Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
LeM51

Składaki

Rekomendowane odpowiedzi

Ursapharm (koperta mosiężna chromowana 38 mm o grubości 9mm, pasek kauczukowy, WR 3).

Wymieniony kaliber (no name na Myota), wskazówki i szlufka paska.

post-107409-0-57645600-1545167279_thumb.jpgpost-107409-0-26096400-1545167535_thumb.jpgpost-107409-0-94488300-1545167563_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki wzoru "Mercedes", autorstwo pierwowzoru należy do Rolexa.

Nic nie wiadomo, aby ten wzór wskazówek miał cokolwiek wspólnego z samochodami Mercedes-Benz firmy Daimler AG.

post-107409-0-86070700-1566317862_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie był bym tego taki pewien, takie wskazówki (lub łudząco podobne) były w zegarkach kieszonkowych pod koniec 19 wieku, i w pierwszych narecznych jeszcze przed powstaniem firmy Rolex.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie był bym tego taki pewien, takie wskazówki (lub łudząco podobne) były w zegarkach kieszonkowych pod koniec 19 wieku, i w pierwszych narecznych jeszcze przed powstaniem firmy Rolex.

 

1914:

post-6402-0-31928400-1566320991.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tego Borgela miałem na myśli.

 

 

 

I jeszcze

post-109557-0-24764400-1566321322.jpg

To 1916, rok po powstaniu Rolex

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eterna, 1910:

post-6402-0-67483500-1566321756_thumb.jpg

 

Chyba już wystarczy...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie był bym tego taki pewien, takie wskazówki (lub łudząco podobne) były w zegarkach kieszonkowych pod koniec 19 wieku, i w pierwszych narecznych jeszcze przed powstaniem firmy Rolex.

Tak wskazówki "Mercedes" są podobne do wskazówek "Katedra".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prezentowanym przez Kolegę zegarku są wskazówki wzoru "Katedra":

post-107409-0-91491000-1566396599.jpg

Być może projektant wskazówek "Mercedes" wzorował się wzorze "Katedra": Rolex zaprezentował wskazówki "Mercedes" w 1948 roku, o ile dobrze pamiętam. Wskazówki "Katedra" - klasyczne w zegarkach wojskowych - są co najmniej o wiek starsze, montowane były już około połowy XIX wieku (nie od początku XX wieku).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prezentowanym przez Kolegę zegarku są wskazówki wzoru "Katedra":

attachicon.gifWskazówkiKatedra.jpg... są co najmniej o wiek starsze, montowane były już około połowy XIX wieku (nie od początku XX wieku).

 

Pisałem o tym wczoraj :)

... takie wskazówki (lub łudząco podobne) były w zegarkach kieszonkowych pod koniec 19 wieku...

 

...

Być może projektant wskazówek "Mercedes" wzorował się wzorze "Katedra": Rolex zaprezentował wskazówki "Mercedes" w 1948 roku

To raczej oczywiste że się "wzorował", niewiele się różnią.

 

Ale cała sprawa to rzecz drugo, lub nawet trzeciorzędna.

Miłego :)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym wczoraj :)

 

 

To raczej oczywiste że się "wzorował", niewiele się różnią.

 

Ale cała sprawa to rzecz drugo, lub nawet trzeciorzędna.

Miłego :)

O wzorach wskazówek na polskich stronach jest niewiele. Znana mi jest tylko notka Władysława Mellera:

"...przy przedstawianiu urządzenia wskazującego warto kilka słów napisać o wskazówkach, w aspekcie możliwości przeprowadzenia dla nich systematyki wynikającej z ich wyglądu. Próbę takiej systematyki przedstawili luminarze polskiego zegarmistrzostwa, bracia zakonni z Niepokalanowa – Aleksander Podwapiński i Bernard Bartnik w wydanym w roku 1956, VI tomie Zegarmistrzostwa."

 

Pozdrawiam

Leon Miklosik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wiele tam nie pokazano:

post-6402-0-64504200-1566402776_thumb.jpg


W prezentowanym przez Kolegę zegarku są wskazówki wzoru "Katedra":

attachicon.gifWskazówkiKatedra.jpg

Być może projektant wskazówek "Mercedes" wzorował się wzorze "Katedra": Rolex zaprezentował wskazówki "Mercedes" w 1948 roku, o ile dobrze pamiętam. Wskazówki "Katedra" - klasyczne w zegarkach wojskowych - są co najmniej o wiek starsze, montowane były już około połowy XIX wieku (nie od początku XX wieku).

 

Chętnie bym zobaczył te zegarki z połowy XIX wieku z takimi wskazówkami. Załącz ilustracje.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wiele tam nie pokazano:

attachicon.gifImage 1.jpg

 

Chętnie bym zobaczył te zegarki z połowy XIX wieku z takimi wskazówkami. Załącz ilustracje.

Masz rację, Kolego! Wskazówki "Katedra" pojawiają się dopiero z odkryciem promieniotwórczości - na początku XX wieku - wraz z farbą luminescencyjną (początkowo radową, promieniotwórczą) i rozpowszechniły się podczas I Wojny Światowej, gdyż na froncie szybko zorientowano się, że chronią przed snajperami, jako że nie trzeba zapalać światła, aby odczytać czas na zegarku.

post-107409-0-75412600-1566408850_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. O ile luminescencyjne tarcze zaczęto stosować pod koniec lat 80 XIX wieku, to jednak przełom nastąpił po odkryciu radu. Rad do zegarmistrzostwa wprowadził m. innymi Arthur Junghans koło roku 1908. Początkowo stosowano go w tarczach i wskazówkach budzików, później w zegarkach.

Tutaj ogłoszenie z 1910 roku, wprowadzono już świecące cyfry, nie tylko punkty:

post-6402-0-03332700-1566412585_thumb.jpg

Farby z radem były dość kruche. Łatwo odpadały z dużych powierzchni. I dlatego jak sądzę wprowadzono wskazówki typu katedralnego.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze pociągnąć ten off topic, warto wspomnieć o ofiarach tych nieszczęsnych świecących zegarków:

 

https://video.wp.pl/i,radowe-dziewczyny-nieswiadomie-szly-na-smierc-w-meczarniach,mid,2032905,cid,2303650,klip.html

 

https://michalstraczek.fotoblogia.pl/7100,radium-girls


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nazw wskazówek, to mam skan w którym katedralnymi nazywa się inne, a te mają bardziej "swojską" nazwę.. :)

post-68064-0-31850200-1566420882_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do nazw wskazówek, to mam skan w którym katedralnymi nazywa się inne, a te mają bardziej "swojską" nazwę.. :)

attachicon.gif_20190821_224939.JPG

Kiedy powstawały wskazówki "Katedra" było tak: <Kształt tych wskazówek  po szwajcarsku/francusku to „poire squelette” (wymowa: „skelette"), tj. gruszka szkieletowa, ze względu na wybrzuszenie w kształcie gruszki na wskazówce godzinowej. Często nazywane są wskazówkami „katedralnymi" ponieważ wyglądają trochę jak ołowiane i witrażowe okna. Ten styl był określany w ówczesnych katalogach producentów jako „Luminous” lub często po prostu „Radium”>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat i ciekawa dygresja. Zaraz sprawdzę na załączonych przez Was obrazkach jakiego typu wskazówek użyłem w moich dwóch składakach.

 

post-69409-0-66548600-1581769745_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat i ciekawa dygresja. Zaraz sprawdzę na załączonych przez Was obrazkach jakiego typu wskazówek użyłem w moich dwóch składakach.

Po lewej szkieletowe, po prawej liściowe. Czy można poznać szczegółowiej te składaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.03.2020 o 17:02, LeM51 napisał:

Po lewej szkieletowe, po prawej liściowe. Czy można poznać szczegółowiej te składaki?


Cześć, przepraszam za brak odpowiedzi, nie zaglądałem tu dłuższy czas.
Mam w swojej galerii dodatkowe zdjęcia, zapraszam. Składaki są na Unitasach 6497/98. 6498 pochodzi z rozbiórki jakiejś kieszonki, natomiast 6497 był zakupiony jako nowy. Koperty, tarcze i wskazówki również ściągnięte z ebay od sprzedawców w Szwajcarii (obie koperty, jasna tarcza i wskazówki szkieletowe) oraz Niemiec (ciemna tarcza i wskazówki liściowe). Średnica obu kopert to 44 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pamięta kolega może jaki jest rozstaw osi sekundowej i głównej w 6497?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pamiętam. Nie mierzyłem tego. Kupiłem gotowe dedykowane tarcze. Zaglądam do pdf'a serwisowego ETA i widzę, że nie ma tego wymiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2020 o 16:20, krywoj75 napisał(-a):

a pamięta kolega może jaki jest rozstaw osi sekundowej i głównej w 6497?

Znalazłem w sieci bardzo niewyraźny rysunek, z którego wydaje się, że ten wymiar to 10,25 mm. Spróbowałem to, na tyle na ile można suwmiarką, zmierzyć na tarczy, która mi się zresztowała po tym montażu. Tak że chyba mogę napisać, że to jest 10,25 +/- 0,05 mm. ;)

Edytowane przez elrutko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.