Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ruger

Ustawienie rotomatu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam rotomat z możliwością programowania liczby obrotów oraz kierunków. Uzywam go do Omegi Aqua Terry z mechanizmem cal.8900 który nakręca się w obydwu kierunkach. Na ten moment mam zaprogramowany rotomat na najmiejszą ilość obrotów czyli 650 obrotów na dobę w trybie mieszanym (prawo i lewo). Oznacza to że rotomat kręci się w prawo 5 minut następnie przerywa pracę na nieco ponad 2h by następnie przez 5 minut kręcić w lewo i tak dalej... Sprawdziłem że taka liczba obrotów (najmniejsza jaką można zaprogramować) gwarantuje że zegarek nie stanie. Rotomat zakupiłem gdyż noszę zegarek ok 3x w tygodniu co nie gwarantuje utrzymania chodu. W przypadku zegarka z koronką na gwincie ciągłe ustawianie czasu i daty jest trochę niekomfortowe. W okresach gdy np. nie noszę zegarka przez kilka tygodni (wyjazd itp.) nie utrzymuje go w rotomacie tylko pozwalam "usnąć". Moje pytanie, czy taka konfiguracja rotomatu jest właściwa ? Czy tryb mieszany 5min w prawo i 5min w lewo jest lepszy niż np. kręcenie tylko w jedym kierunku ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie ustawienia są moim zdaniem jak najbardziej w porządku.... i do tego ładnie to wygląda.... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

650, maksymalnie 900 TPD w zupełności wystarczy  :)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo ustawienia rotomatu nie mają jakiegoś szczególnego znaczenia.

Po pierwsze, zgodnie z ustaleniami z różnych wątków tego forum, stopień nakręcenia zegarka nie wpływa w sposób mierzalny na trwałość mechanizmu.

Po drugie, rotomat nie nakręci zegarka. Trudno znaleźć takie dane ale kiedyś znalazłem dla mechanizmów Selity wymagania do pełnego nakręcenia. Szczegółów nie pamiętam ale było to coś koło 700 obrotów ale w ciągu 4 godzin i drugie 1200 w ciągu 6 godzin. Daje to 4200 TPD i 4800 TPD. Nie znam rotomatu, który ma takie parametry. Najlepsze jakie widziałem dawały 3600 TPD.

Biorąc powyższe pod uwagę wychodzi, to co napisałem w pierwszym zdaniu.

Chodzi więc tylko o to aby rotomat zdołał utrzymać zegarek na chodzie. A to już zależy od zegarka.

Z moich doświadczeń SW-200 (albo ETA-2824 nie wiem co tam siedzi) zatrzymała się po 10 dniach ciągłego kręcenia się w rotomacie przy 950TPD. W Twoim przypadku 950TPD może więc w zupełności wystarczyć. Można też ustawić więcej.

 

Co do kierunku, niektóre mechanizmy nakręcają się tylko w jedna stronę. Stąd takie ustawienia w rotomacie. Jeśli Twój nakręca się w obie to należy ustawić obie. Choć moim zdaniem również tutaj nie ma to szczególnego znaczenia. Jakieś większe zużycie mechanizmu, którego wahnik kręci się tylko w jedna stronę, wymagałoby pewnie kręcenia się przez wiele lat, co raczej nie będzie miało miejsca.

Edytowane przez fanfar19

"Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta." - Stanisław Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, wedle moich obserwacji przy 650 obrotach mój mechanizm raczej się nie zatrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak ustawić rot mat dla zegarka tag heuer carrera automatic? w prawo w lewo w obie strony ile obrotów?

Edytowane przez szymon d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje w zegarku tym znajduje się caliber 5 czyli eta2824/SW200, proponuję zatem ustawić 650 obrotów w obie strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzień dobry,
posiadam zegarek Vulcain 50S President Chronograph – 570157.309L z mechanizmem V-57. Chciałbym zapytać, w którą stronę ustawić obroty rotomatu, by nie uszkodzić mechanizmu?
 
Kolejne pytanie. Rotomat stoi przy telewizorze. Czy może to spowodować namagnesowanie się zegarków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może. Jak wahnik się kręci bardzo szybko to jest na luźnych obrotach (nie nakręca) czyli rotomat musi obracać  w drugą  stronę aby nakręcał. Tak czy inaczej nic nie uszkodzisz. 

Edytowane przez eye_lip

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat pokrewny, więc wklejam:

 


Małżeństwo i zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.