Skocz do zawarto艣ci
Szukaj w
  • Wi臋cej opcji...
Znajd藕 wyniki, kt贸re zawieraj膮...
Szukaj wynik贸w w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuj臋 馃槉

Rekomendowane odpowiedzi

Moze gronal by艂 nieodpowiedni rozcie艅czony? ( czyt. ste偶enie zbyt du偶e).

聽Po normalnym myciu tak nie powinno to wygl膮da膰..

Mosiadz nawet b艂yczy bez polerowania ( no troch臋 gorzej, ale jednak... b艂yszczy.. a stal pozostaje czyst i b艂yszczaca...)


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Tak si臋 dzieje, je偶eli myjemy zbyt du偶o element贸w stalowych z mosi臋偶nymi. Je偶eli nie ma takiej mo偶liwo艣ci, to przynajmniej trzeba zeskroba膰 rdz臋, kt贸ra najszybciej reaguje.

聽Problem w tym 偶e ten mechanizm nie zosta艂 nawet rozebrany do mycia, spr臋偶ynka wahad艂a ju偶 rdzewieje w plastiku, a w b臋bnach jest b艂oto. Jak b臋d臋 mia艂 dobry humor, to powiem聽聽 sk膮d wiem 偶e by艂 suszony suszark膮 do w艂os贸w i 偶e woda nie by艂a demineralizowana.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Plamy ???

聽BTW

聽kto robi taki badziew= spr臋偶ynka w plastiku?


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Co do bicia 偶e bije g艂o艣no mi to nie przeszkadza w nocy ,bo nawet nie s艂ysz臋 jak 艣pi臋聽 聽ale poprawi艂em bicie i okaza艂o si臋 偶e jeden m艂otek niedolega艂 do gongu,by艂em dzisiaj u tego zegarmistrza i powiedzia艂 偶e to wina spr臋偶ynki聽i si臋 pyta艂em czy takie dzia艂anie wahad艂a mu nie zaszkodzi ,on m贸wi 偶e nie a jak przeszkadza wizualnie to 20 z艂 chce ,ale tak zostawi臋 bo mi to nie przeszkadza.

Edytowane przez Mi艂osz Pakulski

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
1 godzin臋 temu, Mi艂osz Pakulski napisa艂(-a):

Co do bicia 偶e bije g艂o艣no mi to nie przeszkadza w nocy ,bo nawet nie s艂ysz臋 jak 艣pi臋聽 聽ale poprawi艂em bicie i okaza艂o si臋 偶e jeden m艂otek niedolega艂 do gongu,by艂em dzisiaj u tego zegarmistrza i powiedzia艂 偶e to wina spr臋偶yny i si臋 pyta艂em czy takie dzia艂anie wahad艂a mu nie zaszkodzi ,on m贸wi 偶e nie a jak przeszkadza wizualnie to 20 z艂 chce ,ale tak zostawi臋 bo mi to nie przeszkadza.

Je艣li czyta艂e艣 uwa偶nie nasze wpisy , to ju偶 wiesz , jak poprawi膰 prac臋 wahad艂a ...... zawieszka ( spr臋偶ynka ) , powinna lekko rusza膰 si臋 w szczelinie szubienicy. Tak , aby po zawieszeniu wahad艂a opad艂a , a nie jak na zdj臋ciu , stercza艂a do ty艂u pod jakim艣 k膮tem .聽 Je艣li zawieszka ma zbyt du偶e luzy , lub jest jako艣 uszkodzona i wahad艂o pracuje lekko po 艂uku . To raczej nie szkodzi . Ale mocniejsze ta艅cowanie , czy wr臋cz zataczanie ,,贸semek " , to ju偶 zaburza prac臋 zegara i wahad艂o mo偶e nawet spa艣膰 , bo zawieszka , mo偶e by膰 cz臋艣ciowo naderwana , lub jedna z blaszek zerwana.

Druga sprawa .... istnieje podejrzenie , 偶e mechanizm by艂 czyszczony w ca艂o艣ci , bez rozbierania na cz臋艣ci .聽 Takie podejrzenia wysnuli koledzy , ale jednak na podstawie zdj臋膰 , wi臋c mog膮 si臋 myli膰 .聽 Mnie te偶 zastanawia , jako艣膰 czyszczenia niekt贸rych element贸w . Ale mo偶e by艂 rozebrany i czyszczony na szybko , tj. dok艂adnie czyszczone 艂o偶yska , czopy , b臋bny , itd. 聽 A ta mniej wa偶na reszta mechanizmu , to jak wysz艂o , tak wysz艂o .聽

Je艣li jednak w ca艂o艣ci , to w 艂o偶yskach , s膮 resztki brudu , a w b臋bnach ,, mu艂 " .

Wi臋c , spr臋偶yny w b臋bnach , mog膮 藕le si臋 zwija膰 i rozwija膰 . A co za tym idzie ,...聽 zegar , niby bez przyczyny , mo偶e co par臋 godzin stawa膰 . Je艣li masz dobre czucie i s艂uch , to zwr贸膰 uwag臋 w trakcie nakr臋cania . Nakr臋canie powinno i艣膰 lekko , swobodnie . Jak w b臋bnie jest br贸d , lub ma sucho od staro艣ci , to tak jako艣 ci臋偶kawo i ze znacznym oporem si臋 nakr臋ca .聽 Moja聽 uwaga .聽 Nie nakr臋caj zegara na maxa , bo to najcz臋艣ciej prowadzi do zerwania spr臋偶yny .

No c贸偶 , czas to pieni膮dz , a rozbi贸rka , czyszczenie i poprawne z艂o偶enie , to zabiera naprawd臋 du偶o czasu . Wi臋c rachunek za tak膮 us艂ug臋 , by艂by naprawd臋 du偶y . A w zasadzie , to powinien taki by膰 !聽聽聽 Jednak偶e , stary zegar , mo偶na kupi膰 za 100 z艂.聽 I gdyby da膰 mechanizm do czyszczenia i us艂ysze膰 , 偶e za to , trzeba zap艂aci膰 kilka razy wi臋cej , ni偶 za ca艂y zegar ..... no , wi臋c dlatego zegarmistrz贸w brak !聽 聽

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
9 minut temu, PM1122 napisa艂(-a):

Je艣li czyta艂e艣 uwa偶nie nasze wpisy , to ju偶 wiesz , jak poprawi膰 prac臋 wahad艂a ...... zawieszka ( spr臋偶ynka ) , powinna lekko rusza膰 si臋 w szczelinie szubienicy. Tak , aby po zawieszeniu wahad艂a opad艂a , a nie jak na zdj臋ciu , stercza艂a do ty艂u pod jakim艣 k膮tem .聽 Je艣li zawieszka ma zbyt du偶e luzy , lub jest jako艣 uszkodzona i wahad艂o pracuje lekko po 艂uku . To raczej nie szkodzi . Ale mocniejsze ta艅cowanie , czy wr臋cz zataczanie ,,贸semek " , to ju偶 zaburza prac臋 zegara i wahad艂o mo偶e nawet spa艣膰 , bo zawieszka , mo偶e by膰 cz臋艣ciowo naderwana , lub jedna z blaszek zerwana.

Druga sprawa .... istnieje podejrzenie , 偶e mechanizm by艂 czyszczony w ca艂o艣ci , bez rozbierania na cz臋艣ci .聽 Takie podejrzenia wysnuli koledzy , ale jednak na podstawie zdj臋膰 , wi臋c mog膮 si臋 myli膰 .聽 Mnie te偶 zastanawia , jako艣膰 czyszczenia niekt贸rych element贸w . Ale mo偶e by艂 rozebrany i czyszczony na szybko , tj. dok艂adnie czyszczone 艂o偶yska , czopy , b臋bny , itd. 聽 A ta mniej wa偶na reszta mechanizmu , to jak wysz艂o , tak wysz艂o .聽

Je艣li jednak w ca艂o艣ci , to w 艂o偶yskach , s膮 resztki brudu , a w b臋bnach ,, mu艂 " .

Wi臋c , spr臋偶yny w b臋bnach , mog膮 藕le si臋 zwija膰 i rozwija膰 . A co za tym idzie ,...聽 zegar , niby bez przyczyny , mo偶e co par臋 godzin stawa膰 . Je艣li masz dobre czucie i s艂uch , to zwr贸膰 uwag臋 w trakcie nakr臋cania . Nakr臋canie powinno i艣膰 lekko , swobodnie . Jak w b臋bnie jest br贸d , lub ma sucho od staro艣ci , to tak jako艣 ci臋偶kawo i ze znacznym oporem si臋 nakr臋ca .聽 Moja聽 uwaga .聽 Nie nakr臋caj zegara na maxa , bo to najcz臋艣ciej prowadzi do zerwania spr臋偶yny .

No c贸偶 , czas to pieni膮dz , a rozbi贸rka , czyszczenie i poprawne z艂o偶enie , to zabiera naprawd臋 du偶o czasu . Wi臋c rachunek za tak膮 us艂ug臋 , by艂by naprawd臋 du偶y . A w zasadzie , to powinien taki by膰 !聽聽聽 Jednak偶e , stary zegar , mo偶na kupi膰 za 100 z艂.聽 I gdyby da膰 mechanizm do czyszczenia i us艂ysze膰 , 偶e za to , trzeba zap艂aci膰 kilka razy wi臋cej , ni偶 za ca艂y zegar ..... no , wi臋c dlatego zegarmistrz贸w brak !聽 聽

Opr贸cz tego regenerowane by艂y dwa ko艂a z臋bate bo b臋ben uszkodzi艂,co do nakr臋cania idzie lekko.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Odpowiedzi i porady dosta艂e艣.

聽Reszta to naprawd臋 Twoja sprawa,聽 to przecie偶 Tw贸j zegar...


Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
4 minuty temu, mkl1 napisa艂(-a):

Odpowiedzi i porady dosta艂e艣.

聽Reszta to naprawd臋 Twoja sprawa,聽 to przecie偶 Tw贸j zegar...

No tak

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
3 godziny temu, Mi艂osz Pakulski napisa艂(-a):

Co do bicia 偶e bije g艂o艣no mi to nie przeszkadza w nocy ,bo nawet nie s艂ysz臋 jak 艣pi臋聽 聽ale poprawi艂em bicie i okaza艂o si臋 偶e jeden m艂otek niedolega艂 do gongu,by艂em dzisiaj u tego zegarmistrza i powiedzia艂 偶e to wina spr臋偶ynki聽i si臋 pyta艂em czy takie dzia艂anie wahad艂a mu nie zaszkodzi ,on m贸wi 偶e nie a jak przeszkadza wizualnie to 20 z艂 chce ,ale tak zostawi臋 bo mi to nie przeszkadza.

M艂oteczek nie powinien na sta艂e dotyka膰聽struny. On ma swoja wag臋, w niekt贸rych starych modelach to聽 by艂 kawa艂ek o艂owiu z naci艣niet膮聽聽sk贸rk膮. Gdy m艂oteczek na sta艂e dotyka struny, to jest np. nieprzyjemny dla ucha metaliczny聽 d藕wi臋k. Doskonale o tym wiedz膮 posiadacze np. stoj膮cych Becker贸w.

Metod膮聽pr贸b i b艂臋d贸w聽 trzeba to wyregulowa膰. Na pocz膮tek przerwa ok. 1 mm.

Wys艂uchanie nagrania bicia raczej potwierdza moje przypuszczenia. D藕wi臋k nie jest mi艂y dla ucha.

Edytowane przez Marek Szajerka

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
15 minut temu, Marek Szajerka napisa艂(-a):

M艂oteczek nie powinien na sta艂e dotyka膰聽struny. On ma swoja wag臋, w niekt贸rych starych modelach to聽 by艂 kawa艂ek o艂owiu z naci艣niet膮聽聽sk贸rk膮. Gdy m艂oteczek na sta艂e dotyka struny, to jest np. nieprzyjemny dla ucha metaliczny聽 d藕wi臋k. Doskonale o tym wiedz膮 posiadacze np. stoj膮cych Becker贸w.

Metod膮聽pr贸b i b艂臋d贸w聽 trzeba to wyregulowa膰. Na pocz膮tek przerwa ok. 1 mm.

Wys艂uchanie nagrania bicia raczej potwierdza moje przypuszczenia. D藕wi臋k nie jest mi艂y dla ucha.

Pierwsze czy drugie uderzenie.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

呕aden m艂oteczek nie powinien聽聽na sta艂e dotyka膰 struny. Proponuj臋 ogl膮dn膮膰 odleg艂o艣ci w innych zegarach. Zapewne Kole偶e艅stwo specjalizuj膮ce si臋聽w zegarach wisz膮cych i stoj膮cych poda tolerancyjne odleg艂o艣ci mi臋dzy strun膮 a m艂oteczkiem. Do tego jeszcze trzeba wyregulowa膰聽 mi臋dzy p贸艂k膮, do kt贸rej przykr臋cony jest werk a plecami ze strunami. Do tego s艂u偶膮 te boczne okienka聽w obudowie.

Z wydobyciem odpowiedniego d藕wi臋ku jest troch臋 zabawy.

Pozdrawiam. Marek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
7 godzin temu, mkl1 napisa艂(-a):

Plamy ???

Widz臋 偶e pewne b艂臋dy ju偶 pope艂ni艂e艣馃榿. Tak jak ja馃檭.

Ja nie wierz臋 偶e ten mechanizm by艂 u zegarmistrza馃ズ. U szewca tak! Cho膰 pewnie szewc bardziej by si臋 przy艂o偶y艂.Gdyby jeszcze chodzi艂, to zamkn膮 bym mord臋, ale to to wstyd i ha艅ba. I dlatego cicho siedzia艂 nie b臋d臋 - z szacunku do zegar贸w.

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Szewc i owszem. M贸g艂 go wypcha膰 siark膮 na jaki艣 czas, co przyspieszy艂o korozj臋...


Pozdrawiam

Piotr

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Nie wyp艂ukany 艣rodek myj膮cy, nie przestaje by膰 aktywny po wyschni臋ciu! W po艂膮czeni z wilgoci膮 w powietrzu, za rok b臋dzie br膮zowy w jasne plamy, a potem pojawi膮 si臋 w偶ery,

Wytrawiona stal jest rajem dla rdzy! Z臋bniki latarniowe szlak trafi za trzy lata. Sam mn贸stwo b艂臋d贸w pope艂niam i nie wszystko mi wychodzi tak jak zak艂ada艂em, ale co艣 takiego widz臋 pierwszy raz. ( No drugi馃榿)

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
49 minut temu, Marek Szajerka napisa艂(-a):

呕aden m艂oteczek nie powinien聽聽na sta艂e dotyka膰 struny

W艂a艣nie..

Rami臋 m艂oteczka ma pewn膮 spr臋偶ysto艣膰 i to lepiej ustawi膰 tak, by na ko艅cu wychylenia spr臋偶ystego, g艂贸wka m艂otka uderza艂a w strun臋, w贸waczas d藕wi臋k jest g艂臋bszy i przyjemny...

40 minut temu, shreq napisa艂(-a):

Widz臋 偶e pewne b艂臋dy ju偶 pope艂ni艂e艣馃榿

聽Aby to jeden????? 馃が

聽Nauka kosztuje... nie pini膮dze, czy cebuliony, a rozczarowanie i z艂o艣膰... no i przedewszystkim CZAS

( chocia偶 akurat te zegary do naprawy聽 czas przesta艂y odmierza膰...)

聽ps Wiesz przecie偶, 偶e tak, jaki艣 czas temu, nie wiedzia艂em co to jest zawieszka wahad艂a, a co dopiero kotwica :)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
21 minut temu, Mi艂osz Pakulski napisa艂(-a):

Pierwsze czy drugie uderzenie.

Musz臋 niestety , par臋 krytycznych s艂贸w napisa膰 ! :(聽聽 S艂owa kieruj臋 do kolegi - Mi艂osz Pakulski .

Twoje wpisy , to g艂贸wnie , jedno kr贸tkie zdanie !聽聽 O ile si臋 nie myl臋 , to chyba raz napisa艂e艣 kilka zda艅 .聽 No , rozmowny nie jeste艣 , ale to nie problem , bo tu nie rozm贸wki towarzyskie . 聽 Skoro to forum聽 mi艂o艣nik贸w zegar贸w i kto艣 ma problem i o rad臋 prosi , no to co艣 opisa膰 mo偶e , a nawet powinien .聽 A tu zero opisu i przedstawienia sprawy , problemu .聽 Par臋 s艂贸w i to wszystko ???聽

Koledzy , kt贸rzy staraj膮 si臋 pom贸c , doradzi膰 , co艣 wyja艣ni膰 i uzasadni膰 , to jednak po艣wi臋cili na to kilka zda艅 .... 偶e nie wspomn臋 , o moich przyd艂ugich zapiskach ( pewnie zanudzaj膮ce )

A przecie偶 , to Ty oczekujesz porady !聽聽

Zegar , 藕le bi艂聽 (聽 ale to , ju偶 chyba naprawi艂e艣 )

,.....聽 zatrzymuje si臋聽 - ale , czy zawieszk臋 poprawia艂e艣 i co z ni膮 jest , to cisza .聽

No , a偶 tu nagle zaskakujesz nas , 偶e dwa ko艂a , mia艂y naprawiane z臋by . Wi臋c , by艂 rozbierany w mak , czy nie ?聽 ..... bo tu cisza .

Og贸lnie , to dajesz strz臋pek informacji , a reszta jest skryta tajemnic膮 .聽聽 A my tu , g艂owimy si臋 by pom贸c , gdy informacje s膮 prawie zerowe .聽 A nasze obja艣nienia s膮 bardzo szczeg贸艂owe ...... tak , 偶e nawet laik za艂apie , co i jak ma by膰.

To przykre !

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Postaram si臋 napisa膰, zegar by艂 czyszczony ,mam zdj臋cia i by艂y regenerowane 2 ko艂a z臋bate,zegarmistrz nie wymienia艂 spr臋偶ynki bo m贸wi艂 偶e nie trzeba ,jak mi si臋 estetycznie nie podoba 偶eby przyni贸s艂 i wymieni艂 za 20 z艂 a ja to tak zostawie.boje si臋 jej rusza膰 ,po tym jak zegar dwa razy w dniu odebrania stan膮艂 ,przesuno艂em lekko w prawo obudowe i dzia艂a ca艂y czas,nakr臋canie idzie lekko,co do bicia jeden pr臋t docisno艂em do gonga i jest lepiej,przyznam 偶e nie jestem do艣wiadczonym w tych sprawach mimo to 偶e zegarkami i zegarami interesuje si臋 od dziecka i tak zostanie do ko艅ca i chce wiedze poszerza膰.

Edytowane przez Mi艂osz Pakulski

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

I czy wp艂yw na dzia艂anie wahad艂a ma tak powi臋kszona skrzynia

20210318_090637.jpg

20210316_154239.jpg

20210316_154254.jpg

20210316_154243.jpg

20210316_154234.jpg

Ta spr臋偶ynka jest w zegarze w normalnej pozycji nic nie robi艂em

Edytowane przez Mi艂osz Pakulski

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Moim zdaniem nie jest w normalnej pozycji. ( to moje zdanie , a nie jestem zegarmistrzem i zbyt ma艂o wiem i聽 zbyt ma艂o naprawia艂em zegar贸w,)

Powinna by膰 r贸wnolegle do p艂yty i pokrywa膰 si臋 z wahad艂em, kt贸re naturalnie wyznacza pion .... w贸wczas spr臋偶yna ( obie jej cz臋艣ci) pracuj膮 jednakowo,, a nie, 偶e jedna ma inny promie艅 gi臋cia ..W贸wczaswahad艂o mo偶e "ta艅czy膰".

image.png.eb5813d5ff307a5a9e4e90c2e5d74b23.png

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Koledzy , to jest proste jak budowa cepa ... od punktu zawieszenia spr臋偶ynki , przez spr臋偶ynk臋, "transporterek", zaczep wahad艂a , patyk powinna przebiega膰 prosta - O艢. je艣li spr臋偶ynka jest nier贸wnoleg艂a聽do osi wahad艂o kr臋ci albo 贸semki albo rogale. Szczelina w szubieniczce powinna by膰 dopasowana do szeroko艣ci okucia spr臋偶ynki z minimaln膮 mo偶liwo艣ci膮 ruchu wzd艂u偶 szczeliny . I聽to wszystko -聽z podr臋cznika dla ZSZ - TECHNOLOGIA MECHANIZM脫W聽ZEGAROWYCH ... Bartnik , Podwapi艅ski -聽strony聽100-102. - polecam !

馃槈

IMG_8504.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
10 godzin temu, Mi艂osz Pakulski napisa艂(-a):

I czy wp艂yw na dzia艂anie wahad艂a ma tak powi臋kszona skrzynia

Rozumiem, 偶e mia艂o by膰 "powieszona"...

No zdaniem - nie. Do pewnego stopnia.

A to dlatego, 偶e drobne odchylenia skrzyni w pionie s膮 automatycznie niwelowane przez grawitacj臋 i ow膮 w艂a艣nie spr臋偶ynk臋 wahad艂a. Je艣li jest prawid艂owy luz w szczelinie szubieniczki - to nast膮pi korekta 馃槉.聽 Ale je艣li skrzynia zawi艣nie zbyt mocno pochylona wtedy wahad艂o mo偶e zacz膮膰 ociera膰 o plecy skrzyni albo inne elementy - wtedy b臋dzie wp艂yw, zegar b臋dzie stawa艂.

Mi osobi艣cie rotuj膮ce wahad艂o przeszkadza i to bardzo przeszkadza. Nie mog臋 na to patrze膰, oczy mnie bol膮 馃槪.

To tak jak kto艣 za艂o偶y za ciasne buty i pomyka po ulicy ku艣tykaj膮c i kulej膮c.

Jednym jest to oboj臋tne, inni patrz膮 z politowaniem i wsp贸艂czuciem 馃.

Co do pochylenia - mam wiede艅czyka na desce "roboczej". Zauwa偶 jak deska jest mocno odchylona od 艣cianki szafki - musi tak by膰, bo szafka stoi mocno nier贸wno (mieszkam w krzywym bloku 馃お).

Na drugim zdj臋ciu zaznaczona jest niewielka szczelina pomi臋dzy wahad艂em a desk膮. Zegar pracuje poprawnie i bez najmniejszych przeszk贸d.

Natomiast gdyby deska wisia艂a przylegaj膮c - czyli r贸wnolegle ze 艣ciank膮 szafki - MOWY NIE MA o tym aby zegar pracowa艂 - wahad艂o dos艂ownie le偶y na desce i nie ma si艂y by pracowa艂o 馃聽.

Mam nadziej臋, 偶e opisa艂am to jasno 馃構

PS. - Niebieska plamka na szafce to nie wynik mojego niedbalstwa - to plastelina! Do stabilizacji deski z zegarem. Les tak robi no to ja te偶 馃ぃ

IMG_20210320_070318.jpg

IMG_20210320_070420.jpg

Edytowane przez Yodek

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

No tak czyli podsumowuj膮co wszystko jest pomy艣lane tak, 偶e powinno wisie膰 w pionie i w pionowych osiach (w zegarach wahad艂owych korzystamy z si艂y grawitacji) . Tak tego typu zegar聽jest zaprojektowany聽i wykonany. Wszelkie odst臋pstwa od tej zasady powoduj膮, 偶e klasyczny zegar , jak pisa艂a Gosia "kuleje" . Ma to oczywi艣cie bardzo du偶e znaczenie nie tylko w dok艂adno艣ci聽chodu聽 (precyzji聽wskazania czasu), ale i zu偶ycia 艂o偶ysk i聽miejsc wzajemnego styku element贸w zegara,聽聽gdzie przenoszone s膮 wszelkie impulsy pobudzaj膮ce聽聽zegar do ruchu. Nie dzieje si臋 to szybko ale systematycznie, na przestrzeni kilku聽lat.聽

Trzeba po prostu na to zwraca膰 uwag臋, wtedy chodz膮cym zegarem b臋dziemy si臋 cieszy膰 wiele lat , a mo偶e i ca艂e 偶ycie 馃槈

ps s膮 takie zegary typu MISTERY 馃槈聽gdzie ta zasada mo偶e nie obowi膮zywa膰 - to tak wyprzedzaj膮co聽:D;)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach
19 minut temu, LESKOS napisa艂(-a):

No tak czyli podsumowuj膮co wszystko jest pomy艣lane tak, 偶e powinno wisie膰 w pionie i w pionowych osiach (w zegarach wahad艂owych korzystamy z si艂y grawitacji) . Tak tego typu zegar聽jest zaprojektowany聽i wykonany. Wszelkie odst臋pstwa od tej zasady powoduj膮, 偶e klasyczny zegar , jak pisa艂a Gosia "kuleje" . Ma to oczywi艣cie bardzo du偶e znaczenie nie tylko w dok艂adno艣ci聽chodu聽 (precyzji聽wskazania czasu), ale i zu偶ycia 艂o偶ysk i聽miejsc wzajemnego styku element贸w zegara,聽聽gdzie przenoszone s膮 wszelkie impulsy pobudzaj膮ce聽聽zegar do ruchu. Nie dzieje si臋 to szybko ale systematycznie, na przestrzeni kilku聽lat.聽

Trzeba po prostu na to zwraca膰 uwag臋, wtedy chodz膮cym zegarem b臋dziemy si臋 cieszy膰 wiele lat , a mo偶e i ca艂e 偶ycie 馃槈

ps s膮 takie zegary typu MISTERY 馃槈聽gdzie ta zasada mo偶e nie obowi膮zywa膰 - to tak wyprzedzaj膮co聽:D;)

Czyli rozumiem 偶e jak wahad艂o kuleje to mo偶e co艣 si臋 uszkodzi膰 po jakim艣 czasie

Bo ja jak zam贸wi艂am zegar do naprawy nie zdo艂a艂 wahad艂a bo nie wiedzia艂em jak to zrobi膰 i to mog艂a by膰 przyczyn膮 偶e zawieszka mog艂a si臋 uszkodzi膰

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Nie tak szybko , to wymaga lat ... ale pozostawienie go na d艂ugi czas w stanie 鈥瀔ulej膮cym鈥澛爏powoduje konieczno艣膰 skierowania go do zegarmistrza. Na szcz臋艣cie nie dziej si臋 to tak szybko ... 馃槈


Czasem lepiej powiedzie膰 co艣, nie m贸wi膮c NIC!聽聽馃

Udost臋pnij t臋 odpowied藕


Odno艣nik do odpowiedzi
Udost臋pnij na innych stronach

Do艂膮cz do dyskusji

Mo偶esz doda膰 zawarto艣膰 ju偶 teraz a zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej. Je艣li posiadasz ju偶 konto, zaloguj si臋 aby doda膰 zawarto艣膰 za jego pomoc膮.
Uwaga: Tw贸j wpis zanim b臋dzie widoczny, b臋dzie wymaga艂 zatwierdzenia moderatora.

Go艣膰
Dodaj odpowied藕 do tematu...

×   Wklejono zawarto艣膰 z formatowaniem.   Usu艅 formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odno艣nik zosta艂 automatycznie osadzony.   Przywr贸膰 wy艣wietlanie jako odno艣nik

×   Przywr贸cono poprzedni膮 zawarto艣膰.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz bezpo艣rednio wklei膰 grafiki. Dodaj lub za艂膮cz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przegl膮daj膮cy   0 u偶ytkownik贸w

    Brak zarejestrowanych u偶ytkownik贸w przegl膮daj膮cych t臋 stron臋.

  • Dodaj now膮 pozycj臋...

Powiadomienie o plikach cookie

Umie艣cili艣my na Twoim urz膮dzeniu pliki cookie, aby pom贸c Ci usprawni膰 przegl膮danie strony. Mo偶esz dostosowa膰 ustawienia plik贸w cookie, w przeciwnym wypadku zak艂adamy, 偶e wyra偶asz na to zgod臋.