Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
70soul

Przeinstalowanie/Odświezenie Windowsa 8.1 pro, kilka pytań do was.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, serdecznie proszę was o praktyczne porady. 

 

Od chyba trzech albo więcej lat nie przeinstalowywałem Windowsa i sporadycznie mam pewne błędy większe lub mniejsze. 

Ostatnim razem po zakupie dodatkowego wewnętrznego dysku ssd, zaniosłem laptopa do serwisu by zainstalowali wszystko wraz z sterownikami na nowym.

Chcę odświeżyć komputer ale nie jestem pewny którą drogą zrobię to najlepiej, w 8.1 pro mam opcje:

 

1. Odśwież komputer z zachowaniem istniejących plików.

2. Usuń wszystkie dane i ponownie zainstaluj system Windows

3. Uruchamiania zaawansowane

 

Wiem że brzmi prosto ale w prostocie tej mogą być pułapki.

Tak czy inaczej kupię dysk na kopie zapasowe (a możliwe ,że i drugi ssd do lapka by były dwa szybsze, gdyż tymczasem drugi wewnętrzny dysk to hdd i nie pracuje za szybko). Więc mogę najpierw przekopiować wszystkie potrzebne rzeczy (na ten do kopii zapasowych) i kompletnie sformatować obecny dysk opcją nr 2, albo jeżeli jest taka opcja w "ponownie zainstaluj system Windows" zainstalować na nowym dysku (kolejnym wewnętrznym ssd) innym niż obecny tak by ten używany od 3 lat dysk posłużył jako drugi a Windows był na nowym. 

 

Czy "Odświeżenie komputera" ma sens jeżeli mógł by mi pozostawić pliki po różnych starych programach (jeżeli pozostawia)? i jak myślicie czy będę miał problemy ze znalezieniem sterowników automatycznie w internecie czy trzeba zaczynać od starszych wersji na płytach CD które były dołączone wraz z laptopem kilka lat temu i aktualizować wtedy ?

Mam również, zrobiony kiedyś z AlienRespawn dysk startowy na pendrive, Czy może tą opcją mogę zainstalować na nowo, na innym dysku który ewentualnie bym podmienił w miejsce istniejącego (bo rozumiem ,że dysk systemowy musi być w swoim miejscu).

Wyczytałem jeszcze na forach ,że niektórzy ludzie czekają 24 i więcej godzin aż Windows się uruchomi po przeinstalowaniu a procesu nie wolno przerywać, szansa pewnie na taką sytuację jest bardzo mała ale gdyby... to czy trzeba czekać cały czas czy to oznaka błędu ?

 

Laptop Dell Alienware m17X r4. 

Dysk Samsung 840 Evo i myślę by dokupić taki sam (ewentualnie Evo 860) na nowy Windows (jeżeli mogę przeinstalować na inny niż obecny używając jedną z powyższych opcji), chyba ,że polecicie coś lepszego w podobnej cenie 500gb +.

 

Dzięki z góry za pomoc sugestie i porady. 

Edytowane przez 70soul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na aktualnej instalacji windy zrób kopię wszystkich istotnych danych z dysku ssd na dysk klasyczny który masz jako drugi w kompie.

2. Teraz albo zrób czystą instalacje windows 8.1 najlepiej z płyty DVD albo botowalnego pendriva.

Masz czysty system i dane do poukładania na klasycznym HDD

 

Druga opcja - kup nowy ssd tak jak piszesz 480-500 GB i zrób jak wyżej tylko przed instalacją windy wymień dysk ssd na nowy. Klasyczny zostaw - moim zdaniem jeśli nie obrabiasz na lapciu filmów

czy zdjęć to taki układ jest bezpieczniejszy. Dodatkowo przemyśl czy nie lepiej zainstalować win10 pro - możliwe że zostanie on automatycznie zaktywowany na twoim Dell-u - często spotykam się z tym

że na lapciach Della z 8.1 instalacja 10-tki jest akceptowana bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jak już zrobisz sobie kopię danych na zewnętrznym dysku lub tym nie systemowym, to sugeruję zmianę systemu na Windows 10.

Microsoft się odgrażał, że wyłączy tą opcję, jednak nadal działa. Nie ma znaczenia czy chcesz podbić Windows 7, 8, czy 8.1. Działa tak samo.

Potrzebujesz numeru swojej licencji z naklejki, jeżeli nie ma naklejki w widocznym miejscu, ani pod baterią, To przy Windowsie 8 i 8.1 często numer był zaszyty w biosie, wtedy nie potrzeba nic wpisywać.

Wchodzisz na stronę :
 
 
Guzik "Pobierz narzędzie"
 
Wkładasz pendrive najlepiej nie mniejszy niż 8 GB, odpalasz program i tworzysz dysk instalacyjny na pendrive - 64 bity.
 
Potem z tego pendrive uruchamiasz instalację z poziomu bieżącego systemu lub z poziomu biosu.
Jak zrobisz to z poziomu systemu, jako aktualizację, i nawet jak wybierzesz czystą instalację (co bym sugerował), to możesz się potem cofnąć do poprzedniego Windowsa. 
 
Generalnie wszystko jest proste i dość intuicyjne. Jak się nie czujesz na siłach to napisz pw - pomogę przez telefon lub połączenie zdalnie.
 
Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

serdeczne dzięki za odpowiedzi. nie wykluczone ze jeszcze o coś dopytam, lepiej tutaj w temacie, może któryś z użytkowników forum również przymierza się do przeinstalowania Windowsa. Wczoraj nagrałem wersje 8.1 na płytę dvd. Jednak jeżeli mogę wskoczyć od razu do 10 i mój klucz będzie działał (mam na naklejce u dołu laptopa) to mam pendrive odpowiedni.

prawdopodobnie kupię Samsung 860 evo 1tb, są obecnie nowe o 49% taniej. jeżeli dostanę do soboty to w ten weekend biorę się za to.

 

Edycja---

 

Dysk dostanę 4 albo 7 Maja.

Dzięki Jacek za link i ofertę pomocy.

Edytowane przez 70soul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie jest dobrze, zrobiłem chyba niepotrzebnie partycje, i mam tylko partycję 443 GB w mój komputer zamiast reszty z 1tb na innej. Mogę przydzielić jeszcze resztę ? :) Co czynić Panowie ?

Edytowane przez 70soul

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zarzadzaj/zarzadzaj dyskami - tam masz możliwość zmienic rozmiar partycji czy dodac nową tak wiec tam zrobisz to co ci bedzie pasowac najlepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktory nadaje sie tylko do przegladania poczty :D

Uuuu, kolega „fachowiec” :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc, tak windows działa. 

Za każdym włączeniem muszę wskazać czy chcę 8,1 czy 10 Chciałbym to jakoś zmienić by od razy przechodził do 10, tego 8.1 nie instalowałem obecnie.

 

Mam do Was pytanie, czy używacie opery ? Przekopiowałem pliki ze starszej instalacji pod nową, jednak nie mogę korzystać z starszych zakładek i ulubionych, jest czysta i nowa podmiana plików nic nie dała. kilka lat zbierania, będzie mi bez tego trudno.

 

Z tym dyskiem i partycją to miałem te 443gb za każdym restartowaniem komputera po różnych aktualizacjach, i naprawdę nic nie zmieniłem tylko zajrzałem do zarządzania dyskami, i przy kolejnym restarcie mam cały dysk 930GB bez partycji. Nie przeszkadza mi to.

Trudziłem się by zmienić kolory klawiatury (nie reagowały mi przyciski funkcyjne które mój model posiada) ale wreszcie dorwałem sterowniki i działa. Dużo innych rzeczy kilka lat na tej ósemce byłem.

Mam od Dell'a "backup and recovery" czy myślicie by tego używać czy lepiej te wewnętrzne kopie windowsa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.