Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Yodek

Porady potrzebuję :-)

Recommended Posts

Przypomniało mi się , że mam jeden mechanizm , który już kiedyś pokazałem , no i nie wiem , co to za jeden.

Ale , jako że ostatnio , ruszyły duże badania i poszukiwania , no i wiele się wyjaśniło , to myślę , że teraz może w sprawie tego mechanizmu , coś się uda.

Ja sam zacząłem porównywać zdjęcia i szukać cech wspólnych , ale oczopląs i wszystko mi się miesza.

IMG_6974 (Copy).JPG

IMG_6977 (Copy).JPG

IMG_6978 (Copy).JPG

IMG_6980 (Copy).JPG

IMG_6981 (Copy).JPG

IMG_6983 (Copy).JPG

Pracuje się ...🙂

IMG_4390.jpg.1e5deeeaf65559e929adfa9a661780cc.jpg

Jest wydrukowany model, surowy odlew i prawie gotowa obudowa po obróbce.

Pozostaje jeszcze wytrasować otwory mocujące i do regulacji - i to będzie ... barometr.

Cały zegar, w skład którego wchodzi, pokażę, jak wszystko złożę do kupy - okaz jakich mało .

No i stoję z jedną szpulką linkowego . Dwie śrubki ledwie ruszyłem i dalej ciężko . Więc nieco w Akrze , a teraz spryskane WD40 . Wieczorem zobaczymy , czy pomogło.

DSC_0225.JPG

Edited by PM1122

Oj... Prawie za każdym razem mam (miałam)  problem z tymi śrubeczkami w bębnie.

Malutkie to i często się gubi więc powkręcane inne, nie zawsze pasujące.🤗🙃.

A jak już oryginalne  to wyharatany łeb i nie było w co wkrętaka wrazić..

W dniu 8.10.2021 o 17:49, LESKOS napisał(-a):

Jeszcze bębny do rozebrania  i linki z żyłki wędkarskiej do wyrzucenia ... ;)

Oj tam, oj tam.
Są zegary z kukułką, są zegary "myśliwskie", to może ten jest wędkarski?

Ten to raczej zamczysko..... bo góra, to mi tak , wieżę zamkową przypomina ;)

Więc musi być lina, coby księżniczka po niej zjechała. 😬

Edited by PM1122

Śrubki puściły :)  Moczenie w WD40 dało efekt .

Teraz , to ,,grzechotka" będzie pracować , bo wcześniej była nie do ruszenia . A ta najmniejsza śrubka , do wymiany , bo za krótka . Yodek miała rację , że czasami jest z tymi śrubkami problem.

IMG_8421.JPG

Edited by PM1122

jakiś czas temu rozbierałem bębny i z tej najmniejszej śrubki łba nie było ale to prawda strasznie te łby poniszczone są w tych elementach z powyższego zdjęcia - chyba wkleję zdjęcia w temacie naprawcy oprawcy bo mechanizm się nadaje tylko do tego tematu

W sumie, to tak. 😁

Bo np. taka samonawijająca się żyłka, to chyba jakiś patent ?  Zdejmujesz wagę, a tu w mig , wszystko pozwijane. 

1634193376850162329320789432160.jpg

Edited by PM1122

No i mały problemik. Bęben bicia godzin, po złożeniu, trochę dziwnie się zachowuje. Kręcąc dużą zębatką, ładnie i lekko klika zapadka i wszystko gra. Ale wystarczy, że odłożę ją na kilka minut i spróbuję ponownie, to ani rusz. Jakby się skleiło. Trzeba użyć trochę siły...... Myślę, że tą ,, wsuwkę " muszę bardziej spłaszczyć, bo chyba zbyt mocno dociska koła do siebie. 

A nie pomyliłeś śrubek ... to częsty błąd ?

Miałem takie problemy przy zamianie śrubek w bębnie (ten sam gwint , a różne długości i łebki)

Edited by LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Nieee :)..... Wszystko oddzielnie układałem i wiem o tych długościach. Trochę wsuwkę spłaszczyłem ( tą lekką wypukłość)  i już czuję, że jest lepiej. Choć żadnego luzu, nadal nie ma. 

W innych bębnach, to mimo sporej wypukłości tej wsuwki, koła i tak się kolebały. A tu nie. Chyba za ciasno było. 

No to sprawa do "wypatrzenia" skąd się wziął problem. Daj znać jak "wypatrzysz" - tak dla zaspokojenia ciekawości 🤔

;)

2 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

No to sprawa do "wypatrzenia" skąd się wziął problem. Daj znać jak "wypatrzysz" - tak dla zaspokojenia ciekawości 🤔

;)

Wypatrzyłem :)

Więc, to wsuwka, bądź drugą możliwość, to trochę niedokładnie osadzony bęben na osi. Efekt tego taki, że wsuwka prawie na płasko wyprostowana. Przetarłem ją nawet na płaskiej osełce, by jej zewnętrzna krawędź była równa. W miejscu, pomiędzy tym bębnem, a dużą zębatką, widać mocne wytarcie - wypiłowanie. Czyli, tu zawsze było źle - za ciasno... zacierało się. 

Obecnie, wszystko lekko się obraca a wsuwka jest prawie prosta i jej docisk jest minimalny. Luzu i kolebania się zębatki, nie ma. 

👍 no to pogratulować rozwiązania problemu ! Super ! 😀

W sumie, niby drobnostka, a spory problem, bo to , po prostu , nigdy dobrze nie pracowało. 

Czasem, jak coś nie gra, to trzeba się temu dokładniej przyjrzeć. 

Ooo, takie fajne Jugendy, czasem wyskakują... no nie mogę kupować, bo ścian brakuje. Ale, jak tu, to się zastanawiam, czy tarcza tak dobra, czy już po reanimacji. 

292929.jpg

Edited by PM1122

Jakby tu rzec...Na Twoim zdjęciu ma rozmiar tarczy od damskiego zegarka. :( W takim rozmiarze każda Dama jest jung und unberührt.

Pozdrawiam

Piotr

A tak ... nie zwróciłem uwagi , że było aż tak skompresowane . Teraz chyba lepiej .

W dniu 11.10.2021 o 20:24, Lamela napisał(-a):

Pracuje się ...🙂

IMG_4390.jpg.1e5deeeaf65559e929adfa9a661780cc.jpg

Jest wydrukowany model, surowy odlew i prawie gotowa obudowa po obróbce.

Pozostaje jeszcze wytrasować otwory mocujące i do regulacji - i to będzie ... barometr.

Cały zegar, w skład którego wchodzi, pokażę, jak wszystko złożę do kupy - okaz jakich mało .

Zbliża się okrągły jubileusz, pora się rozmarzyć, a jak ma to być coś z zegarów - lepiej samemu wybrać.
Zawsze pasjonowały mnie specjalne mechanizmy - coś chronometrowego, astronomicznego, podróżny czy ze strefami czasu też ujdzie.

Pierwszy wybór to Vacheron Constantin Planetaria, ma tarczki z czasami obu półkul oraz fazy księżyca, nawet tourbillonu nie zabrakło.

vc_planetaria21.jpg.a71322216d97a33f77fad23a9a04216a.jpg

Tylko ta cena - ponoć ponad 4 bańki...😅

Nieźle wygląda też Montblanc Geosphere z czasami na obu półkulach, nawet miałem okazję na którymś lotnisku go przymierzyć.

montblanc21.jpg.c5d41162ba319a914c98a76b33c724ef.jpg

No ale cena też trochę poza granicami rozsądku. 🤥
Nie poddając się wyszukałem za skromne pieniądze za to coś takiego - Imexal z lat 60.

IMG_4444.jpg.83966b4674b1ba28eec62908276c126f.jpg IMG_4445.jpg.6bd7b9be37e116d151cbd038cdb9d415.jpg

Poza zegarem ze strefami czasu półkuli północnej (ta tarcza z mapą obraca się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wykonując pełen obrót w 24 godziny) ma jeszcze termometr i barometr zamocowane obrotowo na czymś w rodzaju astrolabium. Trafił do mnie w trochę opłakanym stanie - strasznie zapyziały, tylko termometr działał, zaś z barometru była tylko ramka z tarczą i szkłem. Nawet początkowo chciałem go zwrócić jako niezgodny z opisem a potem schowałem głęboko w piwnicy jako porażkę zakupową. ☹️

Dopiero jak dopadł mnie covid i miałem obowiązkową kwarantannę wygrzebałem go i zabrałem się do roboty. Z czyszczeniem jakoś poszło, zegar też w końcu dał się uruchomić, chociaż jeszcze mam do niego trochę zastrzeżeń. Ugrzęzłem za to na barometrze, dosyć szybko znalazłem jakiś mechanizm o podobnych wymiarach, za to nijak nie szło dobrać obudowy. Fachowiec od drykierki, jakiego znalazłem, wyśmiał mnie gdy powiedziałem że potrzebuję jedną sztukę, kopyto by kosztowało więcej niż cały zegar. W końcu przypomniałem sobie znajomego odlewnika i tu poszło już szybko. projekt na drukarkę 3D, trochę grubszy odlew aby mosiądz wszędzie dotarł i to wszystko obtoczone na wymiar i polerowane. Cały budżet to wyszło 30 zł (!).
No i cieszy już oko na "złotej półce". 😀

IMG_4446.jpg.3f2bf85d78d11d4f9c94b9b82bcec54a.jpg

ładnie to wygląda.

Ot i na jednej pólkuli ktoś kto pięknie coś naprawia a na drugiej ja..

Właśnie uwaliłem wychwyt w córkowej Zarii przy nakładaniu mostka (2009). szlak by to trafił - takie małe gó....no a ja łapska kowalskie i brak wyczucia..

W przyszłym tygodniu przełożę z innego mechanizmu - teraz biorę się za auto mamowe a później swoje własne jeździdło... Trochę inny gabaryt mechanizmów i trudniej coś złamać albo ukręcić, chociaż i tak bywało..

W dniu 10.10.2021 o 11:33, PM1122 napisał(-a):

Przypomniało mi się , że mam jeden mechanizm , który już kiedyś pokazałem , no i nie wiem , co to za jeden.

Ale , jako że ostatnio , ruszyły duże badania i poszukiwania , no i wiele się wyjaśniło , to myślę , że teraz może w sprawie tego mechanizmu , coś się uda.

Ja sam zacząłem porównywać zdjęcia i szukać cech wspólnych , ale oczopląs i wszystko mi się miesza.

IMG_6974 (Copy).JPG

IMG_6977 (Copy).JPG

IMG_6978 (Copy).JPG

IMG_6980 (Copy).JPG

IMG_6981 (Copy).JPG

IMG_6983 (Copy).JPG

Skądś znam ten werk...

Mam taki zegar kuchenny z praktycznie identycznymi płytami

IMG_4472.jpg.2c56da082982537200102abd4a8d1a54.jpg

IMG_4473.jpg.2797e11152ee9e45631be0300a0c11cc.jpg

Mostek kotwicy i sama kotwica wyglądają tylko na nieco inne - jest trochę niższa.

Zegar jest sygnowany Le Roi a Paris, można znaleźć na nim podpis zegarmistrza z 1898 r. (jest u mnie od ok. 1978 r. a więc to na pewno poprzedni wiek).

IMG_4475.jpg.44925d74bb2bb40c8a1c5621bd264102.jpg

Ostatnio trochę mi marudzi i sam już szukam motylowych jajec - sam mechanizm chodzi bez zastrzeżeń, no może nie największa amplituda, a jak wsadzę do obudowy i zawieszę na ścianie, to po kilku dniach się buntuje. Już znalazłem pare potencjalnych przyczyn - a to wskazówka ociera o szkło, a to ćwiertnik za płytko i spycha koło godzinowe aż się oprze o półmostek zmianowego - poprawię, pochodzi i zdycha ☹️.

Chyba jeszcze raz go rozbebeszę i wezmę się za sprężyny, ostatnio czyściłem go trochę "po łebkach", nie ruszając bębnów i chyba tu jest pies pogrzebany. Pamiętam, że miał dwutygodniową rezerwę chodu, a teraz ledwo dobija do tygodnia i pewnie najmniejsze dodatkowe opory go zatrzymują.

Może macie jeszcze jakieś pomysły ? 😀

Przekonany jestem, że to sprężyny w bębnach. Jak dawno nie czyszczone, to może być , że kiedyś czymś je posmarowano , a przez lata, to tak się wysuszyło , że lepik się zrobił i skleja zwoje. 

20 godzin temu, PM1122 napisał(-a):

Przekonany jestem, że to sprężyny w bębnach. Jak dawno nie czyszczone, to może być , że kiedyś czymś je posmarowano , a przez lata, to tak się wysuszyło , że lepik się zrobił i skleja zwoje. 

Pewnie masz rację...☹️

Oczywiście, po wyjęciu ze skrzynki i powieszeniu na statywie łajza chodzi.

Ponieważ teraz i tak nie mam dla niego czasu, to go nakręcę i zostawię na tak długo, aż zdechnie. Zobaczymy, jak dojdzie do dwóch tygodni to jednak trzeba szukać czegoś innego, jak krócej - sprężyny do roboty, nie ma przebacz.

5 minut temu, Lamela napisał(-a):

Oczywiście, po wyjęciu ze skrzynki i powieszeniu na statywie łajza chodzi.

To raczej nie wina sprężyny TYLKO...

Może gdzieś w skrzynce wahadło , lub "zawieszka" ociera???

Nie bierz moich słów na serio, bom ignorantem jest.. i niestety nie znam się na zegarach..

Edited by mkl1

Pozdrawiam Mirek