Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Perkoz1959

Junghans 17 Jewels lata 70 - te. Czy to faktycznie "bieda zegarek"?

Recommended Posts

Witam.

Pozwalam sobie założyć nowy temat z dwóch powodów:

- po pierwsze - nie znalazłem na forum KMZiZ tematu traktującego o starych zegarkach naręcznych Junghansa ( jeśli sie mylę to sorry - odszczekam);

- po drugie - u swojego zegarmistrza usłyszałem właśnie takie określenie, że naręczne Junghansy to "bieda zegarki".

W sieci jest mało opracowań dotyczących tego tematu. Junghans znany był zawsze z zegarów stojących, ściennych, kominkowych i budzików a także z kieszonek ( o których nota bene słyszałem też kpiące opinie). Czy to wszystko prawda? Może jest nas Junghansowców więcej i da się radę zbudować jakiś fajny temat z pożytkiem dla "potomnych". Zdaję sobie też sprawę, że na wszelkiego rodzaju portalach aukcyjnych, bazarkach czy giełdach tych zegarków jest bardzo mało. Może promil w porównaniu do mnogości wyrobów ze Szwajcarii, Japonii czy teraz Azji. Może właściciele z racji takiej opinii o "bieda zegarkach" się ich po prostu wstydzą? 

Jakie są wasze opinie? Jesteście w stanie zaprezentować swoje "biedy"?

PS. Na tzw. zajawkę wklejam poniżej kilka fot swojego Junghansa na cal. 623.20 którego kilka dni temu nabyłem za 150,00 zł. Jest w wyśmienitym stanie technicznym, zadbany z przepięknie mieniącą się "oliwkowo - miodową" tarczą i nawet luma daje jeszcze dosyć dobre oznaki życia. Koronka ori i sygnowana junghansową gwiazdą. Maleństwem też nie jest bo ma 37 mm bez koronki. Jedyne felery to lekko pęknięte w okolicach godz.9 - 10 -tej szkiełko, drobne ryski na stalowej kopercie no i bransa ma już luzy na ogniwach. 

post-99061-0-12065100-1546969129_thumb.jpg

post-99061-0-28314900-1546969175_thumb.jpg

post-99061-0-14958400-1546969267_thumb.jpg

post-99061-0-10860500-1546969366_thumb.jpg

Edited by Perkoz1959

Wizualnie jest ok, ale jak wygląda mechanizm, sam widzisz, nie jest to arcydzieło sztuki...

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&Junghans_623_20&

Jest to jednak kawał historii zegarmistrzostwa i warto mu poświęcić trochę czasu....

Widzę "krasę" tego werku. Widzę. Ale to samo powiedział mój zegarmistrz, że paskudny to on jest ale słynie z niezawodności i prostoty obsługi. I dlatego on nazywa Junghansy "bieda watch".

Widzę "krasę" tego werku. Widzę. Ale to samo powiedział mój zegarmistrz, że paskudny to on jest ale słynie z niezawodności i prostoty obsługi. I dlatego on nazywa Junghansy "bieda watch".

Ze wszystkim się można zgodzić, ale nie z tym, że jest on "paskudny". Pozdrawiam.

Był taki okres, kiedy dobry mechanizm był tez dobrze wykończony. Ale w pewnym momencie to się skończyło i estetyka zeszła na plan dalszy. Innymi słowy - dobry mechanizm nie musi juz byc piękny, ani nawet ładny (patrz np Miyota 8200). W życiu nie nazwałbym Junghansa biedazegarkiem. Biedazegarek to np Ruhla czy inne kołkowe bezkamieniowce. Junghans to po prostu zwykły mechaniczny zegarek z tamtych lat - ani bardzo dobry, ani bardzo zły.

Miłego dnia!

Fakt..uroda nie grzesza.mam kilka na warsztacie ,jak wroca po operacjach to pokaze.taki na szybkopost-105813-0-36766500-1548190109_thumb.jpg

No nie. Junghans nie był w założeniu jednorazówką, tylko zegarkiem na lata.

Te też chodzą do dziś. Pomimo założeń.

Pozdrawiam, Marek

Coś pod górkę jak widzę jest w tym temacie :( .

No to wrzucę jeszcze swojego Junghansa po odebraniu od mojego Mistrza.

Zegarek naprawiony ( był zerwany zaczep sprężyny w bębnie ), nasmarowany, uregulowany ( od wczoraj od 16:30 na tą chwilkę ma +5 sek czyli jest ok). Wywaliłem bransoletę bo serce mnie bolało jak ona demolowała uszy w kopercie. Teraz dostał skórzany paseczek Tekli. W najbliższym czasie poszukam porządnego szkiełka ( to jest pomiędzy 8:00 a 9:00 pęknięte). Musi być tylko porządne bo zwykłej pleksi nie wrzucę.

post-99061-0-57431200-1549102624_thumb.jpg 

post-99061-0-37461500-1549102666_thumb.jpg

PS. Zachwyca mnie tarcza w tym Junghansie. W zależności od kąta padania światła opalizuje różnymi odcieniami oliwki, zieleni, szarości oraz brązu. "Bieda zegarek" a taki kalejdoskop kolorów na tarczy  :wub: .

Edited by Perkoz1959