Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sanik

Zakup nieruchomości - zapłata

Rekomendowane odpowiedzi

Za przeproszeniem straszne p ...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To moja specjalność :D poza tym każdy może sobie to sprawdzić do czego zachęcam szczególnie zainteresowanego Kolegę.

Oczywiście zazwyczaj ma się do czynienia z ludźmi "normalnymi" ale warto być świadomym.

Edytowane przez Eugeniusz Szwed

cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupowałem działkę to gość podpisał papiery i od razu uciekł, bo akurat był ważny mecz.

 

Do banku z przelewem musiałem jechać zupełnie sam ;-)


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rachunek w tym samym banku i przelew u notariusza jest w praktyce najprostszym z bezpiecznych rozwiązań. Można też zrobić umowę przedwstępną z depozytem notarialnym i ostateczną po złożeniu depozytu. Rachunek powierniczy w banku to raczej zbyt skomplikowane i drogie rozwiązanie jak na nabycie mieszkania, to się robi przy większych transakcjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przelewem u notariusza to bezpieczeństwo pozorne i nadal pozostaje kwestia w którym momencie :)


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zakup jakiejś nieruchomości jest całkowicie lub częściowo kredytowany to problemu i ryzyka nie ma, bo bank mówiąc kolokwialnie trzyma łapę na kasie i na wszystkich formalnościach.

Jak jest transakcja gotówkowa to najmniej ryzykowne jest włożenie kasy do pudełka po męskich butach (pół bańki spokojnie wchodzi) i jazda z tym do notariusza. Kupiec da sprzedawcy kasę, sprzedawca da kupującemu klucze i kilka aktualnych zaświadczeń. Wszystko to sprawdzi notariusz, odczyta akt, strony złożą podpisy i każdy weżmie swoje plus odpis aktu, no i wszyscy są zadowoleni. :)

 

Edit. Poza tym trzeba mieć do ludzi zaufanie, nie każdy jest złodziejem i oszustem. Ja np. po krótkiej lub dłuższej rozmowie i obejrzeniu człowieka jestem w stanie dość precyzyjnie określić jego wiarygodność i swoje zaufanie do niego. Dokonując większej transakcji zawsze się do niej dobrze przygotowuję, sprawdzam sprzedawcę i oceniam ryzyko i jak dotąd nie zaliczyłem nigdy żadnej wpadki. :)

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z przelewem u notariusza to bezpieczeństwo pozorne i nadal pozostaje kwestia w którym momencie :)

Przelew internetowy u notariusza odpada, bo mój bank jak i sprzedającego mają maxy dzienne grubo poniżej ceny transakcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się, na pewno wszystko będzie dobrze. Skoro już temat powstał to warto aby uświadamiać że jest luka w prawie która nie gwarantuje bezpieczeństwa żadnej ze stron w takiej transakcji. A zasadniczo rozmawiamy czysto teoretycznie. Jak Dziadek napisał zdecydowana większość to ludzie uczciwi. To jak z kupnem zegarka - kupujesz sprzedawcę a później zegarek :)


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszelkie płatności powinni iść za pośrednictwem i w obecności notariusza. Już były przecie przypadki, gdzie ludzie kupowali nieruchomości na zasadzie umowy kupna sprzedaży lub nawet bez umowy i po pewnym okresie ktoś się jednak rozmyślił i chciał otrzymać spowrotem swoją nieruchomość.

Nawet jedna sprawa była dosyć głosna, bo sąd przychylił się do wniosku sprzedającego, który po kilku latach przypomniał sobie o tym, że sprzedał nieruchomość, ale jednak nie sprzedał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wyobrażam sobie jak można to robić bez notariusza. Chata za kilkaset tysięcy, księgi wieczyste - bez notariusza z duże ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

W sumie to nie wyobrażam sobie jak można to robić bez notariusza. Chata za kilkaset tysięcy, księgi wieczyste - bez notariusza z duże ryzyko.

Bez notariusza się nie da, bo zgodnie z KC, do przeniesienia własności nieruchomości wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego. A skoro to forma szczególna, to jej niezachowanie pociąga za sobą nieważność czynności. Ale to dla zainteresowanych kupnem/sprzedażą nieruchomości abecadło  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie wyobrażam sobie jak można to robić bez notariusza. Chata za kilkaset tysięcy, księgi wieczyste - bez notariusza z duże ryzyko.

Nie ma prawnej możliwości zrobić sprzedaży nieruchomości bez notariusza - taka umowa bez formy notarialnej jest nieważna z mocy prawa. My natomiast dyskutowaliśmy o tym jak przy umowie (notarialnej) zrobić bezpiecznie płatność.

 

Edit: przepraszam za powielenie przepiszcy, nie zauważyłem ostatniego posta na komórce.

Edytowane przez Zigzaur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Standard jest jednak taki, że płatność następuje już po zawarciu umowy, przy czym zobowiązanie kupującego do zapłaty zabezpieczone jest przez 777 kpc. W szczególności, gdy zakup jest z kredytu, bo wówczas warunkiem uruchomienia kredytu przez bank (wpłata bezpośrednio na rachunek sprzedającego) jest uprzednie przedstawienie w banku zawartej już umowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zdecydowanie z notariuszem. Bez notariusza prawdopopdobnie również jest mozliwa umowa jednak taka umowa nie jest wazna i jest to jedynie świstek papieru.

Sam ostatnio chcialem kupić sobie mieszkanie ale na razie się wstrzymam.  Ceny mieszkań w Warszawie są na bardzo wysokim poziomie, a nie chcę pakować się w taki duży kredyt. 

http://www.egospodarka.pl/148798,Jak-dlugo-trzeba-pracowac-aby-kupic-mieszkanie-w-Warszawie-lub-Lodzi,1,117,1.html

Edytowane przez Adamczak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie z notariuszem. Bez notariusza prawdopopdobnie również jest mozliwa umowa jednak taka umowa nie jest wazna i jest to jedynie świstek papieru.

Sam ostatnio chcialem kupić sobie mieszkanie ale na razie się wstrzymam. Ceny mieszkań w Warszawie są na bardzo wysokim poziomie, a nie chcę pakować się w taki duży kredyt.

Na niższe ceny bym nie liczył, popyt jest a gruntów w sensownym miejscu coraz mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było w tym wątku, ale jest coś takiego jak depozyt notarialny - 100% pewności dla obu stron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Jest, wystarczy najpierw zrobić 777 kpc, obwarować go depozytem (on musi być powiązany z jakąś czynnością notarialną), a następnie powołać się na to w umowie przenoszącej własność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wiem czy było w tym wątku, ale jest coś takiego jak depozyt notarialny - 100% pewności dla obu stron.

 

Ale to jest możliwe gdy kupujący ma gotówkę na zakup  , natomiast jeśli bierze kredyt nie ma takiej opcji aby był depozyt na koncie notariusza. 

Edytowane przez Drake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Ale to jest możliwe gdy kupujący ma gotówkę na zakup  , natomiast jeśli bierze kredyt nie ma takiej opcji aby był depozyt na koncie notariusza. 

 

Słuszna uwaga, bo to w końcu kasa, która musi się fizycznie znaleźć na rachunku bankowym notariusza, na podstawie stosownego protokołu  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest możliwe gdy kupujący ma gotówkę na zakup  , natomiast jeśli bierze kredyt nie ma takiej opcji aby był depozyt na koncie notariusza. 

 

To prawda, ale z wątku wynika, że przelew jest gotówkowy. Bo padały stwierdzenia konta w tym samym banku. 

W przypadku kredytu przelew i tak by był w innym terminie niż akt notarialny bo to już min. od Banku zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale z wątku wynika, że przelew jest gotówkowy. Bo padały stwierdzenia konta w tym samym banku. 

W przypadku kredytu przelew i tak by był w innym terminie niż akt notarialny bo to już min. od Banku zależy.

 

Tu się zgadzam . Przy gotówce depozyt notarialny to bezpieczna  procedura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy było w tym wątku, ale jest coś takiego jak depozyt notarialny - 100% pewności dla obu stron.

Była taka opcja, ale dość kosztowna i jak się finalnie okazało, w moim przypadku zbędna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.