Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yodek

Porady potrzebuję 😊

Rekomendowane odpowiedzi

;):)

Zastanawiałem się jak Ci odpowiedzieć... ;-)

Po pierwsze , Twoje roczniaki są piękne i pięknie przygotowane. 

No a teraz po drugie, jeśli pozwolisz to podam parę rad , na pewno się przyda choćby w chwili kiedy się chce coś sprzedać i dobrze zaprezentować.

...więc:

1. Trzeba się zastanowić co chcesz przedstawić na zdjęciu i w jakim celu.

2. To co określisz w punkcie 1 musi być zdecydowanie wyeksponowane w stosunku do reszty widocznej na zdjęciu. Należy unikać elementów obrazu które będą ściągać uwagę oglądających od "tematu" zdjęcia. zatem w tle nie powinno być błyszczących elementów , kontrastowych rozdrobnionych, ostrych, wzbudzających emocje (patrz ostatnia dyskusja z Gosią ;) ) . Tu operujemy czymś takim jak głębia ostrości. Musimy , albo używać obiektywów typu makro, abo ujednolicić tło. Najlepiej umbra palona, beż, popiel. czasami do brązów używa się się zieleni butelkowej  ale pojawia się problem kontrastu i wymaga to dodatkowych zabiegów ....

3. W zależności od rodzaju przedmiotu musisz go prawidłowo oświetlić. Należy unikać światła ostrego. W pomieszczeniach najprościej to się robi nakładając na lampy rastry , albo wręcz zwykły papier śniadaniowy lub pergamin. Doświetla się to albo najprościej lampami błyskowymi , bezcieniowymi , albo kilkoma wyzwalanymi radiowo, albo stosując stałe oświetlenie z dodatkowymi ekranami , np parasolka wyłożona folią aluminiową. Dodatkowo w warunkach domowych można podbarwić światło nakładając na latarkę ledową (np) kolorową piłkę dla dzieci (żółtą , pomarańczową, czerwoną) albo świecąc przez nadmuchany balonik .

 

To tak po krótce w trzech punktach...

a teraz co do Twojego  zdjęcia. 

ad 1. Chcesz pokazać pięć pięknych zegarów... w celu zachwycenia kolegów  :D , żeby im ciśnienie skoczyło :ph34r: . 

ad 2. Jak patrzę na zdjęcie to w pierwszym momencie widzę linię przedmiotów (dobrze że ustawiono je regularnie i równo) . Oko ludzkie wyłapuje podświadomie wszelkie regularności i uporządkowania (mamy taki tik umysłowy). Ale już w drugim kroku , zaglądam na tło i staram się rozwiązać zagadkę , co tak połyskuje w tle i gdzie jestem... otoczenie zatem ściąga moją uwagę w tym kierunku. Czyli błąd ! Muszę się zmusić żeby wrócić do detali w zegarach. Trzeba sporej determinacji , pasjonaci tych zegarów zapewne ją mają, żeby nie zwracać uwagi na tło. Czyli tu mamy nieprofesjonalne podejście  :unsure:

ad 3. Światło, zapewne z halogenków nie jest spolaryzowane (miękkie ) i wszystkie załamania w przedmiocie skrzą , rozpraszając od istotnych elementów. Należy też "pomanipulować" oświetleniem , bo pierwsze plany masz nie doświetlone. Rozwiązaniem są wspomniane dodatkowe źródła światła. Troszkę można to poprawić używając techniki HDR, ale nie wszytko. Czyli tu też nie za bardzo.... -_-

 

Podsumowując, w naszym środowisku fotografia ujdzie, do celów reklamowych, wystawienniczych i komercyjnych się nie nadaje.

 

Za to wszyscy wiedzą, że zegary masz piękne !

Mam nadzieję że się nie obraziłeś po tym co napisałem. Fotografia komercyjna jest bardzo trudną dyscypliną, szczególnie gdy się chce robić dobre zdjęcia a nie tworzyć grafikę komputerową, co ostatnio coraz częściej się widzi na okładkach i wnętrzach "kolorowych magazynów".

Pozdrawiam serdecznie Marianie  ;)  :D

:rolleyes:

Ps. Jak będziesz miał ochotę to na jakimś wyjeździe "zegarkowym"  możemy potrenować w realu i sprzedam ci parę prostych patentów.

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) OOooooo , teraz wiem !!! 

Dla udokumentowania detali i części mechanizmu , to mogę pstrykać ... byle ostrość i wyrazistość uzyskać  :) 

Ale , by zaprezentować zegar i jego piękno .... to trzeba się nagłowić i namęczyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kruuca bomba! Mam..mam zadatki na adepta!

Może nie tak wyraziście jak LES uwidocznił, ale jako potencjalny chętny na zdobycie roczniaka miałam podobne reakcje - najpierw efekt "woow" - roczniaki piękne i niemalże natychmiast zainrygował mnie drugi plan - a cóż to za frapujące półeczki, wnęki no i CO tam jest! ☺ czyli odwrócona uwaga od pierwszego planu ;-)

A jeszcze intryguje mnie szczegół - skrajne zegary z lewej i prawej - jakby lekko zmieniona optyka - zniekształcenie przez obiektyw?

 

Kurczę, chyba wrzucę jakiś kilka swoich "sfocin" - może LES dorzuciłby garść takich uwag jak powyżej? Tylko że ja mam zasadniczo kwiaty..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa ukwiecona Concordia .... jak w stokrotkach ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej stokrotki ale bez Concordii ☺ Zdjęcia już odleżane w szufladzie, więc zniwelowany nieco efekt "emoszjons" :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....

A jeszcze intryguje mnie szczegół - skrajne zegary z lewej i prawej - jakby lekko zmieniona optyka - zniekształcenie przez obiektyw?

 

 

Tak to efekt "błędu" optyki szkła . To się dzieje przy szkłach szerokokątnych czyli przy ogniskowej poniżej 20 mm. Wysokiej klasy obiektywy portretowe i do fotografii architektonicznej mają zastosowany twz. SHIFT - patent pochylenia soczewki lub zastosowania pośrednich pryzmatów. Mechanizm stosowany w profesjonalnych obiektywach  jest bardzo precyzyjny skomplikowany i takie obiektywy są wielokrotnie droższe od zwykłych , nawet  profesjonalnej klasy. ceny ich oscylują między 15-25 k. zł . Delikatne korekty można zrobić cyfrowo w Photoshopie - w wersjach  3 , 4 , 5 i wyższych. Tu jest nieznaczny. Prostym rozwiązaniem jest układanie produktów wzdłuż okręgu , w równej odległości od soczewki przedniej obiektywu.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to efekt "błędu" optyki szkła . To się dzieje przy szkłach szerokokątnych czyli przy ogniskowej poniżej 20 mm. Wysokiej klasy obiektywy portretowe i do fotografii architektonicznej mają zastosowany twz. SHIFT - patent pochylenia soczewki lub zastosowania pośrednich pryzmatów. Mechanizm stosowany w profesjonalnych obiektywach  jest bardzo precyzyjny skomplikowany i takie obiektywy są wielokrotnie droższe od zwykłych , nawet  profesjonalnej klasy. ceny ich oscylują między 15-25 k. zł . Delikatne korekty można zrobić cyfrowo w Photoshopie - w wersjach  3 , 4 , 5 i wyższych. Tu jest nieznaczny. Prostym rozwiązaniem jest układanie produktów wzdłuż okręgu , w równej odległości od soczewki przedniej obiektywu.

Jak ocenisz ten portret? (ogniskowa 33 mm, F/2.8)

post-107633-0-46429800-1549623020_thumb.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie by korciło odrobinę w lewo postać umiejscowić ☺ ale może się mylę. LES wyda prawidłowy werdykt ☺

Piękne zdjęcie!

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Modelka jest bardzo fotogeniczna  ;)  :D .Ładna tonacja barw. Brąz i granat+ złoty odcień bardzo ładnie się komponuję. 

Gosia ma rację jeśli to ma być klasyczny portret to trochę "niezrównoważony" w sensie tego co znajduje się po lewej i prawej stronie zdjęcia. Jeśli już stosować nierównoważenie w obrazie to elementy które powinny być zauważane powinne być w lewym górnym rogu. Wzrok wędruje u 90% ludzi po zdjęciu kreśląc umowną literę Z i w tej kolejności zauważa szczegóły. Tu niestety mamy zamek w drzwiach i to odrywa na chwilę uwagę , potem zauważasz oczy (zresztą bardzo dobrze uchwycone spojrzenie) potem nieszczęsna klamka i dwie aplikacje na bluzce.  :D. Lekko bym przekadrował ... Pozwoliłem to pokazać tak na szybko, jeśli pozwolisz.  ;).

Dla mnie najważniejsza w tym zdjęciu pogodna twarz z pięknymi regularnymi rysami oczami i ustami  i to bym wyeksponował zdecydowanie ...

Tak na szybko...

;)  :rolleyes:

Ps zdjęcia musisz oglądać osobno . 

Ps. 2 po kadrowaniu jest trochę ciasno, ale to lepiej niż z zamkiem i klamką moim zdaniem.


Ps3 Czasami w fotografii reportażowej stosuje się takie triki (elementy rozpraszające) w celu uwidocznienia zaskakującej sytuacji albo wręcz absurdalnej, zapowiadającej coś niespodziewanego. Oglądający orientuje się "teoretycznie" wcześniej w sytuacji niż osoba na zdjęciu. Poprawia o znacznie samopoczucie (i oglądalność) zdjęcia  :ph34r:  :D  ;)

post-92919-0-73741200-1549625332_thumb.jpg

post-92919-0-16520900-1549625370_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu pierwsza uwaga, kadr zdecydowanie za wąski w pionie . Ma sens taka kompozycja , dłoń ładnie współgra z twarzą, ale poszedł bym tu w kadrowanie na kwadrat .

Taka sugestia ... 

Oczywiście nie zawsze się da, szczególnie jeśli sesja jest nie do końca zaplanowana.

Brakuje mi zamknięcia takich linii (te na czerwono) , ale też interesujący portret .

Ps. Wyciąłem proponowany kadr ...

post-92919-0-64038900-1549627995.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zgadłam sobie po cichu ten czubek głowy :-D ale dolnych krawędzi już nie ;-)

Rozmycie tła mi się podoba :-)

PS.

M Yoda się "zemści" za te wtykanie nosa w nie swoje zdjęcia - psieplasiam! ;-)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czubku głowy, a raczej takim kadrowaniu w fotografii portretowej, czytałem ze jest ok :), zresztą jak wspomniałeś Leszku, nie zawsze są ku temu warunki, to street foto :)

Inne ujęcia

post-107633-0-02903100-1549628991_thumb.jpgpost-107633-0-15699800-1549629025_thumb.jpg


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręka dodaje smaczku ... , choć trzecie jest też ładne . Staraj się zawsze zostawić więcej (niedużo ) przestrzeni z produ (przed  twarzą) niż z tyłu (za głową) .  Lubimy jako ludzie mieć więcej przestrzeni przed niż za. Lepiej jest to odbierane. Dotyczy to także i zwierząt ...  ;)

:rolleyes:

Ps. te zasady można oczywiście celowo łamać, ale to już jest poziom mistrzowski . 

Czasami w fotografii przyrodniczej mi się to udawało  ....

A tu klasyk przyrodniczy ... portret z wszystkimi zasadami ...

tytuł  .... "Podobno da się chodzić" 

post-92919-0-43155800-1549630582_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie zwala z nóg! (za wyjątkiem modela, który "chodzi" po wodzie) ○○ :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu zimowe ... jeszcze jedno ciekawe ujęcie statyczne .

Tytuł ....

 

"Jest tylko moja ..."

 

No i tyle w tej dziedzinie . Dziś kończę skrzynkę do Beckera ze stolarni Eppnera ... możę zdążę pokazać wreszcie coś ciekawego  :D  ;)

post-92919-0-78413700-1549630948_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja stary klasyk ... portretowy 

post-92919-0-41545700-1549631548_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hermann B. ??? :huh::D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiewiór jest nie do podrobienia! Piękna kolorystyka, słońce miekko doświetla modela/lkę.. no i ta zawadiacka poza... ;-)

A co do pozy to ptasior z awatara jeszcze bardziej wymiata (i nie tylko ten ptasior) :-D

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hermann B. ??? :huh::D

A nie , jasne ... 

 

:D  :D  :D


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w tytule tematu ... poradźcie !!!

Parę zegarów i trzy biorę pod uwagę . Ale czyje one ???

Duży , chyba GB .

Środkowy smukły , tarcza bez sekundnika , kółko wagi jest pełne  - ten , najbardziej mi się podoba :)

Po prawej , mały niby ,,rakietoplan,, - chyba hałaśliwy Jughans .

Umówiony jestem w niedzielę i wówczas je zobaczę .

Co o nich sądzicie ?

post-93729-0-35560200-1549644045_thumb.jpg

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz środkowy i w nogi.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz środkowy i w nogi.

O! Ja też trachnęła bym środkowy!! Cokolwiek i skądkolwiek on :-D (A może wszystkie trzy w cenie hurtowej)

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srodkowy wygląda na dolnośląski .... może Germania , Endler 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.