Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Kieszonkowa staroć(?)

Rekomendowane odpowiedzi

...........

Masz może rysunek narzędzia do wybijania tamponów.. zrobiłbym sobie takowe...

 

 

..........

Co do narzędzi - jak się ładnie usmiechniesz do kiniola, to może cię poratuje - on umie praktycznie wszystko :)

Ja bym się tego misiał od kogoś nauczyć - jakpisałem- czasami dośc łatwo udaje się wypchnąć górny tampon zwykłym, cienkim "szpikulcem", natomiast jak prawidłowo wymieniac tampony w cylindrach - nie wiem :( Po prostu z założenia nie kupuje cylindrów z uszkodzona osią ;)

 

Drodzy Koledzy

 

już po raz któryś z rzędu pokazuję te zdjęcia w temacie naprawy cylindrów,

wystarczy poszukać na forum bo ten temat był już wiele razy wałkowany, sam ostatnio na spotkaniu w Kliczkowie miałem część narzędzi ze sobą.

 

A więc po raz kolejny ( zamiast zająć się naprawą zegarków  ;)   - szukam wyjmuję i robię zdjęcia  :angry:  )

- chyba w końcu zrobię ten podręcznik z narzędziami zegarmistrzowskimi  :D  - tylko nie wie czy dla kilku pasjonatów narzędzi warto spędzić kwartał przy komputerze robiąc i obrabiając zdjęcia a później robiąc skład książki - żeby potem sprzedać ją w 50 egzemplarzach.

 

post-27334-0-44873800-1577721222.jpg

 

na powyższym zdjęciu

na górze dwa zestawy wybijaków do tamponów z różnymi wymiennymi końcówkami

na dole po prawej ławeczka do wybijania tamponów z nakładkami zaciskającymi się nożycowo (gdzieś mam jeszcze z nakładkami zaciskającymi się równolegle i rzadko spotykaną tylko nożycową

na dole po lewej też bardzo rzadkie kleszcze do wyciskania tamponów z rewolwerowo obracaną podkładką mocującą z różnymi średnicami

 

post-27334-0-36318700-1577721233.jpg

 

a tak wyglądają w zbliżeniu kleszcze i ławeczka

 

Ale jeśli chce się myśleć o robieniu cylindrów to najlepiej zaopatrzyć się w zestaw gotowych cylindrów i tamponów 

 

post-27334-0-04091300-1577721244.jpg

 

i wtedy już swobodnie można używać tych narzędzi

 

(na górze gotowe całe tampony i cylindry pakowane średnicami/rozmiarami po 6 lub 12 szt.

na dole po prawej gotowe cylindry oprawione w pierścienie redukcyjne bardzo wygodny sposób wymiany bo wbija się pierścień nie cylinder

na dole po lewej pojemnik z tamponami - segregowanie w/g rozmiarów)

 

A tak wyglądają w dużym zbliżeniu głowni winowajcy :)

 

post-27334-0-01272800-1577721253.jpg

tampon

 

post-27334-0-38106300-1577722018.jpg

a tak cały cylinder gotowy do wymiany

 

post-27334-0-80474200-1577722029.jpg

A tak grupka podrdzewiałych winowajców.

 

Wiem że na forum są Koledzy którzy potrafią naprawić zegarek przy pomocy pilnika i młotka czy też dotoczyć oś przy pomocy tokarki

i podziwiam ich za to ale moim zdaniem jeśli chce się myśleć o profesjonalnym naprawianiu to niestety trzeba zainwestować w narzędzia.

Oczywiście wszystko zależy od determinacji kupującego i zasobności jego portfela  :D .

 

Oczywiście można czasami coś kupić np. na Kole czy innej giełdzie staroci za 1/4 ceny ale z natury jest to albo niekompletne albo mocno zdezelowane.

I nakład pracy włożony w to żeby doprowadzić to do używalności czasami przewyższa to co oszczędziliśmy na zakupie.

Sam mam po kilka takich samych narzędzi które kupowałem żeby wybrać to najlepsze i kiedy rezygnowałem z naprawy poprzednio kupionego.

 

Pozdrawiam

Roman

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za lekcję

Wybijaki zamówione dzięki uprzejmości kol. KINIOL

"Ławeczka" była, ale się zbyła...

 

 

ps

Jak tam tytułowa "kieszonkowa staroć"

 będzie żyła?

 

Mirek


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za lekcję

Wybijaki zamówione dzięki uprzejmości kol. KINIOL

"Ławeczka" była, ale się zbyła...

 

 

ps

Jak tam tytułowa "kieszonkowa staroć"

 będzie żyła?

 

Mirek

 

Kieszonkowe starocie są odstawiane na później przez takie lekcje :)

Post zacząłem pisać o 16.30 a skończyłem edycję o 17.40 czyli znowu godzina w plecy :D .

Pozdrawiam

Roman

 

p.s Żartowałem do Trzech Króli mam wnuczkę w Gdańsku i wszystkie inne rzeczy idą w kąt - tak to już jest ze zwariowanymi dziadkami  :D  :D  :D

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PERRET&FILS (?)

 zagościł

fotki zegarka, ktory chyba był poddany domorosłej tFurczości

 post-110630-0-08529500-1578333003_thumb.jpg

 

Ma przepiękne epoksydowe wskazówki :wub: .  - tj połamane i podklejone klejem, a godzinowa cała z epoksydu ( rozpadły się.)

 Mechanizm  wygląda na solidny i jest OK, na dokładnym chodzie ( no dobra... czyściłem)

post-110630-0-70279600-1578333141_thumb.jpg

 

koperta stalowa oksydowana( koronka nie od niego)

post-110630-0-94433100-1578333190_thumb.jpg

 

teraz pytanie bo po umyciu tarczy ze srebrzanki cyfry są "złocone"

 ale reszta  to srebrno -złoto-biały metal..

Tarcza d tego mechanizmu ( ślady po pracy koła godzinowego od spodu tarczy)

teraz pytanie jak ta tarcza wyglądać powinna?

 tak ?

post-110630-0-62799100-1578333360.jpg

 czy inaczej?

 Pytanie nr 2 czy ktoś potrafi ją reanimować ( jam jest mechanik a nie malarz)

 

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma pomysłu?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam  :D

 

jak chcesz żeby przeleżał się w Gdańsku  :D  :D  :D

Mogę spróbować reanimacji na biało i złoto

lub może coś się znajdzie ze starych tarcz.

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezcze jedno pytanie:

 mechanizm oznaczony F.E.F w owalu

 

 

post-110630-0-06933600-1578572697_thumb.jpg

czyli

bildmarke_fleuriersa2.jpgFabrique d'Ebauches Fleurier / Fleurier Watch Co. / Dolca SA / Calame & Droz / Neuchâtel Watch Co.

 

czy to skłaak, czy Perret mógł użyć mechanizmu F.E.F ?

 

 bo może żle szukam .....???  i to byłby inny wzór tarczy?

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma pomysłu?

 

Znowu zamiast naprawiać kieszonki to robię porządki w moim bałaganie.

 

post-27334-0-88000200-1578561495.jpg

 

ale tak na poważnie to ciężko jest coś dobrać zwłaszcza nie mając zegarka.

Prościej jest odnowić starą tarczę w Gdańsku to koszt 200-250 PLN 

złocenie masz u mnie gratis :)

 

Pozdrawiam 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

 nie będę inwestował;  :0

Tarcza "droższa zegarka" jak mawiał Pawlak do Kargula :)

 

 ....zaraz ....zaraz.. powiedz mie ile kredytu musze wziąć by zapłacić za reanimację tytułowej" satoci" ?

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdańsk jest drogi, mam taką tarczę, oryginal że wskazówkami...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie....

Jak zdobywacie wskaówki?

 W końcu nie wszyskie zegarki bywają kompletne, lub mają załoone "byle" jaka wskazówkę(i)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat woooda... Ja kupiłem mix 1500 sztuk we Francji

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda po usunięciu "sebrzanki"

post-110630-0-77265800-1578767524_thumb.jpg

 

 znakowanie

post-110630-0-40382700-1578767599_thumb.jpgpost-110630-0-77647800-1578767632_thumb.jpg


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam może dziwne pytanie?

Jak zwiększyć tarcie /osadzenie koła minutowego na osi?

Zaobserwowałm dzine zjawisko:

 zegarek ma dobry regularny chód.

 koło minutowe obiega całe 60 minut dośc dokładnie, natomiast wskazówka minutowa ( osadzona ciasno) ma opóźnienie.

 widoczne jest to np po 2 ,3 godzinach, gdzie opóźnienie "pływa" tzn raz jest np 3 minuty, potem idzie równo i znowu się opóżnia..

wydaje się , że oś minutowa nie jest "zabierana równo" przez koło...

 A może ja jestem dziwny/niedouczony? może takie zjawisko nie może mieć miejsca, a należy szukać gdzie indziej?


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koło minutowe wykonuje pełny obrót w dokładnie jedną godzinę.

Wskazówka minutowa jest osadzona ciasno. Wskazówka minutowa robi pełny obrót w czsie zawsze większym niż jedna godzina.

To się zdarza.

 

Wskazówka minutowa osadzona jest na zębniku (po naszemu to ćwiertnik) ja lubię nazwę cannon pinion, tzn zębnik z dziurką. Ta dziurka powinna ciasno pasować do wałka połączonego z kołem centralnym, minutowym. Takie najprostsze połączenie końcówki męskiej i żeńskiej.

 

To połączenie, sprzęgło jest konieczne, pozwala na napęd ćwiertnika ze wskazówką od koła centralnego i/lub od mechanizmu ustawiania wskazówek.

 

Tarcie pomiędzy wałkiem a ćwiertnikem można wyczuć ustawiając wskazówki.

1. Jeżeli ustawianie nie wymaga praktycznie żadnej siły to znaczy że ćwiertnik jest za luźno.

2. Jeżeli wymaga to pokonania małego normalnego oporu to znaczy, że ćwiertnik może być za luźno lub są dodatkowe opory na kołach zębatych przekładni chodu i kołach przekładni ustawiania stale napędzanych razem ze wskazówkami lub wskazówki ocierają o tarczę, szkło etc.

Jak wyeliminujesz wszystkie inne przyczyny to będzie znaczyło że ćwiertnik jest za luźny.

3. Ustawianie wskazówek wymaga dużej siły. Przesadnie dużej siły ale zapalony majster kręci dalej bo nie będzie mu się mechanizm stawiał.

To znaczy że zacieśniłeś za bardzo ćwiertnik, nie chce się obracać na wałku osi centralnej i WŁAŚNIE POŁAMAŁEŚ KOŁA PRZEKŁADNI CHODU.

 

Jak zacieśnić ćwiertnik?

Kol. Roman (Kieszonkowe) ma na pewno narzędzia specjalnie do tego.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcie pomiędzy wałkiem a ćwiertnikem można wyczuć ustawiając wskazówki.

1. Jeżeli ustawianie nie wymaga praktycznie żadnej siły to znaczy że ćwiertnik jest za luźno.

2. Jeżeli wymaga to pokonania małego normalnego oporu to znaczy, że ćwiertnik może być za luźno lub są dodatkowe opory na kołach zębatych przekładni chodu i kołach przekładni ustawiania stale napędzanych razem ze wskazówkami lub wskazówki ocierają o tarczę, szkło etc.

Jak wyeliminujesz wszystkie inne przyczyny to będzie znaczyło że ćwiertnik jest za luźny.

 

 

 Dzięki.

 Takie własnie były, sa moje przypuszczenia :)

Czyli mój "trop" był w miarę poprawny.


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdańsk jest drogi, mam taką tarczę, oryginal że wskazówkami...

 

Bardzo drogi Krzysztofie ;)

 

jeśli Ty lub Pan Chrzan w Poznaniu  zrobicie mi nową tarczę w dwóch kolorach + złocenie galwaniczne cyfr

od podstaw z projektem i najchętniej jeszcze w emalii (no to ostatnie mogę odpuścić) za mniej niż 200 złotych.

To bardzo chętnie będę wam podsyłał z Gdańska tarcze do roboty.

 

Pozdrawiam i życzę miłego poranka i dnia

 

Roman

 

p.s. Nie wiem co ale już tak mam nieważne czy leżę w szpitalu czy jestem na wczasach zawsze wstaję o 6.

to jest fajna pora bo jest spokój i cisza wtedy jest chwila czasu na swoje sprawy :)

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Mieciem utrzymuję tylko sporadyczne kontakty towarzyskie i wsjo... Kolega dostanie ode mnie werk z tarczą i wskazówkami i nic nie trzeba będzie kombinować... Pozdrowienia Romku...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 SZPINDLAK

 Jak była łozyskowana os balansu w szpindlakach angielskich?

 Nabyłem ( fotke zrobię  po południu) szpindalak gdzie cały mechanizm wydaje się byc OK.

 Jedynym minusem jest brak nakrywki z łozyskiem ossi balansu, oraz co gorsza brak połowy łańcuszka galla..

Kupiłem mechanizm , bo koperte i "pustę płyty" znalazłem na szrocie u zegarmistrza.. :)

 wiec może udałoby mi sie cos podziałac i zrobic całego składaka

 

 poczytałem dzięki "szukajce" ale sa rózne rozwiązania .. mój to jakis ppospolity...mechanizm..

 to z nakrywką ( co pod nia ma byc?)

post-110630-0-41894000-1581330914.jpg

 a ten to ma byc mój..

post-110630-0-48456500-1581330936.jpg

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Twój jest francuski, a nie angielski... Wożę w aucie paczkę zaadresowaną do Ciebie, nie chce mi się jej rozpakowywać, żeby wrzucić nakrywkę i łańcuszek... buuu... Nakrywka to kawałek twardej stali i już...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim Twój jest francuski, a nie angielski... Wożę w aucie paczkę zaadresowaną do Ciebie, nie chce mi się jej rozpakowywać, żeby wrzucić nakrywkę i łańcuszek... buuu... Nakrywka to kawałek twardej stali i już...

Czy w tej nakrywce siedzi jakiś buksik, czy ten buksik, lub kamyczek ma byc w oprawie?

 

 Dotre do domu to zrobie sesje rozbieraną francuzikowi :)

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ona jest płaska z jednego kawałka stali


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-110630-0-67712700-1581339740.jpg

  Jaki typ łozyskowania  ma tu byc?

 


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

......

  Jaki typ łozyskowania  ma tu byc?

 

Jeśli jest tam otwór to musiało być tam łożysko abo z kamienia albo mosiężne. Brakująca klapka pełniła w tym przypadku funkcję "kamienia" nakrywkowego.

Edytowane przez Kieszonkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gifszpindlak 3.jpg

  Jaki typ łozyskowania  ma tu byc?

wstaw mosiężną tulejkę


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.