Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Projekt Eppner...

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro wrzucę dokładniejsze fotki zegarka :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo - czyż nie budzi ogólnych skojarzeń?

 

I trzy palce i kształt półmostka kotwicy...

 

Wrzucę go w kieszonkowcach z moimi obserwacjami.

 

ed675f6926f8c65egen.jpg

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

French London - mam mechanizm French London, ale inny... tez pokażę :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK - koncząc powoli temat Eppnera z pruskim orłem, pokażę w skrócie jak przebiegała naprawa mechabnizmu

dodam, że niestety porządna naprawa tak zniszczonego mechanizmu wymagałaby świetnych maszyn i wyszkolonego zegarmistrza, a ja - choć próbowałem zrobić bardzo profesjonalnie - zrobiłem jednak po swojenu, bo nie szło...

 

W pierwszej kolejności trzeba było zająć się uszkodzonym balansem i mostkiem balansu.

Balans nabiłem na oś, a mostek musiałem podoginać tak, żeby balans by prosto.

Stopień demolki ogromny, ale - jak pisałem - mostek by zmiażdżony, co niestety wpłynęło na jego długość.

 

post-2232-0-62049300-1551009318_thumb.jpg

 

Oś kotwicy okazała się trudna do naprawienia i - koniec końców - wypadłą mi z narzędzi i gdzieś się odtoczyła (nigdy jej nie znalazłem).

Zresztą - nie mogłem ryzykować uszkodzenia kotwicy, a nawiercanie samej osi, nie mając na niej czegoś, czym można by kręcić, jest za trudne.

Więc złożyłem oś z dwóch osi, łącząc obie połówki metalową tulejką.

Potem musiałem jeszcze zeszlifować zgrubienie na tulejce, bo balans się o nie obijał.

Oś wyszła ciut za długa, ale już nie kombinuję, choć pewnie powienienem to rozebrać i poprawić.

Nie mam jednak wątpliwości, ze wtedy musiałbym zaczynać wszystko od nowa...

 

Na powyższym zdjęciu widać czwarte koło przekładni na (niezbyt ładnej, bo niedokończonej) osi - oś ta okazała się jednak wadliwa i zatrzymywała zegarek, więc zrobiłem inaczej:

 

post-2232-0-49209600-1551009589_thumb.jpg

 

Po prostu nabiłem koło (z odpowiednio rozwierconym otworkiem) na niemodyfikowana oś sekundową, bo po prostu niszczyłem te osie podczas obróbki. Oczywiście - nie jest to zrobione prawidłowo, ale kolo siedzi na osi sztywno i całośc po prostu działa.

Jak widać, musiałem wymienić też kilka kamieni. Kamienie łożyskowe balansu i osi sekundowej udało mi się zamontować w płycie, ale wymiana kamienia kotwicy poszła źle na tyle, że musiałem otworek w płycie rozwiercić i wbić weń oprawkę z kamieniem...

Do d...

 

Przekładnia wskazań pochodzi z Kirowki K-43, ma tylko dołożona tulejkę dla większej wskazówki godzinowej.

 

Pozostała jeszcze kwestia osłony osi bębna sprężyny i koła zapadkowego...

 

post-2232-0-39695100-1551009764_thumb.jpg

 

...i w końcu wybór padł jednak na taką. poprzednia była za duża i nieładnie wyglądała, choć ładnie pasowała do otworu w deklu... Cóż - może kiedyś dostane jeszcze lepszą.

 

Nóżkę do tarczy naprawiłem jak widać poniżej - miałem tu duże pole manewru, bo tarcza i tak już była zdemolowana i można się było bezkarnie bawić.

 

post-2232-0-20334700-1551009669_thumb.jpg

 

Mostek balansu naprawiłem zwykłym lutem, choć muszę kiedyś wymyślić cś lepszego, bo cyna jest za mięka i klocek włosa rzeba każdorazowo dobijac na nabijarce, żeby się nie kiwał.

 

 post-2232-0-11960900-1551009943_thumb.jpg

 

I tyle. Mostek balansu jest ohydny, ale cóż zrobić. Ogólnie ten mechanizm to taka demolka, że chyba rochę przerós moje możliwości. ale... działa :)

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - juz wklejałem ten link ale tu tez sie nada. Piękne opracowanie, ktos się przyłożył :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

I jeszcze taki, późny Gebr. Eppner Berlin znaleziony na allegro.

Tanio kupiłem, bo zepsuty...

 

post-2232-0-98007500-1551889725_thumb.jpg

 

Na zdjęciu nie znajdziecie wałka naciągowego, bo został on wcześniej złamany. 

Zegarek posiadał resztkę wałka w środku - dobrze zresztą, bo to ułatwia dorobienie nowego.

 

Nie lubię dorabiać części, trwa to długo i często kończy się klapą.

Jednakże wałek, akurat, da się dorobić bez specjalistycznego sprzętu, bo tolerancje są dość spore.

Pod warunkiem, że nie chcemy przykręcanej koronki, bo wtedy robi się trudniej...

 

Pierwsza próba...

 

post-2232-0-63518900-1551889857_thumb.jpg

 

...zakończyła się źle, a szkoda, bo szło dobrze.

Jak widać - za głęboko naciąłem wałek i się złamał.

 

Do dorobienia wałka używam stalowego gwoździa, bo ta stal jest bardzo miękka i łatwo się obrabia.

Potem można spróbować to trochę zahartować, ale - z oczywistych względów - nie testowałem, z jakim skutkiem.

Materiał może nie jest genialny, ale też nie musi być - zawsze można dorobić kolejny ;)

 

Druga próba...

 

post-2232-0-39045000-1551889922_thumb.jpg

 

...poszła już lepiej.

Nie jest idealny, ani pięknie wykończony, ale jest.

Nawet znalazłem mu ładną, pasująca do koperty koronkę.

Długość wałka dobra, a czy działa to się okaże...

 

Składanie mechanizmu...

 

post-2232-0-56111200-1551890037_thumb.jpg

 

Jest proste. Szwajcarski, całkiem przyzwoitej klasy mechanizm.

Nic szczególnego, ale dobry.

 

Wałek... mniej więcej działa. Mniej więcej, bo z powodu niewielkiej niedokładności, przy dociśnięciu do oporu rozłącza on naciąg (strzałka).

Wygląda jednak na to, że wałek jest OK, tylko trzeba go nie dociskać.

 

post-2232-0-08227100-1551890203_thumb.jpg

 

Nie poprawiałem, bo szansa na prawidłową prace wałka wydawała się dość spora. 

To właśnie ta dokładność, o której pisałem - wałek w oczywisty sposób wybaczy więcej niż inne elementy mechanizmu.

 

Wychwyt kotwicowy szwajcarski, wykonany ze stali. Balans bimetaliczny, kompensacyjny, z breguetowskim włosem.

 

post-2232-0-92156100-1551890290_thumb.jpg

 

Na srebrnej tarczy widać wyblakłą markę Gebr. Eppner Berlin. cyfry wyglądają na poprawiane.

Koperta srebrna sygnowana B&H...

 

post-2232-0-57795700-1551890368_thumb.jpg

 

…z monogramem:

 

post-2232-0-02833600-1551890402_thumb.jpg

 

Z przodu wygląda tak:

 

post-2232-0-16304900-1551890433_thumb.jpg

 

Piękny zegarek.

Mechanizm:

 

post-2232-0-28148100-1551890467_thumb.jpg

 

Chodzi dobrze i (wg pomiarów) dokładnie.

Nie wiem, co to jest - chodzi mi po głowie Union Horologe, ale mogę być bardzo daleko od prawdy.

 

post-2232-0-46854100-1551890524_thumb.jpg

 

I już. Po złożeniu - wałek działa dobrze, bo koronka uniemożliwia wciśnięcie go zbyt głęboko.

Także zegarek się nakręca, nastawia - wszystko dobrze. 

Nie wiem, czy te zegarki składano w fabrykach Eppnera, czy też w Szwajcarii nanosząc tylko markę wg zamówienia.

Jednak zegarek niewątpliwie bardzo przyzwoity 

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Oriona, a chyba warto, bo mechanizm dobry :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję taki mechanizm... Chętnię nabędę... :rolleyes:

Mam chyba półmostek do Twojego, Paweł, Eppnera. Mam tych półmostków ze dwa kilo i trzeba je jakoś przebrać...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tego szkoda, bo stan przedni. Napisy na tarczy trochę wyblakłe, ale zegarek super i chodzi jak nowka :)

 

Jakos ostatnio widziałem tanio na alle - jak znajdę, to dam "cynk" :)

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chcesz się zabawić w szukanie  półmostka do Twojego Eppnera? Trzeba złapać wymiar od środka otworu pod wkręt, do łożyska.

Będę wdzięczny za "cynk"  :)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On jest dosyć charakterystyczny, bo ma kwadratowy klocek włosa z charakterystycznym mocowaniem - to bedzie o wiele bardziej przydatne niz mój marnej jakości pomiar...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję taki mechanizm... Chętnię nabędę... :rolleyes:

Mam chyba półmostek do Twojego, Paweł, Eppnera. Mam tych półmostków ze dwa kilo i trzeba je jakoś przebrać...

 

Mechanizm Oriona posiadam luzem, starszy od pokazywanego (nr. zaczyna się od 56...) - śr. około 35,5/39,5mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukuję mechanizm, taki jak u Pawła, o wymiarze 42,5 mm...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

I jeszcze taki, późny Gebr. Eppner Berlin znaleziony na allegro.

Tanio kupiłem, bo zepsuty...

 

attachicon.gifDSC00013.JPG

 

Na zdjęciu nie znajdziecie wałka naciągowego, bo został on wcześniej złamany. 

Zegarek posiadał resztkę wałka w środku - dobrze zresztą, bo to ułatwia dorobienie nowego.

 

Nie lubię dorabiać części, trwa to długo i często kończy się klapą.

Jednakże wałek, akurat, da się dorobić bez specjalistycznego sprzętu, bo tolerancje są dość spore.

Pod warunkiem, że nie chcemy przykręcanej koronki, bo wtedy robi się trudniej...

 

Pierwsza próba...

 

attachicon.gifDSC00015.JPG

 

...zakończyła się źle, a szkoda, bo szło dobrze.

Jak widać - za głęboko naciąłem wałek i się złamał.

 

Do dorobienia wałka używam stalowego gwoździa, bo ta stal jest bardzo miękka i łatwo się obrabia.

Potem można spróbować to trochę zahartować, ale - z oczywistych względów - nie testowałem, z jakim skutkiem.

Materiał może nie jest genialny, ale też nie musi być - zawsze można dorobić kolejny ;)

 

Druga próba...

 

attachicon.gifDSC00021.JPG

 

...poszła już lepiej.

Nie jest idealny, ani pięknie wykończony, ale jest.

Nawet znalazłem mu ładną, pasująca do koperty koronkę.

Długość wałka dobra, a czy działa to się okaże...

 

Składanie mechanizmu...

 

attachicon.gifDSC00027.JPG

 

Jest proste. Szwajcarski, całkiem przyzwoitej klasy mechanizm.

Nic szczególnego, ale dobry.

 

Wałek... mniej więcej działa. Mniej więcej, bo z powodu niewielkiej niedokładności, przy dociśnięciu do oporu rozłącza on naciąg (strzałka).

Wygląda jednak na to, że wałek jest OK, tylko trzeba go nie dociskać.

 

attachicon.gifDSC00036.JPG

 

Nie poprawiałem, bo szansa na prawidłową prace wałka wydawała się dość spora. 

To właśnie ta dokładność, o której pisałem - wałek w oczywisty sposób wybaczy więcej niż inne elementy mechanizmu.

 

Wychwyt kotwicowy szwajcarski, wykonany ze stali. Balans bimetaliczny, kompensacyjny, z breguetowskim włosem.

 

attachicon.gifDSC00042.JPG

 

Na srebrnej tarczy widać wyblakłą markę Gebr. Eppner Berlin. cyfry wyglądają na poprawiane.

Koperta srebrna sygnowana B&H...

 

attachicon.gifDSC00056.JPG

 

…z monogramem:

 

attachicon.gifDSC00054.JPG

 

Z przodu wygląda tak:

 

attachicon.gifDSC00051.JPG

 

Piękny zegarek.

Mechanizm:

 

attachicon.gifDSC00055.JPG

 

Chodzi dobrze i (wg pomiarów) dokładnie.

Nie wiem, co to jest - chodzi mi po głowie Union Horologe, ale mogę być bardzo daleko od prawdy.

 

attachicon.gifDSC00058.JPG

 

I już. Po złożeniu - wałek działa dobrze, bo koronka uniemożliwia wciśnięcie go zbyt głęboko.

Także zegarek się nakręca, nastawia - wszystko dobrze. 

Nie wiem, czy te zegarki składano w fabrykach Eppnera, czy też w Szwajcarii nanosząc tylko markę wg zamówienia.

Jednak zegarek niewątpliwie bardzo przyzwoity 

 Eppner  sprowadzal niektore  werki z fabryki Seeland &Madretsch (od  1902 Jutith & Cie)- Biel  Szwajcaria ,gdzies  na forum  jest  zlota  kieszonka  wlasnie  z ich fabryki  sygnowana  Eppner  Breslau  .A.,Eppner mial  zone  ze  Szwajcarii Luise - Rosalie Potterat 

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki potrzebuję... :rolleyes:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba trochę wcześniejszy model niż mój? Z przyciskiem... 

Nie wiem, że jakoś nie obiła mi się do tej pory ta marka o uszy - tyle jeszcze do poznania :D


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycisk sugeruje,że późniejszy, ale nr. zaczyna się od 86...

 

Tworzy fajny komplet, więc werku nie wyjmę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślę, ze zawsze szkoda oryginalnego, kompletnego zegarka na częsci, lepiej szukać typowego "dawcy"...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu młodszego brata prezentowanego tu Eppnera. Mój niestety stracił balans, kotwica jest.
Może Koledzy widzą szansę na powrót do cykania tego złomka?

Na deklu jest napis: CHRONOMETER UNRUHE

Kol. pmwas, mogę wspomóc reanimację kompletem wskazówek, minutowa jest zapewne na kwadrat.

 

post-22303-0-60170200-1584208485_thumb.jpgpost-22303-0-57181000-1584208516_thumb.jpgpost-22303-0-06264500-1584208586_thumb.jpgpost-22303-0-40647700-1584209119_thumb.jpg


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj już poskładany i więcej go nie ruszam ;)

Twój - mimo braku balansu - jest o wiele lepszy i lepiej rokuje. W tej sytuacji, gdy balansu po prostu nie ma - trzeba mu znaleźć po prostu balans bimetaliczny (chronometer Unruhe).

 

Kłopot może być z dość specyficznym przerzutnikiem, jaki ten zegarek posiada...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat do ugryzienia... Mam takie balansy i mechanizmy podobne "na części"... Mogę zobaczyć ów przerzutnik?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

#29


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.