obdarłam szafkę z peerelu i było nawet, ale raczej tamten fornir będzie za jasny do tej skrzynki...
Hmm no tak - przyznaję że obmierzałam taśmą, obdartą więc pomiar mnoże być mało precyzyjny..
A chyba suwmiarka gdzieś się w domu wala.. ;-)
Jak tylko ją znajdę to obmierzę jeszcze raz otwory..
Dziękuję!

Jeszcze doprecyzuję - dopasować sklepienie drzwiczek pod tarczę 18,5
to masz na myśli żeby zesunąć te dwa kawałki co są czy zupełnie nową listewkę dorabiać?
O matko...jak ja zacznę podrzeźbiać łuk pod średnicę tarczy to pająki pospadają w okolicznych muzeach..

OK, encyklopedia jezyka slaskiego wyjasnia,

jezeli chodzi o drzwiczki to jak najbardziej sugeruje wykonanie nowego luku, i moze predzej dojdziesz do zadawalacego wyniku

drewno o tej grubosci wyciac pilka wlosowa pod radius 18,5mm nastepnie okleic fornierem

podejzewam ozech, biorac pod uwage kierunek slojow zeby sie zgadzaly z kierunkiem na drzwitkach

reszte podpowie ci kolega leskos ktory jest specjalista od podbarwiania i dobierania kolorow

Załączone miniatury

• 1.JPG

• 0

#39 tarant

tarant

Młodszy kustosz od zegarów nr [LX]CDII

• Moderator
  • 16042 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 20:32

No ale dlaczego przez brak emaliowanej tarczy (czort wie, może ta papierowa jest oryginalna?) psuć oryginalną formę skrzyni?

• 1

#40 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2825 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 20:37

Fibo.. zawstydziłeś mnie ..autentycznie.
Zazwyczaj mam dużo do powiedzenia, a tym razem zapomniałam języka w gębie...

Ondra1955 - dziękuję za wyjaśnienie - nigdy nie słyszałam tego określenia - zaaplikuję do swojego i "błysnę" koleżankom w pracy ;-)
Zakres czynności pomimo odrobiny zręczności mocno nieadekwatny dla moich umiejętności, pomimo że sporo się tu od Was nauczyłam już.
Po Fibowej i Tarantowej wskazówce zwątpiłam czy powinnam się do tego brać ;-)

Użytkownik Yodek edytował ten post 11 listopad 2018 - 20:50

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych