Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Staromodny

Męskie zegarki mechaniczne na szczupły nadgarstek

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym wyjaśnić powód założenia tego wątku. Posiadam mały nadgarstek (ok 16cm obwodu) a nie lubię nosić na ręce proporcjonalnie dużych zegarków, więc noszę rozmiary uważane dzisiaj raczej za typowe dla zegarków damskich czy też charakterystyczne dla emerytów. Aktualnie producenci mają tendencję do oferowania coraz większych zegarków i ta moda niezbyt wpisuje się w moje preferencje. Jestem przekonany, że nie jestem jedyną osobą na forum, która ze względu wąski nadgarstek poszukuje zegarków z małymi kopertami. Jestem świadom, że tematyka małych zegarków, jak i dopasowania wielkości zegarka do ręki regularnie przewija się na forum (linki do kilku wątków zamieściłem na końcu), ale chciałbym tutaj na potrzeby swoje oraz innych stworzyć pewną usystematyzowaną listę propozycji.

 

Bardzo proszę o Wasze propozycje męskich zegarków mechanicznych (edytowane: choć dopuszczalne są również interesujące zegarki cyfrowe i kwarcowe), zarówno nowych i używanych, których koperta ma maksymalnie 40mm średnicy bez koronki. Niech to będą zegarki przystępne dla każdego, więc proponuję skoncentrować się na modelach, które można bez problemu kupić w kwocie do 1000zł ustawowej pensji minimalnej netto, czyli aktualnie 1600zł. Styl zegarka, czy kraj jego pochodzenia dowolne (mogą być używane szwajcarskie do garnituru, ale też nowe chińskie piloty). Ważne aby to były zegarki mechaniczne o akceptowalnej jakości wykonania (najtańsze azjatyckie "jednorazówki" odpadają). Nie kłóćmy się tutaj, które zegarki są lepsze, czy też o "inspiracje" wyrobów z kraju smoka i taniej siły roboczej. Każdy zegarek spełniający powyższe wymogi jest tutaj mile widziany.

 

 

Wątki o wielkości zegarka:

 


 


 


 


 


 


 


 

 

 

Moje propozycje:

 

Orient 3-Star Automatic (kaliber 46943, lub 46941)

Szerokość koperty ok 37mm, dostępne nowe i używane

 

Seiko 5 Automatic (kaliber 7s26, lub 7009)

Szerokość koperty ok 37mm, dostepne nowe i używane

 

Poljot de Luxe oraz Łucz (kaliber Poljot 2209)

Szerokość koperty ok 35mm, dostępne używane

 

Wostok garniturowy, 18 kamieni (kaliber Wostok 2209)

Szerokość koperty ok 34-36mm, był w różnych kopertach. Dostępne używane.

 

Sea-gull 1963, podawana jest również marka Merkur (kaliber Sea-gull ST19)

Szerokość koperty 38mm (są również większe), łatwiej dostępne nowe w ramach prywatnego importu

 

3e83482c580dc134med.jpg

 

Powyżej na zdjęciu Seiko 5 oraz Łucz (werk 2209) na kartce w kratkę 5mm dla pokazania ich rozmiaru. Foto wykonane na szybko, więc jakościowo słabe a kolorystyka za sprawą oświetlenia wyszła kiepsko. Wymienione zegarki mam, znam i lubię, poza Sea-gull (na razie po prostu nie mam na niego wolnych funduszy, ale bardzo mnie zainteresował). Łucz to nowy nabytek, ale miałem już kiedyś styczność z tym modelem. Orient i Seiko noszone głównie na bransolecie, sowieckie na paskach. Czekam na Wasze propozycje.

 

Zmiana! Obserwując rozwój wątku oraz uwagi Szanownych Dyskutantów postanowiłem wprowadzić drobną modyfikację założeń. Kwotę maksymalną za zegarek (nowy, lub używany) zwiększmy z 1000zł na aktualną pensję minimalną netto, czyli na ten moment ok 1600zł (w ten sposób o ile temat utrzyma się dłuższy czas kwota ta będzie się zwiększała wraz z naszymi dochodami i inflacją). To zwiększy wybór zegarków a przecież zakup czasomierza za równowartość miesięcznej pensji nie stanowi szczególnej ekstrawagancji. Proszę tylko, aby w naszych rozważaniach nie pomijać tanich zegarków. Ponieważ pojawiają się interesujące propozycje zegarków "niezbyt mechanicznych" to nie ma sensu dyskryminować takich czasomierzy. Tak więc, choć wątek jest poświęcony głównie zegarkom mechanicznym, to inne ciekawe propozycje również są mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

 

Seiko z linii SNK :-) Średnica bez koronki 37 mm.

Dla przykładu SNK803, aka "pustynna burza" :-)

post-34987-0-34632100-1550848909_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Hamilton Khaki Field Mechanical, np. ref. H69419933. Aktualnie raczej używka. Średnica bez koronki 38 mm.

post-34987-0-81512900-1550849450.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fidelio

Podany przez Ciebie Seiko z linii SNK bardzo mi się podoba i chętnie w przyszłości kupię wersję zieloną. Mam ochotę na zegarek w stylistyce militarnej, ale takiej dyskretnej.

 

Interesujący jest również zaproponowany Hamilton Khaki (widzę, że są różne wersje), ale niestety jest dość drogi, choć zapewne używki da się kupić poniżej tysiąca.

 

@TRobert

Aż mi głupio, że nie znałem linii Orient Star ani kalibru 40N52. Widać, jak skąpa i wyrywkowa jest na razie moja wiedza o zegarkach, ale przecież ten wątek ma wiedzę poszerzać. Ogólnie śliczna seria zegarków i myślę, że pomimo grubości i wskaźnika rezerwy taki zegarek nadaje się do garnituru (z pewnością na mniej oficjalne okazje).

 

Przypomniałem sobie o jeszcze jednym zegarku.

 

Pobieda (Победа) z subsekundą, nakręcany

Mam taki z granatowym cyferblatem w chromowanej kopercie, ale dawno nie nosiłem. Nie mam go pod ręką, więc dokładnego wymiaru oraz typu mechanizmu nie podam.

 

Coś takiego (foto pożyczone z sieci):

il_570xN.1464926332_ochi.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponad budżet jednak używki można dostać w dobrej cenie.

Certina DS-1. Szerokość b/k 39mm. Zegarek prawie na każdą okazję. Świetnie układa się na mniejszych nadgarstkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Błyskawiczny

Certina DS-1 to bardzo interesująca seria zegarków, ale niestety nawet używany egzemplarz znacznie przekracza założony budżet. Chciałbym abyśmy skoncentrowali się na zegarkach dostępnych dla każdego i stąd przyjąłem "magiczną granicę" 1000 zł. Z pewnością są na forum osoby dobrze zarabiające, jak i te mające niskie dochody (niestety aktualnie zaliczam się do tej drugiej grupy) a miejmy na uwadze, że minimalna pensja netto w tym kraju wynosi ok 1600zł. Choć zarabiam więcej, niż minimalna krajową to na tyle mało, że kwota kilkuset zł na zegarek jest już poważniejszym wydatkiem a zegarków w cenie powyżej 1000zł niestety nie rozważam. Myślę, że nie jestem w tym osamotniony. Po prostu zegarek jest dobrem luksusowym a nie produktem pierwszej potrzeby.

 

Skoncentrujmy się na zegarkach dostępnych do kwoty 1000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat i dobry pomysł(#metoo-16,5 ;)). Zegarki proponowane przez was super. Teraz tylko czekać na okazje cenowe.

 

Od siebie dodaję timex marlin. Szkoda, że nie zrobili koperty parę mm mniejszej.

 

https://zegarownia.pl/zegarek-meski-timex-marlin-automatic-tw2t22700?gclid=Cj0KCQiA2L7jBRCBARIsAPeAsaN8q08jBAaqyDm6G5jpX0Kw_88wxRR0ZMsI3UcXD7NBi4CSLi3beDIaAnMrEALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 16,5cm w nadgarstku,

Seiko SKX013, 38mm, mechanizm Seiko 7S26

https://www.creationwatches.com/products/seiko-divers-automatic-90/seiko-automatic-scuba-divers-21-jewels-200m-skx013k2-mens-watch-785.html

2qLUx52.jpg

YzWHUvZ.jpg

 

Klasyczny Citizen NH8350, 40mm, mechanizm Miyota 8200

https://www.creationwatches.com/products/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=citizen+nh8350

Hfp1x65.jpg

5s7UtU2.jpg

 

Citizen NP1010-01L, 40mm 

MbkHmeI.jpg

8fYBBuD.jpg

 

Nie mechaniczny ale też porządny zegarek na mniejsze nadgarstki, Casio G-SHOCK GW-M5610

n2AEGvJ.jpg

 

Seiko z serii SNK, średnica 37mm

https://www.creationwatches.com/products/index.php?main_page=advanced_search_result&search_in_description=1&keyword=seiko+snk

 

Citizen BM8180, 37mm, 9mm bardzo zgrabny eco-drive, tu trochę zdjęć nadgarstkowych https://www.edcforums.com/threads/citizen-bm8180.131250/

https://www.jomashop.com/citizen-bm8180-03e.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@hahanier

Bardzo się cieszę, że nie jestem sam i ten wątek się przyda również innym a widzę, że odzew spory. Co do okazji cenowych, to niektóre zegarki wrogie kapitalistycznym obszarnikom (jak wymienione już tutaj Wostok i Pobeda) kosztują grosze. Kwestia tego, że niektóre modele sa popularne, pospolite i nie budzą większych emocji wśród kolekcjonerów, choć spełniają swoją rolę, jako zegarek i to dość oryginalny. Radzę zacząć rekonesans wśród rodziny i nzajomych, często kurza się w szufladach.Używane japońskie automaty również są w przystępnych cenach. O ile automaty są dość grube i masywne (ja to lubię), to sowieckie mechaniki dość niepozorne, cienkie i lekkie. Pozostaje polować, również poprzez to forum.

 

Timex Marlin Automatic śliczny i choć ma 40mm to warto przymierzyć, może koperta nie jest zbyt duża.

 

@skrek

Bardzo ładna kolekcja czasomierzy z kraju kwitnącej wiśni. Seiko SKX013 to może być odpowiedź na to, że kiedyś bym chciał dorobić się jakiegoś Divera (choć to nie priorytet u mnie). Seiko 5 SNK805K2 z linku do różnych modeli to właśnie ten zielony o którym pisałem fidelio odnosząc sie do pokazanej przez niego "pustynnej burzy". Ładny, dyskretny, militarny i przystępny cenowo.

 

W zasadzie jest to wątek o mechanicznych, ale jeśli chodzi o pokazane przez Ciebie Casio, to sam mam w bliżej nieokreślonych planach model Casio DW-5600, jako "zegarka do prac ciężkich". Mając mały nadgarstek wybór modeli G-Shock nie jest duży a akurat ta seria poza niewielką kopertą ma bardzo stonowaną stylistykę, co mnie osobiście odpowiada. Warto w tym miejscu również wspomnieć o bardzo tanich "zegarkach terrorystów", czyli Casio F-91W i pochodnych. Mam tej wielkości (odnosze się do F-91W) stare elektroniczne Seiko oraz popularną w latach 80/90 Montanę i są wręcz zbyt małe, ale bardzo je lubię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był, chyba nawet też na zegarowni Timex Marlin z ręcznym naciągiem (chiński mechanizm) 33 czy tam 34mm - klasyczny męski rozmiar z dawnych lat.

 

Wysłane z mojego Redmi 6 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Aktualnie producenci mają tendencję do oferowania coraz większych zegarków i ta moda niezbyt wpisuje się w moje preferencje"

 

To już się na szczęście odwraca. Moda się wahnęła, i o ile niektóre zapóźnione firmy nadal mają w ofercie tylko potwory (jak np. Vostok Europe, gdzie poniżej 45 mm nie ma życia), o tyle dużo firm ma już w ofercie zegarki rozmiaru 40 mm, albo i mniejsze. Więc jest już wybór. Sam lubię zegarki do 40 mm, więc zwracam na to uwagę. Sądzę, ze najłatwiej dostępnymi, porządnymi i mieszczącymi się w rozmiarze są Seiko z linii "5", ale jest też sporo innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Sądzę, ze najłatwiej dostępnymi, porządnymi i mieszczącymi się w rozmiarze są Seiko z linii "5", ale jest też sporo innych.

 

Sporo innych "dostępnych, porządnych i mieszczących się w budżecie". Wątpię :(

 

Z mechanicznych Orient podobny do Seiko 5, Timex Marlin i podobny do niego Ingersoll New Haven, Citizeny... Powyżej 1000 (a raczej 2000) można zlaeźć sporo zegarków 37 mm.

 

Poniżej 1000 mało jest zegarków mechanicznych. W kwarcu będzie więcej, ot taka Bulova:

https://www.ebay.pl/itm/Bulova-Mens-96C125-Quartz-Blue-Dial-Silver-Tone-Bracelet-39mm-Watch/292621680597?hash=item44219c7fd5:g:wogAAOSwKpVbNT61

https://www.ebay.pl/itm/Bulova-Mens-98C127-Quartz-Yellow-Gold-and-Silver-Tone-Bracelet-39mm-Watch/113112825572?hash=item1a560cbee4:g:ZXoAAOSwVpRbNTzH

...albo taka:

https://www.ebay.pl/itm/Bulova-Mens-98C60-Quartz-Champagne-Dial-Two-Tone-Bracelet-36mm-Watch/113225467395?hash=item1a5cc38603:g:2J0AAOSwBFpbhG0d

 

Ja wiem, że gender, że deficyt testoterou, że niektórzy potrzebują kupić zegarek określony jaki "męski" aby określić swoją płeć, ale są małe zegarki 35 mm:mondaine-A660.30314.16OM.jpg

 

 

 

 

 

nixon-A955513-00.jpg

...albo chronografy 39 mm:

seiko-SNDV55P1.jpg

 

Tylko że podpisane są jako... damskie.

 

Warto też poszukać zegarków kwadratowych lub w kopertach tonneu. Oparły się one pędowi ku wielkości:

https://www.czaszegarkow.pl/festina-brazowy-stal-p-304721.html

https://www.zegarki.zgora.pl/zegarek/577_Certina_DS_Podium_Square_C0015101605700

 

Wreszcie kolejnym źródłem mogą być prawdziwe zegarki vintage. Gdy US Army w latach 60. rozpisywała przetarg na field watche, miały one mieć średnicę 34 mm. I takie były rozmiary męskich zegarków.

 

Moda - modą, ale powojenne pokolenie było drobniejsze od nas. I niższe o jakieś 10 cm. Do połowy lat 90. "wzrost wysoki" zapisywano w paszportach mężczyznom, którzy mieli 175 cm wzrostu :)


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sierżant Julian

Faktycznie dużo propozycji tutaj (w tym moja) to Seiko 5. Japończycy produkują niedrogie i dobre zegarki a linie z niewielkimi kopertami być może kontynuują ze względu na swoją własną posturę. Jak przypomniał Zeno warto pamiętać również o markach Orient i Citizen. Co ciekawe w ofercie chińskich producentów (również charakteryzują się drobną posturą) oferta małych zegarków jest skromna, może to wynik ich "głębokiej inspiracji" wyrobami drogich i popularnych marek. Tu ponownie wspomnę o chińskiej linii zegarków Sea-gull 1963, gdyż nie tylko nie są "głęboką inspiracją" (podobieństwo do zegarków na kalibrze Venus 175 wynika z zakupu linii produkcyjnej, czyli nie kopiowania a bardziej "licencji"), ale też bardzo wpasowują się w mój gust.

 

@Zeno

Fakt, że w tym dość skromnym, jak na zegarki, przedziale cenowym wybór jest ograniczony. To jeden z powodów utworzenia tego wątku (choć na podstawie Waszych wypowiedzi postanowiłem zwiekszyc przedział cenowy do 1600zł, komunikat na końcu wpisu). Mając wysoki budżet problem z wyborem można mieć bardziej ze względu na zbyt duży wybór (dotyczy to nie tylko małych zegarków, dotyczy to chyba dowolnych dóbr zaczynając od skarpetek a kończąc na samochodach i mieszkaniach). Większość z nas to jednak "ekonomiczne szaraczki" a ja uważam, że korzystanie z zegarków nie jest zarezerwowane dla elity. Po prostu dla większość z nas dostępne jest Seiko oraz Adriatica a dla nielicznych Patek Phlilippe. To nie zmienia faktu, że każdy tu obecny lubi zegarki i to nas łączy a ja chciałbym aby to był wątek dla każdego. Nic nie stoi na przeszkodzi aby ktoś z budżetem na zegarek pozwalającym na zakup nowego samochodu po przejrzeniu tego wątku postanowił kupić japoński automat, lub używanego ruska tylko dlatego, że po prostu mu się spodobał.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prezentować tutaj zegarki unisex oraz sprzedawane, jako damskie o ile ich stylistyka pozwala je bez obciachu założyć mężczyźnie (błagam, bez różu!). Wiele starych męskich zegarków, właśnie ze względu na wielkość koperty, jest teraz postrzeganych, jako "to chyba damski jest". wink.png

 

Powojenne pokolenie było drobniejsze od nas oraz niższe o jakieś 10 cm ze względu na to, że teraz zwierzęta przeznaczone na mięso karmi się różnym świństwem, które my później jemy w kotletach i kiełbasach. Do tego wzrost standardu życia zapewne również ma na to wpływ (brak niedojadania, bardziej różnorodna żywność itp). Taka zmiana wzrostu w tak krótkim czasie nie może być wynikiem zmian ewolucyjnych.

 

 

Komunikat: uwaga, zmiana! Obserwując rozwój wątku oraz uwagi Szanownych Dyskutantów postanowiłem wprowadzić drobną modyfikację założeń. Kwotę maksymalną za zegarek (nowy, lub używany) zwiększmy z 1000zł na aktualną pensję minimalną netto, czyli na ten moment ok 1600zł (w ten sposób o ile temat utrzyma się dłuższy czas kwota ta będzie się zwiększała wraz z naszymi dochodami i inflacją). To zwiększy wybór zegarków a przecież zakup czasomierza za równowartość miesięcznej pensji nie stanowi szczególnej ekstrawagancji. Proszę tylko, aby w naszych rozważaniach nie pomijać tanich zegarków. Ponieważ pojawiają się interesujące propozycje zegarków "niezbyt mechanicznych" to nie ma sensu dyskryminować takich czasomierzy. Tak więc, choć wątek jest poświęcony głównie zegarkom mechanicznym, to inne ciekawe propozycje również są mile widziane. Zmiany te wprowadziłem, gdyż wynika to z Waszych wypowiedzi (pokazujecie interesujące propozycje zegarków niemechanicznych, jest sporo interesujących propozycji trochę wykraczających ponad budżet 1000zł etc). Odpowiednio zmodyfikowałem swój pierwszy post aby dostosować go do liberalizacji założeń wątku. Niestety Błyskawiczny za swoją propozycję Certiny DS-1 zdążył już zostać "skrzyczany" i mam nadzieję, że nie ma mi tego za złe. Używana Certina DS-1 powinna się zmieścić w nowym, podwyższonym budżecie. Koniec komunikatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

błagam, bez różu!

 

To nie jest róż, to amarant!

berg.jpg

 

Niewiele brakowało, a takiego kolory byłaby polska flaga :)

 

A przy okazji - wątek założyłeś, bo poszukujesz zegarka dla siebie, czy chcesz żeby był on vade-mecum dla innych?


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecny kolor "czerwieni" w polskiej fladze jest zbliżony do karmazynowego, też dobry. Amarant ma ciut większy udział niebieskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Timex Marlin Automatic śliczny i choć ma 40mm to warto przymierzyć, może koperta nie jest zbyt duża.

 

 

Marlin z 1968. Nadgarstek około 16.4 cm. Jeżeli ktoś chce/lubi to Marlina oryginalnego da się upolować. 7226d435c7c88c6266bc65de065bed80.jpg

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Prawda, ale cena jest zaporowa na to co oferują. Za 500 zł byłby to bardzo dobry zegarek.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda, ale cena jest zaporowa na to co oferują. Za 500 zł byłby to bardzo dobry zegarek.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Mieści się w budżecie określonym w temacie :)

Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieści się w budżecie określonym w temacie :)

Oczywiście. Mógłby być nawet droższy i mieściłby się w budżecie. Mówiłem a propos samego zegarka, abstrahując od założonego budżetu.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Mógłby być nawet droższy i mieściłby się w budżecie. Mówiłem a propos samego zegarka, abstrahując od założonego budżetu.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Wiem , wiem :)

Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.