Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mappso

Zegar biurkowy Zenith

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry  - dziękuję za przyjęcie mnie do tak szacownego grona . Jestem umiarkowanym kolekcjonerem zegarów i zegarków mechanicznych gdyż dla mnie właśnie one mają duszę :))

Mam do Was prośbę o ustalenie daty powstania tego zegara biurkowego Zenith. Podejmowałem na własną rękę znaleźć takie informacje ale poza ogólną , że Poczta Szwajcarska zamówiła ok.1920 roku w firmie Zenitch partię zegarów biurkowych nic więcej nie trafiłem.

Na zdjęciach starałem umieścić ważne szczegóły ale wnętrza nie próbowałem otwierać . W tym roku zaniosłem go w Poznaniu do zaprzyjaźnionego Zegarmistrza - dobrego , starego fachury aby Zegar wyczyścił i nasmarował . I tak się też stało - przy okazji wysłuchałem pochwał tego Zegarmistrza nad mechanizmem tego Zenitha . Powiedział ,że to jest bardzo precyzyjna robota zegarmistrzowska z dbałością o najmniejsze detale - wykonane bardzo starannie .Np . powiedział ,że koła zębate zostały wykonane metodą frezowania a nie wycięte na prasie , mówił coś o specjalnym czopowaniu tych kół ...ogólnie był pod wrażeniem staranności wykonania.

Zegar jest bardzo precyzyjny , chodzi po nakręceniu dwa tygodnie i wybija pełne godziny oraz połówki.

Niestety Zegarmistrz niewiele mógł mi powiedzieć o historii powstania tego Zegara.

post-107395-0-05862300-1543344080_thumb.jpg

post-107395-0-89139500-1543344096_thumb.jpg

post-107395-0-92194800-1543344108_thumb.jpg

post-107395-0-59645900-1543344126_thumb.jpg

post-107395-0-40366200-1543344136_thumb.jpg

post-107395-0-43956200-1543344150_thumb.jpg

post-107395-0-32544300-1543344170_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręć te trzy nakrętki i zrób zdjęcie mechanizmu.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te wskazówki...hmm wyglądają jak od francuzika...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały elegancik taki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręć te trzy nakrętki i zrób zdjęcie mechanizmu.

Dzisiaj odkręciłem te trzy śruby , wyjąłem pokrętło od wskazówek i zdjąłem złotą obręcz . Niestety mechanizm znajduje się w specjalnej osłonie stanowiącej rodzaj puszki i jest zespoloną częścią całości. I tak po tym zabiegu cały mechanizm poluzował się ale nie podjąłem się wyciągnięcia go w całości bo to robota dla zegarmistrza :) Jakość skręciłem całość z powrotem - bez skutków ubocznych - zegar chodzi i bije :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po odkreceniu trzech nakrętek ściągasz tylny dekiel i mechanizm wysuwa się do przodu ,nic się nie bój :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc pierwszy raz widzę tego typu zegar Zenitha, co oczywiście o niczym nie przesądza ;)

 

Bardziej merytorycznie: zwykle produkty tej manufaktury (czy z LeLocle czy z Besancon) są sygnowane na obudowie (elementach metalowych) i mechanizmie - tutaj mamy tylko napis na tarczy.

 

Generalnie bardzo ładnie wygląda, ale czy to Zenith? Ja nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , dzisiaj udałem się do Zegarmistrza i zegar został otwarty. Dobrze ,że sam tego nie robiłem bo nie było to takie proste.

Jeśli to pomoże w ustaleniu historii powstania tego zegara to będę wdzięczny.

Pozdrawiam, Robert

 

 

 

 

post-107395-0-85698800-1543513943_thumb.jpg

post-107395-0-38485600-1543513962_thumb.jpg

post-107395-0-90066900-1543513975_thumb.jpg

post-107395-0-72396200-1543513987_thumb.jpg

post-107395-0-36111400-1543514007_thumb.jpg

post-107395-0-96364600-1543514015_thumb.jpg

post-107395-0-69207100-1543514023_thumb.jpg

post-107395-0-77163500-1543514034_thumb.jpg

post-107395-0-76831400-1543514045_thumb.jpg

post-107395-0-46733900-1543514088_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znam tę ladę... Piotr na Roosevelta?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znam tę ladę... Piotr na Roosevelta?

 

Chyba znam tę ladę... Piotr na Roosevelta?

 

Tak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój majster... :P


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój majster... :P

Kurka...

Po ladzie rozpoznać zakład? Toż to chyba trzeba było na niej - tej ladzie leżeć twarzą w dół, żeby tak ją zapamiętać .. :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak już mam, fotopamięć... :rolleyes:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , dzisiaj udałem się do Zegarmistrza i zegar został otwarty. Dobrze ,że sam tego nie robiłem bo nie było to takie proste.

Jeśli to pomoże w ustaleniu historii powstania tego zegara to będę wdzięczny.

Pozdrawiam, Robert

Dzięki za zdjęcia !!! Są super , a mechanizm cacy !

Teraz trochę cierpliwości , aż ktoś , kto wie coś na ten temat , zajrzy na forum !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, teraz mamy dowód, że mechanizm jest Zenitha - to produkt powojenny, produkowany od lat 50/60. do dzisiaj.

 

Drewniane obudowy często też były sygnowane - najczęściej spotykane są neo-barokowe drewniane obudowy z kwiatami - takie jak ten pierwszy:

 

http://www.clockprices.com/zenith-le-locle-miniature-bracket-clock.html

 

Nie twierdzę, że obudowa nie jest ładna - mnie się podoba :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! , dziękuję Wszystkim za odpowiedzi . Coś już się wyjaśniło co do okresu w którym mógł powstać ten zegar . Mnie też podoba się jego wygląd :) Rzeczywiście stan mechanizmu jest wzorcowy jak na swój wiek , widać ,że nie było w nim nic kombinowane co przekłada się też na jego nienaganny chód i stan werku. Pozdrawiam wszystkich , Robert T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.