Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Paweł Bure - Longines nr 22,762

Rekomendowane odpowiedzi

Zegarek zanabyłem na alle za ciężkie piniążki, ale zakłądam, że drugi raz może się nie trafić.

Zacznę może od mechanizmu, bo oczywiscie rozebrałem na części (a jakże).

 

Tu od razu pragnę przeprosić, bo walczac 5 godzin z włosem zapomniałem sfotografować mechanizmu od strony tarczy.

W zasadzie nic tam nie ma - przekładnia wskazań i numer taki, jak na kopercie (22,762)

 

Po kolei.

Mechanizm to wczesny Longines, z typowym dla wczesnego Longinesa wychwytem (choć od samego poczatku Longines stosował również wychwyt ustawiony w linii prostej - ancre ligne droite w niektórych modelach), bardzo podobny do dezela, którego już pokazywałem:

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/151015-ci%C4%99%C5%BCkie-%C5%BCycie-longinesa/

 

Jak zauważycie, ten mechanizm ma ładniej rozwiązaną zapadkę naciągu z dodatkowym mostkiem, ale ma również o 1 kamień mniej (14, bez kamienia w łożysku koła 3-go od strony tarczy).

Ciekawe zatem, czy faktycznie był wyższej klasy, czy też został wykończony i sprzedany (mimo "wcześniejszego" numeru) później.

 

post-2232-0-73389200-1552667847_thumb.jpg

 

Jak widać balans już gotowy do montażu i... d*p :(

Cały ten piękny komplecik poleciał mi na podłogę i z włosa zostało wspomnienie.

Jak się później okazało, włos był w jednym miejscu przerdzewiały - co gorsza w środku - i pewnie i tak długo by nie pociągnął, ale upuścić mostek z balansem na glebę się nie godzi.

Cóż - pozostało mi mozolne dobieranie nowego włosa (przednia zabawa z wielokrotnym kołkowaniem do 1,5mm centralnej obręczy tylko po to by stwierdzić, że jest zupełnie bez sensu - polecam), co zajęło mi jakieś dodatkowe 4-4,5 godziny. Kląłem tak, ze ochrypłem. Może nie ma się czym chwalić, ale tak było.

 

post-2232-0-71944100-1552668014_thumb.jpg

 

Jak widać jedyny dobry włos, który znalazłem i tak musiałem sporo skrócić.

Koperta nie posiada charakterystycznej próby '84', wiec domyślam się, ze zegarek sprowadzono zanim nabijanie tej próby na srebro importowane stało się obowiązkowe.

 

post-2232-0-46822100-1552668044_thumb.jpg

 

Mechanizm zakopertowany i chodzi, ale niezbyt ochoczo. Może to kwestia sprężyny, a może po prostu nie ma chęci ;) Wszak jest stary i kapryśny.

Warto zwrócic uwagę na rosyjskie oznaczenia na mostku balansu - nie wiedziałem, że stosowano je tak wcześnie.

 

post-2232-0-90076000-1552668258_thumb.jpg

 

Największa atrakcja to wykończony emalią carski orzeł na deklu. 

Paweł Bure robił duzo zegarków dla rosyjskiej administracji czy ogólnie dla państwa rosyjskiego (za nim plasowały się firmy H. Moser i Tissot), i może dlatego na wielku z nich znajdziemy, przeważnie nakładanego, carskiego orła, ale ten emaliowany jest wcześniejszy i chyba ciekawszy niż inne, które widziałem.

 

post-2232-0-82656900-1552668372_thumb.jpg

 

Koperta zachowana jest w niezłym stanie, ma jedno wgniecenie od upadku i trochę wytarć, ale ogólnie jest nieźle.

 

post-2232-0-92073500-1552668420_thumb.jpg

 

Na wewnętrznym deklu znana inskrypcja producenta...

 

post-2232-0-35860100-1552668454_thumb.jpg

 

..i numer seryjny. Teoretycznie jeśli numer 72xxx to rok 1875, to numer 22xxx powinien być sporo starszy, ale - biorąc pod uwagę ze Bure zaczynał w roku 1874. - najpewniej mechanizmy pochodzą z tego samego okresu.

Jest to zapewne zegarek z samego początku działalności Pawła Bure w Rosji.

 

Tarcza:

 

post-2232-0-11319700-1552668559_thumb.jpg

 

Tak naprawdę jest biała, tylko szkło jest zółte.

Jesli zółknące szkło powoduje korozję wskazówek (a ponoć tak bywa) - trzeba je koniecznie wywalić, ale tu korozji brak, więc póki co zostaje.

Ogólnie jest to piękny i ciekawy Paweł Bure, z początku produkcji, być moze pamiętający aż trzech kolejnych carów rosyjskich, na co wskazuje brak próby 84 na deklach. Rzadkość :)

Widać też, ze od początku działalności Bure importował zegarki Longinesa do Rosji.

Wspólpraca firmy z Longinesem trwała potem wiele lat, czego dowodem jest np ten zegarek:

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/172765-stary-pawe%C5%82-bure-longines/

 

Naprawdę niezmiernie cieszy mnie zakup tego zegarka - perełka w kolekcji :D !!!

 

 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ten z alle. Ja sie nie zastanawiałem - dałem takie maksimum, zeby wygrać, wiec dobrze, ze nie licytowales, bo byłbym stratny ;)

 

Raz odpuściłem podobnej klasy cudeńko i do dziś strasznie żałuję...

 

Ten zegarek to miłość od pierwszego wejrzenia i musiałem go miec, nawet gdybym musiał nadszarpnąć "rezerwy" :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem informację od Longinesa - w ich archiwach ten numer seryjny odpowiada krytemu zegarkowi w srebrnej kopercie z naciągiem kluczykowym (cal 20B) wyprodukowanemu miedzy rokiem 1870 a 71. Wyglada, ze się zgadza, choć nie udało mi się ustalić który z nich to konkretnie 20B...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka tam perełka w kolekcji... Perła!

 

Mam wrak werku od takiego, ale całość widzę po raz pierwszy - gratulacje!

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.