Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł świetny !!!!

Zegareczki pobite !!!! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to są pewne zasady kompozycji zdjęcia , niezależne od tematu , czy to zdjęcie przyrodnicze, fotografia okolicznościowo reporterska czy biznesowo marketingowa.

Ja jak zaczynałem przygodę z fotografią wydawało mi się że wystarczy nacisnąć spust migawki w będzie ok . Szybko się okazało że naciśnięcie spustu trochę kosztuje (wtedy) i lepiej się nauczyć kompozycji obrazu i paru innych rzeczy niż wydawać pieniądze na filmy odczynniki i tracić czas. Dziś to nic nie kosztuje , trendy i gusta się "rozmyły" nie ma jednej "słusznej linii i nikt nie czuje potrzeby uczenia. 30 lat temu udało mi się zrobić 3 miesięczny kurs fotografii na  ASP w Krakowie . 

Gość prowadzący był fotografikiem , dość znanym , ja fotografowałem przyrodę , on architekturę i obiekty na potrzeby muzeów. Po pierwszej lekcji chciałem zrezygnować , bo w ogóle mi to nie pasowało, ale wpłaciłem spore pieniądze i ... zwrotu nie było . No i dobrze , okazało się, że zasady kompozycji doboru parametrów nastaw aparatu (dla analogowych i cyfrowych) zasady są takie same dla wszystkich typów fotografii. Dobór filtrów , kątów oświetlenia, typów światła też. I wiecie co od tego czasu inaczej patrzę na zdjęcia, trochę z innym dystansem. Nie da się tej wiedzy wyczytać z książek ... choć tam jest. to ktoś musi pokazać.

Więc jak patrzymy na zdjęcie, które się samemu zrobiło to nie widzimy tego co jest na zdjęciu , tylko splatamy to w głowie(wrażenia z pamięci/emocje) co zapamiętaliśmy i dodajemy obraz z nerwu wzrokowego. Mózg zawsze to miesza i "widzimy" taki kolaż rzeczywistości i wyobraźni. Dlatego zdjęcia jak się chce samemu oceniać (własne) np na wystawę, to należy to robić jak już jakiś czas "przeleżą w szufladzie", mając oczywiście na uwadze paradygmat zasad "budowy" dobrej fotografii.

Oceniając cudze zdjęcie oceniamy je z perspektywy własnych doświadczeń, ulubionych kolorów kompozycji, pozytywnych wrażeń  np z dzieciństwa ...

Są jednak właśnie ogólne zasady kompozycji , doboru elementów obrazu które pozwalają na taką kompozycję zdjęcia, która będzie odpowiadać i podobać się 60-70% oglądających. I tak pojawia się właśnie współczesna fotografia biznesowa i reklamowa ...

Pytanie , czy od kolegów pasjonatów zegarków i zegarów musimy wymagać profesjonalnej fotografii produktowej ? Czy też może potraktować to jako radosną twórczość, sprawiającą fotografującemu radość , choć być może nie do końca odczytywaną zgodnie z intencjami autora...

Ja bym się przychylił do tej drugiej sugestii .  :D  ;)

Trochę przynudziłem ... ale tak jest.  :rolleyes:


PM a wiesz ze o tym samym pomyślałam! Że nasze "drewna" nie maja końkursu! ;-)
Tylko ciężko byłoby zaaranżować zdjęcie pełnowrymiarowego linkowca pomiędzy kiełbasą albo w golonce z kapustą ☺
W naturze też ciężko, a w namiocie bezcieniowym tym bardziej ;-)
Eweentualnie zastanawiam się nad tematem pt, "Concordia ze mną pod prysznicem"? (Zegar na pierwszym planie, żeby nie było!!)

Ty to masz głowę ... 

widziałaś jak się kolegom podniosła temperatura i ruszyła wyobraźnia ... trzy dni zapewnione. A jakie sny co poniektórzy będą mieli ... :P

Gosia ... :D  :D  :D


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LES - bardzo ciekawe wyjaśnienia!

Zgadzam sie w pełni z Tobą choć jestem tylko cienka amatorka ☺

Teoria widzenia przez mózg "kolażu rzeczywistości i wyobraźni" to BOMBA!

Nigdy na to bym nie wpadła , a tu proszę..to wiele wyjaśnia ☺

A na marginesie - Twoje zdjęcia są bezczelnie piękne, doskonałe.

Nie miała bym siły nawet pomyśkeć zeby jakiegoś swojego "pstryka" wstawić obok Twojego zdjęcia..

 

PS.

Zaraz, zaraz.. uściślijmy. "Zegar pod prysznicem" to nie prowokacja!

A gdzież tam. Zegar na pierwszym planie to nie zagrywka a KONIECZNOŚĆ! (cholewa, KTOŚ ten zegar musi przecież trzymać!!!)

;-) :-P

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ... włącz twórczą wyobraźnie, można by się lekko opierać/wspierać o zegar, który jest w tle ... zdjęcie przez lekko zaparowaną szybę kabiny ... Sam Endy Warhol. by się nie powstydził takiej koncepcji ... (no może woda by musiała być fioletowa , albo różowa ... ;)  :D

Mam nawet tytuł ...

 

"IGRASZKI Z CZASEM"

 

Ps. zaproponuj mężowi naciskanie spustu migawki ... żeby też coś z tego miał  ;)  


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

...

...

...

Ps. 2  i nastała taka dziwna cisza ... koledzy się rozmarzyli ?  :D

Ps.3 - z kompozycji obrazu , byłem zawsze dobry ...  :P

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ... włącz twórczą wyobraźnie, można by się lekko opierać/wspierać o zegar, który jest w tle ... zdjęcie przez lekko zaparowaną szybę kabiny ... Sam Endy Warhol. by się nie powstydził takiej koncepcji ... (no może woda by musiała być fioletowa , albo różowa ... ;):D

Mam nawet tytuł ...

 

"IGRASZKI Z CZASEM"

 

Ps. zaproponuj mężowi naciskanie spustu migawki ... żeby też coś z tego miał ;)

 

Oj..tamtam.. Mąż "zaopiekowany" jest ;-)

 

Nic z tego, koniec "aktowania". Awansowałam do klasy youngtimerów..!

Hehe :-P

 

"Igraszki z czasem"... chyba prędzej z drzazgami ..

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I sztuka umarła zanim się narodziła ...  :blink:

Popytam koleżanki w pracy ...

:ph34r:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I sztuka umarła zanim się narodziła ...  :blink:

Popytam koleżanki w pracy ...

:ph34r:

Oj..koleżanki nie wiem czy się zgodzą na akty z drewnem pod deszczownicą ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt , szkoda drewna ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha...szkoda "drewna" haha...

Dictum godne wyrafinowanego kolekcjonera!

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kilka zegarowych. Z telefonu.

post-6402-0-06387600-1549541780_thumb.jpgpost-6402-0-93209300-1549541780_thumb.jpgpost-6402-0-82426900-1549541781_thumb.jpgpost-6402-0-69241200-1549541782_thumb.jpgpost-6402-0-57286200-1549541783_thumb.jpgpost-6402-0-40260900-1549541784_thumb.jpgpost-6402-0-33595900-1549541785_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się pobawię trochę w sobotę z magicznym oczkiem i zegarami ... zobaczymy czy będzie co pokazać  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie kto to jest fotografik?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie kto to jest fotografik?

Nie !!! :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A że to taki chyba bardziej artystyczny fotograf?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy fotografik jest fotografem , a nie zawsze fotograf zasługuje na miano fotografika. To tak teoretycznie. Fotografika i fotografik to pojęcie wymyślone w latach 20 zeszłego stulecia w celu wyróżnienia się artystów z plebsu osób fotografujących. Moje doświadczenia wypływające z kontaktów ze ZPAF, są różne i nie zawsze potwierdzają przytoczoną zasadę. Jest sporo genialnych fotografów poza tą organizacją. Choćby w znanym i bliskim mi ZPFP ( Związek Polskich Fotografów Przyrody) , ale ostatnio obrana linia - bardziej „artystyczna” nie bardzo jest mi bliska. Operowanie sztucznymi metodami technicznej obróbki obrazu , to nie moja bajka - jak pisze zawsze Krzysiu ...

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotografikiem jest chyba każdy kto uzywa programów czy technik postprodukcji do zmiany obrazu pierwotnego....

Oczywiscie z róznym skutkiem i poziomem profesjonalizmu.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotografik to zakompleksiony fotograf... :P    :D Tak mówią koledzy, którzy fotografowali profesjonalnie. Teraz już tego nie robią, gdyż weszła fotografia cyfrowa i nie da się już na niej zarobić konkretnych pieniędzy...Kiedyś za jedno zdjęcie brało się nawet 10-15 tys. złotych...

 

Ten kto pracuje nad zdjęciami, używając programów graficznych, to grafik komputerowy... :)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca ... tytuł fotografika jest nazwą - znakiem zastrzeżonyny tylko dla członków ZPAF . Nie wiem ile ich jest ale tak z 8-9 lat temu rzeczywistych członków było o ile się nie mylę 93. Nie można w materiałach informacyjnych ( na wystawy , stronach internetowych własnych) używać tytułu FOTOGRAFIK bo czeka cię pozew sądowy , chyba że należysz do ZPAF ...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tym mówię... Mój były kolega gdy został profesorem fotografikiem na akademii w Poznaniu, przestał mnie poznawać... :rolleyes:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak sfotografowane moje roczniaki jak można nazwać? :) 

To amatorstwo, czy profesjonalizm.  :)  

 

 

post-28411-0-22512300-1549574729_thumb.jpg


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;):)

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kupię pierwszego roczniaka ...  :D  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba też zaszaleję - odkupię od Dziadka to zdjęcie roczniaków ; -)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.