Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Fosgen1

Stary stojący zegar - prośba o pomoc

Recommended Posts

post-109691-0-55811400-1559824804_thumb.jpgpost-109691-0-74455400-1559824831_thumb.jpgpost-109691-0-87870900-1559824879_thumb.jpgWitajcie,

znajomy ma piękny (w moim odczuciu) stary (tak uważam, choć się nie znam) stojący zegar. Gorąca prośba o podpowiedź:

- jaki przybliżony wiek zegara?

- czy kompletny, czy może składak?

- jaki producent (na cyferblacie nie ma żadnej cechy, czyżby producent był no name i wstydził się ujawnić)?

- kto w Trójmieście lub okolicach (Pruszcz, Żukowo, Kościerzyna itd.) podjąłby się fachowego rzetelnego przeglądu?

- ile mógłbym zapłacić, biorąc pod uwagę gdzieniegdzie występujące niewielkie uszkodzenia?

Nie jest to zegar od handlarza, więc liczę że to dobry przedmiot, moja żona ufam ścierpi taki zakup, który chciałbym zachować dla przyszłych pokoleń.

Zegar chodzi, nie wiem czy punktualnie.

Z góry pięknie dziękuję,

Łukasz

post-109691-0-26090300-1559898809_thumb.jpg

post-109691-0-42046100-1559899121_thumb.jpg

Edited by Fosgen1

Zegar można datować w przybliżeniu na 1910-1920 r.  +/- 5 lat.

Brakuje zwieńczenia skrzyni, tzw. korony. Wag nie widać, soczewka wahadła być może jest od kompletu, ale też mogła być taka jak tarcza, trawiona i miejscami srebrzona.

Producenta być może dałoby się rozpoznać po zobaczeniu mechanizmu i gongu.

Przegląd i podstawowe naprawy mechanizmu we Wrocławiu to około 400 - 500 złotych.

Pozdrawiam

Piotr

Witaj Piotrze,

Dziękuję Ci za ciekawe i pożyteczne informacje. Dołączyłem do poprzedniego postu fotki wag i mechanizmu, takie jakie mam. Czy coś więcej można dodać?

Pozdrowienia,

Łukasz

No można wyjąć mechanizm (po odczepieniu wag i wahadła) i zrobić fotkę tylnej płyty. To zwykle mówi najwięcej o zegarze. 

Zegar można datować w przybliżeniu na 1910-1920 r.  +/- 5 lat.

Brakuje zwieńczenia skrzyni, tzw. korony. Wag nie widać, soczewka wahadła być może jest od kompletu, ale też mogła być taka jak tarcza, trawiona i miejscami srebrzona.

Producenta być może dałoby się rozpoznać po zobaczeniu mechanizmu i gongu.

Przegląd i podstawowe naprawy mechanizmu we Wrocławiu to około 400 - 500 złotych.

Sczytałem z tyłu mechanizmu, że producentem jest LFS, D.R.P. No. 142125, i niżej S P 3828, jak na fotografii. Warto pochodzić koło takiego zegara? Podobno chodzi, nie miałem niestety okazji zaobserwować czy w miarę punktualnie. Wagi i wahadło wyglądają jak nie od kompletu, bo cyferblat znacznie bardziej zdobiony, czy mylę się i mogą być one oryginalne?

post-109691-0-53069800-1560061697_thumb.jpg

post-109691-0-78442800-1560061732_thumb.jpg

Edited by Fosgen1

Patent, dotyczący konstrukcji mechanizmu bicia pochodzi z 1901 roku, obowiązywał od 29.06.1901 roku. Oznaczenia patentów wybijano na mechanizmach zwykle przez 5 do 10 lat. Co do soczewki wahadła i wag nie dam głowy, że były trawione i zdobione jak tarcza. Być moze są oryginalne. Nie mam niestety katalogów LFS z tego okresu.

Pozdrawiam

Piotr

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Nikifor55
      Witam
      Kupiłam stary zegar i chciałabym czegoś się o nim dowiedzieć Czy ktoś pomoże w identyfikacji jak może być stary ? 
      Co oznaczają cyferki napisane ołówkiem ? Pochodzi z Danii.
      Planuję go oddać do renowacji - jak wygadał oryginał ? w których miejscach powinny być złocenia ? Może ma ktoś podobny ...

• By Xylos
      Witam, z góry zaznaczam że kompletnie nie orientuje się w zegarach więc proszę o wyrozumiałość Trafił do mnie taki dziwny zegar, ze wstępnego sprawdzenia mogę powiedzieć jedynie że jest sprzed 1945r i nie posiada żadnych plastikowych części. Jeżeli będzie potrzeba więcej zdjęć to proszę napisać czego i jak ewentualnie to rozłożyć na części pierwsze

Link do folderu ze zdjęciami ponieważ są zbyt duże by dodać je na forum  https://drive.google.com/drive/folders/1UIlkq6SGe5GGiWrVYh9Inx6804Pn0Qs3?usp=sharing
    • By Tomasz Krakus
      Po Moim Ojcu mam kolekcję kilkunastu starych zegarów wiszących. Jeden z nich na cyferblacie między  godzinami V a VI ma coś, czego funkcja jest dla mnie tajemnicą. Nie znam się na tym, dopiero mam zamiar zabrać się do nauki (teraz nareszcie mam na to czas), więc bardzo Was proszę o pomoc. Co to takiego? Załączam zdjęcia pd strony frontowej i od tyłu cyferblatu. Tarcza jest z grubego, nielakierowanego kartonu z nadrukiem. Nie wiem czy oryginalna, czy ktoś dorobił i przykleił. Na pewno stara i nie na drukarce drukowana, może ręcznie malowana z użyciem grafionów na tusz. Tego nie umiem stwierdzić. Chcę wydrukować nową tarczę i nie wiem, czy ten wskazany element dalej umieścić, nie wiem jaka jest jego funkcja, czy usunięcie nie "zuboży" całego zegara. Będę wdzięczny za pomoc.

• By kropton
      Dzień dobry,

chciałbym poprosić o identyfikację modelu oraz przypuszczalny rok produkcji zegara firmy Gustav Becker.
      Werk P14 
      Nr. 1517731 (wyczytałem, że około to rok 1900-1910, z  kolei logo na cyferblacie sugeruje 1910-1931).
      Zdjęcia w załączeniu.

PS dla ciekawych
      Zegar został znaleziony w stanie złym - połamana oraz niekompletna skrzynia, wykrzywiona oś, brak wahadła,brak jednej wskazówki.
      Jako ze zajmuje się renowacją starych gramofonów a także pasjonuję wszelakimi starociami na warsztat poszedł i zegar.
      Oczywiście zegar już żyje i pomimo, że jest kaleką bez jednej wskazówki (zamiennik już w drodze) to liczy czas jak dawniej.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
      Piotr

• By Patrict12
      Witam. W mych skromnych progach od paru lat stoi dumnie i nieprzerwanie zegar. Nigdy nie zastanawiałem się skąd się wziął, kto go kupił, i co to w ogóle jest. Czy ktoś mi może powiedzieć chociaż nazwe tego zegara i jakiś obraz historyczny? Dziekuje

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.