Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
jeycam

Uniwersalny EDC za 6-8k

Rekomendowane odpowiedzi

W tych pieniądzach szukaj AT, w górnej granicy budżetu możesz również trafić Seamastera 300m. Był ostatnio na bazarku czarny z 2015 roku w pełnym secie wystawiony za 8700pln. Cena była bardzo dobra wiec zniknął w kilka dni ale można, tylko trzeba trafić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat ponieważ mam wymagania podobne jak autor wątku. Moim pierwszym zakupem będzie Nomos Tangente midnight blue i myślę że tego zegarka będę używał na codzień do biura.

Jednak zastanawiam się nad zakupem dodatkowego zegarka, mniej zobowiązującego, który będę mógł założyć na piesze wędrówki w góry albo na plac zabaw z dziećmi, o którego nie będę się musiał martwić, że się zniszczy lub popsuje jak zaleję wodą.

 

Moje wymagania:

- rozmiar nadgarstka: 17cm

- rozmiar koperty zegarka: <40mm ponieważ chciałbym aby zegarek był dyskretny i nie rzucał się zbytnio w oczy

- mechanizm manualny lub automat

- prosta tarcza

- cena: najlepiej nie więcej niż Nomos Tangente

 

Rozważam następujące modele (kolejność dowolna):

- Oris Big Crown Pointer Date 36mm (z niebieską tarczą)

- Oris Sixty Five 36mm (aczkolwiek tu piszą, że w cenie katalogowej jest zbyt drogi: https://www.ablogtowatch.com/oris-diver-sixty-five-36mm-watch-review/ )

- Longines Legend Diver 36mm: z tym zagarkiem mam dylemat, ponieważ ten model podoba mi się w wersji bez daty i z zieloną tarczą, która niestety jest dostępna tylko w 42mm...

- Nomos Club - nie mam na razie konkretnego modelu wypatrzonego, bo z jednej strony podoba mi się mieszanka cyfr rzymskich i arabskich w Campusach, a z drugiej seria Aqua bardziej odpowiada mi kolorystycznie (ale za dużo więcej €€€....)

- Hamilton Khaki Mechanical => cenowo wygrywa

- Rado Hyperchrome Captain Cook 37mm: seria limitowana ciężko będzie znaleźć promocje

 

Chciałbym jeszcze dodać, że żadnego zegarka nie mierzyłem i nie widziałem na żywo.

 

Z tego co rozumiem to Orisy można regularnie kupić w mniejszej lub większej promocji.

Co do LLD to jest bardzo oryginalny  i inny niż wszystkie niestety ceny poszły w górę od 2018 roku... więc pewnie w grę wchodzi używka (bo za 6k w Kruku go już pewnie nie dostanę). 

 

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc w wyborze.

 

PS. @moderatorzy: Jeśli mam założyć nowy temat, to proszę napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sinn 556 I RS:

 

genmedia_PIC1761024_RL_32_w1260_c2172242

 

 

albo jesli ma byc niebieski to Sinn 556 I B:

 

DVhJS_2XUAAxafd.jpg

 

Edytowane przez cordi7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś bardzo fajne zegarki i to w budżecie, który oferuje dobre "value for money". Żeby dostać dużo więcej trzeba by było już trochę dopłacić 😉

Jeśli masz nadgarstek 17cm to moim zdaniem spokojnie mógłbyś celować w Divera 65 w wersji 40mm zamiast 36mm - 36mm z nurkowym bezelem może trochę zginąć na Twoim nadgarstku, a wersja 40mm jest dosyć kompaktowa. 

W przypadku Longinesa zostałbym jednak przy wersji 36mm - ma bardzo długie ucha przez co jego większy brat wydaje się być ogromny 😉

W wyborze Ci nie pomogę bo czego byś nie wybrał z tej listy to nie powinieneś być zawiedzony. Miałem kilka z tych zegarków i są solidnie wykonane i oferują przyzwoitą specyfikację. Pytanie tylko, który z nich Ci się najbardziej podoba, i którego będziesz mógł przymierzyć na żywo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, wojtek91 said:

Wybrałeś bardzo fajne zegarki i to w budżecie, który oferuje dobre "value for money". Żeby dostać dużo więcej trzeba by było już trochę dopłacić 😉

Jeśli masz nadgarstek 17cm to moim zdaniem spokojnie mógłbyś celować w Divera 65 w wersji 40mm zamiast 36mm - 36mm z nurkowym bezelem może trochę zginąć na Twoim nadgarstku, a wersja 40mm jest dosyć kompaktowa. 

W przypadku Longinesa zostałbym jednak przy wersji 36mm - ma bardzo długie ucha przez co jego większy brat wydaje się być ogromny 😉

W wyborze Ci nie pomogę bo czego byś nie wybrał z tej listy to nie powinieneś być zawiedzony. Miałem kilka z tych zegarków i są solidnie wykonane i oferują przyzwoitą specyfikację. Pytanie tylko, który z nich Ci się najbardziej podoba, i którego będziesz mógł przymierzyć na żywo. 

 

@wojtek91 Dziękuję wskazówki co do wielkości. 

 

Po komentarzach @cordi7 i @Sierżant Julian myślałem, że mój wybór modeli był raczej nietrafiony 😉. Aczkolwiek Le Forbaine Malouine wygląda rzeczywiście ciekawie jak na tę cenę, tylko w recenzji (oraz komentarzach) na Worn and Wound go nie polecają między innymi ze względu na mechanizm Miyota 8215. Czy rzeczywiście ten mechanizm jest taki zły?

 

@cordi7 Sinn do mnie nie przemawia. Może to przez zdjęcia...

 

Edytowane przez edi15t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest oczywiście dobry, tylko jest niedrogi i niektórzy też generalnie narzekają, ze mechanizmy automatyczne Miyoty bardziej hałasują od dwukierunkowych szwajcarskich.

Edytowane przez Sierżant Julian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do bardziej zaawansowanego mechanizmu z LLD rzeczywiście Miyota plasuje się oczko niżej. Oris z drugiej strony to Sellita SW200, prawie bliźniacza do ETY 2824. Myślę, że koledzy chcieli Ci podrzucić fajne alternatywy, nie negowali Twojego wyboru. A Sinn pomimo świetnego wykonania do mnie też niespecjalnie gada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj na przymiarce.

Udało mi się sporo pomierzyć. Sprzedawca już mnie chyba miał dość.

 

Moje subiektywne wrażenia laika są takie:

(a) Nomos Tangente:

- 38mm: wydaje się pasować ale jest dosyć spory

- 35mm: na miejscu zbyt dużej różnicy na nadgarstku nie dostrzegłem, dopiero na zdjęciach widzę różnicę

- 33mm: najlepiej mi przypasował wizualnie. Prosty mały nierzucający się w oczy.

(b) Nomos Club:

- Sport (42mm) na bransolecie: ogromny. Bransoleta na żywo wygląda dużo lepiej niż na zdjęciach marketingowych.

- 37mm (siren blue): wizualnie dużo większy niż Tangente; sprzedawca twierdził, że to ten kolor takie wrażenie potęguje. Bardzo możliwe.

(c) Longines Legend Diver 36mm (tylko tę wersję mieli na stanie) : bardzo zgrabny. Sprzedawca twierdził, że powinienem wziąć większy.

(d) Oris Chronoris Movember (chyba 39mm): bardzo mnie urzekł, mimo większej średnicy sama tarcza jest mała i nie rzuca się w oczy.

(e) Oris Big Crown Pointer Date (tylko większa wersja była na stanie 40mm?): zegarek wydaję się być ogromny w szczególności po przymiarce Chronorisa. Kolor blady i do mnie nie przemawia, jeśli wersja niebieska i zielona są tak samo blade, to raczej sobie odpuszczę.

(f) Oris 65:

- 36mm: na zdjęciach nie widzę dużej różnicy, za to na żywo było to odczuć; z Orisa mój faworyt razem z Chronorisem

- 40mm: ogromny raczej nie na mój nadgarstek

 

Poniżej wrzucam zdjęcia:

(a) Nomos Tangente:

38mm:

PXL_20211029_121718007_MP.thumb.jpg.9b9bdb7b2920b41a009187ce92b1ef91.jpg

 

- 35mm:

PXL_20211029_121515105.thumb.jpg.46014071fd59d72bd3bcbf7c21b74092.jpg

 

- 33mm:

PXL_20211029_122824465.thumb.jpg.9e04269b53a319ab943c3c13db7250f2.jpg

 

(b) Nomos Club:

- Sport

PXL_20211029_121824365.thumb.jpg.fc8de560dad534f70e839883dccc3122.jpg

 

- Siren Blue (37mm):

PXL_20211029_122140126.thumb.jpg.4529456d1c49c71973a35cde9a29746e.jpg

 

(c) LLD:

PXL_20211029_123622685.thumb.jpg.0cd19a9aa2eb6d79b5f826e01800ac26.jpg

 

(d) Oris Chronoris:

PXL_20211029_124842618.thumb.jpg.5fb72599f9a05cd9df25063b90c77651.jpgPXL_20211029_124852848.thumb.jpg.85fd6db4debab91d4c81f56bb49bb760.jpg

 

(e) Oris BCPD:

PXL_20211029_125020005.thumb.jpg.2d8c60364cf13446a889425e94c18a1a.jpgPXL_20211029_125037825.thumb.jpg.c178ba0d79f9a63fe2049755d2007038.jpgPXL_20211029_125046637.thumb.jpg.ccce2f41d2a0e72ee63748bcb8000511.jpg

 

(f) Oris 65:

- 40mm:

PXL_20211029_125528674.thumb.jpg.51b22d733644f5e548bf478fcb2840a2.jpgPXL_20211029_125542423.thumb.jpg.24996f80bda7409cef33fe8292463772.jpg

 

- 36mm:

PXL_20211029_125904722.thumb.jpg.ca9fd81de6396e67516d89fc41f3f9e4.jpgPXL_20211029_125914029.thumb.jpg.9eedb2ddf739079b383025fb12b4eb54.jpg

 

 

Edytowane przez edi15t
dokończenie posta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36-38mm to Twój rozmiar. Nie daj się wpuścić w większy, bo z czasem - raczej niedługo po zakupie - najprawdopodobniej będziesz żałował. Być może z czasem dojrzejesz do mniejszych…


"Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa" - Julian Tuwim. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony masz mały nadgarstek, z drugiej przymierzałeś zegarki, które pomimo małej średnicy mają duże lug-to-lug. Jedynie chronoris nie ma uszu, które mocno wystają. 

Mam podobny nadgarstek i tylko raz przymierzyłem Nomosy i już nie wracam do nich myślami. 

Moim zdaniem mógłbyś nosić nawet 38-39 ale o niskim lug-to-lug. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nomos Tangente: 33 lub 35 w zależności od tego, w którym się czujesz lepiej. Pytanie tylko czy ten zegarek będzie dla Ciebie wystarczająco uniwersalny? 

 

Chronoris: ciekawy i leży bardzo dobrze! Przez beczułkowatą kopertę i małe L2L jest ok. 

 

Pointer Date w burgundzie: moim zdaniem nie jest za duży i na fotce z nieco większej odległości wygląda dobrze na Twoim nadgarstku. Bardzo ciekawy kolor i chyba sam muszę mu się bliżej przyjrzeć. 

 

Divers 65: dostałeś do przymiarki wersję 42mm a nie 40mm. Sam bym go nie kupił bo jest zwyczajnie sporawy, ale wciąż twierdzę, że wersja 40mm (z datownikiem na godzinie 6) powinna być okej. 

Divers 65 36mm - na mój gust minimalnie mały, ale jeśli dobrze się w nim czujesz to najważniejsze. Na pewno mniejszy rozmiar będzie wygodny. 

 

Edit: gdzie mają taki fajny wybór różnych modeli i marek? 

Edytowane przez wojtek91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Burgund Oris przyciąga wzrok jak magnez, świetne połączenie z tym paskiem... do tego siadł na nadgarstek rewelacyjnie 👌🏻👍🏻

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, edi15t napisał(-a):

Byłem wczoraj na przymiarce.

Udało mi się sporo pomierzyć. Sprzedawca już mnie chyba miał dość.

 

Moje subiektywne wrażenia laika są takie:

(a) Nomos Tangente:

- 38mm: wydaje się pasować ale jest dosyć spory

- 35mm: na miejscu zbyt dużej różnicy na nadgarstku nie dostrzegłem, dopiero na zdjęciach widzę różnicę

- 33mm: najlepiej mi przypasował wizualnie. Prosty mały nierzucający się w oczy.

(b) Nomos Club:

- Sport (42mm) na bransolecie: ogromny. Bransoleta na żywo wygląda dużo lepiej niż na zdjęciach marketingowych.

- 37mm (siren blue): wizualnie dużo większy niż Tangente; sprzedawca twierdził, że to ten kolor takie wrażenie potęguje. Bardzo możliwe.

(c) Longines Legend Diver 36mm (tylko tę wersję mieli na stanie) : bardzo zgrabny. Sprzedawca twierdził, że powinienem wziąć większy.

(d) Oris Chronoris Movember (chyba 39mm): bardzo mnie urzekł, mimo większej średnicy sama tarcza jest mała i nie rzuca się w oczy.

(e) Oris Big Crown Pointer Date (tylko większa wersja była na stanie 40mm?): zegarek wydaję się być ogromny w szczególności po przymiarce Chronorisa. Kolor blady i do mnie nie przemawia, jeśli wersja niebieska i zielona są tak samo blade, to raczej sobie odpuszczę.

(f) Oris 65:

- 36mm: na zdjęciach nie widzę dużej różnicy, za to na żywo było to odczuć; z Orisa mój faworyt razem z Chronorisem

- 40mm: ogromny raczej nie na mój nadgarstek

 

 

Mój głos na Cluba. 

Sam mam wersję 36 i ten zegarek świetnie leży zarówno na oryginalnym skórzanym pasku jak i na materiałowym nato. 

Do tego masz WR100, czytelną tarczę a w innych modelach także lumę. 

DSC_9144.thumb.JPG.47117ffa751bbab3b30d58d123b6e74f.JPG

 

DSC_8509.thumb.JPG.5e91c933a369edca5b7cae02aa872aa3.JPG

 


Longines Spirit ZuluTime | Seiko SPB143J1| Nomos Club ref. 703 | Casio G-Shock DW-5610

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na nadgarstku 16,8 nosiłem Ludwiga 35mm. To garniturowiec, więc z jego uchami na moim nadgarstku to jest max. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 hours ago, agremi said:

36-38mm to Twój rozmiar. Nie daj się wpuścić w większy, bo z czasem - raczej niedługo po zakupie - najprawdopodobniej będziesz żałował. Być może z czasem dojrzejesz do mniejszych…

 

Myślę, że do mniejszych już dojrzałem (tak jak to zaznaczyłem w moim pierwotnym poście). Podczas przymierzania chciałem być otwarty również na większe modele aby się przekonać, czy rzeczywiście nie pasują na moją rękę. Tym bardziej, że padła sugestia iż Oris 65 40mm mógłby pasować na mój nadgarstek.

Faktycznie sprzedawca starał mi wmówić, że tych mniejszych to teraz się nie nosi i one są dla kobiet. Notabene on sam miał założony zegarek vintage na oko 33mm (sic!).

 

12 hours ago, wojtek91 said:

Nomos Tangente: 33 lub 35 w zależności od tego, w którym się czujesz lepiej. Pytanie tylko czy ten zegarek będzie dla Ciebie wystarczająco uniwersalny? 

 

Chronoris: ciekawy i leży bardzo dobrze! Przez beczułkowatą kopertę i małe L2L jest ok. 

 

Pointer Date w burgundzie: moim zdaniem nie jest za duży i na fotce z nieco większej odległości wygląda dobrze na Twoim nadgarstku. Bardzo ciekawy kolor i chyba sam muszę mu się bliżej przyjrzeć. 

 

Divers 65: dostałeś do przymiarki wersję 42mm a nie 40mm. Sam bym go nie kupił bo jest zwyczajnie sporawy, ale wciąż twierdzę, że wersja 40mm (z datownikiem na godzinie 6) powinna być okej. 

Divers 65 36mm - na mój gust minimalnie mały, ale jeśli dobrze się w nim czujesz to najważniejsze. Na pewno mniejszy rozmiar będzie wygodny. 

 Edit: gdzie mają taki fajny wybór różnych modeli i marek? 

 

Co do Nomosa to Tangente 33 był naprawdę bardzo sexi ;) i bardzo poważnie myślę nad tym rozmiarem.

Club będę musiał przymierzyć w innej wersji kolorystycznej. Mimo iż na papierze nie wydaje się duży, na nadgarstku wydawał się być dużo większy od Tangente. 

 

Oris 65: możliwe że coś pomieszałem z rozmiarami które dostałem do przymiarki.

 

Pisząc o Oris 65 (36mm) nie miałeś na myśli Longines Legend Diver?

 

Sklep niestety nie jest w Polsce => Wiedeń.

 

11 hours ago, Londek said:

Burgund Oris przyciąga wzrok jak magnez, świetne połączenie z tym paskiem... do tego siadł na nadgarstek rewelacyjnie 👌🏻👍🏻

 

No dobra, jak jeszcze raz patrzę na zdjęcia to powoli ten kolor dojrzewa we mnie, na pewno pasował kolorystycznie do mojej marynarki i koszuli (może stąd taki pozytywny odbiór). Zresztą i tak jego mniejszy brat (36mm) jest na liście do przymiarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minutes ago, edi15t said:

No dobra, jak jeszcze raz patrzę na zdjęcia to powoli ten kolor dojrzewa we mnie, na pewno pasował kolorystycznie do mojej marynarki i koszuli (może stąd taki pozytywny odbiór). Zresztą i tak jego mniejszy brat (36mm) jest na liście do przymiarki.


Marynarka i koszula napewno zrobiły tu robotę też, ale ten vintageowy  wygląd i świetny kolor tarczy robi naprawdę niezłe wrażenie, wskazówki 👌🏻... pasek dopełnia całości, sam jak będę miał okazję to zarzucę na nadgarstek taką sztukę, i zobaczę czy siądzie. 
Powodzenia w wyborze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, edi15t napisał(-a):

Pisząc o Oris 65 (36mm) nie miałeś na myśli Longines Legend Diver?

Ne miałem na myśli LLD ponieważ fotka LLD jest zrobiona pod takim kątem, że ciężko ją ocenić. Poza tym biała tarcza którą mierzyłeś będzie miała całkiem inną percepcję niż czarna, w którą pewnie docelowo celujesz. Dalej trzymam się swego, że pointer date burgund świetny, i w tym samym rozmiarze (40mm) pasowałby Ci Divers 65. Nie masz przesadnie małego nadgarstka, a sam mam poszanowanie dla zegarków vintage i mój nadgarstek obył się z modelami 34-35mm średnicy, stąd mam nadzieję, że jestem w miarę obiektywny. Niemniej, to Ci pasuje w czym się dobrze czujesz - i tak musisz wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, edi15t napisał(-a):

Faktycznie sprzedawca starał mi wmówić, że tych mniejszych to teraz się nie nosi i one są dla kobiet. Notabene on sam miał założony zegarek vintage na oko 33mm (sic!).

[...]

 

Tłumacząc z języka sprzedawcowego na polski, te większe widocznie przestają mu się sprzedawać 🙂

 

Jeśli chodzi o mnie, to 37 mm świetnie się sprawdza:

 

GS perlon.jpg

Edytowane przez Sierżant Julian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeszcze nie udało mi się kupić zegarka, a do tego im więcej zegarków przeglądam tym więcej chciałbym ich mieć :).

 

Jedne z modeli które rozważam to:

  • Seiko Brightz SDGM001
  • Seiko SARX055 Presage Baby GS Snowflake

Oba do dostania <1 kEUR jednak z tego co widziałem to opinie nt. mechanizmu 6R15 nie są zbyt pochlebne. Czy jest on rzeczywiście taki zły? Czytałem bardzo polaryzujące opinie w szczególności jeśli chodzi o relację jakości do ceny. 

 

Poza tym:

  • Longines Legend Diver => muszę jeszcze poprzymierzać
  • Nomos Orion midnight blue => widziałem na żywo i nie mogłem oderwać oczu ze względu na nakładane indeksy;
  • Nomos Metro midnight blue => na żywo granat tarczy jest trochę inny niż w Orionie, jednak sama forma jest piękna; Cenowo jest najdroższy ale mogę dostać za ok 2.2 kEUR

Najbardziej w tych Nomosach przeszkadza mi ich mała wodoszczelność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, edi15t said:
  • Longines Legend Diver => muszę jeszcze poprzymierzać

 

Przymierzałem LLD. W wersji 42mm to jest jednak kloc na nadgarstku, wersja 36mm pasowała dużo lepiej. Obie wersje przymierzane były beżowe (który akurat nie jest moim ulubionym). Przypadkiem mogłem jeszcze przymierzyć Spirita w wersji 37mm i 40mm, wyglądał super gdyby nie te gwiazdki na tarczy.

 

Z alternatyw do LLD myślę jeszcze o Krzyśku C65 Super Compressor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/3/2022 at 12:59 PM, edi15t said:

Niestety jeszcze nie udało mi się kupić zegarka, a do tego im więcej zegarków przeglądam tym więcej chciałbym ich mieć :).

 

Jedne z modeli które rozważam to:

  • Seiko Brightz SDGM001
  • Seiko SARX055 Presage Baby GS Snowflake

Oba do dostania <1 kEUR jednak z tego co widziałem to opinie nt. mechanizmu 6R15 nie są zbyt pochlebne. Czy jest on rzeczywiście taki zły? Czytałem bardzo polaryzujące opinie w szczególności jeśli chodzi o relację jakości do ceny. 

 

 

Bardzo prosiłbym o opinie na temat mechanizmu 6R15 w tych modelach Seiko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.