Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Master Yoda

Nowe Japońskie Nabytki, Merytorycznie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość maritimeeng

Koledzy, więcej łagodności i zrozumienia miejmy dla siebie, bo od jakiegoś czasu w każdym temacie się napierdalamy między sobą, jak dzicy... (zaraz przyjdzie @Burns i każe mi zjeść wafelka )

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Taką mamy naszą Polską rzeczywistość...

post-105307-0-53375600-1548950169_thumb.jpg

Edytowane przez maritimeeng

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry temat, świetny pomysł na nowy wątek na zacnym forum. Pozdrawiam i z wielką uwagą śledzę co tutaj pisane

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Marek, też tu będę pisał ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Wy sobie tych spraw nie wyjaśniacie na PW tylko publicznie?


intermedia - profesjonalne rozwiązania Invision Power Board

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod adminem ale może się nie pogniewa.

 

Panowie - przypominam tylko o miłym zwyczaju pisania w odpowiedzi na treść postu a nie do autora. To bardzo pomaga w utrzymaniu zdrowej atmosfery.

Cześć postów nie jest już widoczna, część użytkowników nie będzie widoczna przez jakiś czas.

 

I jeszcze przypomnę o tym o czym admin pisał - osobiste antypatie lepiej zachować dla siebie a jak ktoś nie potrafi to ewentualnie niech to sobie wyjaśnia poprzez pw.

 

Miłego wieczoru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie po wczorajszym dniu pozostał duży niesmak Wszystkim Wam/Nam życzę, byśmy w końcu otrzeźwieli!8fdcc85e2089866abcc34154f7a79ec3.jpg

Edytowane przez mario1971

To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tradycje których pozazdrościć może niejeden producent zegarków z kraju "Krokusów"

 

"1881

 

Historia Seiko zaczęła się w 1881 kiedy 22-letni przedsiębiorca, Kintaro Hattori, otworzył sklep o nazwie "K. Hattori" z zegarkami oraz punktem naprawy zegarów i zegarków w centrum Tokio, w dzielnicy Ginza. Zaledwie jedenaście lat później, w 1892, założył fabrykę "Seikosha" produkującą zegary. Nazwa Seiko oznacza znakomity lub sukces, a całe słowo "Dom o wyśmienitej jakośći wykonania" lub "Dom precyzji"

 

1895

 

 

W latach 1890-tych, pod wpływem sukcesu fabryki zegarów Seikosha,a Kintaro stara się poszerzyć zakres działalności. W 1895 roku, stworzył zegarek kieszonkowy, mierzący czas. To był ważny krok do przodu, bez którego przyszłość Seiko byłby zupełnie inna, ponieważ te zegarki utorowały drogę dla pierwszego w historii japońskiego zegarka naręcznego.

 

1913

 

 

Na początku Ery Taisho, zegarki kieszonkowe były nadal bardzo popularne i było tylko kilka marek importowanych do Japonii. Kintaro, jednak planował być o "jeden krok do przodu" i rozpoczął żmudne zadanie stworzenia pierwszego w historii Japonii zegarka. W 1913 roku udało mu się i zegarek Laurel(Wawrzyn) został wyprodukowany. W pierwszych dniach, firma była w stanie wyprodukować zegarki tylko w ilości 30-50 dziennie, ale po raz pierwszy, Kintaro wykazał przewagę na resztą konkurencji.

 

 

1929

 

W miarę poszerzania sieci kolejpwej Japan National Railways mianował Seiko jako oficjalnego dostawcę. Maszyniści często wycinali miejsca na swoich konsolach, gdzie umieszczali swoje zegarki w linii wzroku, podczas prowadzenia pociągów

 

1941

 

Rusza produkcja kieszonkowego chronografu Seiko,

 

1953

 

 

W dniu 28 sierpnia 1953 roku, Japonia weszła wiek telewizji komercyjnej i nadała swoją pierwszą reklamę telewizyjną. Dokładnie o 7 wieczorem, zaraz po sygnale godzinowym, Seiko stał pierwszy reklamodawcą TV. (Stacja Nihon TV pod obecną nazwą NTV) a reklama promowała budzik Seiko

 

1960

 

W 1960, został wyprodukowany pierwszy Model zegarka Grand Seiko. Wysoko w górach w prefekturze Nagano w środkowej Japonii, mały zespół zegarmistrzów Seiko, najbardziej doświadczonych i wykwalifikowanych miał zadanie stworzyć najlepsze zegarki . Zegarek Grand Seiko reprezentował szczyt doskonałości zegarmistrzostwa i był bardziej dokładny, czytelny i trwały niż inne zegarki

 

1964

 

Seiko zostaje wybrane oficjalnym chronometrarzystą Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Na dzień otwarcia Igrzysk firma była gotowa z 1.278 urządzeniami do pomiaru czasu. Stopery stworzone dla lekkoatletyki ocenione zostały przez pana Paulen, później Prezydenta IAAF. Po wielu godzinach badania, dwa stopery rejestrowały mniej niż 1/10 sekundy różnicy. Nowy poziom dokładności został osiągnięty. SEIKO przeszedł test idealnie.

 

 

1968

 

Seiko otrzymuje tytuł najlepszego mechanicznego chronometru naręcznego w Genewie

 

1969

 

 

Pierwszy na świecie chronograf z automatycznym naciągiem wyposażony w koło kolumnowe i pionowe sprzęgło .To pierwszy taki zegarek na świecie, został kamieniem milowym w osiągnięciu przez SEIKO prymatu w technologii chronografu. Premiera pierwszego naręcznego zegarka kwarcowego Seiko Quartz Astron (produkowanego na większą skalę)

 

 

1973

 

Pierwszy na świecie kwarcowy zegarek Seiko LCD z cyfrowym wyświetlaczem

Ten w pełni elektroniczny zegarek używał sześciocyfrowego wyświetlacza ciekłokrystalicznego w celu wskazania czasu. Zdolność do ciągłego wyświetlania godzin, minut i sekund na naręcznym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym przyciąga szeroką uwagę, kiedy to po raz pierwszy do wprowadzono go do obrotu w październiku 1973 roku. LCD był długowieczny (50.000 godzin) i miał dobry kontrast. Źródło światła zapewniało taką iluminację, aby liczby na wyświetlaczu były łatwe do odczytania nawet w ciemności

 

 

1975

 

 

 

 

W 1975 SEIKO uruchomił pierwszy na świecie cyfrowy zegarek kwarcowy z chronografem, (0634). Mógł rejestrować czas do 1/10 części sekundy i miał funkcję czasu okrążenia. Posiadał również wewnętrzne światło, tak aby być wyraźnie widocznym w ciemności. Stał się wielkim hitem i stworzył rynek na wysokiej jakości cyfrowe zegarki.

 

 

 

1983

 

 

Mistrzowie technologii kwarcowej i zegarmistrzostwa mechanicznego z SEIKO stworzyli pierwszy w świecie analogowy chronograf kwarcowy. Mierzył czas do 5/100 sekundy i oferował możliwość podziału czasu i tachymeter. Został zaprojektowany przez znanego włoskiego projektanta samochodów Giorgetto Giugiaro. Na rynek trafia także pierwszy na świecie zegarek z rejestratorem dźwięku

 

1984

 

Po wprowadzeniu pierwszego na świecie zegarka umożliwiającego oglądanie telewizji , SEIKO wprowadziła komputer na rękę, z przechowywaniem danych. Był pierwszym w swoim rodzaju. Miał pamięć do 2000 znaków i mógł przechowywać numery telefonów i adresy, jak również pamiętnik lub kalendarz na okres do jednego miesiąca. Komputer na rękę SEIKO zapoczątkował wiek przenośnych urządzeń informatycznych.

 

1988

 

Od chwili powstania zegarków, firma SEIKO dążyła do stworzenia "technologii bez wymiany baterii. W roku 1977 wprowadzono zegarek SEIKO zasilany energią słoneczną, a w 1986 roku - kwarcowy zegarek z ręcznym systemem nakręcania. W 1988 roku przyszedł wielki przełom; SEIKO KINETIC, zegarek kwarcowy automatycznie generujący energię elektryczną niezbędna do zasilania mechanizmu kwarcowego, z ruch ręki

 

 

1990 Pierwszy na świecie skomputeryzowany zegarek dla nurków "Scubamaster"

 

 

 

1991

 

Wieczny kalendarz z pierwszym na świecie tzw. "millennium-plus kalendarzem"

 

1998

 

Pierwszy na świecie zegarek z wiecznym kalendarzem sterowany przez ultrasoniczny mikrosilnik W 1998 r. wprowadzono Thermic SEIKO, który generuje moc przy różnicy temperatury między nadgarstkiem a atmosferą. Ma rezerwę mocy 10 miesięcy po pełnym naładowaniu. 2005 Pierwszy na świecie zegarek sterowany falami radiowymi z możliwością wyboru trzech pasów radiowych

 

2006

 

Wykorzstana, po raz pierwszy w zegarlu elektronicznym technologia tuszu, czas lub inne dane są przedstawione na dużym obszarze wyświetlania, o doskonałej czytelności pod dowolnym kątem. Ponadto, wyświetlacz pozwala użytkownikowi wybrać z wielu możliwości grafiki prezentacyjnej, z opcją wyświetlania w czasie dnia lub nocy, z olśniewająco prostym stylem graficznym. Zegarek ten zdobył Grand Prix de Genevie

 

2010

 

Pierwszy na świecie zegarek specjalnie zaprojektowany dla podróży w kosmos (Spring Drive Spacewalk). Odmierza czas zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zdobył nagrodę Grand Prix d'Horlogerie de Genevie dla zegarka sportowego."*

*sieć


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos Spacewalka. Kilkoro polskich kandydat ów jest przygotowywanych do misji kosmicznej (w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej, przez PAK). Byłoby ciekawie, gdyby wówczas polskie firmy zegarkowe (a jest ich parę) postarały się w tej tematyce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że to temat o nowych nabytkach to zrobię mały przerywnik w waszej dyskusji. Miał być 001, ale ten też piękny. Na pewien czas pasek, potem zobaczymy. Myślę o jakimś handmade który godnie zastapi kajdan.

post-101945-0-09404700-1548963122_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos Spacewalka. Kilkoro polskich kandydat ów jest przygotowywanych do misji kosmicznej (w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej, przez PAK). Byłoby ciekawie, gdyby wówczas polskie firmy zegarkowe (a jest ich parę) postarały się w tej tematyce...

Było by miło, jednak chyba zbyt mała siła przebicia rodzimych firm..

Choć pan Hermaszewski poleciał z Warelem...

Jako że to temat o nowych nabytkach to zrobię mały przerywnik w waszej dyskusji. Miał być 001, ale ten też piękny. Na pewien czas pasek, potem zobaczymy. Myślę o jakimś handmade który godnie zastapi kajdan.

Ładna tarcza, co za mechanizm w nim pracuje?

 

( odnosnie paska proponuję barwioną na czarno skórę rekina, świetnie będzie korespondować z tarczą )


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znakomity wybór, gratuluję.

Dziękuję

 

Ładna tarcza, co za mechanizm w nim pracuje?

 

( odnosnie paska proponuję barwioną na czarno skórę rekina, świetnie będzie korespondować z tarczą )

Rekin już chodził mi po głowie :)

 

6R15c

Oczywiście ten

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moj i zony ultimate diver. Nowe nabytki :)

Troche merytoryki ;)

post-24954-0-41258900-1549035042_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jako że temat dotyczy zegarków japońskich a marka Orient nie miała w nim jeszcze swojego przedstawiciela to pozwolę sobie napisać kilka słów. Prezentowany zegarek to Orient Star Standard RK-AU0006L - nowość na rynku, lecz mocno bazujący na modelu WZ0031AF. Różnice między tymi modelami ograniczają się do zmiany materiału, z którego została wykonana koperta (w nowszym modelu jest to stal zamiast tytanu) oraz mechanizmu - nowszy model został wyposażony w nowy werk F6N43 o wydłużonej do 50 godzin rezerwie chodu.

post-60002-0-17885500-1549226051_thumb.jpg

Tarcza została ozdobiona szlifem słonecznym oraz dodatkowo żłobionym pierścieniem na wysokości indeksów godzinowych. Kolor tarczy w zależności od światła zmienia się od śnieżnobiałego do kremowego, przy sztucznym świetle pod pewnymi kątami widać nawet złotawe refleksy. Największą uwagę na tarczy przykuwają świetne, nakładane, wielopłaszczyznowe indeksy, znakomicie odbijające światło pod różnymi kątami, dzięki czemu tarcza jest bardzo czytelna. Indeksy na godzinie 12 i 6 zostały wykonane w formie polerowanych cyfr rzymskich. 

post-60002-0-25946200-1549226105_thumb.jpg

Wskazówki godzinowa i minutowa również posiadają załamania i różne rodzaje wykończenia - pośrodku są szczotkowane a na załamanych bokach polerowane. Dodatkowym smaczkiem jest wskaźnik rezerwy chodu umieszczony pod godziną dwunastą. Zarówno wskazówka rezerwy chodu jak i sekundnik są koloru niebieskiego, co dodaje zegarkowi odrobinę sportowy charakter. W mojej ocenie długość wskazówek została dobrana idealnie - szczególnie wskazówki minutowa i sekundnik, które delikatnie muskają indeksy minutowe.

post-60002-0-43984000-1549226130_thumb.jpg

Tarcza została również ozdobiona nakładanym okienkiem datownika oraz logiem marki i typem mechanizmu nad godziną szóstą. W celu umożliwienia odczytu czasu w nocy, wskazówki posiadają wstawki z masy luminescencyjnej a na tarczy przy indeksach godzinowych zostały umieszczone małe kropki lumy. Całość przykrywa szkło szafirowe, które ciężko zauważyć przez genialną powłokę antyrefleksyjną, która powoduje efekt braku szkła.

post-60002-0-03427800-1549226147_thumb.jpg

Koperta ma średnicę 39,3mm i grubość 12,2mm. Szczerze mówiąc obawiałem się, że zegarek będzie gruby, bo jestem przyzwyczajony do cieńszych kopert, ale dzięki dobremu wyprofilowaniu oraz niewielkiemu wymiarowi od ucha do ucha wynoszącemu 46,2mm układa się całkiem zgrabnie na moim 16,5cm nadgarstku. Koperta jest dość masywna (całość waży 153g), ale dzięki wykończeniu uszu na zmianę szczotkowaniem i polerowaniem wydaje się optycznie lżejsza. Zegarek ma deklarowaną wodoszczelność na poziomie 100m.

post-60002-0-49535100-1549226174_thumb.jpg

Od spodu zastosowano przeszklony dekiel skrywający mechanizm z ładnie ozdobionym wachnikiem. Werk produkcji Orienta o oznaczeniu F6N43 jest łożyskowany na 22 kamieniach i wyposażony został w funkcję stop sekundy i ręcznego dokręcania sprężyny. Producent deklaruje precyzję wskazań w zakresie +25/-15 s/dobę, w moim przypadku jest to na razie +5s ale zegarek mam od dwóch dni, więc jest szansa że jeszcze się "dotrze". Rezerwy chodu nie zdążyłem jeszcze sprawdzić, ale jak w końcu OS ustąpi miejsca na nadgarstku innemu zegarkowi to dodam stosowną adnotację.

post-60002-0-13453100-1549226194_thumb.jpg

Bransoleta została wykonana z pełnych, dość grubych ogniw. Wykończona została szczotkowaniem, pośrodku przebiegają dwa polerowane paseczki. Boki ogniw bransolety również są polerowane. Zapięcie z logiem producenta sprawia solidne wrażenie i zapewnia 3-stopniową mikroregulację.

post-60002-0-56763600-1549226211_thumb.jpg

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu. Wygoda noszenia i jakość wykonania za cenę którą zapłaciłem jest znakomita. Ponadto utwierdziłem się w przekonaniu, że mimo panujących trendów, 39mm to idealna średnica zegarka przy nadgarstku takim jak mój.  

post-60002-0-94717100-1549226225_thumb.jpg

Edytowane przez romek_343

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Dzięki za fajny opis :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję :)

Bardzo fajny ten czasopodawca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tyle fajnie i dobrze to napisałeś, że recenzja zasłużyła na osobny temat w dziale Orient: “Recenzja Orient Star RK-AU0006L" przyda się dla potomnych rozważających i szukających czegoś o tym zegarku. Jako wpis szybko zniknie w zmieniających się stronach tego tematu i bedzie trudna do odnalezienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy będzie tak do końca merytorycznie, ale wrzucę kilka fotek nowego nabytku. Żadna nowość, to i nie ma co się rozpisywać SRPB41j1 (SARY73) Coctail Time. Zakupiony na forumowym bazarku w wyniku tzw. ,,okazji cenowej" (jeszcze raz dzięki @smc), a główny powód zakupu, to odczuwalny brak zegarka z niebieską tarczą i słabość do tej marki :).

33dbc7716b6e2831.jpg

 

Zegarek z kilkoma spolerowanymi dość głębokimi rysami na szkle, o czym ostrzegał kupujący, ale dla mnie są praktycznie niezauważalne przy codziennym użytkowaniu. Wypukły hardlex chyba ,,pomaga" w bliskich kontaktach z futrynami :(

Wymiaru zegarka to średnica ok 40,3mm bez koronki, l2l 47,2mm i grubość 12mm. Na moim nadgarstku 19,5cm układa się dość dobrze, nie ,,przeszkadza", jest dość lekki ogólnie użył bym słowa komfortowy. Koperta nie porywa, polerka bez jakiś smaczków, nie ma co opisywać. 

 

05c44603b4fd2b4d.jpg

 

Uwagę zwraca natomiast duża koronka z lubianym logo ,,S" :), której kształt częściej spotykany jest w pilotach. W kilku recenzjach zwraca się uwagę na odstającą koronkę od koperty, ale mi to zupełnie nie przeszkadza. Mi duża koronka bardzo się podoba.

Tak w kolejności to może powinienem opisać tarczę, ale zostawię ją na koniec, a opis też nie będzie za długi :)

Napiszę kilka słów o bransolecie.

b7ad79e32870c35d.jpg

0c52c63da1905574.jpg

 

Bransoleta z zapięciem motylkowym, pierwszy raz mam z taką do czynienia i muszę stwierdzić, że jest nawet wygodna. Regulacja długości tylko za pomocą odejmowania ogniw. Przy bransolecie są dwa półogniwa, tak że da się to zrobić w miarę dokładnie i dopasować bransoletę do nadgarstka. Ogniwa łączone na piny z jedną tulejką wewnątrz ogniwa. Jak wygląda bransoleta każdy widzi, mi trochę przypomina vintydżowe bransolety Seiko, ogólnie nie jest zła i nosi się wygodnie. Na paski przyjdzie jeszcze czas :).

 

a775b03f192a2169.jpg

 

Mechanizm 4R35B nie ma się co oszukiwać ..niczego nie urywa, ale wahnik fajny kolor ma :)

No i żeby nie przedłużać tarcza .... 

e85fa5727426fe38.jpg

 

130b7e6c44ec9507.jpg

 

4644fd641db18c40.jpg

 

b5fa338b97c838b4.jpg

 

9f20ffcf483afa0a.jpg

 

Tarcza jest piękna  :wub: . Ten zegarek jest tylko dodatkiem do tarczy ... cud, miód i śliwki w czekoladzie.  Jak dla mnie wszystko w tej tarczy do siebie pasuje ... czytałem opinie, że zegarek udaje GS'a, ale chyba nie ma takiej potrzeby, a może i tak jest?. Według mnie może śmiało go zastąpić ..GS dla biedaków .. biorę i nie oddam  :D. Było mało merytorycznie, ale za to z uczuciem, może zegarek ma więcej wad niż zalet, ale kogo to interesuje  ;). Na koniec jeszcze kilka fotek, żeby nie poszły do kosza :).

c3073d8be7b9426b.jpg

 

9dd38b988fcea407.jpg

 

i dla porównania

 

51f08b17a10c6723.jpg

 

616f0d3168f39c6e.jpg

Edytowane przez Macmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Nie jestem specjalistą od prawa podatkowego, ale wedle mojej najlepszej wiedzy, zmieni się niewiele. Pewnie faktycznie nie będzie cła, ale pozostaje jeszcze VAT, który robi zasadniczą różnicą. A na pewno, jak do tej pory, z punktu widzenia VAT, nabycie towaru w Japonii będzie traktowane jako import, a nie wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, zwolnione z VAT. Oczywiście chciałbym się mylić ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Rafał prawisz, zniosą może cło, ale VAT na towar luksusowy pewnie pozostanie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Dobrze Rafał prawisz, zniosą może cło, ale VAT na towar luksusowy pewnie pozostanie :(

Tym razem wolałbym się mylić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.