Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
sand

Becker Silesia

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę kolegów o radę , trafił mi się  Gustaw  Becker  Silesia . Jest trochę dziwny , tarcza jakby  rękodzieło  ale z napisem  Gustav Becker . Również dziwna jest pełna płyta , widziałem taką ale w dwuwagowym , lecz sprężynowce silesia  mają ażurowe płyty . Nie bardzo wiem z jakiego jest okresu . Werk mam  już w domu , a po skrzynię i wahadło muszę jechać około 100 km. Forum  i internet niewiele mi pomogły.

 

post-93905-0-70461900-1564074034_thumb.jpg

post-93905-0-18805200-1564074057_thumb.jpg

post-93905-0-51372300-1564074075_thumb.jpg

post-93905-0-42487900-1564074091_thumb.jpg

post-93905-0-53754700-1564074107_thumb.jpg

post-93905-0-04674300-1564074124_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna tarcza jest przemalowana, ma naklejone indeksy. To werk Silesia z początków produkcji, jeszcze z uproszczoną wersji mechanizmu "samonastawiającego" kotwicę. (Abfallreguliervorrichtung),wprowadzonego w 1908 roku i stosowanego dość krótko.

 

post-6402-0-71028000-1564075231_thumb.jpg


post-6402-0-06584200-1564075650.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybką odpowiedz . Co do cyfr masz rację , są wycięte na ploterze i naklejone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Mam taką tarczę jak powyżej też w GB gdzie litery i ornamenty są tłoczone (lub wytrawione). Pokryte to wszystko było białą farbą (podobnie skrzynia brązową) Farba była bardzo pożółknięta. Postanowiłem ją odnowić. Mam pytanie jak ona wyglądała o oryginale? Moja na pewno nie była srebrzona bo nie ma po srebrze śladu ani na rewersie ani na awersie. 

A) Czy mogła być mosiężna (goła) i czarne litery?

b) złote litery i brązowiona tarcza (octan miedziowy+sirczm glinowo-potasowy lub Chloran potasowy).

Odkrywając kolejne warstwy na tarczy zarówno  A i B jest prawdopodobne.

Czy wie ktoś ja to wyglądało naprawdę?

Dziękuję za wszystkie sugestie.

pozdrawiam

Edytowane przez Sertk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nieco inne tarcze , aż tak się do nich nie dobierałem ( bo są , w dość dobrym stanie ) , mogę powiedzieć , że napewno były srebrzone . Nie wiem , jak to robili , ale tylko z przodu srebrzona , a tył nie był srebrzony . Mam jedną wyjętą , bo czyszczę i składam mechanizm . Więc ona , jest mosiężna i ma wytłoczony ( wypukły ) krąg z cyframi , ale cyfry nie są wklęsłe. W innych . o ile się nie mylę , jest podobnie . W starszym Beckerze , cyfry i znaczki są wklęsłe i malowane , czarno , a znaczki złoto. Tarcza mogła być z mosiądzu , ale też ze stali , którą miedziowano i wtedy srebrzono.

Srebrzenie , zabezpieczano jakąś powłoką ( może szelakiem ) ale to z czasem osłabło i stąd rysy i czernienie srebra . Jak ktoś chciał to wyczyścić , np . szmatką z wodą i trochę mydła . to najczęściej zniszczył i powłokę i srebrzenie . Wówczas pozostało mu kombinowanie ,... jakby to naprawić .

Inni koledzy lepiej znają się na tarczach , itd. ,  więc pewnie lepiej to opiszą .

IMG_4326-crop (Copy).JPG

IMG_7637 (Copy).JPG

IMG_7601.JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zupełnie inaczej to wygląda, wyglądało :(

Po zdjęciu farby zdjęcie 3

20211113_192556.jpg

20211113_192559.jpg

20211113_193329.jpg

Po polerowaniu czysty mosiądz.

Złote litery są bardzo trwałe, znaczniki minut również złote pod mikroskopem :)

Stad moje pytanie. Skoro nie ma srebra (zwykle są ślady na odwrocie tarczy) to czy mogła być tarcza brązowa i złote cyfry. Pewien Zegarmistrz stary powiedział mi że były takie tarcze ale bardzo rzadko występowały. Chciałem to zweryfikować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja , to  jednak mało wiem ! :)

Jednakże , nie sądzę , by ten ,, pewien stary zegarmistrz " miał rację .

na pierwszym zdjęciu pokazałeś pomalowaną na biało tarczę , ze złotymi cyframi .... i było by fajnie , bo kto by zamalowywał , takie złote cyfry , które na białym super wyglądają  ( na czarnym też ) . Ale już na drugim zdjęciu widać , że w cyfrach , są resztki spękanej czarnej farby ( myślę , że oryginalnej )

Cyfry wyglądają , jakby były wcześniej złote , ale myślę , że to czysty mosiądz , który tak został zachowany , akurat pod tą farbą ( coś po niej zostało - jakieś natłuszczenie , czy coś , co nie pozwoliło na korozję mosiądzu )

Natomiast reszta tarczy , po starciu srebra i pomalowaniu na biało , to myślę , iż weszło w reakcję z mosiądzem i doprowadziło do zbrązowienia .

To tak , jak w jednym z moich , gdzie wagi i soczewka wahadła , są prawie czarne.

IMG_5496 (Copy) (Copy).JPG

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Pod czarną farbą jest złota. Teraz bardziej myślę o polerowaniu chemicznym i zabarwieniu znaków na czarno. Czyli opcja A.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to jest polerowanie chemiczne?

To jakaś specjalną technologia czy masz na myśli użycie past do polerowania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sertk napisał(-a):

....... Teraz bardziej myślę o polerowaniu chemicznym i zabarwieniu znaków na czarno. .....

 

Odradzam no chyba,  że masz doświadczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki to koszt , ale skoro już tak wyczyszczone , to rozejrzałbym się za galwanizernią i srebrzeniem . Przecież cyfry , indeksy , znaczki , są wgłębne . Więc , będzie można , nanieść tam czarną farbę .......... potrzebna tylko wprawna ręka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srebrzenie to nie problem sam to mogę zrobić. Podobnie jak brązowienie (czyli chemiczne barwienie mosiądzu) Wiem na 100% że ona nie była srebrzona. 

Czyli mosiądz i czarne cyfry albo brąz i złote. Tyle że nie spotkałem nigdy brązowej. Stad pytanie na tym forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie spotkałem takich... Może ktoś na takie trafił ?

Swe zdanie wyraziłem i pisałem, że były z jednej strony srebrzone. 

Jeśli stoisz na stanowisku, iż ta nie była srebrzona, to zrób na szysty mosiądz, czarne cyfry i inne znaki i linie.... bo to chyba bardziej pasuje. 

PS. 

Zwrócę uwagę na to, że jeśli była mosiężna, to wystarczyło komuś, by tylko wypolerował i zabezpieczył przed patynowaniem. Podobnie z czarną tarczą. Po co komu malować na biało,...skoro i tak, niezbyt mu to wyszło. Myślę, że chciał, choć częściowo odtworzyć jej wygląd,... no, nie na srebrno, ale choćby na biało. 

Jak znajdzie się ktoś, kto ma, lub widział takie tarcze, to będziemy mieć pewność. 

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PM1122 rozumiem twoje stanowisko bo tak myślałem na początku. Jednak są ślady białej farby tam gdzie jej nie powinno być (zegar). Oglądając pod mikroskopem tarcze jej zakamarki, z drugiej strony, na krawędziach itd.. nie ma srebra. (nie spotkałem tarczy jednostronnie srebrzonej chyba że współcześnie). Po co ktoś miałby zdzierać, polerować do gołego mosiądzu by potem farbą zaciapać. 

Natomiast we wzorach narożnikowych są pozostałość gładkiego ładnego brązu. (podobne fragmenty na innych miejscach częściowo pod złotą farbą.

Poczekam tydzień, może ktoś się jeszcze wypowie.

Pozdrawiam

 

old time odpowiadając na twoje pytanie: Polerowanie chemiczne to proces chemiczny mający na celu pozbycie się tlenków i innych zanieczyszczeń z powierzchni przedmiotu co daje efekt dodatkowego rozjaśnienia. Stosuje się to przed srebrzeniem. Zanurza się w odpowiednio przygotowanej kąpieli. Pasta polerska nie załatwi sprawy w miejscach trudno dostępnych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w życiu nie widziałem takiej tarczy z ciemnym tłem (polakierowany mosiądz, brązowienie itp). Raz, że mało widziałem, dwa, że Becker wypuścił raczej niewiele zegarów a'la Jugendstil/art noveau, trzy - są to tarcze (jak widać) nietrwałe, dużo większą przeżywalność mają emaliowane "porcelanki" z zegarów starszych nawet o kilkadziesiąt lat...

Jak wygląda soczewka wahadła tego zegara? Zachowała się?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahadło rusztowe RA = krótkie | Wrocław | Ogłoszenie na Allegro Lokalnie Nie jest to moje (z internetu) ale to było w komplecie 

ruszt z 5 strun

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% nie stanowiło to wahadło kompletu z resztą.

Do tarczy z takim wzorem w komplecie była też odpowiednia soczewka.Gdyby istniał ciemny oryginał, to z pewnością miałby też ciemną soczewkę (ze złotym kółkiem). Czy takie istniały? Nie mogę zaprzeczyć, ale wątpię.

1431068414_Screenshot2021-11-23at16-47-28GBWK250-GBWK250pdf.png.c89408ea01b6a3092fc6525f6b2b54f9.png

 

Były modele z mosiężnym podkładem, ale (chyba...) we wszystkich pierścień z cyframi był jasny, "srebrny".

 

360172545_Screenshot2021-11-23at16-51-28GBWK250-GBWK250pdf.thumb.png.fabb5479fc249e19660a675f34669ce3.png


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr (taranrt) dziękuję Ci za ta kartę. Wahadło z taką soczewką mam ale zupełnie od innego GB. Tam jest okrągła srebrzona tarcza a wahadło mosiądz i czarne przegłębienie. A wracając do tematu:  Wzór 53 jest taki jak mój tylko srebro czy mosiądz? (jak na pierwszym zdjęciu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opisie producenta nic nie ma na ten temat. Ale z tych co widziałem, to do tego typu srebrzonej tarczy była tak samo wykończona soczewka. Wzór 53 był cały srebrny. Czy pierścień był czarny czy złocony - nie wiem/nie pamiętam.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.