Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Ereth

Zatrzymywanie 7S26 koronką i luz wahnika

Recommended Posts

Witam.

Mam dwa pytania:

1) Czy dla zegarków z mechanizmem 7s26C (Seiko snk809, skx013) zatrzymywanie sekundnika poprzez delikatnie cofnięcie czasu koronką

(wskazówki lekko drgną do tyłu, ale ich nie cofam) może zaszkodzić?
Powoduje to zatrzymanie ruchu sekundnika, co pomaga dokładnie ustawić czas.

Nie robię tego oczywiście w momencie gdy przestawiana jest data.

2) Jakiś czas temu założyłem temat związany z luźnym wahnikiem w zegarku Seiko Snk809:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/161005-seiko-snk809-luz-wahnika/

Byłem u zegarmistrza, polecił wymianę.

Zegarek jednak leżał od czasu założenia tego wątku, więc jeszcze ów wymiany nie było.

Jednak miałem okazję obejrzeć dwa nowe Seiko Snk809: jeden miał trochę mniejszy ten luz ale miał.

A drugi miał w zasadzie taki sam. Wróciłem do tego filmiku podlinkowanego w w/w temacie:

https://youtu.be/woJNvT_nfPM?t=38

I poczytałem komentarze. Piszą tam, że sporo ludzi ma ten problem i po prostu z tym żyją.

I tutaj moje pytanie: jakie są wasze doświadczenia z tymi wahnikami?

W skx013 nie słyszę aż tak jak lata (ale czuję) i pewnie wynika to wyłącznie z tego, że cały metalowy korpus wygłusza ten klekot.

Gdzie przez szklany dekiel i delikatniejszy korpus Snk809 bardziej to słychać i czuć.

Czy coś więcej poza łożyskiem wahnika może ulec uszkodzeniu jak zignoruję ten temat?

Czy na moim miejscu wymienialibyście ten wahnik, skoro nowe w sumie też tak klekoczą?

Pozdrawiam.

Podbijam temat.

Jestem świeżynkiem w tym temacie, dopiero drugi dzień noszę swoje nowe Seiko 5 (cały czas mrucząc melodię Mambo number 5 tylko śpiewam sobie Seiko number 5).

Naturalnie wiem, że 7S26 (w moim przypadku konkretnie jest to - zgodnie z napisem na przezroczystym denku - 7S26-03S0) nie ma stop-sekundy. Ale rzeczywiście tak jest jak to napisał Ereth powyżej - delikatne cofnięcie wskazówek powoduje chwilowe zatrzymanie sekundnika. Oczywiście, nie chodzi mi o to, aby to robić codziennie - zegarek automatyczny ma inną niepewność pomiaru czasu niż kwarcowy - ale bardziej o to, czy to nie jest szkodliwe dla mechanizmu?

Próbowałem to wygooglować - zatrzymywanie wskazówki sekundnika nazywa się back wind hacking, albo back-hacking i znalazłem informacje, że - o ile tylko sprężyna nie jest w pełni nakręcona - jest to bezpieczne dla tego mechanizmu (podobnie jak dla większości innych). Ale chętnie bym poznał Waszą opinię na ten temat.

Technika pokazana np. tutaj:

Edited by muchor
dodatkowa informacja

Mechanizm jest wręcz stworzony, zaprojektowany by nie gmerać koronką. Stąd jej niezłe zakamuflowanie :) . Nastawione na szybką korektę ale datownika a nie nastaw czasu czy zatrzymywania sekundnika.

Jak chcesz to zatrzymuj sekundnik. Ten stan nie potrwa długo ;) , jakieś 3 tygodnie. Wtedy już oswoisz się z nowym nabytkiem i zaczniesz go ot tak używać czyli zgodnie z zamysłem producenta.

W głowie, pamięci przeglądam ten mechanizm pod względem konstrukcji. Nie ma tam specjalnie co się uszkodzić od takich lekkich udziwnień użytkowania.

W zegarku z naciągiem automatycznym pełne naciągnięcie sprężyny jest pojęciem bardzo płynnym gdyż nie jest na stałe zamocowana w bębnie a poprzez sprzęgło tarciowe. Dlatego na dobrą sprawę nie wiesz gdy nie ma wskaźnika a tutaj nie ma tej komplikacji mechanizmu, kiedy to jest w pełni naciągnięta?

Edited by Ritter

Nie noszę zegarków do zegarmistrza, to takie staroświeckie. Psuję je sam...