Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

arecki704

Pytanie dotyczące elementów zegara wieżowego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

Jeżeli zadałem pytanie nie w tym dziale co trzeba, to proszę o przeniesienie mojego posta we właściwe miejsce.

 

Poszukuję informacji na temat konstrukcji pewnych elementów zegarów wieżowych. Albo nie natrafiłem jeszcze na właściwą literaturę, labo nie umiem szukać... Dlatego jeśli wesprzecie swoja wiedzą będę bardzo wdzięczny.

 

1. Jaki sie nazywa rodzaj kół zębatych stosowanych w zegarach  średniowiecznych / w zegarach ok. XVIII w tak jak na zdjęciu poniżej. Chodzi o to, jaką metodą zostały zrobione i jakie są cechy takiej konstrukcji. Poniżej przedstawiam zdjęcie zębatki zegara, która mnie najbardziej interesuje:

 

2. Jak wyglądały ( z czego były zrobione ) podstawy zegarów wieżowych w średniowieczu oraz w czasach XIX/XX wiek. 

 

Każda informacja jest cenna :)

post-90497-0-07061000-1549385699_thumb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jesteśmy w kontakcie... na kiedy potrzebujesz ten opis?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale tu też możesz napisać. Poduczymy się :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jesteśmy w kontakcie... na kiedy potrzebujesz ten opis?

 

Powiem szczerze, że  potrzebuje  jakiekolwiek informację tylko odnośnie pytania 1 - bardzo pilnie :) Wysyłam PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłano dziś, 10:30

Jeśli chodzi o wykonanie "uzębień". Koło zębate składa się z osi, wieńca zębatego oraz zębnika.

Tutaj oś jest wykuwana przez kowala. Następnie zwijany jest pierścień. Wykonywane są "szprychy" poprzez rozkucie płaskownika na cztery wąsy. Połączenie szprych i pierścienia poprzez zgrzewanie lub znitowanie. Zęby wykonywane były przez wybicie szczeliny, która tworzy przestrzeń pomiędzy zębami, wybijakiem przez matrycę i tak po kolei ręcznie wybijano następne szczeliny. Później młodsi kowale piłowali kształty zębów ręcznie pilnikiem. 

Zębniki budowano z pierścieni i osadzanych w nich kołków, które pełniły rolę zębów. 

W zegarach XIX/XX wiecznych do produkcji użyto technologii odlewania. Po rewolucji przemysłowej ta technologia stała się dominująca w produkcji zegarów. Do produkcji wieńców zębatych użyto już technologii frezowania. koła zębate frezowane były przy użyciu podzielnicy, która wyznaczała idealnie równe odległości pomiędzy zębami. Frezowanie zapewniało też idealnie powtarzalny kształt zęba. Frezowano też za pomocą frezarek obwiedniowych przy produkcji seryjnej...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak wyczerpującą i dokładną informację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.