Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Eugeniusz Szwed

Zmiana czasu - TAK ? czy NIE ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ad. 1 - odpowiedź 2
Ad. 2 - odpowiedź 1

Pozdrawiam
 

 

 

=======================================================================================

 

Stan na godzinę  00:34      / 23-01-2019r. /

 
Pytanie 1

 

odp1 =  5  głosów

odp2 =  76  głosów

odp3 =  0  głosów

 

 

 

Pytanie 2

 

odp1 =  65  głosów

odp2 =  14  głosów

odp3 =  1  głos

Edytowane przez Eugeniusz Szwed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę, wyraźcie swoją opinię na ten temat  :)  Dopisanie głosów, to kilkanaście sekund ! Nie musicie uzasadniać wypowiedzi. Natomiast jeśli ktoś z Was chce szerzej uzasadnić swój wybór lub wyrazić pogląd na zmiany czasu w RP, proszę o email  :)

Jest jeszcze kilka dni na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - odpowiedź 2

Ad. 2 - odpowiedź 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 1-2                                                                                                                                                       Ad 2-1                                                                                                                                                                                                     

Edytowane przez Odludek

Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednio odpowiedzi 2 i 1.

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że prawdopodobny będzie podział naszej obecnej strefy czasowej na dwie, nie wyobrażam sobie takiego czasu letniego w zimę w Hiszpanii. Chociaż możliwe że Hiszpanie sobie wyobrażają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne zastrzeżenia do postawionego pytania nr 2, niestety :-(

Jest napisane:

1) czas letni środkowoeuropejski (popularnie zwany czasem letnim) 
2) czas środkowoeuropejski (popularnie zwany czasem zimowym) 
3) Trudno powiedzieć, nie mam zdania

Teraz to samo, ale inaczej i tak powinno być zadane pytanie!!!

1) czas wschodnioeuropejski (popularnie zwany czasem letnim) 
2) czas środkowoeuropejski (popularnie zwany czasem zimowym) 
3) Trudno powiedzieć, nie mam zdania
 
Uważam, że to znacząca różnica.
Że należy "widzieć"  to na mapie stref czasowych, a nie odbierać uczuciowo.

Latem oczywiście przyjemniej się wstaje i dłużej jest jasno i jest cieplej.
Zmiana czasu nie zmienia długości dnia, ani nocy, ani temperatury!!!
Ona decyduje tylko o porach w jakich kładziemy się spać, czy wstajemy.
- to dlatego większość osób (tęskniąc za latem) wybiera/głosuje na czas letni!!!
Tyle, że przy obowiązującym cały rok czasie letnim, to zimą  będziemy wstawać "w nocy". Południe słoneczne będzie o pierwszej i trochę dłużej będzie jasno po południu.
Będziemy wstawać jeszcze wcześniej niż dziś. Dokładnie o godzinę. O ile ktoś wstaje przed siódmą, to wie o czym mówię.
TAKI WYBÓR JEST BEZ SENSU!!!
Wieczorem (po południu) spodziewamy się ciemności, ale kto lubi wstawać w nocy?
By świadomie odpowiadać, by podejmować decyzję trzeba zobaczyć mapę stref czasowych.

strefy_czasowe.jpg
 
Toż widać, że Polska całym swym obszarem leży w strefie środkowoeuropejskiej.
Dlaczego chcecie przenosić się na wschodnie wstawanie???
 
Sama zmiana czasu
Jako miłośnik zegarków domagam się utrzymania zmiany czasu, bo właśnie przy zmianie czasu o zegarkach mówi się najwięcej.
To chyba zauważyliśmy wszyscy!!!
No chyba, że w końcu będziemy obchodzili święto zegarmistrzów i miłośników zegarów i zegarków.
- wtedy OKI, może nie być zmiany czasu.
Uważam, że nie warto zmieniać czasu pod warunkiem uszanowania zegarów, zegarków i zegarmistrzów!

Moje odpowiedzi:
2 + 2

btw.
"Dwa plus jeden" to fajny zespół był, ale tutaj to się nie sprawdza!

pozdrawiam,
Władysław

 
Edytowane przez Władek Meller

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewne zastrzeżenia do postawionego pytania nr 2, niestety :-(

 

Jest napisane:

1) czas letni środkowoeuropejski (popularnie zwany czasem letnim) 

2) czas środkowoeuropejski (popularnie zwany czasem zimowym) 

3) Trudno powiedzieć, nie mam zdania

Teraz to samo, ale inaczej i tak powinno być zadane pytanie!!!

1) czas wschodnioeuropejski (popularnie zwany czasem letnim) 

2) czas środkowoeuropejski (popularnie zwany czasem zimowym) 

3) Trudno powiedzieć, nie mam zdania

 

Uważam, że to znacząca różnica.

Że należy "widzieć"  to na mapie stref czasowych, a nie odbierać uczuciowo.

 

Latem oczywiście przyjemniej się wstaje i dłużej jest jasno i jest cieplej.

Zmiana czasu nie zmienia długości dnia, ani nocy, ani temperatury!!!

Ona decyduje tylko o porach w jakich kładziemy się spać, czy wstajemy.

- to dlatego większość osób (tęskniąc za latem) wybiera/głosuje na czas letni!!!

Tyle, że przy obowiązującym cały rok czasie letnim, to zimą  będziemy wstawać "w nocy". Południe słoneczne będzie o pierwszej i trochę dłużej będzie jasno po południu.

Będziemy wstawać jeszcze wcześniej niż dziś. Dokładnie o godzinę. O ile ktoś wstaje przed siódmą, to wie o czym mówię.

TAKI WYBÓR JEST BEZ SENSU!!!

Wieczorem (po południu) spodziewamy się ciemności, ale kto lubi wstawać w nocy?

By świadomie odpowiadać, by podejmować decyzję trzeba zobaczyć mapę stref czasowych.

 

...

 

Toż widać, że Polska całym swym obszarem leży w strefie środkowoeuropejskiej.

Dlaczego chcecie przenosić się na wschodnie wstawanie???

...

Władku, Polska znajduje się w strefie czasu środkowoeuropejskiego letniego (czas CEST), nie zaś jak piszesz wschodnioeuropejskiego (EET) - to zasadnicza różnica, chociaż różnica czasu pomiędzy czasami wynosi 0.00.0000. A jednak świat jest tak skonstruowany, że kraje, nazwijmy je wschodnie, korzystają z czasu EET - Bułgaria, Cypr, Egipt, Estonia, Finlandia, Grecja czy Ukraina (widać to na Twojej mapce) - te kraje zmieniają w lecie czas na wschodnioeuropejski letni (EEST). Kraje "zachodnie" korzystają z czasu środkowoeuropejskiego (CET) i zmieniają na środkowoeuropejski letni (CEST). Mam nadzieję, że wyjaśniłem zawiłości.

Celem podsumowania: (-> zmiana czasu)

CET -> CEST

EET -> EEST

 

 

...

 

Latem oczywiście przyjemniej się wstaje i dłużej jest jasno i jest cieplej.

Zmiana czasu nie zmienia długości dnia, ani nocy, ani temperatury!!!

Ona decyduje tylko o porach w jakich kładziemy się spać, czy wstajemy.

- to dlatego większość osób (tęskniąc za latem) wybiera/głosuje na czas letni!!!

Tyle, że przy obowiązującym cały rok czasie letnim, to zimą będziemy wstawać "w nocy". Południe słoneczne będzie o pierwszej i trochę dłużej będzie jasno po południu.

Będziemy wstawać jeszcze wcześniej niż dziś. Dokładnie o godzinę. O ile ktoś wstaje przed siódmą, to wie o czym mówię.

TAKI WYBÓR JEST BEZ SENSU!!!

Wieczorem (po południu) spodziewamy się ciemności, ale kto lubi wstawać w nocy?

By świadomie odpowiadać, by podejmować decyzję trzeba zobaczyć mapę stref czasowych.

 

...

 

Toż widać, że Polska całym swym obszarem leży w strefie środkowoeuropejskiej.

Dlaczego chcecie przenosić się na wschodnie wstawanie???

...

Władku, niektórzy pracują często na dworze (vide ja) i uwierz mi, godzina dłużej jasno robi różnicę, nie tylko jeśli chodzi o samopoczucie i komfort pracy, ale i o bezpieczeństwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ranki są i tak stracone osobiście i towarzysko, więc może być ciemno nawet do 10.00.

Za to popołudnia, jak najbardziej wolę mieć jasne jak najdłużej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie kupuję deklaracji że z rana to obojętne, też mam wrażenie że dużo ludzi podchodzi właśnie jak Władek napisał, że w lato jest fajnie, to tak będzie lepiej albo ze popołudniu się z dziećmi pobawię, to będzie fajnie, ale nasze funkcjonowanie zaczyna się rano a potwierdzono, że późne pojawianie się słońca jest dodatkowo dobijające dla ludzi. Pewnie że nie dla wszystkich, nie chcę każdemu teraz wmawiać, że się myli, ale ogólnie, patrząc społecznie już tak. Parę razy, parę krajów próbowało tego i nie za bardzo się udawało, ostatnim przykładem jest Rosja, nie tak dawno, bo parę lat temu wprowadzono właśnie stały czas letni i pozmieniano strefy, Moskwa stała się bardzo wyraźną ofiarą, gdyż słońce w zimie pojawiało się bardzo późno i o ile możemy z zapijaczonych i pozamarzanych wsi się ponabijać, że mieli czas odespać kaca ;) to Moskwa jest bogatym i nowoczesnym miastem, którego mieszkańcy delikatnie mówiąc nie byli zachwyceni z efektów tej zmiany. Po chyba dwóch latach z wielką ulgą, przywrócono czas normalny. Polecam poszukać artykułów z tego okresu, zwłaszcza tych mówiących o efektach i o życiu z słońcem wstającym na drugie śniadanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Władku, niektórzy pracują często na dworze (vide ja) i uwierz mi, godzina dłużej jasno robi różnicę, nie tylko jeśli chodzi o samopoczucie i komfort pracy, ale i o bezpieczeństwo.

 

Może powinno się dla takich zawodów przesuwać latem godziny pracy?

Początek godzinę wcześniej, koniec też godzinę wcześniej, światła jak przy zmianie czasu, a mniej ludzi cierpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może powinno się dla takich zawodów przesuwać latem godziny pracy?

Początek godzinę wcześniej, koniec też godzinę wcześniej, światła jak przy zmianie czasu, a mniej ludzi cierpi.

 

Z tym, że latem to nie problem. Problem pojawia się właśnie zimą, kiedy nie jesteś widoczny na drodze, a czas pracy jest ściśle uzależniony od pogody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję za email'e które do mnie przysyłacie z opiniami na temat zmiany lub nie,  czasu w RP.  Tytułem wyjaśnienia - pytania nie były redagowane w Klubie.  Wierzę w to, że były układane przez osoby w ministerstwie znające dogłębnie temat i mające dużą wiedzę w szerokim spektrum tego zagadnienia. Pytania te otrzymały różne grupy zawodowe związane z przede wszystkim  przemysłem i szeroko pojętą komunikacją. Tak naprawdę nikt nie weźmie pod uwagę tego czy mechanizmy w naszych zegarkach cierpią z powody przestawiania czy nie ...  :)

 

 

 

Stan na godzinę  21:47      / 24-01-2019r. /

 
Pytanie 1

 

odp1 =  5  głosów

odp2 =  84  głosy

odp3 =  0  głosów

 

 

 

Pytanie 2

 

odp1 =  71  głosów

odp2 =  16  głosów

odp3 =  1  głos

 
Edytowane przez Eugeniusz Szwed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie 1 - dla mnie 2 tylko i wyłącznie. Lubię (nie wyobrażam sobie inaczej) świt ok. 4 rano i lubię zachód ok 16 i wszystko co się z tym wiąże

Pytanie 2 - nie ma znaczenia - każda wersja jest zła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 - 2

Ad. 2 - 1

 

 

Absurdalnym pomysłem byłoby zostawić czas zimowy, bo w lecie słońce wschodziłoby o 3 nad ranem a zachodziłoby przed 20 a to jest zupełnie bez sensu.

Edytowane przez ghost666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 - 2)

Ad.2 - 1)

1.W zimie, np. od 1 poniedziałku listopada do 3 piątku marca ,urzędy,szkoły, itp.instytucje nie pracujące w sposób ciągły mogą przejść elastycznie na czas zimowy - profit rozładowanie korków komunikacyjnych.

2.Organizmu nie oszuka się, kto pracuje "na zmiany "np.na 7:00 CEST to budzi się np.o 6:00 CEST czyli w zimie i tak o 5:00;jak rozmawiam o tym, to większość "tak ma".

Edytowane przez hogbo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie wynik sondażu. Czy naprawdę warto znosić pewne uciążliwości przez pół roku, w zamian za jedną drobną?


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie wynik sondażu. Czy naprawdę warto znosić pewne uciążliwości przez pół roku, w zamian za jedną drobną?

Mógłbyś rozwinąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana czasu to tylko jeden dzień chaosu. W zamian za to mamy wszystkie zalety czasu letniego i niwelujemy wady czasu zimowego.

 

Moim zdaniem to niewielka cena.


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pracujesz na zewnątrz w okresie zimowym, jak mniemam. Uwierz mi, ta godzina różnicy to wielka zmiana...i nie chodzi tu o to, że wstajesz jak jest ciemno, a o to, że musisz wykonywać swoją pracę w szarości lub ciemności, co jest i niebezpieczne, i nie wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.