Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tomipaluch

certyfikat chronometru - akceptowalna odchyłka chodu ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, abstrahując od guglowych tabel (-6/+4), jakie są wg Was akceptowalne odchylenia mechanizmu ETA 2894-2 z certyfikatem chronometru COSC w zegarku około 6-letnim, zakupionym u profesjonalnego sprzedawcy, który zegarek odświeżał i deklaruje że również serwisował mechanizm?

 

Klasa czasomierza wg piramidy "hi end", sprawdzono odchyłkę dobową i wynosi po 4 dobach w różnych pozycjach "minus 48 sekund", czyli 12 sekund na dobę.  <-- edytuję wyniki pomiarów, w piątej dobie odchyłka zmniejsza się : po 4 i pół doby było 12x4,5 ~ 54s, tymczasem po odłożeniu "na plecy" mniej więcej doszło już tylko 2 sekundy na 17-19 godzin.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam być szczery to zegarek został po prostu słabo wyregulowany - pytanie czy da się lepiej czy może już nie bo coś.. ? Zegarki w tej klasie powinny jednak chodzić dokładniej, u mnie zwykłe 7750 bez serwisu od lat chodzi zdecydowanie lepiej bo korektę o minute robię po 2 tygodniach.

Z drugiej strony ja lubię czasem zająć się swoim zegarkiem, zdjąć, nakręcić, skorygować lekko chód i te 60 sekund na 5 dni chyba by mi nie przeszkadzało.

Jeśli jednak płacimy te kilka lub kilkanaście tyś to raczej mamy prawo wymagać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zegarek stale spóźnia się 12 sekund na dobę, to wystarczy go wyregulować. Gorzej, jeżeli dobowe odchyłki znacznie się różnią.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zegarek stale spóźnia się 12 sekund na dobę, to wystarczy go wyregulować. Gorzej, jeżeli dobowe odchyłki znacznie się różnią.

 

Przyjacielu drogi, obecnie stałe 12 sekund, może 11. Tylko czy to dla fachowców zegarkowych wartość akceptowalna dla COSC to pierwsze pytanie a drugie dlaczego sprzedawca profesjonalny wypuszcza zegarek tak niewyregulowany, moze sie nie da, a moze faktycznie nie był serwisowany, lub ... sam nie wiem. Może to jednak nie jest tak istotne czy 3 czy 11, jeśli się go zakłada okazyjnie, bo taka jego funkcja będzie, jakie jest Wasze zdanie drodzy Forumowicze, czy to sprawa bardzo istotna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Jak dla mnie +1min/tydzień. Skoro stare Pobieda2609 są w stanie ten standard trzymać to i nowsze a tym bardziej "zacniejsze" ;) powinny.

Kierunek odchyłki ma znaczenie, gdyby po konserwacji, czyszczeniu zegarek ma odchyłkę +12s/24h to jest jak najbardziej w porządku. Jak się trochę "uleży" to spadnie mu odchyłka do powiedzmy +8s/24h. Można coś jeszcze lekko poprawić jak ktoś ma bzika na punkcie superdokładności a mechanizm fizycznie na to pozwala.

Z odchyłką in minus, w tym przypadku -12s/24h jest jak dla mnie nie do przyjęcia. Jak nic trafiłby na dokładniejsze oględziny czyli chronokomparator + wnikliwa regulacja i test odchyłek w kilku położeniach oraz sprawdzenie izochroniczności. A tak naprawdę to już dawno by rozscalony na poszczególne elementy leżał w czyszczarce. Spóźniające się zegarki są passe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wolę zegarek spieszący się 10 sekund na dobę od spóźniającego się 5 ;)   Ale wszystko jest do sprawdzenia i wyregulowania. A COSC od tego nie zwalnia - też się rozreguluje z czasem. Nie da się "bez grzebania".


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek został "naładowany" do 100% i odłożony pleckami do góry. Troche mu się poprawiło, po 5 dniach  i 5 godzinach odchylenie wynosi -56 sekund, czyli przez ostatnie 17-19 godzin w zasadzie bez zmian. W tym czasie rozładował się o około 1/3. Kładziemy go szkiełkiem w górę i sprawdzimy co dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek sześcioletni po profesjonalnej konserwacji i regulacji powinien nadal trzymać dokładność wymaganą przez COSC. Oczywiście gdy nie posiada żadnych usterek.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku dniach noszenia doszedł do siebie, w miarę naładowany nie przekracza -6 sekund, szkiełkiem w dół robi najmniej, około -2.

 

Dziękuję za pomoc.

 

do zamknięcia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.