Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Lamela napisał(-a):

wskazana przez Leszka opcja nacierania pastą srebrową

moim zdaniem jest duża szansa na łaciatą tarczę.

Dodatkowo trzeba po zatarciu pastą dobrze zabezpieczyć tarczę przed dostępem powietrza, bo efekt będzie krótkotrwały (około tygodnia - tak z moich testów).

Jest jeszcze opcja aby dorobić i wydrukować tarczę na srebrzonym papierze by ją wstawić na historycznie oryginalną tarczę.

 

Daj zdjęcie jak wyszło po czyszczeniu tarczy o której pisałeś - jak wygląda teraz (bo rozumiem, że zdjęcie które wstawiłeś to przed myciem... )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, PM1122 napisał(-a):

Pech.... Na weekend bez laptopa, więc nie mam szystkiego, tego co potrzeba, a tu ciekawostka się pokazała.

Pisze, że to G. Becker z lat 1886-90 i numer 73136 , ....... No, niemożliwe - w takiej skrzynce z tak niskim numerem i te wskazówki ?  Skrzynka, z pewnością frejburska i chyba nawet Beckera. Korona pewnie dorabiana , a wskazówki - to nie wiem, czy takie miewał.  Aaaaa, no i świetny mazerunek !

Ale skoro podaje numer, przypuszczalne lata i producenta , .... to coś wie i może to jest Becker, albo celowo miesza i podciąga pod niego, bo tu ta marka się liczy. A inne marki, to patrzą tylko na to, że niemieckie, a nazwa się nie liczy - nie znają. 

No i właśnie zastanawiają mnie te wskazówki. 

 


To jest Concordia z końca 1880 roku.
Dla porównania trochę starszy bez sygnatury:

67_498.thumb.jpg.4ae012ad24052ca03eab1b43e2ba0cc0.jpg1.thumb.jpg.8125801d3032951d10bd3fdb57a37d1f.jpg2.thumb.jpg.ae864ef0255eeadcc9a8cb96d94a04eb.jpg3.thumb.jpg.0ec23d51ab3022f522676d2414ef189e.jpg4.thumb.jpg.705423273277df092a41566adef03126.jpg

Pozdrawiam
Tatyana

+ 64_965

64_965.thumb.JPG.7ad641eb0e9718d9dcc5a328163bb113.JPG

Edytowane przez Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tatyana :)

Właśnie, tak coś podejrzewam.  Skrzynia- taka sama i ten sam mazerunek. Tarcza ze wskazówkami i numer mechanizmu - to by wszystko pasowało.

Nie ma niestety zdjęcia mechanizmu, to by była pewność. Ale poproszę, może będzie, choć małe szanse, bo tu nie lubią wyciągać mechanizmu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, zadra napisał(-a):

moim zdaniem jest duża szansa na łaciatą tarczę.

Dodatkowo trzeba po zatarciu pastą dobrze zabezpieczyć tarczę przed dostępem powietrza, bo efekt będzie krótkotrwały (około tygodnia - tak z moich testów).

Jest jeszcze opcja aby dorobić i wydrukować tarczę na srebrzonym papierze by ją wstawić na historycznie oryginalną tarczę.

 

Daj zdjęcie jak wyszło po czyszczeniu tarczy o której pisałeś - jak wygląda teraz (bo rozumiem, że zdjęcie które wstawiłeś to przed myciem... )

Koledzy, łaciate tarcze wychodzą wtedy gdy ktoś niezbyt starannie wyczyści powierzchnię z siarczków i niewłaściwie lub niedokładnie odtłuści (to jest BARDZO ważne) Nie dotykamy tarczy palcami , brudnymi nieodtłuszczonymi narzędziami itp...  

Zabezpieczeniem może być lakier bezbarwny w aerozolu (używam takiego do zabezpieczania starych zdjęć…) Zabezpieczona przeze mnie posrebrzana patera trzyma się już 10lat. Wszystko zależy jak i co się robi. Poza tym faktycznie nie ma gwarancji że za pierwszym podejściem przy braku doświadczenia wszystko wyjdzie idealnie (bo tak napisali w internecie … no nie 😉)

Ps. Żywotność pokrywy srebrnej skraca się w przypadku używania w mieszkaniu gazu (szczególnie w formie otwartej - kuchnia kominek) i innych otwartych źródeł ognia jak piec i kominek…

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LESKOS napisał(-a):

 

Ps. Żywotność pokrywy srebrnej skraca się w przypadku używania w mieszkaniu gazu (szczególnie w formie otwartej - kuchnia kominek) i innych otwartych źródeł ognia jak piec i kominek…

Ooo, nie wiedziałem ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miała baba co robić to się zabrała i poległa...

 

Gong Świta. Paskudnie brzmiący.

Ktoś wcześniej kombinował i pręt zalał/zalutował/zaspawał w mosiężnej śrubie, którą wkręca się w podstawę.

Już nie napiszę ile się namęczyłam żeby ten pręt  wyciągnąć z tej śruby.

Ale jest większy problem - we wnętrzu tej śruby zostało toto paskudne srebrzyste "coś".

Próbowałam to rozwiercić (tak - wiem - haha 🤣)

I tak d*pa blada..

 

Mogę tą śrubę wsadzić na palnik gazowy  rozgrzać ją ile tylko się da i może toto dziadostwo wypłynie?

Pewnie głupi pomysł, może mosiądz nie wytrzymie tych moich pomysłów, ale już jestem w desperacji 😑

Tylko nie mówcie ze potrzebne będzie zaplecze ze ślusarni i huty Katowice 🤪

 

20221127_135108.jpg

20221127_144046.jpg

20221127_144107.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzę, to myślisz o ponownym osadzeniu pręta w tej śrubie. Noo, nie kombinowałem jeszcze z gongami, więc mało wiem i koledzy mogą więcej pomóc. Ale myślę że lepiej dorobić nową śrubkę. Każdy tokarz, to zrobić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka średnica tej śruby?

Czy ten pręt gonga nie powinien mieć jakiegoś zakończenia?

 Pytam, bo wytoczyć taki wkręt i nagwintować, to nie jest super problem... tylko jak jest pręt w tym osadzany??

  już wiem jak mozowany

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, PM1122 napisał(-a):

Jak sądzę, to myślisz o ponownym osadzeniu pręta w tej śrubie. Noo, nie kombinowałem jeszcze z gongami, więc mało wiem i koledzy mogą więcej pomóc. Ale myślę że lepiej dorobić nową śrubkę. Każdy tokarz, to zrobić 

 

Tak. Planuję rozhartować pręt, lekko oszlifować stożek pręta i ponownie zahartować.

Taki miałam zamiar 🤗..

8 minut temu, mkl1 napisał(-a):

Jaka średnica tej śruby?

Czy ten pręt gonga nie powinien mieć jakiegoś zakończenia?

 Pytam, bo wytoczyć taki wkręt i nagwintować, to nie jest super problem... tylko jak jest pręt w tym osadzany??

 

 

Średnica to circa 6,5 mm. Śruba jest kostropata to wyniki są różne w różnych miejscach..

Pręt jest od środka mocno wciskany. Od dołu śruby mocno fest nabity.

Czasem widywałam śruby ze od góry w nacięciu łba widać było czubek pręta

🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Wydaje mi się, że M7x1 ??? Możesz sprawdzić skok gwintu? odległość między szczytami?

I średnica pręta gongu...

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mkl1 napisał(-a):

 Wydaje mi się, że M7x1 ??? Możesz sprawdzić skok gwintu? odległość między szczytami?

I średnica pręta gongu...

 

 

O słodka panieńko!

Skok gwintu, ja ślepa a tu takie pomiary. Szczyty gwintu zjechane juz trochę to nie niem czy dokładnie zmierzyłam - 0,73 mm chyba 🤭

Średnica pręta to 3,35 ale on u szczytu się lekko zwęża.

Pręt wchodzi w śrubę ale styka/wciska się gdzieś wyżej w jej wnętrzu. U dołu wokół pręta jest trochę luzu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to M7x075 i potworek/otworek 3,3...

Pręt mosiężny fi 8 ( nie wiem czy mam :) )

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mkl1 napisał(-a):

No to M7x075 i potworek/otworek 3,3...

Pręt mosiężny fi 8 ( nie wiem czy mam :) )

 

 

 

😯😯😊

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostały mi takie cztery pręty z gongu. Jakby co to napisz na PW.🙂

 

20221127_182145.thumb.jpg.9a973b969c76622206b41878220046c4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza do S&H poczeka na wenę i decyzję. Na razie wziąłem się za SPA mechanizmu

 

IMG_7157.thumb.jpg.76f26b2de88058d255a2eccd80fa1c37.jpg

 

Nie wiem, czy dobrze czynię, złożyć ten prosty chodzik to będzie wyzwanie 🤪

 

Są tam takie ciekawskie kółeczka 

IMG_7158.jpg.2a991a5eccf67188c303ec2f4c7c2a71.jpg

 

Robi się z tego całkiem atrakcyjne kłębowisko

IMG_7131.thumb.jpg.634dc903e02dc4a45e8048cefd851856.jpg

 

Jedno co fajne - to jakość. Polerowanie czopów i zębników w blisko stuletnim zegarze to po prostu formalność, świecą jak lustro.

 

No i składamy.  Ruszy ? 😉.

IMG_7159.thumb.jpg.1cbe8414428ec749f1a2b0c9b15ef1dd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, LESKOS napisał(-a):

łaciate tarcze wychodzą wtedy gdy

Ja pisząc swoje wypociny myślałem o przypadku, gdy dana tarcza (np ta na zdjęciu od S&H) jest naprawiona-posrebrzona miejscowo a nie o przypadku, gdy tarcza jest srebrzona całościowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie srebrzy  się tak punktowo … bo zawsze będą plamy , bez względu na metodę. Więc po co to robić.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tarczą jest gładka to można pozłocić/ posrebrzyć / pomiedziować tak jak ramy obrazów i rzeźby w kościołach. Są w sprzedaży w sklepach dla artystów oraz w necie zestawy listków/ płatków cienkiego złota/srebra/miedzi. Nie jest to drogi szpas,  więc całkiem spokojnie można sobie na taki zakup pozwolić nie ruinując budżetu.

W dalszym ciągu wskazane jest dobre oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni i najlepiej później  powierzchnię zabezpieczyć  (lub nie).

I nie ma się co bawić w galwanizację czy też nacieranie. Do gladkich powierzchni najprościej ten sposób 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Sir Gresek napisał(-a):

Jeśli tarczą jest gładka to można pozłocić/ posrebrzyć / pomiedziować tak jak ramy obrazów i rzeźby w kościołach. Są w sprzedaży w sklepach dla artystów oraz w necie zestawy listków/ płatków cienkiego złota/srebra/miedzi. Nie jest to drogi szpas,  więc całkiem spokojnie można sobie na taki zakup pozwolić nie ruinując budżetu.

W dalszym ciągu wskazane jest dobre oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni i najlepiej później  powierzchnię zabezpieczyć  (lub nie).

I nie ma się co bawić w galwanizację czy też nacieranie. Do gladkich powierzchni najprościej ten sposób 

Zapytam z ciekawosci ile tarcz zrobiles przez to nacieranie jak to okresliles i ile za pomoca tych platkow.

Koszt srebrzenia proszkiem to 80 zl - koszt proszku .zrobisz kilka tarcz o srednicy 8 cm.

Srebrzenie tarczy po wyczyszczeniu zajmuje mi 5 minut.

Jaki jest kosz platkow?

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po płatkach należałoby jeszcze jakoś indeksy/cyferki przywrócić.

Doktoryzować się w tym temacie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, old time napisał(-a):

Koszt srebrzenia proszkiem to 80 zl - koszt proszku .zrobisz kilka tarcz o srednicy 8 cm.

Srebrzenie tarczy po wyczyszczeniu zajmuje mi 5 minut.

Jaki jest kosz platkow?

25 płatków złota , kwadrat o boku 14cm,   kosztuje niecałe 4 funty. Licząc funta nawet po 6pln wychodzi taniej niz 80pln.

A 14cm to też mniej niż 8 cm średnicy.

Poza tym przy takich kwotach jest margines i na naukę i błędy.

Nie traktujce mojej propozycji jak wymądrzanie się, ja tu jestem bo się chce czegoś nauczyć I dowiedzieć. Jeżeli zaproponowana przeze mnie metoda nie nadaje się do naszych zastosowań ...

To tylko tania propozycja.

SmartSelect_20221201-051201_eBay.jpg

W ogłoszeniu jest, że za sztukę, ale to jest cena za 25 listków

7 godzin temu, zadra napisał(-a):

po płatkach należałoby jeszcze jakoś indeksy/cyferki przywrócić.

Doktoryzować się w tym temacie..

 

No, tak.

Indeksy trzeba zabezpieczyc przed posrebrzeniem. 

7 godzin temu, old time napisał(-a):

Zapytam z ciekawosci ile tarcz zrobiles przez to nacieranie jak to okresliles i ile za pomoca tych platkow?

Powiem szczerze, mimo że to internet, - ani jednej.

U mnie same tarcze "porcelanowe".

Te płatki kupiłem żeby pozłocić mechanizm w roczniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Sir Gresek napisał(-a):

25 płatków złota , kwadrat o boku 14cm,   kosztuje niecałe 4 funty. Licząc funta nawet po 6pln wychodzi taniej niz 80pln.

A 14cm to też mniej niż 8 cm średnicy.

Poza tym przy takich kwotach jest margines i na naukę i błędy.

Nie traktujce mojej propozycji jak wymądrzanie się, ja tu jestem bo się chce czegoś nauczyć I dowiedzieć. Jeżeli zaproponowana przeze mnie metoda nie nadaje się do naszych zastosowań ...

To tylko tania propozycja.

SmartSelect_20221201-051201_eBay.jpg

W ogłoszeniu jest, że za sztukę, ale to jest cena za 25 listków

 

No, tak.

Indeksy trzeba zabezpieczyc przed posrebrzeniem. 

Powiem szczerze, mimo że to internet, - ani jednej.

U mnie same tarcze "porcelanowe".

Te płatki kupiłem żeby pozłocić mechanizm w roczniaku.

To nie jest złoto, to szlagmetal...

10 godzin temu, Sir Gresek napisał(-a):

Jeśli tarczą jest gładka to można pozłocić/ posrebrzyć / pomiedziować tak jak ramy obrazów i rzeźby w kościołach. Są w sprzedaży w sklepach dla artystów oraz w necie zestawy listków/ płatków cienkiego złota/srebra/miedzi. Nie jest to drogi szpas,  więc całkiem spokojnie można sobie na taki zakup pozwolić nie ruinując budżetu.

W dalszym ciągu wskazane jest dobre oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni i najlepiej później  powierzchnię zabezpieczyć  (lub nie).

I nie ma się co bawić w galwanizację czy też nacieranie. Do gladkich powierzchni najprościej ten sposób 

25 płatków złota 23 3/4 karata 8.5x8.5 kosztuje około 220 złotych...

10 godzin temu, Sir Gresek napisał(-a):

Jeśli tarczą jest gładka to można pozłocić/ posrebrzyć / pomiedziować tak jak ramy obrazów i rzeźby w kościołach. Są w sprzedaży w sklepach dla artystów oraz w necie zestawy listków/ płatków cienkiego złota/srebra/miedzi. Nie jest to drogi szpas,  więc całkiem spokojnie można sobie na taki zakup pozwolić nie ruinując budżetu.

W dalszym ciągu wskazane jest dobre oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni i najlepiej później  powierzchnię zabezpieczyć  (lub nie).

I nie ma się co bawić w galwanizację czy też nacieranie. Do gladkich powierzchni najprościej ten sposób 

Tarcze zegarowe, zegarów domowych, nie nadają się do złocenia płatkowego...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie jest to metoda dla purystów, którzy wszystko co ma złoty kolor muszą mieć ze złota.
Ale chyba nikt nie myśli, że złotego koloru soczewka wahadła jest wykonana z litego złota.
Płatki koloru srebrnego mogą czasami być już ze srebra. kto wie? Bo o srebrzeniu ten wątek...
Jak napisałem wyżej, sam nie próbowałem, więc nie będę na siłę tworzył teorii.
Nie nadaje się? To przepraszam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Sir Gresek napisał(-a):

Jak napisałem wyżej, sam nie próbowałem, więc nie będę na siłę tworzył teorii.

 Z tymi płatkami i klejeniem to takie troche z ...

Mam takie płatki i klej do tegoz.. naprawdę na płaskiej powierzchi trudno jest idealnie rozprowadzic klej, a potem specjalnym pedzelkiem( przyciskaczem) tak ułożyc duzy płatek, by nie myło deformacji, a powierzchnia była idealna..

OK do złocenia ram obrazów, na jakies "wygibasy" to OK, bo nie widac załaman. i niedokładnosci...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metoda bez kleju, "na mokro":


I powierzchnie płaskie, w tym przypadku drewno:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.