Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
marek84

Dziwne zachowanie mechanizmu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy to jest taka złota blaszka przykręcona na śrubce i dociskająca na końcu oś sekundnika ?

Umieszczona obok balansu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy to jest taka złota blaszka przykręcona na śrubce i dociskająca na końcu oś sekundnika ?

Umieszczona obok balansu ?

Tak, właśnie ta. Musi być odpowiednio dogięta i dociskać nie za mocno/słabo ośkę sekundnika. Daj odrobinę oleju na koniec ośki Edytowane przez mkoch

TikTak TikTak - tylko 2 kalorie ;-)

MARIANEK :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę

Powalczę z tym sam

Chciałbym sprostować jedną sprawę , a mianowicie drugi zegarmistrz popatrzył tylko na pracę zegarka , nie otwierał go w ogóle , po czym stwierdził " tam jest centralny sekundnik i to normalne zachowanie wskazówki "

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, ech, ech...

Ja muszę jakis przypięty temat o tym wrzucić, bo właściciele Amfibii i Citizenów co jakiś czas pytają o to samo.

 

Centralna sekunda może być "prawdziwa" lub "fałszywa". 

 

W Citizenach i Wostokach (między innymi, oczywiście, bo np we wspomnianym Uralu też) jest centralna sekunda tzw. fałszywa.

 

Zacznę od prawdziwej centralnej sekundy.

W większości obecnie produkowanych mechanizmów koło wraz z osią centralnej sekundy znajdują się w obrębie przekładni chodu. Modyfikacja w porównaniu z "pierwotnym" rozwiązaniem z dolną sekundą polega na przeniesieniu koła sekundowego nad koło centralne - koła sekuundowe i centralne są wówczas wspólosiowe.

 

Takie rozwiązanie jest proste i oczywiste, ale można tez inaczej...

 

I tu przechodzimy do tzw. fałszywej centralnej sekundy.

 

W zasadzie rozwiązanie chyba starsze niż "prawdziwa", stosowane już na pewno w XIX wieku.

Polega ono na przekształceniu produkowanego juz mechanizmu z dolnym sekundnikiem na mechanizm z cenralną sekundą przez zastosowanie dodatkowej osi sekundowej poza przekładnią chodu (z lub bez dodatkowe zebatki napędowej).

 

Wadą takiej dodatkowej osi jest luz, bo zazębienie nigdy nie jest ciasne (nie działałoby).

 

Żeby zaradzic problemowi luzu można zastosować - skomplikowane i drogie w produkcji rozwiazanie wspólosiowych zębatek 3-go koła przekładni (np Wostok 2209, 2809, Poljot 2209) lub - co proste i oczywiste - sprężynkę, która ciśnie oś i przez tarcie niweluje mimowolne ruchy wskazówki sekundowej w zakresie luzów między zębami.

 

Wada sprezynki też jest oczywista - jeśli nie dociska dość mocno - wskazówka lata, jak piszecie.

Jeśli dociska za mocno - upośledza pracę mechanizmu.

 

I wreszcie - minimalny luz na wskazówce w takim mechanizmie jest w zasadzie dopuszczalny. 

Moim zdaniem, jeśli zegarmistrz mówi ze OK, to moze i jest OK.

Ewidentnei nieprawidowe jest, gdy wskazówka wyraźnie skacze. Jeśli ma minimalny luz przy wstrząsach - potraktowałbym to jako normę.

Sprężynki nie można też dociskać "na chama", bo zablokuje mechanizm. 

 

Jeśli ci to bardzo przeszkadza, mozna dogiąć sprężynkę (raczej nie zrobisz sam, trzeba zdemontować automat nakrecający). Ale na pewno nic mechanizmowi się nie stanie, jeśli tak zostawisz. Zależy jak duż jest luz wskazówki... 

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

Postanowiłem wziąć sprawę w swoje ręce i sam zabrałem się za naprawę .Zdemontowałem wahnik i to "coś" pod nim zamocowane na 3 śrubkach po czym ukazała się nieszczęsna blaszka zamocowana na jednej maleńkiej śrubce .

Blaszkę bez jej ściągania dogiąłem tak , by mocniej dociskała oś sekundnika . Następnie wszystko poskładałem . Rezultat - wskazówka sekundnika działa rewelacyjnie , płynie bez żadnych przerw i przeskoków !

Wasza pomoc okazała się nieoceniona

Dzięki bardzo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ileż ja nerwów zjadłem przy tych maleńkich śrubkach zwłaszcza przy skręcaniu ale wartało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś, po zamontowaniu wahnika, czy obracając nim nakręca się sprężyna?? Jeśli któryś czop nie trafił w swoje łożysko to może być kolejny problem. Oczywiście oby nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - w "manualu" jest to dosyć proste, w automacie juz nie az tak i mozna narozrabiać ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że wszystko jest ok .

Zegarek działa normalnie i raczej nie ma problemu z nakręceniem . Zwracałem właśnie na to uwagę , by go odpowiednio poskładać .

Jeszcze raz dzięki Panowie za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mój Wostok K-65, 650546,  2431 też tak ma uod samiuśkiej nowości. Najpewniej jak pisał pmwas jest to cecha tych mechanizmów ze względu na budowę.

Edytowane przez Pycckuu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Panowie
Postanowiłem wziąć sprawę w swoje ręce i sam zabrałem się za naprawę .Zdemontowałem wahnik i to "coś" pod nim zamocowane na 3 śrubkach po czym ukazała się nieszczęsna blaszka zamocowana na jednej maleńkiej śrubce .
Blaszkę bez jej ściągania dogiąłem tak , by mocniej dociskała oś sekundnika . Następnie wszystko poskładałem . Rezultat - wskazówka sekundnika działa rewelacyjnie , płynie bez żadnych przerw i przeskoków !
Wasza pomoc okazała się nieoceniona
Dzięki bardzo default_smile.png
Zamiast doginania można dołożyć drugą blaszkę i też będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.