Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
zordonpl

Witam, potrzebuję porady

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Posiadam dwa zegary wahadłowe, obydwa na chodzie, wiem że były kilka/kilkanaście lat temu poddawane restauracji.

Podzielicie się może wiedzą na temat tych urządzeń? Czy są to coś warte eksponaty czy standardowe masówki?

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc z góry, nie znam się na temacie a przeglądając forum zauważyłem wielu pasjonatów.

Załączam zdjęcia poniżej

post-108271-0-00561800-1548334517_thumb.jpg

post-108271-0-17033400-1548334521_thumb.jpg

post-108271-0-17182400-1548334525_thumb.jpg

post-108271-0-73058200-1548334529_thumb.jpg

post-108271-0-82973300-1548334533_thumb.jpg

post-108271-0-44685500-1548334537_thumb.jpg

post-108271-0-61807400-1548334541_thumb.jpg

post-108271-0-78768600-1548334546_thumb.jpg

post-108271-0-56175600-1548334551_thumb.jpg

post-108271-0-09575800-1548334555_thumb.jpg

Są to tanie zegary z masowej produkcji. Pierwszy wyprodukowano dla, nazwijmy to "sieci handlowej", sprzedającej zegary różnych producentów głównie na rynki wschodnie. Powstał na przełomie XIX wieku. Drugi to typowy niemiecki wyrób z okresu międzywojennego. Brak dobrych zdjęć mechanizmów, gongów uniemożliwia określenie producentów.

Pozdrawiam

Piotr

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Akubadzia
      Witam, to mój pierwszy post na tym forum, pozwolę więc sobie przywitać się zdjęciami, oczywiście zegara

Właśnie zakupiony po długich poszukiwaniach, nawet jeszcze nie przetarty z kurzu..... 
      W wychwycie brakuje jednej paletki. Reszta wydaje się być ok. Numery zgodne.
      Skrzynia raczej biedna i do tego w stanie ciężkim, brutalnie szlifowana w przeszłości i potraktowana czymś co przypomina lakierobejcę, brak kilku sterczyn. Pracy będzie dużo, ale satysfakcja końca pracy tym większa.
      Jak powiedział Cyceron: "Iucundi acti labores..... Miłe są trudy zakończone..." 

• By romtate
      Witam,
      zegar ma tylko wybity nr.fabryczny na mechanizmie.
      Mam problem z identyfikacją.
      Może ktoś uprzejmie pomoże?

• By Inżynier Mechanik
      Witam

Naoglądałem się w necie zdjęć zegarów robionych przez wszelkiej maści amatorów i profesjonalistów. Szczególnie interesują mnie zegary wieżowe ("grandfather clock") z mechanizmem wahadłowym oraz napędem odważnikowym. Zastanawia mnie jedna rzecz: czy w przypadku zegara posiadającego pięć wskazówek (sekundową S, minutową M, godzinową G, dobową D oraz tygodniową T) można zamocować bęben liny do osi wskazówki tygodniowej? 

Wówczas na bęben wystarczyłoby nawinąć tylko jeden zwój liny i oczywiście dać masywny odważnik, aby to w ogóle miało "siłę" ruszyć. Załóżmy, że mówimy o zegarze z mechanizmem wychwytowym typu deadbeat (np. pinwheel) z profesjonalnie wykonanymi kołami stalowymi mocowanymi do wałów na łożyskach kulkowych. Jak sobie policzyłem poszczególne przełożenia, to wychodzą mi następujące wyniki

1 obrót M = 1H = 60min = 60 obrotów S
      1 obrót G = 12H = 12 obrotów M =  720 obrotów S
      1 obrót D = 24H = 1440 obrotów S
      1 obrót T = 7 obrotów D = 10080 obrotów S (sic!)

Mówimy o mechanizmie w następującej konfiguracji M+G osiowo, S osobno bezpośrednio na kole wychwytowym, D osobno (1 obrót = 24H) napędzana z G, T osobno (1 obrót = 7 dni) napędzana z D.

Jak tak sobie myślę, to wygodniej by mi było dać wielki ciężarek i jeden zwój liny (z małym zapasem) na osi tygodniowej, niż dawać mniejszy ciężarek i więcej zwojów liny na osi wskazówki dobowej lub godzinowej. Zaznaczam, że tak sobie tylko teoretyzuję. Jak ktoś coś poda z praktyki (np zegar, który ma taką konfigurację napędu), to będę zobowiązany.

Dziękuję i pozdrawiam.

PS Podobno Adolf Hitler nie jadł mięsa. Nie bądź jak Hitler. Jedz mięso.
    • By zegareczek12
      Witam

Proszę o pomoc w identyfikacji marki zegara i rocznika.
      Z góry dziękuję za pomoc.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.