Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
miromat

GUB Glashütte Beobachtungsuhr - poszukiwana część.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu mam kieszonkowego GUB-a Glashütte Marine Beobachtungsuhr Kaliber 48, ostatnio oddałem go do gruntownego smarowania i niestety w trakcie wyszła usterka o której nie wiedziałem, choć wiedziałem że coś jest nie tak ze wskaźnikiem rezerwy chodu.

Okazało się że pęknięta jest "blokada krzyża maltańskiego", która znajduje się w bębnie sprężyny. Niestety fachowiec nie ma tej części i podejrzewam że mało kto ma.

Zegarek oczywiście został obsłużony, nasmarowany, z obietnicą że jeżeli zdobędę cześć to zostanie ona zamontowana gratis.

 

I tu moje pytanie - kto może mieć coś takiego? Oczywiście ostatnią deską jest firma Glashutte, ale może ktoś ma wiedzę, gdzie, do kogo można napisać, popytać. Część nie jest jakoś skomplikowana w wykonaniu, mikromechanik może by sobie poradził a może jakiś zegarmistrz ma taki kaliber w częściach i zechciałby odsprzedać tę część.

 

Pomożecie? :)

 

post-4145-0-40417800-1557933683_thumb.jpg

post-4145-0-17805600-1557933688_thumb.jpg

post-4145-0-30260300-1557933697_thumb.jpg

post-4145-0-52213200-1557933704_thumb.jpg

post-4145-0-56148300-1557933782_thumb.jpg


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To powinno być łatwe do dobrania. Tylko ta część lub razem z krzyżem maltańskim.

 

 

Ta część jest też "łatwa" do dorobienia.

Nie żartuję.

https://watchmaking.weebly.com/geneva-stop-work.html

 

Gdyby nikt z kolegów nie dobrał to ja zrobię 10% taniej niż w Glashutte.

Może trochę przesadziłem z ceną.

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powinno być łatwe do dobrania. Tylko ta część lub razem z krzyżem maltańskim.

 

 

Ta część jest też "łatwa" do dorobienia.

Nie żartuję.

https://watchmaking.weebly.com/geneva-stop-work.html

 

Gdyby nikt z kolegów nie dobrał to ja zrobię 10% taniej niż w Glashutte.

Może trochę przesadziłem z ceną.

Możesz coś wiecej powiedzieć o swojej propozycji  na priva? Pytanie też do kolegów znających fachowe nazewnictwo tej części po niemiecku, w razie gdybym korespondował z Glashutte?


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dobrania potrzebne są wymiary, średnica, kwadrat, grubość.

Ta pęknięta część wygląda trochę nietypowo.

Przydało by się zdjęcie widoku pod tarczą.

Chodzi o wygląd kształt i wymiary krzyża ale i mechanizm różnicowy wskazań rezerwy chodu. Oś wskazówki rezerwy chodu jest w kolizji z bębnem i właśnie stop mechanizmem. To może tłumaczyć dlaczego zegarmistrz nie mógł dobrać części.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mógł dobrać, bo tych zegarków wykonano jedynie kilka tyś, przed wojną i w czasie to były zegarki A. Lange, a po wojnie w DDR już GUB-y. Mechanizmów na części raczej już nie ma.

 

Czy do wykonania nowej części wystarczy dostarczona pocztą sama cześć uszkodzona?


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wczoraj, że ta część powiedzmy że nazywa się zabierak wygląda nietypowo. To był błąd, eufemizm.

Zabierak moim zdaniem wygląda źle, nieprawidłowo, nieorginalnie.

1. Palec zabieraka ma nieprawidłowy krztałt, brak jest poszerzenia na końcu palca. To może powodować poważne luzy przy współpracy z krzyżem msltańskim, i niszczenie krzyża oraz wyrywanie jego osi czyli malutkiego wkręta przykręconego do cienkiej części z mosiądzu.

2. Otwór kwadratowy jest wykonany nieprawidłowo.

Powinien być obrócony o 45 stopni.

Takie wykonanie skraca, zmniejsza powierzchnię ewentualnego przełomu.Takie wykonanie może w razie złamania uszkodzić..(jak pkt.1)

3. Przełom, a dokładnie dwa po obydwu stronach otworu pokazują nieprawidłową twardość zabieraka.

Nie widać żadnego śladu odginania rozciągania wydłżenia stali przed rozerwaniem.

Stal jest krucha, zahartowana ale nie wykończona wygrzewaniem usuwającym naprężenia.

Rozerwanie zahartowanego zabieraka najprawdopodobniej spowodowało... czytaj pkt.1

Wniosek jak na początku: nieorginalna, źle dopasowana część.

Wyjaśnienie jak działa "genewa stop work" można znaleźć tutaj: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://learntimeonline.com/best-watch-repair-videos/geneva-stop-work/&ved=2ahUKEwi9hM3U4J_iAhVEwsQBHSTOBuYQwqsBMAF6BAgGEAg&usg=AOvVaw29yS0bi9yxL9Bqt-MoWtyS

Dodatkowo nad bębnem sprężyny naciągu w tym zegarku znajduje się mechanizm rezerwy chodu, tam powinien być jakiś mostek/ półmostek i kilka kółek... Łamany zabierak i lub wyrwany maltański krzyż też mogły narobić tam bagna...

 

Ten mechanizm rezerwy chodu to główny sprawca mojej odpowiedzi na twój post. Chciałem zobaczyć jak jest rozwiązany.

 

Nie jestem zegarmistrzem, jestem partaczem (w pierwotnym znaczeniu tego słowa), nie chcę wchodzić w paradę zawodowcom.

Gdybym ja miał dobierać lub dorabiać potrzebny jest cały mechanizm.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za obszerne wyjaśnienia, właśnie dlatego chciałbym gdzieś zobaczyć zamontowany zabierak , aby porównać kształt. Najlepiej byłoby znaleźć cały schemat mechanizmu 48, rozrysowanego na poszczególne części. Tylko gdzie go znaleźć.


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schematu nie znalazłem, a zdjęcia mechanizmu pod cyferblatem tego nie pokazują, nie mówiąc już o tym że sam mechanizm wygląda inaczej,

 

post-859-0-39857500-1558542768_thumb.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziękuję, jest w sieci sporo zdjęć tego mechanizmu, jest np na http://www.faszination-uhrwerk.de na literę v jako VEB Mechanik Lange...

 

 

Moją ciekawość to zdjęcie zadowala, zamiast komplikacji np 3 kół zmianowych jest jedno duże od razu do wskazówki rezerwy chodu. Spodziewałem się że bęben sprężyny będzie podtrzymywany od strony tarczy jak w innych mechanizmach lange przez dodatkowy mostek, a tu jest pełna płyta z otworem na czop osi bębna. Geneva stop work na deklu bębna jest pod płytą dostępny po wyjęciu bębna od strony mechanizmu a nie tarczy.

 

Jak wygląda ?

Przecież wiadomo, tak jak wszystkie.

Tak jak w glashuterach, jak w lange & sohne, jak w grossmannach, są w sieci zdjęcia jak we wszystkich zegarkach z glashutte, jak Geneva stop work. Różnią się odległością osi srednicami, rozmiarem otworów. Zasada działania, więc kształt jest zawsze taki sam.

 

To tak jak by szukać precycyjnego rysunku kół zmianowych przekładającego jeden obrót koła minutowego na 1/12 obrotu koła godzinowego. Masz rozstaw osi i jedno koło, to jakie uzębienie ma mieć drugie..

Bez precyzyjnego rysunku nikt nie da rady!

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dziś odpowiedź z Glashutte Oryginal. Po obejrzeniu zdjęć przez pana specjalizującego się w starych mechanizmach firmy, odpisano mi że są w stanie mi pomóc, tylko należy dostarczyć zegarek do Glashutte.

Koszt ekspertyzy na wstępie to 130 Euro. A potem się zobaczy :mellow: .

 

Jestem ciekawy czy mogą wysłać tą konkretną część, czy też dorabiają.

I mam zagwozdkę.


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schematu nie znalazłem, a zdjęcia mechanizmu pod cyferblatem tego nie pokazują, nie mówiąc już o tym że sam mechanizm wygląda inaczej,

 

attachicon.gifKaliber 48.JPG

Tak, ponieważ zdjęcie ze strzałką pokazującą pękniętą cześć Genewa stop work  to tylko poglądowe z innego  mechanizmu.


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość na priv


 

Jeśli zaadoptujesz psa, to nie zmienisz tym świata, ale cały świat zmieni się dla tego psa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.