Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Admof

Citizen Promaster NY0087-13EE Limited Edition 200m diver’s automatic

Recommended Posts

Citizen po zakupie Bulovy w 2008 roku podobno został największym na świecie producentem zegarków. Kwarcowe mechanizmy produkowane przez należącą do Citizena Miyota Co. znajdziecie w wielu zegarkach, marek z całego świata. Prostą, kwarcową Miyotę posiada w środku i modny Daniel Wellington i Casio Duro noszone przez Billa Gatesa.

Szwajcarsko-japońskie korzenie firmy sięgają 1918 roku, czyli do rewolucji kwarcowej było jeszcze bardzo daleko, a właśnie z osiągnięciami na polu mechanizmów kwarcowych Citizen jest najbardziej kojarzony. Pierwszy zegarek naręczny z synchronizacją radiową został zaprezentowany w 1990 roku przez firmę Junghans (Junghans Mega 1), jednak pozwalał on wyłącznie na synchronizację z nadajnikiem DCF77 nadającym z terenu Niemiec.

UQOg3cM.jpg
To Citizen w 1992 stworzył pierwszy naręczny zegarek z wielozakresową synchronizacją radiową pozwalającą odbierać wzorzec czasu nie tylko w Europie z nadajnika z Mainflingen. Oprócz tej technologii, na masową skalę Citizen wdrożył w swoich produktach mechanizmy kwarcowe Eco-Drive zasilane, nie baterią, ale ogniwami ładującymi się od promieni słonecznych. Powiecie, że inni też to mają; i Seiko i Casio. Ale nikt nie wdrożył tej technologii na taką skalę – skoro Citizen przyznał, że 80% ich zegarków to zegarki z Eco-Drive to jest to duża sprawa pozwalająca zaoszczędzić miliony zegarkowych bateryjek.

Tyle słowem wstępu, ale czas przejść do bohatera tego tekstu. Czyli Citizena Promaster NY0087-13EE Limited Edition.

QtiEQDq.jpg


Jest to jeden z dwóch modeli wydanych w limitowanym nakładzie z okazji 50 lat obecności Citizena na europejskim rynku, rzecz jasna jest to limitacja tylko na rynek europejski. Zegarek jest limitowany do 2000 sztuk i powinien przyjść w komplecie z pudełkiem w kształcie butli nurkowej.
8RT6SWK.jpg
MpTTgwO.jpg?1

Zegarek bazuje na popularnym modelu zegarka nurkowego Citizena NY0040 zwanego w polskim światku miłośników zegarków „majtkiem” - od kształtu dużego indeksu na godzinie 12. NY0040 został wprowadzony na rynek w latach 90-ych i znany jest między innymi z tego, że był na wyposażeniu włoskich nurków z Marina Militare.
UqxV889.jpg
4WH78IS.jpg
LoNCfrb.jpg

Limitowany wariant różni się od NY0040 użyciem lumy innego koloru, czerwonymi akcentami wskazówek i 15 minutowej podziałki na bezelu, a także przeprojektowaniem czcionki na bezelu i innym układem napisów na tarczy.
h6Pjs0E.jpg
uGioJSm.jpg
uKAFTPU.jpg

Zegarek jest napędzany starym (w produkcji od 1977 roku sic!) wołem roboczym Citizena czyli Miyotą 8203a, mechanizm wygląda jak czołg, nie znajdziemy w nim żadnych dekoracji i innych typu atrakcji. Ma działać, pracować jak narzędzie, a nie dzieło sztuki. Mechanizm posiada 45 godzinną rezerwę chodu, funkcję dokręcania, dnia tygodnia i dnia miesiąca; niestety brakuje stop sekundy. Dokładność zegarka po miesiącu sprawdzania dokładności chodu waha się gdzieś między -15, a -10 sekund na dobę.
nccDzvt.jpg

60 klikowy bezel, w odróżnieniu od 120 klikowych moim zdaniem wydaje się trochę toporny. Jednak nie ma luzów i jest niezawodny. Po prostu w 120 klikowym bezelu akcja bezela wydaje się płynniejsza i przyjemniejsza.

Sam zegarek jest bardzo wygodny w noszeniu i dostarczany na całkiem sensownym gumowy pasku z opisanymi czasami „No decompression limits” – pokazującymi ile czasu nurek może spędzić na danej głębokości żeby móc się od razu wynurzyć bez narażania na chorobę dekompresyjną. Do desk divingu nie będzie nam to potrzebne.

Ciężar i wyważenie zegarka jest świetne, zakręcana koronka umiejscowiona z lewej strony jest całkiem wygodnym rozwiązaniem dla praworęcznych i operowanie nią nie stanowi żadnego problemu.

Oczywiście jest to rasowy diver spełniający normę ISO 6425 dla zegarków nurkowych, a nie błyskotka udająca zegarek nurkowy.


dVwVnr1.jpg

Podsumowując zegarek jest świetny i lekkie przeprojektowanie jego designu w stosunku do NY0040 jest zdecydowanie na plus. Głównymi konkurentami majtka są oczywiście zegarki Seiko SKX007/009 i Orient Mako/Ray, ale w dobie rzekomego zakończenia produkcji tego modelu Seiko i rosnących cen SKX-a w stosunku do Citizena wybór „majtka” wydaje się chyba oczywisty. Orient z kolei bez spełniania nurkowej normy ISO nie wiem czy jest w stanie podjąć rękawice jeżeli chodzi o bycie „prawdziwym nurkiem”.

 

Edited by Admof

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo fajny zegarek - miałem, polecam. Jedno, co w nim mi nie pasuje, to zbyt małe oznaczenia numeryczne na bezelu. W połączeniu ze zwężoną wkładką bezela wygląda to moim zdaniem źle. Podstawowy NY0040 jest pod tym względem lepszy stylistycznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podoba mi się luma ale mam już zwykłego majtka z wypukłym szafirem i mimo świetnych cen za ten model to się waham.

 

Czy jest coś w nim co wygrywa ze zwykłym majtkiem albo skx009?

 

Bo jeśli chodzi o limitację to nie do końca mnie to rusza a i granat z czerwienią skx'a bardziej do mnie przemawia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę o informację jaką dokładną szerokość koperty ma ten zegarek bo jak to na różnych stronach podawane są różne i do końca nie wiem.

Szerokość mocowania to 20 mm tak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.